ariska
03.11.11,09:48
Dobrý deň,

Chcela by som sa spýtať, ktorý zákon upravuje podmienky fakturácie. Konkrétne by som potrebovala vedieť, či môžem vystaviť faktúru klientovi za tovar, ktorý mi dodávateľ dodal s dodacím listom, ale zatiaľ nefakturoval ( na dodacom liste nie je stanovená cena). A či by som porušila zákon ak takúto faktúru vystavím klientovi napr. predaj za 100 EUR, pričom mi dodávateľ vystaví faktúru na 110 EUR a teda budem predávať zo stratou?
Ďakujem
Zita5
03.11.11,09:44
Položím protiotázku - aký je dôvod predaja tovaru obratom so stratou ?
misomiso
03.11.11,10:03
Dovodov na predaj so "stratou" mozu byt stovky, tisice.

Bohuzial uctovnici zahladeni iba do cisiel s tym maju niekedy problem, nechapem preco. Ved ja mozem nakupit 10.000 ks tovaru za 100 Eur/kus a mozem ho bezplatne distribuovat 10.000 zakaznikom ako vzorku. Stoji ma to milion Eur, ale mozem usetrit styri miliony za reklamu....napriklad.

Ak teda mozem tovar predat zo ziskom a mozem ho aj darovat (teda distribuovat so 100% stratou), tak mozem aj cokolvek medzi tym. Tovar za 110 EUR mozem predat za 100, ale aj 1 Euro.

Je casto velmi tazke vysvetlovat uctovnikovi, co je to "zo ziskom" a co "zo stratou". Ked budem trvat na odmietnuti reklamacie (na ktoru zakaznik evidentne nema narok) z dovodu, aby firma neutrpela stratu, a viem, ze je to zakaznik, ktory ma potencial nas dobre poohovarat na odbornych forach, tak usetrim mozno 40 EUR, ale stratim 40.000 EUR rocne. Ako to vysvetlit uctovnikovi?
JAJA11
03.11.11,10:59
Dovodov na predaj so "stratou" mozu byt stovky, tisice.

Bohuzial uctovnici zahladeni iba do cisiel s tym maju niekedy problem, nechapem preco. Ved ja mozem nakupit 10.000 ks tovaru za 100 Eur/kus a mozem ho bezplatne distribuovat 10.000 zakaznikom ako vzorku. Stoji ma to milion Eur, ale mozem usetrit styri miliony za reklamu....napriklad.

Ak teda mozem tovar predat zo ziskom a mozem ho aj darovat (teda distribuovat so 100% stratou), tak mozem aj cokolvek medzi tym. Tovar za 110 EUR mozem predat za 100, ale aj 1 Euro.

Je casto velmi tazke vysvetlovat uctovnikovi, co je to "zo ziskom" a co "zo stratou". Ked budem trvat na odmietnuti reklamacie (na ktoru zakaznik evidentne nema narok) z dovodu, aby firma neutrpela stratu, a viem, ze je to zakaznik, ktory ma potencial nas dobre poohovarat na odbornych forach, tak usetrim mozno 40 EUR, ale stratim 40.000 EUR rocne. Ako to vysvetlit uctovnikovi?

Ale otázka bola, prečo to chce predávať pod cenu. Bolo treba vysvetliť prečo a potom by možno ani účtovník nemal problém. :rolleyes:
ariska
03.11.11,11:20
Takže pod cenou som sa pýtala preto, lebo sme nákupná spoločnosť a zabezpečujeme nákup roznorodých komponentov pre našu sesterskú firmu. Obyčajne jej predávame s pevnou maržou. Ale v prípade, že by sme nezohnali tovar za cenu akú sme jej ponúkli ( napr. 100 EUR) a dodávateľ dodá tovar ešte bez faktúry a naša sesterská firma ho súrne potrebuje, predali by sme jej ho za dohodnutú cenu napr. 100 EUR a následne by nám dodávateľ fakturoval 110 EUR. Bol by to problém, že sme predali pod cenou?
Tweety
03.11.11,11:23
Takže pod cenou som sa pýtala preto, lebo sme nákupná spoločnosť a zabezpečujeme nákup roznorodých komponentov pre našu sesterskú firmu. Obyčajne jej predávame s pevnou maržou. Ale v prípade, že by sme nezohnali tovar za cenu akú sme jej ponúkli ( napr. 100 EUR) a dodávateľ dodá tovar ešte bez faktúry a naša sesterská firma ho súrne potrebuje, predali by sme jej ho za dohodnutú cenu napr. 100 EUR a následne by nám dodávateľ fakturoval 110 EUR. Bol by to problém, že sme predali pod cenou? Pokiaľ to bude ojedinelý prípad, nie pravidlo, tak áno, môžete predať pod cenu.
Zita5
03.11.11,12:02
Takže pod cenou som sa pýtala preto, lebo sme nákupná spoločnosť a zabezpečujeme nákup roznorodých komponentov pre našu sesterskú firmu. Obyčajne jej predávame s pevnou maržou. Ale v prípade, že by sme nezohnali tovar za cenu akú sme jej ponúkli ( napr. 100 EUR) a dodávateľ dodá tovar ešte bez faktúry a naša sesterská firma ho súrne potrebuje, predali by sme jej ho za dohodnutú cenu napr. 100 EUR a následne by nám dodávateľ fakturoval 110 EUR. Bol by to problém, že sme predali pod cenou?

Ja si myslím, že ojedinelý prípad áno, tak ako píše Twetty .K tomu ale treba zdôvodnenie ..argumenty .....doklady . Ale pri opakovanom predaji pod cenu , by ste s týmto argumentom neuspeli . Dodávateľ od dodania tovaru je povinný tento predaj tovaru vyfakturovať do 15 dní odo dňa dodania a na druhej strane aj Vy máte tú istú povinnosť. Ja neverím tomu , aby za 15 dní (čas fakturácie)sa cena nevedela upresniť medzi oboma stranami, nakoľko sa mi zdá dosť divné , že v čase dodania tovaru od dodávateľa je cena ešte neznáma.Ale aj to v ojedinelom prípade pripúšťam.

Ak by sa toto vlastne využívalo opakovane , tak napr. pri platiteľovi DPH by to spravilo aj istú čiastku na opočte DPH .
Toto moje vyjadrenie patrí len k tomuto konkrétnemu prípadu.Prosím moje vyjadrenie nezovšeobecňovať .
BXLmiami
03.11.11,12:08
Toto je pre mna zaujímavá debata.Ako je možné že v zdravotníctve toto neplatí.Môžem vydokumentovať čo chcem,poisťovna z toho aj tak zaplatí tretinu a to stále a roky.Ked začne v zdravotníctve platiť prvý zákon platný v tejto republike,asi zapálim sviečku v kostole.mimotemy
misomiso
03.11.11,12:17
Prave preto poistovna zaplati tretinu, pretoze dobre vie, ze fakturujes 3 x tolko vykonov, ako realne spravis. Zjem kefu, ak to tak nie je.
BXLmiami
03.11.11,12:31
Dobru chuť.Nepovedala som,že tretinu výkonov,povedala som tretinu ceny za materiál ktorý na Teba nacapím.Pričom faktury za čo som to nakupila sú predložené a vždy sú lacnejšie ako ked vo veľkom nakupuje štátna.A čo sa týka tej tretiny-zaplatia za Teba ani nie tú tretinu,čo reálne odo mna vezmeš.Už si to niekedy realne u niekoho zistoval?
Mimo temy,ak chceš na tuto temu diskutovať,založ novú temu.Pardon,že sa Vám motám do čisto učtovnej témy.
Stefan2005
03.11.11,13:10
Dovodov na predaj so "stratou" mozu byt stovky, tisice. Bohuzial uctovnici zahladeni iba do cisiel s tym maju niekedy problem, nechapem preco. ... Ako to vysvetlit uctovnikovi?

máš pravdu, dôvodov môžu byť tisíce - preto dobrý účtovník ich musí aj vyhodnocovať.

Pozri si zadanie - najprv sa spomína fakturácia klientovi, v druhom príspevku je to už sesterská firma, .... a keby sa pozreli bližšie na doklady, mohli by sme možno dospieť k oveľa bližším prepojeniam medzi dodávateľom a odberateľom (za tie roky strávené na Porade som si zvykol, že z pôvodne zadanej otázky, na ktorú pasovala logická jednoznačná odpoveď sa po diskusii dospelo k úplne inému riešenie)...

Možno by ten predaj so stratou nemusel mať vplyv na samotné účtovanie, ale mohlo by to mať dôsledky daňové.... Ale ako to vysvetliť podnikateľovi ?
misomiso
03.11.11,14:44
Ake danove?

No dobre - sesterska fima. Ja teraz naozaj neviem, co to bol za tovar, ale zadavatelka vravi, ze to surne potrebovali. To nie je dovod?

Teda ak mi ma sesterska firma napriklad co i len hodinu stat s vyrobou, alebo hoci by to bol iba obchodny partner, ktoreho nechcem nastvat, tak sa mi oplati stratit 10 EUR, ked nasledne zistim, ze to to sam nakupil drahsie ako som predpokladal. Je mi jedno, co si o tom mysli DU aj vsetci uctovnici, su to moje peniaze, ktore stracam, nie statne a som presvedceny, ze ziaden zakon som neporusil. Ak si myslis opak, tak prosim citovat znenie zakona, ktory som porusil.
Stefan2005
03.11.11,15:07
...Je mi jedno, co si o tom mysli DU aj vsetci uctovnici, su to moje peniaze, ktore stracam, nie statne a som presvedceny, ze ziaden zakon som neporusil. ....

... nikdo príklade ktorý uvádzaš nebude namietať;

ovšem sú prípady, kedy vlastné utrácané peniaze môžu neoprávnene znižovať základ dane z príjmov, dane z pridanej hodnoty... ale na to si zrejme nemyslel. V prvotnom zadaní sa uvádzalo iba "faktúra klientovi" - a klientom môže byť i samotný podnikateľ, jeho zamestnanci, .... a tu už môže byť daňové dôsledky; ak chceš prečítaj si zákon o dani z príjmov a pridanej hodnoty...
misomiso
03.11.11,16:41
Jasne, teoreticky by sa v niektorych pripadoch mohlo jednat o nejake tunelovanie.

Ale teraz na lahsiu notu :):):). Ked som pisal, ze tieto veci sa tazko vysvetluju uctovnikom (ako na Porade casto vidam - ja nastastie nemam az taky problem s vlastnou uctonickou) - tal som este netusil, ze hodinu nato zapnem telkac a co nevidim, prenos z tlacovej konferencie SMERu. Fico vravi (nieco vtom zmysle):

Prave vcera som sa stretol s podnikatelom, ktory zamestnava cele Horehronie a ktoreho si velmi vazim. Je to Sotak a povedal mi velku mudrost, taku mudrost som dlho nepocul. Vraj - "Jeden poctivy uctovnik dokaze polozit dobre fungujucu firmu".

Potom Fico pokracoval tym, ze netreba stale vidiet iba cisla a tak dalej, bla bla bla. No - Fico taku mudrost uz dlho nepocul, ja zasa nie som zvyknuty, ze by som take hlboke myslienky casto pocuval z Ficovych ust - hoci obcas hej, nebolo to po prvy raz. :)
ariska
04.11.11,08:01
Ďakujem za Vaše odpovede a reakcie.
JAJA11
04.11.11,08:35
Jasne, teoreticky by sa v niektorych pripadoch mohlo jednat o nejake tunelovanie.

Ale teraz na lahsiu notu :):):). Ked som pisal, ze tieto veci sa tazko vysvetluju uctovnikom (ako na Porade casto vidam - ja nastastie nemam az taky problem s vlastnou uctonickou) - tal som este netusil, ze hodinu nato zapnem telkac a co nevidim, prenos z tlacovej konferencie SMERu. Fico vravi (nieco vtom zmysle):

Prave vcera som sa stretol s podnikatelom, ktory zamestnava cele Horehronie a ktoreho si velmi vazim. Je to Sotak a povedal mi velku mudrost, taku mudrost som dlho nepocul. Vraj - "Jeden poctivy uctovnik dokaze polozit dobre fungujucu firmu".

Potom Fico pokracoval tym, ze netreba stale vidiet iba cisla a tak dalej, bla bla bla. No - Fico taku mudrost uz dlho nepocul, ja zasa nie som zvyknuty, ze by som take hlboke myslienky casto pocuval z Ficovych ust - hoci obcas hej, nebolo to po prvy raz. :)

mimotemy Tak túto vetu som nepochopila. Možno platí pri veľkých podvodníkoch, ktorí sa obohacujú bez toho aby niečo spravili a účtovník im v tom bráni. Potom ich môže položiť. Pokiaľ však účtovník funguje v rámci zákona a nedovolí to čo je zásadne v rozpore so zákonom, tak firmu ktorá niečo tvorí, nepoloží, len jej zabezpečí kľudný spánok. Je však dobré, ak účtovník má pochopenie pre minimalizovanie daňového základu. Platí zásada - prečo nedať do nákladov všetko čo sa len trochu dá, keď si to viem obhájiť. ;) Takže ja sa pri každom doklade pýtam podnikateľa, čo povie pri kontrole - ak to nie je dostatočný argument, tak ho usmerním, za akých podmienok by to do nákladov mohol dať. Ale s podvodmi absolútne nesúhlasím a v prípade, že by ich firma robila, tak by som s ňou nespolupracovala.
S týmto tvrdením však súhlasím z toho pohľadu, že týmto ľuďom sa v súčasnosti zvyčajne nič nestane. Pri daňovej kontrole sa takéto doklady prehliadnu. Pri tých poctivcoch si daňový úrad zgustne a naparí pokutu aj za neúmyselnú chybu. :mee: Však nech platia, keď sú takí poctiví. Od nich sa aj pokuta ľahšie získa :o