bizonik
03.11.11,16:32
Dobry den mam otazku a potrebujem poradit.Som nezamestnany od 1.4.2011 a som aj evidovany od cca 20.4.2011 na Urade prace.
Ale problem je ze si neplatim nic do socialnejj positovne,a mam aj problem s poctom odpracovanych rokov.Nakolko som bol zamestnany nejakycj 17 mesiacov ani som nemal narok na davky v nezamestnanosti.A predtym som pracoval bez zmluvy a mam v 28 rokoch cca max.4 roky dokopy odpracovanych rokov.A zacinam mat zdr.problemy som teraz aj dlhsie na PN,auvedomujem si ze keby sa mi nieco stalo nemam narok ani na ciastocny invalidny dochodok,kedze nesplnam pocet odpracovanych rokov.
A preto si chcem ist platit aspon to do socialnej ako samoplatitel kym som PN a Urade prace ,a nenajdem si pracu.A toto je ta hlavna otazka: Da sa to platit si sam do Socialnej poistovne mesacne,a ci sa mi to bude ratat do odpracovanych rokov,tie mesacne platby.Lebo takto vlastne Zase stracam casovo,astane sa mi nieco co ja viem o 2 roky a to uz budem mat 30 rokov a tam musim mat odpracovanych min.5rokov aby som mal narok na ciast.alebo plny inv.dochodok.A Potom to je stale viac tusim od 34rokov uz 8rokov min. atd.za poslednych 10 rokov atd.
Dakujem
Mila123
03.11.11,15:35
Dobry den mam otazku a potrebujem poradit.Som nezamestnany od 1.4.2011 a som aj evidovany od cca 20.4.2011 na Urade prace.
Ale problem je ze si neplatim nic do socialnejj positovne,a mam aj problem s poctom odpracovanych rokov.Nakolko som bol zamestnany nejakycj 17 mesiacov ani som nemal narok na davky v nezamestnanosti.A predtym som pracoval bez zmluvy a mam v 28 rokoch cca max.4 roky dokopy odpracovanych rokov.A zacinam mat zdr.problemy som teraz aj dlhsie na PN,auvedomujem si ze keby sa mi nieco stalo nemam narok ani na ciastocny invalidny dochodok,kedze nesplnam pocet odpracovanych rokov.
A preto si chcem ist platit aspon to do socialnej ako samoplatitel kym som PN a Urade prace ,a nenajdem si pracu.A toto je ta hlavna otazka:Da sa to platit si sam do Socialnej poistovne mesacne,a ci sa mi to bude ratat do odpracovanych rokov,tie mesacne platby.Lebo takto vlastne Zase stracam casovo,astane sa mi nieco co ja viem o 2 roky a to uz budem mat 30 rokov a tam musim mat odpracovanych min.5rokov aby som mal narok na ciast.alebo plny inv.dochodok.
Dakujem .
v tvojom prípade by si sa mohol aj spätne prihlásiť...ale to iba na dôchodkové poistenie.....
bizonik
03.11.11,15:40
Spatne to znamena ze pojdem tam do Soc.poistovne a poviem ze odvtedy ako som nezamestnany sa chcem spatne prihlasit?T.j. od 1.4.2011 ?Asi sa tam doplati ta suma za to obdobie po dnes co?
A to mi bude uznane(tie mesiace od vypovede do dnes) ako aj do odpracovanych rokov co sa rataju a pozaduju pri tom inv.dochodku co som spominal?
Citam a citam uz 2 dni a uz mam v tom taky chaos ze som z toho jelen...
Mila123
03.11.11,15:50
Spatne to znamena ze pojdem tam do Soc.poistovne a poviem ze odvtedy ako som nezamestnany sa chcem spatne prihlasit?T.j. od 1.4.2011 ?Asi sa tam doplati ta suma za to obdobie po dnes co?
A to mi bude uznane(tie mesiace od vypovede do dnes) ako aj do odpracovanych rokov co sa rataju a pozaduju pri tom inv.dochodku co som spominal?
spätne je možné podľa zákona č. 461/2004 t.j. k 01 01 2004, ak sa nemýlim......podľa § 142 ods. 3 ,zákona o soc. poistení prikladám...


(3) Poistné na dôchodkové poistenie sa môže zaplatiť aj dodatočne za obdobie, počas ktorého fyzická osoba

a) mala prerušené poistenie podľa § 26,
b) bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov alebo
c) sústavne sa pripravovala na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku.

predpokladám, že si budeš uplatňovať nárok podľa ods. 3 pís. b
a § 26 prikladám...

§ 26
Prerušenie povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti

(1) Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti v období, v ktorom

a) čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy podľa osobitného predpisu44) alebo čerpá služobné voľno bez nároku na plat alebo služobný príjem podľa osobitného predpisu6) okrem ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku,

b) je dlhodobo uvoľnený z pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo zo služobného pomeru na výkon verejnej funkcie, na výkon odborovej funkcie alebo na výkon funkcie člena zamestnaneckej rady podľa osobitného predpisu,45) ak sa mu neposkytuje náhrada mzdy,

c) má neospravedlnenú neprítomnosť v práci,

d) je vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody; to platí vo vzťahu k činnosti, z ktorej je povinne nemocensky poistený a povinne dôchodkovo poistený a počas jej vykonávania bol vzatý do výkonu väzby alebo nastúpil výkon trestu odňatia slobody,

e) čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu,45a) ak ide o ženu a v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu,45a) a nemá nárok na materské, ak ide o muža.

(2) Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie v období v ktorom má pozastavené prevádzkovanie živnosti, pozastavený výkon činnosti alebo pozastavenú činnosť, a v období, v ktorom je vo väzbe alebo vo výkone trestu odňatia slobody; časť vety za bodkočiarkou v odseku 1 písm. d) platí rovnako.

(3) Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti od 11. dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti a odo dňa nasledujúceho po uplynutí 52 týždňov trvania dočasnej pracovnej neschopnosti do jej skončenia.

(4) Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie od 11. dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti a v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu,45b) ak podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby. Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie aj odo dňa nasledujúceho po uplynutí 52 týždňov trvania dočasnej pracovnej neschopnosti do jej skončenia.

(5) Vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti podľa odsekov 1 až 4 sa posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti a skončenie prerušenia týchto poistení sa posudzuje rovnako ako vznik týchto poistení.


a ešte musíš predložiť žiadosť , kt. si nájdeš na web. stránke SP.....
a aké doklady musíš mať, predpokladám, že ti bude postačovať potvrdenie o evidencii na UP....
Mila123
03.11.11,15:53
tlačivo si vyplň a osobne navštív pobočku SP......

http://www.socpoist.sk/616/1567s (http://www.socpoist.sk/616/1567s)
bizonik
03.11.11,15:57
diky moc,uz tomu zacinam chapat,takze ako som pisal to plati ze?Oni tym padom vlastne potom zarataju aj to obdobie co som bol evidovany na Urade prece do toho?A to budem musiet zacvakat to spatne ked to je teda nejakych od aprila do polovice teraz novembra trebars,kolko to asi bude €?A potom sa staci dohodnut ze budem platit dalej sam uz len to dochodkove positenie ze,a to je asi kolko mesacne€?
A ono sa to spatne da teda aj co ja viem z roku 2004 alebo 2006 alebo hocikedy co som bol na Urade prace,ale neplatil som si do Socialnej p.cize to dochodkove vsak?Ale to kde som nebol nikde a len tak lazo-plazo som si rboil-nerobil uz je pase a stratene obdobie do do odpracovanych rokov?Chapem spravne tomu vsetkemu?Prepac ze pisem ako pisem a splietam,ale ako rozmyslam mi idu aj prsty na klavesnici:)
Mila123
03.11.11,16:10
viem, že teraz ak by si si chcel platiť dobrovoľné dôchodkové poistenie, musíš si platiť aj dôchodkové (59.23 €) aj invalidné (19.74) € aj RF (15.63€)z min. VZ je teraz 329.06 € , ale či to platí aj spätne, to netuším.....
viac info určite ti určite poskytnú na pobočke SP.....
bizonik
03.11.11,16:19
:eek: cooo 329€ to je cooo ? to ako mesacne 329€ a od aprila je to 7 mesiacov to ako mam ratat 7x329€ ze doplatim? za to obdobie,to snad nie.Ako je to moja chyba uznavam,ze som to neplatil,ale snad az take vysoke sumy za tych 7 mesiacov nezacvakam,a budu mi uznane tie mesiacce k tym odprovanym co potrebuju k tym poziadavkam na dochodok inv.Inak som 7 mesiacov stratil,dufam ze to pojde.Neviem mam z toho obavy celeho tam aj ist tam ma poslu prec podla mna mi tam nebudu radit tak ako tu mi pisete.Ved ani neviem co im tam mam splietat.A zybtocne aby som nezaplatil,za nieco co mi potom ani neuznaju ked pride na to ze budem o par rokov ziadat o inv.dochodok a pozru ze ved toto sa ani neuznava to obdobie co ste bol na PN a na Urade prace.
Mila123
03.11.11,16:26
:eek: cooo 329€ to je cooo ? to ako mesacne 329€ a od aprila je to 7 mesiacov to ako mam ratat 7x329€ ze doplatim? za to obdobie,to snad nie.Ako je to moja chyba uznavam,ze som to neplatil,ale snad az take vysoke sumy za tych 7 mesiacov nezacvakam,a budu mi uznane tie mesiacce k tym odprovanym co potrebuju k tym poziadavkam na dochodok inv.Inak som 7 mesiacov stratil,dufam ze to pojde.Neviem mam z toho obavy celeho tam aj ist tam ma poslu prec podla mna mi tam nebudu radit tak ako tu mi pisete.Ved ani neviem co im tam mam splietat.A zybtocne aby som nezaplatil,za nieco co mi potom ani neuznaju ked pride na to ze budem o par rokov ziadat o inv.dochodok a pozru ze ved toto sa ani neuznava to obdobie co ste bol na PN a na Urade prace.
nečítaš pozorne, alebo som to nejako šalamúnsky napísala???
VZ je vymeriavací základ, nie platba.....
budeš platiť 59.23+ 19.74+15.63= 94.60 € mesačne, ak mi kalkulačka správne ráta.....
bizonik
03.11.11,16:28
aha mne to doslo uz ako som to poslal po chvilke co to VZ asi je:))
Noo ale aj tak je to dost paaalka,7 kileciek eurasov,len tak dat prec,za svoju sprostost naraz.:/
Mila123
03.11.11,16:31
máš možnosť, podľa zákona a je na tebe či ju využiješ či nie....máš predsa slobodnú vôľu.....
bizonik
03.11.11,16:41
jasne,pojdem tam teda snad mi poradia priamo tam,ci sa to da aj nejako postupne uhradzat a nie naraz vsetko.Trebars za 3 mesiace a potom opat.Plus aj kazdy mesiac sam platit az dokym nenajdem pracu,a ci mi to teda bude uznane a pocitane do odpracovynch rokov,ako som sa pytal ktore sa potom pozaduju pri vybavovani ziadosti na inv.dochodok.
luja5
03.11.11,18:22
jasne,pojdem tam teda snad mi poradia priamo tam,ci sa to da aj nejako postupne uhradzat a nie naraz vsetko.Trebars za 3 mesiace a potom opat.Plus aj kazdy mesiac sam platit az dokym nenajdem pracu,a ci mi to teda bude uznane a pocitane do odpracovynch rokov,ako som sa pytal ktore sa potom pozaduju pri vybavovani ziadosti na inv.dochodok.
Podľa ust. § 60 bod 1 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení obdobie dôchodkového poistenia je obdobie povinného dôchodkového poistenia,obdobie dobrovoľného dôchodkového poistenia, ak za tieto obdobia okrem období uvedených v § 140 bolo zaplatené poistné na dôchodkové poistenie podľa tohto zákona a ak tento zákon neustanovuje inak....
Z uvedeného vyplýva, že obdobie, za ktoré si fyzická osoba zaplatí poistné ako dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, sa započítava do celkovej doby poistenia (t.j. je to "uznané a počítané do odpracovaných rokov") pre nárok na príslušný dôchodok a pre výpočet jeho výšky.
luja5
03.11.11,18:35
Ešte dopĺňam, že podľa ust. § 72 bod 2 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity.
Katy a R
03.11.11,18:40
jasne,pojdem tam teda snad mi poradia priamo tam,ci sa to da aj nejako postupne uhradzat a nie naraz vsetko.Trebars za 3 mesiace a potom opat.Plus aj kazdy mesiac sam platit az dokym nenajdem pracu,a ci mi to teda bude uznane a pocitane do odpracovynch rokov,ako som sa pytal ktore sa potom pozaduju pri vybavovani ziadosti na inv.dochodok.
.. nuž, ja by som momentálne spätné platenie na dôchodkové poistenie neriešila (keďže asi nemáš peňazí nazvyš:confused: či? ).
Za prvé - je to najdrahšie poistenie a platiť z minima (ako ti uviedla mila v príklade) nie je "nic moc" - veľmi slabý OMB.
A za druhé - ak ti bude v budúcnosti toto obdobie chýbať pre výpočet napr ID, môžeš si to doplatiť aj potom (a v takej výške, ktorá tej prípadnej dávke pomôže;) - nie z minima).
Spočítaj si - koľko môžeš platiť - a podľa toho sa zariaď. tuto je tabuľka na tento rok http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-januara-2011/924s
bizonik
03.11.11,19:05
diky moc za odpovede,dobri ochotni ludia poradit este zijuuu!:) Normalne som z toho zaskoceny,v dnesnej dobe som uz zvyknuty na iny pristup,az ste mi zlepsili aj naladu:)
bizonik
03.11.11,19:11
No Katy len ci sa v buducnosti nezmeni nieco v zakonoch a nemusi to potom byt mozne,aj toho sa obavam ze sa moze stat.Inak tejto vete nechapem presne co ako si myslela: (a v takej výške, ktorá tej prípadnej dávke pomôže- nie z minima).To si potom ako mozem regulovat ci ja sam tam dat viac za to obdobie penazi,a tym zvysim celkovu sumu potom vyplacaneho dochodku?Takze mozem byt v klude teraz a byt na urade prace a PN kedze som,a nestresovat sa,ze teraz vlastne nic neplatim do socialnej poist.a stracam tym odpracovane roky.A nie je to ohranicene aj nejakym obdobim dokedy sa to takto da.Vies trebars prejde 16 mesiacov co budem na Urade prace, a dojdem na Socialnu p.trebars v roku 2014 ze chcem za rok april 2011 az jul 2012 doplatit dochodkove poist.a oni mi povedia mate smolu da sa to len na obdobie 12 mesiacov.Ze iba to Vam moze byt max.zapocitane do odpracovanych rokov,alebo podobne veci.Viete ako rozne diery a chybicky v zakonoch maju alebo zmeny nastavaju.
A co je inak to OMB co si pisala?
Katy a R
03.11.11,19:31
No Katy len ci sa v buducnosti nezmeni nieco v zakonoch a nemusi to potom byt mozne,aj toho sa obavam ze sa moze stat.Inak tejto vete nechapem presne co ako si myslela: (a v takej výške, ktorá tej prípadnej dávke pomôže- nie z minima).To si potom ako mozem regulovat ci ja sam tam dat viac za to obdobie penazi,a tym zvysim celkovu sumu potom vyplacaneho dochodku?Takze mozem byt v klude teraz a byt na urade prace a PN kedze som,a nestresovat sa,ze teraz vlastne nic neplatim do socialnej poist.a stracam tym odpracovane roky.A nie je to ohranicene aj nejakym obdobim dokedy sa to takto da.Vies trebars prejde 16 mesiacov co budem na Urade prace, a dojdem na Socialnu p.trebars v roku 2014 ze chcem za rok april 2011 az jul 2012 doplatit dochodkove poist.a oni mi povedia mate smolu da sa to len na obdobie 12 mesiacov.Ze iba to Vam moze byt max.zapocitane do odpracovanych rokov,alebo podobne veci.Viete ako rozne diery a chybicky v zakonoch maju alebo zmeny nastavaju.

.. myslela som to tak, že keď už mi treba doplatiť, tak by som doplácala z vyššieho VZ (samozrejme, koľko unesiem). Pretože minimálnym VZ si môžeš pokaziť OMB zo zamestnania (možno :confused: - neviem, aký plat si mal).
Pozri si zák o SP .. lebo je toho dosť veľa .. a v zákone sú aj presne definované obdobia, za ktoré sa môže spätne doplatiť poistné (nie za hocijaké). jedným z nich je aj doba evidencie na UPSVaR ;) ... no a len svoj názor som napísala - ak si to chceš doplatiť - je to na tebe:)
A teraz si na platenej PNke? Dostávaš nemocenské zo SP ?
bizonik
03.11.11,20:02
Nie nedostavam nic,len som na Uarde prace evidovany a je mi platena zdravotne poistenie,ja som nemal narok ani na podporu kedze som predtym ako som isiel na Urad mal len 17 mesiacov odpracovane,nesplnal som podmienku.A davky v hmotnej nudzi sa to tusim vola,to som nevybavoval.Boli tam aj nejake podmienky ze na ucte nemozes mat alebo co,a vypisy z banky,a ja som mal ulozene peniaze.Tak som povedal ze to nechcem tie davky.A teraz som momentalne PN cize tam na urad nosim len papiere o PNke od lekara.Mne ide hlavne o to ako som pisal,aby som mal tie odpracovane roky nejake,a kedze som nezamestnany uz od toho aprila ,nech sa mi zarataju,aasi si to budem aj sam platit odteraz dokym nevybavim novu robotu a prac,zmluvu,ale samozrejme najprv musim byt fit a nie PN.Lebo nemam skoro nic odrobene roky.A pride na to ze bude mi horsie o 2-3 roky nedajboze a nebudem mat ani narok na inv.dochodok kvoli tym rokom odpracovanym,ktore sa tam pozaduju.
Kurnajs zase som tusim omielal zo siroka a ty si sa priamo pytala na nemocenske:))No na tie nedostavam nic,asi nemam narok,ja sa v tom nevyznam.
Xanti
03.11.11,20:09
Bizonik ,
a si na platenej PN alebo neplatenej PN? Hm? Lebo technicky vieš byť na platenej PN. Síce len málinko cca 170 eur mesačne ale stále lepšie niečo ako prstom do oka.... :)
bizonik
03.11.11,20:10
Xanti,no o tom som ja vobec nevedel,ze mozem mat platenu tu PNku.Ja ze len ked som zamestnany dostavam nieco na PNke,ale ked som na Urade prace asi nemam narok na nic.Len im tam ten papier nosim.Aj tak uz som asi druhy mesiac,to uz pomaly aj od decembra mozno nebudem na PNke,a spatne asi nic nedostanem ak sa to dalo nie,za to obdobie co som PN?
Xanti
03.11.11,20:11
No UP ti nemá dôvod niečo platiť. Ale ak chceš tak ti napíšem ako mať platenú PN :D
Katy a R
03.11.11,20:13
tabuľku som ti pripla - tak si popozeraj, prepočítaj - koľko by si bol ochotný platiť.
:confused:;)
Ja by som prednostne riešila nemocenské poistenie (aj vzhľadom na to, že si chorý momentálne), prípade poistenie v nezamestnanosti ... Veď si mohol mať platenú PNku, keby si sa bol prihlásil na NP. :mee::mee: a stále môžeš.. všetko tu máš popísané v témach o dobrovoľnom nem poistení :)
bizonik
03.11.11,20:15
No to by som bol teda rad:D Len ci uz nie je neskoro,papiere su poodnasane tam,a ci to nebudu same behacky a dotahovacky.Aj ked popravde casu maam dost:D
Xanti
03.11.11,20:17
Takže v bodoch Bizonik.
1.) zrušiť terajšiu PN
2.) ísť na SP, vypísať Registračný list fyzickej osoby ( nájdeš ho tu http://www.socpoist.sk/616/1567s ) ako dobrovolne poistená osoba, určiť VZ - 329,06 eur je minimum, maximum 1116,75 eur.
3.) podať túto prihlášku
4.) isť k lekárovi, dať sa vypísať na PN ako dobrovolne poistená osoba
5.) túto PN zaniesť na SP
6.) kopiu PN odniesť na UP
7.) čakať doma na peniaze
bizonik
03.11.11,20:18
No len bolo toho na mna inak dost,ked som sa dostal na PN hlavne psychicky kedze som musel byt hospitalizovany,cize som bol v nemocnici,a bolo to na hrane,cize vtedy som uz nic neriesil,len ci tu este pobudnut a bojovat:/
A predtym ako som sa dostal na tu PN,moja chyba a sprostost,ze som neriesil taketo veci,a bol len na UP.
Xanti
03.11.11,20:20
Bizonik,
ved to je v poriadku, PN ti lekár zruší, medzitým sa poistíš a vypíše ťa na novú PN.
A samozrejme podľa určeného VZ treba platiť odvody vo výške 4,4% mesačne. Takže ak si určíš VZ 1000 eur, tak mesačne zaplatíš na odvodoch 44 eur, ale počas platenej PN odvody neplatíš.
bizonik
03.11.11,20:30
ok diky Xanti,a lekarka moja ked jej poviem ze chcem zrusit PN atd.nebude alebo by nemala dufam robit problemy,ale tak ci tak to raz vybavit chcem,a aspon to uz budem platit,ako som vyssie pisal kazdy mesiac.A nemusim potom doplacat.A este k tomu 4,4% a nemocenskemu,Katy pisala v tom zmysle,ze uz to tusim nejde samostatne,ale vsetko dokopy aj s dochodkovym,to je teda to co som vlastne chcel doplacat a este su tam nejake 2% nejakej platby mesacne.T.j. podla tej tabulky dobrovlne pist.osoba to vychadza vsetko na 115€ z min.VMZ ak to tak je.
Katy a R
03.11.11,20:33
.. Katy pisala v tom zmysle,ze uz to tusim nejde samostatne,ale vsetko dokopy aj s dochodkovym,to je teda to co som vlastne chcel doplacat a este su tam nejake 2% nejakej platby mesacne.T.j. podla tej tabulky dobrovlne pist.osoba to vychadza vsetko na 115€ ak to tak je.
.. kde som to písala :confused: ..

.. a mila tiež nič také nepísala ;) vidím, že máš problém sa v tom zorientovať .. pozri na to lepšie, v kľude ... času máš dosť ako píšeš ;)
bizonik
03.11.11,20:35
Prepac Katy,nie ty ale Mila 123 to pisala teraz som to pozeral spatne na prvej stranke:)
Mila123
03.11.11,20:39
Prepac Katy,nie ty ale Mila 123 to pisala teraz som to pozeral spatne na prvej stranke:)
prekopíruj mi môj príspevok, kde som ti napísala, že musíš platiť nemocenské spolu s poistením v nezamestnanosti (2 % nezamest. a 4.4 NP).......
Xanti
03.11.11,20:42
ok diky Xanti,a lekarka moja ked jej poviem ze chcem zrusit PN atd.nebude alebo by nemala dufam robit problemy,ale tak ci tak to raz vybavit chcem,a aspon to uz budem platit,ako som vyssie pisal kazdy mesiac.A nemusim potom doplacat.A este k tomu 4,4% a nemocenskemu,Katy pisala v tom zmysle,ze uz to tusim nejde samostatne,ale vsetko dokopy aj s dochodkovym,to je teda to co som vlastne chcel doplacat a este su tam nejake 2% nejakej platby mesacne.T.j. podla tej tabulky dobrovlne pist.osoba to vychadza vsetko na 115€ z min.VMZ ak to tak je.Bizonik dobrovolné nemocenské môžeš platiť samostatne. Z minimálneho VZ 329,06 eur sa mesačne platí 14,47 €.
bizonik
03.11.11,20:45
Mila123 ok ja som zle cital potom,tu je to co si pisala,som zle potom pochopil: /viem, že teraz ak by si si chcel platiť dobrovoľné dôchodkové poistenie, musíš si platiť aj dôchodkové (59.23 €) aj invalidné (19.74) € aj RF (15.63€)z min. VZ je teraz 329.06 € , ale či to platí aj spätne, to netuším...../Som myslel ze v tom uz je aj nemocenske poistenie...

Xanti-Ono uz asi bude najlepsie ak uz pojdem tam aj s tym ze budem platit mesacne aj to dochodkove,invalidne a nemocenske a budem mat pokoj na dusi.Dostanem nieco ked budem PN,a mesacne zaplatim toto vsetko.A ked uz PN nebudem to budem uhradzat kym sa nezamestnam.
Mila123
03.11.11,20:50
Mila123 ok ja som zle cital potom,tu je to co si pisala,som zle potom pochopil: /viem, že teraz ak by si si chcel platiť dobrovoľné dôchodkové poistenie, musíš si platiť aj dôchodkové (59.23 €) aj invalidné (19.74) € aj RF (15.63€)z min. VZ je teraz 329.06 € , ale či to platí aj spätne, to netuším...../Som myslel ze v tom uz je aj nemocenske poistenie...

Xanti-Ono uz asi bude najlepsie ak uz pojdem tam aj s tym ze budem platit mesacne aj to dochodkove,invalidne a nemocenske a budem mat pokoj na dusi.Dostanem nieco ked budem PN,a mesacne zaplatim toto vsetko.A ked uz PN nebudem to budem uhradzat kym sa nezamestnam.

zlezaradil

oki....vkladáš do úst výroky, kt. sme nenapísali, ospravedlňuje ťa tvoja nevedomosť :D:D:D normálne som sa naštvala......
bizonik
03.11.11,20:58
:D heh uz sa v pohode v tom orientujem,len fakt som cumel aj ja ako puk,ze v tom mam taky gulas,ze nemocenske a dochodkove poistenie,som nerozlisil.:)
Inak potom ked skonci PN,tak zase treb ist aj na SP a aj UP odniest o ukonceni PNky zase papiere co?
Xanti
03.11.11,20:59
Presne tak,
na UP a SP odniesť papiere o ukončení PN. A prihlášku na DNP odniesť na SP.
A po novej PN odniesť zase papiere o začatí na UP ( fotokopia ) a na SP originály o PN. :D
Katy a R
03.11.11,21:03
Presne tak,
na UP a SP odniesť papiere o ukončení PN. A prihlášku na DNP odniesť na SP.
A po novej PN odniesť zase papiere o začatí na UP ( fotokopia ) a na SP originály o PN. :D
gabi .. ak teraz ukončí PNku .. tak nemá prečo ukončenie PNky nosiť na SP;) - nemá ju platenú!! (začiatok tam nedával)
Xanti
03.11.11,21:05
Katy,
to je pravda, no bohvie kde všade dal papiere. :)
bizonik
03.11.11,21:07
paraaaaada:D veviem,neviem co na to lekarka zajtra ked tam dojdem,ta by najradsej v tej ordinacii ani nesedela ako ju tak vzdy pozorujem:)
A aj ti na SP a UP,ale ako neriesim,ked je to mozne,preco to tak neurobit:)
bizonik
03.11.11,21:09
Katy to nie,teraz na SP nemusim,ale myslel som potom.Asi aj Xanti to mal tak nejako na mysli,ze potom,keby som isiel znova na PN.Cize teraz na SP aj tak budem musiet ist sa zahlasit na nemocenske poist.ale nemusim niest ukoncenie PN.Cize cestu mi to neusetri aj tak:D
Edit:Ci pardon uz ani neviem ako som to myslel,som uz domotany,ale chapem ako o coo ide:D
Xanti
03.11.11,21:14
No Bizonik,
ja som žena xi ... :---
bizonik
03.11.11,21:24
Tak diky Vam za rady,zeny zlateeee:)Zajtra idem vybavovat teda,nebyt tu tohoto,tak sa motam a nic neviem...
Adiks
04.11.11,11:27
viem, že teraz ak by si si chcel platiť dobrovoľné dôchodkové poistenie, musíš si platiť aj dôchodkové (59.23 €) aj invalidné (19.74) € aj RF (15.63€)z min. VZ je teraz 329.06 € , ale či to platí aj spätne, to netuším.....
viac info určite ti určite poskytnú na pobočke SP..... Z tohto príspevku vyplýva, ako keby invalidné poistenie nebolo dôchodkovým poistením. Slovo dôchodkové by si mala nahradiť slovom starobné. Zo zákona o sociálnom poistení vyplýva, že ako starobné, tak invalidné poistenie sú druhmi dôchodkového poistenia. To len na spresnenie, aby sme niekoho nedoplietli.
bizonik
17.02.12,19:51
Dobry den nechcem zakladat znova dalsiu temu,a opat sm to aj ja co sa pytam tak to hodim sem teda:)
No urobil som vsetko ako ste mi pisali vsetko je v poriadku az na to,ze som este doteraz nevybavil to dochodkove poistenie.Bol som na tom vseliako a kazdy mesiac som to nejako odkladal,platim si len to nemocenske od 29.11.2011.A teraz sa chcem spytat ze pozeral som si tabulky a je tam uz suma z minimalneho VMZ 14,95€.A ja som aj teraz platil tych 14,47€ ako mi tam poradili.Cize moja otazka je ta ze ci mam uz zvysit na tych 14,95€ ako je v tychto novych tabulkach od 1.januara 2012 a uz som teda dlzny nejake centy asi za to co som zaplatil za januar len tych 14,47€?
Mila123
17.02.12,19:52
Dobry den nechcem zakladat znova dalsiu temu,a opat sm to aj ja co sa pytam tak to hodim sem teda:)
No urobil som vsetko ako ste mi pisali vsetko je v poriadku az na to,ze som este doteraz nevybavil to dochodkove poistenie.Bol som na tom vseliako a kazdy mesiac som to nejako odkladal,platim si len to nemocenske od 29.11.2011.A teraz sa chcem spytat ze pozeral som si tabulky a je tam uz suma z minimalneho VMZ 14,95€.A ja som aj teraz platil tych 14,47€ ako mi tam poradili.Cize moja otazka je ta ze ci mam uz zvysit na tych 14,95€ ako je v tychto novych tabulkach od 1.januara 2012 a uz som teda dlzny nejake centy asi za to co som zaplatil za januar len tych 14,47€?
chceš si upraviť VZ?
bizonik
17.02.12,19:53
A vlastne moja druha otazka sa tyka toho Dochodkoveho pistenia kedze uz tam chcem ist a vybavit si to ze to budem platit ako dobrovolnePO a ci je na to zvlast sek,z ci to mozem poslat v kope ako platbu tych 119,45€ za mesiac ako pisu v tej tabulke z minimalneho VMZ.Alebo sa to plati zvlast za nemocenske a zvlast sek za Dochodkove?A este aky formular vlastne mam vyplnit ,dakujem pekne za rady.
bizonik
17.02.12,19:54
Mila nie nechcem len ze asi budem dlznik vlastne nie?Ked sa to teraz zvysilo nie?Budem musiet asi zvysit tie platby z tych 14,47 na tych 14,95 ako je po novom ?
bizonik
17.02.12,20:15
Nikto mi neporadite?Ako uz som si sam nasiel ten list registracny fyzickej osoby,vlastne je to ten isty ako som vyplnoval pri Nemocenskom poisteni.A uvediem tam vlastne tie veci ale len s tym ze budem pisat o dochodkovom poisteni.Ale uz len mi ide o to ze ako to j e s tym platenim a vlastne takto budem mat dva paiere.Jeden na dochodkove a druhy na nemocenske poistenie.Ide mi len o to ci sa to da spolocne platit.
veronikasad
17.02.12,20:17
Nikto mi neporadite?Ako uz som si sam nasiel ten list registracny fyzickej osoby,vlastne je to ten isty ako som vyplnoval pri Nemocenskom poisteni.A uvediem tam vlastne tie veci ale len s tym ze budem pisat o dochodkovom poisteni.Ale uz len mi ide o to ze ako to j e s tym platenim a vlastne takto budem mat dva paiere.Jeden na dochodkove a druhy na nemocenske poistenie.Ide mi len o to ci sa to da spolocne platit.
Kedy máš začiatok dobrovolného nem.poistenia ?
bizonik
17.02.12,20:21
29.11.2011 som to vybavil v SP vyssie to je pisane, som sice okolo toho posplietal asi viac ako som mal:) Este sice to asi nie je podstatne ale som evidivany na Urade prace ako nezamestnany.Ale to nema asi ziadny vplyv na Nemocenske a vlastne na to Dochodkove poistenie co si chcem vybavit vsak?
Mila123
17.02.12,20:37
nemá vplyv.....ak máš min. VZ , ten sa k 01 01 2012 upravoval, máš tam dlh, ale nie je to žiaden problém.....doplatíš si ho aj napr. spolu s ďalšou splátkou....
a dôchodkové poistenie? môžeš si ho vybaviť aj samostatne (starobné + invalidné + rezervný fond) ....
bizonik
17.02.12,20:50
ok dakujem ti za odpoved:)Cize to k tym 14,47 co som zaplatil teraz uz nabuduce zaplatim tych 14,95 plus tam priratam tych 0,48€ a poslem tam 15,43€
bizonik
29.02.12,20:33
Tak vcera mi prisiel list zo Socialnej poistovne a aj ked sice som planoval uz si platit aj dochodkove poistenie,tak ma to prekvapilo.Pisu ze mi zanikne nemocenske poistenie najneskor 270 dni dobrovolneho nemocenskeho poistenia dnom 24.8.2012 ak sa neodhlasim skor.Je to podla nejakej novely zakona c.461/2003 Z.z. o soc.poisteni.
Rozmyslam ci to bolo za Dturindu ci za akej vlady ale je to aj tak jedno.Len to nie je bohvieco som to pozrel na ich stranke a zlucili to dokopy vsetko kto chce byt nemocensky poisteny musi si platit vsetko toto uz,uz sa neda byt samostane:/
Toto vsetko tam je zahrnute:
Táto fyzická osoba platí mesačne poistné na

nemocenské poistenie 4,4% z vymeriavacieho základu,
starobné poistenie 18% z vymeriavacieho základu,
invalidné poistenie 6% z vymeriavacieho základu,
poistné na poistenie v nezamestnanosti 2% z vymeriavacieho základu,
poistné do rezervného fondu solidarity 4,75% z vymeriavacieho základu.
tu je to vsetko napisane ak som tomu spravne pochopil tak uz teda nebude clovek byt len samostatne poisteny namecenske ale aj vsetky tieto veci.Len nechapem na co tam su tie vsetky veci to dochodkove samozrejme co je tam starobne a co ja viem co je v poriadku asi.Ale co to v nezamestnanosti tomu nechapem 2% a akysi si fond solidarity 4,75%...
http://www.socpoist.sk/aktuality-dobrovolne-socialne-poistenie-od-1-februara-2012/48411s49740c
bizonik
29.02.12,20:43
Cize este otazka spravne som to pochopil?:)Uz kto by chcel byt len nemocensky poisteny tj.terajsich 14,95€ mesacne ma uz potom smolu a musi si zobrat ten balik kde je vsetko a to uz je mesacne 119,45€?
ewita888
29.02.12,20:53
bizonik, daj do vyhladávača dobrovolné poistenie, je tu toho na čítanie do rána.. a áno, už len balík
bizonik
29.02.12,20:54
ok dik ewita je pravda ze sa tu velmi nevyznam a pre istotu som aj prezeral ci to tu nie je,ale asi som zle pozeral:)