Tigran
03.11.11,10:17
Otázka:
Už dva mesiace pracujem na živnosť ako opatrovateľka detí v SR. Mám známych v Rakúsku, ktorí ma požiadali za finančnú odmenu raz týždenne varovať svoje neplnoleté deti v rodinnom dome v Kittsee. Ako by som mala postupovať, aby bolo všetko v poriadku?

Odpoveď:
Ak chcete legálne pôsobiť v Rakúsku ako opatrovateľka, máte niekoľko možností.

Pokiaľ si v Rakúsku nájdete ochotného zamestnávateľa, môžete sa tam zamestnať podľa rakúskych právnych predpisov. Nepotrebujete na to žiadne pracovné povolenie. Všetky povinnosti voči úradu práce, daňovému úradu a/alebo sociálnej poisťovni prechádzajú na Vášho zamestnávateľa.

Ďalšou variantou je založenie si živnosti v Rakúsku. Profesia opatrovateľky detí v Rakúsku je voľná a preto stačí splniť len všeobecné kritériá na zriadenie živnosti (vek, bezúhonnosť, spôsobilosť na právne úkony a občianstvo členského štátu EÚ) a miestne príslušné jednotné kontaktné miesto v Rakúsku (www.eu-go.eu (http://www.eu-go.eu/)) Vašu živnosť zapíše do príslušného registra. Následne budete musieť plniť Vaše povinnosti voči rakúskym úradom podľa ich platných právnych predpisov.

Nakoľko spĺňate kritériá na vysielanie do Rakúska a už máte platné osvedčenie o živnostenskom podnikaní vydané v SR , môžete na jeho základe poskytovať služby babysittera v Rakúsku bez toho, aby ste sa tam museli usadiť. Stačí mať zmluvu s odberateľom v slovenskom jazyku a výpis zo živnostenského registra. Na ich základe Vám miestne príslušná pobočka Sociálnej poisťovne v SR potvrdí formulár E101 SK, ktorý Vás oslobodzuje od platenia sociálnych odvodov v Rakúsku. V prípade kontroly rakúskymi orgánmi by ste mali mať platný občiansky preukaz, potvrdený formulár E101, tiež výpis zo živnostenského registra a zmluvu s odberateľom preložené do nemeckého jazyka. Odporúčame taktiež požiadať Vašu zdravotnú poisťovňu o vydanie Európskeho preukazu zdravotného poistenia a tiež komerčné pripoistenie.

Ak ste neplatiteľom DPH v SR, fakturovať budete sumu bez DPH. V prípade, ak ste platiteľom DPH v SR, fakturujete so slovenskou sadzbou DPH.
Mila123
03.11.11,09:40
všetkému som porozumela, len toto mi nesedí...."Ak ste platiteľom DPH v SR, fakturovať budete sumu bez DPH. V prípade, ak ste platiteľom DPH v SR, fakturujete so slovenskou sadzbou DPH."
Tigran
03.11.11,10:09
Upravene, dakujem :)
Ada9
14.11.11,06:50
nerozumiem, prečo v prípade platiteľa dph sa fakturuje so slovenskou dph, kvôli tomu , že odberateľ nie je platiteľ?
Tigran
14.11.11,07:02
Dakujem za dobru otazku.
V pripade tychto sluzieb (opatrovanie) bez ohladu na to, ci Vas (slovensky alebo zahranicny) odberatel je alebo nie je platcom DPH, je potrebne fakturovat so slovenskou DPH.
V pripade vybranych sluzieb (napr. sluzby suvisiace s nehnutelnostami) slovensky platca DPH fakturuje bez slovenskej DPH. Ak zahranicnym klientom je neplatca DPH, slovensky dodavatel sa musi registrovat na ucely platenia dani v prislusnej krajine. Ak je platcom DPH, tak zahranicny odberatel odvedie DPH platnu v tej-ktorej krajine a slovensky dodavatel tuto skutocnost uvedie pri najblizsom podavani pravidelnych suhrnnych vykazov v SR.
Ada9
14.11.11,14:07
čo sa týka tých stavebných práce, miesto dodania je tam kde sa nehnuteľnosť nachádza, t.z. , že u nás nie je predmetom dane a preto sa neuvádza ani v SV
Tigran
15.11.11,08:23
Dobrý deň,

ďakujem za odozvu. Na http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_sv_0110.pdf nájdete informácie k problematike súhrnných výkazov s konkrétnymi príkladmi.

Oproti predchádzajúcim obdobiam sa od 1.1.2010 v súhrnnom výkaze uvádzajú aj dodávky služieb, ktorých miesto dodania je podľa novelizovaného ustanovenia § 15 ods. 1 zákona o DPH v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby.

Platiteľ dane uvedie dodanie služby v súhrnnom výkaze podanom v tuzemsku za obdobie, v ktorom vznikla daňová povinnosť. V daňovom priznaní podanom v tuzemsku toto dodanie služby neuvádza.

Zhrnutie: Dodanie služby do zahraničia musí dodávateľ uviesť do súhrnných výkazov, ale neuvádza ho v daňovom priznaní.
kirtida
06.12.11,13:48
Dobrý deň, vedeli by ste aj mne prosim poradit? sme s.r.o., sidlo na sk, od cca januara sa chceme pokusit ponukat svoje sluzby v rakusku. ide o vytvaranie prezentacii pre ubytovacie zariadenia. hotovy produkt sa umiestni na ich web.
otazka: kedze sme neplatcovia DPH, musime sa registrovat na DPH? a kde, v rakusku alebo tu? ako vystavovat faktury s DPH alebo bez...? hladala som na nete, aj tu na porade, ale vela veci je starych a aj tak mam v tom gulas, kedze kazdy je iny pripad, a taky ako je nas som nenasla. Dakujem moc za odpovede.
Tigran
16.12.11,10:54
Dobrý deň,
ospravedlňujem sa za neskorú odpoveď. Ako hovoríte, prípad potrebuje detailnu analýzu okolností za ktorých budete svoje služby poskytovať v Rakúsku (príležitostný predaj, poskytovanie služieb spojené so služobnou cestou do zahraničia apod.). Platené špecializované poradenstvo v tejto problematike je predmetom osobného stretnutia.