mcsaba
24.01.06,10:03
Mám jednu otázku, ktorá my nie je uplne jasná.

Otázka :

Mám nárok na stravné vo výške cca 49 Sk / deň.

Ponúkajú my stravné lístky v hodnotách od 49 Sk až 89 Sk ( 90 Sk ).

Keď si objednám za 49 Sk môžem si ich odpísať v plnej hodnote 49 Sk na čo mám nárok, alebo len 55% z 49 Sk čo je asi 27 Sk.

( 55% z 89 Sk je tých 49 Sk )

Ďakujem
bisou
24.01.06,09:11
Podľa mojich informácii je vyhodnejšie kúpiť lístky za 89,- Sk pretože z ních si uplatníš 55 %. Zo 49,- Sk si uplatníš opäť len 55 %. Taže vyhodnejšie sú 89,- Sk.
Evanka
24.01.06,09:12
Ak budeš mať lístky v hodnote 49.- Sk, je daňovým výdavkom 49,-Sk.
bisou
24.01.06,09:13
Ale uplatňuješ 55% z ceny stravného!!!
Tweety
24.01.06,09:14
Podľa mojich informácii je vyhodnejšie kúpiť lístky za 89,- Sk pretože z ních si uplatníš 55 %. Zo 49,- Sk si uplatníš opäť len 55 %. Taže vyhodnejšie sú 89,- Sk.
Daňovým výdavkom je maximálne suma 55% z 89.-.Teda ak máš stravenku v tejto hodnote, tak si ju celú dáš do nákladov.:eek:
bendži
24.01.06,09:15
už je tu na túto tému viacero diskusií...

podľa zákona zo stravného lístka uplatníš minimálne 55%, maximálne 49,- (podľa aktuálnych sadzieb).. keď si kúpiš stravný lístok v hodnote 49 korún, uplatníš si minimálne 55% ceny lístka, ale podľa vlastného rozhodnutia aj viac max do tej sumy 49 korún, čiže môžeš uplatniť aj celú hodnotu stravného lístka ako daňový náklad
mcsaba
24.01.06,09:58
Ďakujem všetkým za odpovede.:) :) :)
mcsaba
01.02.06,06:57
Ďalšia lahôdka.

Objednám si stravné lístky 30.01.2006 ale zaplatím a dodajú mi ich až vo februáry.

Mám nárok na stravné v januáry na celý mesiac ??

V novinách sa o tom už napísalo množstvo vecí.
Kristína
01.02.06,07:09
Pokiaľ viem, keď zaplatíš a dostaneš tie lístky až vo februári, tak si nemôžeš uplatniť stravné lístky spätne - teda za január. Jedine keby si v januári mal odložené nejaké účty z reštaurácie a z nich si uplatnil výdavky do 49,- Sk za každý obed.
Tweety
01.02.06,07:19
Ďalšia lahôdka.

Objednám si stravné lístky 30.01.2006 ale zaplatím a dodajú mi ich až vo februáry.
Mám nárok na stravné v januáry na celý mesiac ??
V novinách sa o tom už napísalo množstvo vecí.
Prečo by si nemal nárok? Určite máš.:eek:
Kristína
01.02.06,07:24
Tweety, práve čítam, že spätne nie, ak ich zaplatí a dostane vo februári.
Daska
01.02.06,07:38
Samozrejme listky si mozes kupit aj spatne
Tweety
01.02.06,07:39
Tweety, práve čítam, že spätne nie, ak ich zaplatí a dostane vo februári.
A kde čítaš?
Daska
01.02.06,07:45
Tweety, práve čítam, že spätne nie, ak ich zaplatí a dostane vo februári.

To kde citas???

zamestnancom sa da aj spatne, aj kontrola nic nenamietala...
bendži
01.02.06,07:50
Zákonník práce nedefinuje, či je možné príspevok na zamestnanie vyplatiť aj spätne (viď §152). Vychádzajúc z toho, čo nie je zakázané, je dovolené. A ak je možné vyplatiť príspevok na stravovanie spätne zamestnancovi, prečo by si to nevyplatil aj živnostník, veď podmienky majú mať SZČO rovnaké ako zamestnanci
Kristína
01.02.06,07:53
Včera vyšiel článok v SME: Štát prispeje živnostníkom na stravné lístky.
Ešte som sa nekukla , či vydalo nejaké opatrenie MF - teda, či je to tak. Však aj ja sa držím zásady, čo nie je zakázané, to je povolené.....:-))
Tweety
01.02.06,07:55
Včera vyšiel článok v SME: Štát prispeje živnostníkom na stravné lístky.
Ešte som sa nekukla , či vydalo nejaké opatrenie MF - teda, či je to tak. Však aj ja sa držím zásady, čo nie je zakázané, to je povolené.....:-)) Sme nie je zákon, oni si ho iba vyložili. My sa musíme pridržiavať platných zákonov. :eek: V tom prípade Zákona o dani z príjmu a ZP.:eek:
Kristína
01.02.06,08:56
Tweety, to potom celoplošne zavádzajú množstvo drobných živnostníkov, ktorí si urobia účtovníctvo sami...:-(
V článku bolo uvedené meno Jany Gregorovej z daňového riaditeľstva.
Tweety
01.02.06,09:11
Tweety, to potom celoplošne zavádzajú množstvo drobných živnostníkov, ktorí si urobia účtovníctvo sami...:-(
V článku bolo uvedené meno Jany Gregorovej z daňového riaditeľstva.
Napísala by som tej daňováčke list, že akým právom zavádza národ slovenský a podáva takého dezinformácie.;)
Kristína
01.02.06,09:42
Autorom článku bol nejaký pán. No dobre, držme sa toho, že čo nie je zakázané, tak to je povolené...:-)))
Alena Medvedzie
01.02.06,10:31
Nechcem sa miešať do vašej diskusie ale daňová poradkyňa nám vysvetlila, že stravné lístky SZČO si môže dať iba 55% z hodnoty stravného lístka, max. do výšky 49.-sk. Keď si kúpim lístok za 49.-sk , tak si môžem dať iba 55% z 49.-sk do nákladou a nie celu čiasku.
bendži
01.02.06,10:47
Nechcem sa miešať do vašej diskusie ale daňová poradkyňa nám vysvetlila, že stravné lístky SZČO si môže dať iba 55% z hodnoty stravného lístka, max. do výšky 49.-sk. Keď si kúpim lístok za 49.-sk , tak si môžem dať iba 55% z 49.-sk do nákladou a nie celu čiasku.
Kde mi hovorí zákon, že by som si nemohla odpočítať celú hodnotu lístka??? Stanovuje mi hornú hranicu maximálneho odpočtu, ale tú ja predsa dodržím...
Vladol
01.02.06,10:56
Kde mi hovorí zákon, že by som si nemohla odpočítať celú hodnotu lístka??? Stanovuje mi hornú hranicu maximálneho odpočtu, ale tú ja predsa dodržím...
Zákon hovorí o 55% z ceny stravného lístka a maximálnej výške 49,- SK, takže súhlasím s Alenou M.
Pri hodnote stravného lístka 49,- Sk si do nákladov môžež dať len 27,- Sk.
bendži
01.02.06,11:08
Zákon hovorí o 55% z ceny stravného lístka a maximálnej výške 49,- SK, takže súhlasím s Alenou M.
Pri hodnote stravného lístka 49,- Sk si do nákladov môžež dať len 27,- Sk.
Zákon hovorí minimálne 55% z ceny stravného lístka...
Evanka
01.02.06,11:15
Zákon hovorí o 55% z ceny stravného lístka a maximálnej výške 49,- SK, takže súhlasím s Alenou M.
Pri hodnote stravného lístka 49,- Sk si do nákladov môžež dať len 27,- Sk.
Ľudia už nebláznite!!! Pri hodnote stravného lístka 49,- Sk, môže ísť do nákladov plná suma. Zo zákona to jednoznačne vyplýva. Je tu už okolo tohto toľko príspevkov, že je asi zbytočné okolo toho diskutovať.
Alena Medvedzie
01.02.06,11:27
Najprv musí byť splnené podnmienka 55% a až potom max.výška 49.-sk.
bendži
01.02.06,11:30
Najprv musí byť splnené podnmienka 55% a až potom max.výška 49.-sk.
Ale veď ju spĺňaš! Máš dve podmienky:
1. minimálne 55%
2. maximálne 49 Sk
a môžes sa ľubovoľne podľa vlastného rozhodnutia pohybovať v tomto rozpätí
Vladol
01.02.06,12:07
Nechcem sa hádať, ale aby autor tejto témy nemal problémy pri daňovej kontrole, nech si to preloží každý ako vie. KOpírujem znenie príslušných odsekov:
Novelou zákona o dani z príjmov účinnou od 1. 1. 2006 bol doplnený § 19 odsek 2 písmenom p), ktoré znie:

p) "výdavky (náklady) na stravovanie vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených pre zamestnancov podľa osobitného predpisu (Zákonník práce a zákon č. 283/2002 Z.z. v znení neskorších predpisov), ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e)."
+ ZP
Zamestnávateľ prispieva na stravovanie vo výške najmenej 55 % ceny jedla (ceny stravného lístka), najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 – 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách.
Kristína
01.02.06,12:21
Daska, nejde o zamestnanca, ale podnikateľa.
bendži
01.02.06,12:36
Nechcem sa hádať, ale aby autor tejto témy nemal problémy pri daňovej kontrole, nech si to preloží každý ako vie. KOpírujem znenie príslušných odsekov:
Novelou zákona o dani z príjmov účinnou od 1. 1. 2006 bol doplnený § 19 odsek 2 písmenom p), ktoré znie:

p) "výdavky (náklady) na stravovanie vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených pre zamestnancov podľa osobitného predpisu (Zákonník práce a zákon č. 283/2002 Z.z. v znení neskorších predpisov), ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e)."
+ ZP
Zamestnávateľ prispieva na stravovanie vo výške najmenej 55 % ceny jedla (ceny stravného lístka), najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 – 12 hodín podľa zákona o cestovných náhradách.

Týmto si vlastne potvrdil presne to čo som aj písala a na čom sme sa viac-menej zhodli vo všetkých diskusiách, ktoré sa na túto tému na Porade vedú...

Zamestnávateľ prispieva najmenej 55% ceny jedla - podmienka č. 1, ale tá nehovorí že nemôže prispieť viac ako je 55% ceny jedla....
...najviac však na každé jedlo do výšky 55%stravného atď. - podmienka č. 2 najviac do výšky 49 Sk podľa aktuálne platných predpisov

Pre SZČO platia rovnaké podmienky ako pre zamestnancov.

Čiže ak si kúpim ako SZČO lístok za 49 korún a dám ho celý do nákladov, spĺňam obe zákonom stanovené podmienky
Vladol
01.02.06,12:38
Daska, nejde o zamestnanca, ale podnikateľa.
Lenže na základe týchto odsekov má nárok podnikateľ na stravné (a niesom Daska)
Vladol
01.02.06,12:43
Týmto si vlastne potvrdil presne to čo som aj písala a na čom sme sa viac-menej zhodli vo všetkých diskusiách, ktoré sa na túto tému na Porade vedú...

Zamestnávateľ prispieva najmenej 55% ceny jedla - podmienka č. 1, ale tá nehovorí že nemôže prispieť viac ako je 55% ceny jedla....
...najviac však na každé jedlo do výšky 55%stravného atď. - podmienka č. 2 najviac do výšky 49 Sk podľa aktuálne platných predpisov

Pre SZČO platia rovnaké podmienky ako pre zamestnancov.

Čiže ak si kúpim ako SZČO lístok za 49 korún a dám ho celý do nákladov, spĺňam obe zákonom stanovené podmienky
To je ten problém, že "zámestnávateľ" a nie podnikateľ (t.j. znenie zo Zákonníka práce). Ale pozri si tu na porade podobnú diskusiu, snaď ťa to persvedčí - http://www.porada.sk/t16413-stravne-listky-od-112006.html.
bendži
01.02.06,12:45
Pre SZČO platia rovnaké podmienky ako pre zamestnancov!

§19 - Daňové výdavky odsek 2 písmeno p)
daňovým výdavkom u daňovníka - fyzickej osoby dosahujúcej príjmy podľa §6 ods. 1 a 2 zákona (t.j. príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti) sú aj vynaložené výdavky na stravovanie za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovenej pre zamestnancov podľa Zákonníka práce.

Z uvedeného v podstate vyplýva, že fyzická osoba - SZČO si za každý odpracovaný deň, v ktorom svoju činnosť vykonávala dlhšie ako štyri hodiny, môže uplatniť za daňový výdavok vynaloženú sumu vo výške 55% z náhrady stravného, čo je 49 Sk!
Benka2
01.02.06,13:23
Mám jednu otázku, ktorá my nie je uplne jasná.

Otázka :

Mám nárok na stravné vo výške cca 49 Sk / deň.

Ponúkajú my stravné lístky v hodnotách od 49 Sk až 89 Sk ( 90 Sk ).

Keď si objednám za 49 Sk môžem si ich odpísať v plnej hodnote 49 Sk na čo mám nárok, alebo len 55% z 49 Sk čo je asi 27 Sk.

( 55% z 89 Sk je tých 49 Sk )

Ďakujem
Ja som to pochopila tak že 55% je len podiel zo stravného ktorý si môžeš uplatniť ako daňový výdavok.Našla som toto:Ministerstvo práce a sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky podľa ustanovenia §5 ods.2 zák.č.283/2002Z.z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov opatrením z 19,decembra 2005 č.615/2005 Z.z o sumách stravného ustanovilo od 1,1,2006 tieto sumy stravného pre jednotlivé časové pásma:

89 Sk pre časové pásmo 5 až 12 hodín
135 Sk pre časové pásmo nad 12 hodín až 18 hod.
208 Sk pre časové pásmo nad 18 hodín
Opatrenie nadobudlo účinnosť dňom vyhlásenia.
Ak pracuje SZĆO viac ako tých 12 hod tak si môže dať do výdavkov 55% z ceny 135 Sk.- stravného. Stravné je stanovené zákonom. Stravný lístok je niečo iné.Môžem napr. mať lístok aj za 120 Sk ale keď pracujem len 8 hod tak si môžem uplatniť do daň. výdavkov len zo sumy stravného 89 Sk to je 49 Sk. Ja by som to upatnila takto.