Lubina
07.09.04,15:06
Zdravím všetkých,

Mám na Vás prosbu - chceme zamestnať na pracovnú zmluvu pána, ktorý je čiastočne invalidný dôchodca (ešte nebol na prehodnotení). Potrebovala by som odpoveď na tri otázočky:

- akú najvyššiu mzdu mu môžeme dať, aby nestratil nárok na čiastočný invalidný dôchodok?
- aké odvody bude zamestnávateľ a zamestnanec platiť?
- ako to bude s daňovým bonusom, ak má 2 školopovinné deti?

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Zatiaľ som ešte takýto problém neriešila a vo väčšine prečítanej literatúry sa píše o starobnom dôchodku, prípadne úplnom invalidnom.
vladan
07.09.04,13:08
Lubina
07.09.04,13:43
Ďakujem, tú odpoveď som si už pozrela pred tým, ako som napísala svoju otázku. No pravdupovediac veľmi mi to nepomohlo, keďže zo zamestnaním invalida som sa nestretla ani v roku 2003.
Fidlo
08.09.04,17:16
Najvyššiu mzdu, akú môže dostať najlepšie nech si on zistí priamo na SP, odkiaľ dostáva invalid. dôchodok.

Odvody do SP sú od r. 2004 rovnaké ako pre všetkých ostatných zamestnancov.
Jedine odvody do ZP zamestnávateľ platí nie 10 % ale iba 2,6% z vymer.základu daného zamestnanca - máš to rozdelené priamo v tlačive mesač.výkazu do ZP.U zamestnanca sa odvod nemení - 4%do ZP.

Nárok na daňový bonus a zníženie dôchodk.poistenia o 0,5% za každé dieťa má ako každý iný zamestnanec pri splnení podmienky aspoň 1/2 min.mzdy v danom mesiaci-týka sa daň.bonusu.
Hlinkovx
09.09.04,11:23
TO FIDLO Mám dojem, že odvody do SP na invalidné poistenie sa neplatia pri ČI až do preskúmania invalidity..
Fidlo
10.09.04,09:46
TO FIDLO Mám dojem, že odvody do SP na invalidné poistenie sa neplatia pri ČI až do preskúmania invalidity..
Bola som si to osobne overiť zač. roka u kontrolórov SP, lebo mám takýchto čiastoč. invalidov a bolo mi povedané tak ako som vyššie napísala, do SP sa platí všetko ako za iných, neplatilo sa len do konca r. 2003.
Hlinkovx
10.09.04,10:15
TO FIDLO: je to skopírované z tohto linku
http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=282&lang=sk
Poistné na invalidné poistenie sa neplatí, ak zamestnanec:

má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%,
splnil podmienky nároku na starobný dôchodok,
má priznaný predčasný starobný dôchodok,
mal priznaný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 a nárok na jeho výplatu trvá aj po 31. decembri 2003 – poistné na invalidné poistenie sa neplatí do preskúmania invalidity podľa § 263 ods. 2 zákona.
Fidlo
10.09.04,16:33
To Hlinkovx

Zase sa presviedčam ako zamestnanci SP ovládajú svoje zákony. Keď som si to bola zisťovať začiatkom roka, tak mi to nikto nevedel povedať a posielali ma od dverí k dverám, až som prišla ku kontrolórom a tí mi poradili ako som vyššie uviedla, že treba platiť už všetko. Asi tam nabehnem znova, som zvedavá ako to dopadne, hlavné že platíme od zač. roka aj to čo netreba, keby to bolo opačne tak sa určite ozvú.
Hlinkovx
11.09.04,10:40
To FIDLO. Tiež mám takú skúsenosť s SP. Kopec dverí a informácie žiadne
Marián 320
16.09.06,16:47
V roku 2005 mi znížili zdravotný stav na 50% na koľko mi zistili doživotnú celiakiu a týmto sa chcem informovať či mám nárok na niektorý invalidný dôchodok a kde sa mám s týmto obrátiť.
ajobs
16.09.06,19:49
V roku 2005 mi znížili zdravotný stav na 50% na koľko mi zistili doživotnú celiakiu a týmto sa chcem informovať či mám nárok na niektorý invalidný dôchodok a kde sa mám s týmto obrátiť.

Čo to je, "znížili mi zdravotný stav na 50%" ? Zrejme SP stanovila tvoju schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť oproti zdravej osobe nižšiu o 50%. Ale tým si vlastne mal získať invalidný dôchodok-samozrejme mal si oň požiadať na SP. Tvoj invalidný dôchodok sa vypočíta ako 0,5 x priemerný osobný mzdový bod x obdobie dôchodkového poistenia x 214,68.
Jana Motyčková
17.09.06,08:19
TO FIDLO: je to skopírované z tohto linku
http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=282&lang=sk
Poistné na invalidné poistenie sa neplatí, ak zamestnanec:

má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%,
splnil podmienky nároku na starobný dôchodok,
má priznaný predčasný starobný dôchodok,
mal priznaný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 a nárok na jeho výplatu trvá aj po 31. decembri 2003 – poistné na invalidné poistenie sa neplatí do preskúmania invalidity podľa § 263 ods. 2 zákona.
Silvia, ale čiastočný invalidný dôchodok (priznaný pred 1.1.2004 neprehodnotený) nie je invalidný dôchodok - t.j. do SP platí všetko.
Hlinkovx
17.09.06,08:48
Jani..neviem..či si si všimla...ale to som tu písala v roku 2004 :D...
a vtedy sa do preskúmania invalidity IP neplatilo..presne podľa tohto

"mal priznaný invalidný dôchodok podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 a nárok na jeho výplatu trvá aj po 31. decembri 2003 – poistné na invalidné poistenie sa neplatí do preskúmania invalidity podľa § 263 ods. 2 zákona."
poslala som im tam ich rozhodnutie, čo mal zamestnanec o priznaní in. dôchodku a prišlo mi písomné vyjadrenie z SP Bratislavy..že nemám platiť do IP...tak sme neplatili...
Jana Motyčková
17.09.06,08:54
Ten rok 2004 som si fakt nevšimla (len deň a mesiac):D
marcik
30.09.06,10:27
som rada tejto téme, lebo aj ja ju akurát riešim!! mam 2 zamestn. na HPP skrátený, majú priznanu invalid.50% v roku 2005,a 2006. takže sociálka plné odvody?!!! a zdravotná znížené?!! súhlasíte??
Marína
30.09.06,12:16
Predpokladám, že píšeš o ID so zníženou schopnosťou vykonávať zárobk. činnosťou max. do 70%. Ak áno, pozri si:
http://www.porada.sk/t30317-prehlad-odvodov-poistneho-do-zp-a-sp_od-1-7-2006_pracovna-zmluva.html?garpg=8
Alebo SP ešte neprehodnotila ich zdravotný stav? Ak je to tak, pozri odpoveď od Janky(somij) v prísp. č. 12.
Calinka
22.02.07,10:20
mám zamestnanca, ktorý je ČID nad 70% a je u nás zamestnaný na kratší pracovný uväzok. Má tento zamestnanec nárok na nezdaniteľnú časť základu dane?
ajobs
22.02.07,12:51
mám zamestnanca, ktorý je ČID nad 70% a je u nás zamestnaný na kratší pracovný uväzok. Má tento zamestnanec nárok na nezdaniteľnú časť základu dane?


Má nárok, iba s tými percentami to nie je v poriadku. Buď je od 41% do 70% vrátane - potom je po starom tzv. čiastočný ID, alebo má viac ako 70% (teda 71%-100%), a potom je po starom tzv. úplný ID.
veronikasad
22.02.07,13:44
TO FIDLO Mám dojem, že odvody do SP na invalidné poistenie sa neplatia pri ČI až do preskúmania invalidity..

v Narodnom poisteni c. 2/2007 je tabulka a stanovisko Socialnej poistovne k plateniu odvodov neprehodnotenych ID

---------
Veronika
Calinka
22.02.07,14:42
Má nárok, iba s tými percentami to nie je v poriadku. Buď je od 41% do 70% vrátane - potom je po starom tzv. čiastočný ID, alebo má viac ako 70% (teda 71%-100%), a potom je po starom tzv. úplný ID.

tie percentá mali byť do 70%:o . A má nárok, aj keď robí len 4 hodiny denne a má za to 3450,-- Sk?
ajobs
22.02.07,23:46
tie percentá mali byť do 70%:o . A má nárok, aj keď robí len 4 hodiny denne a má za to 3450,-- Sk?

Nezdaniteľná čiastka nie je viazaná na dosiahnutú mzdu, resp. príjem. Každý žijúci občan - daňovník má nárok na odpočet tejto čiastky za rok 2006 v prípade, že nie je od 1.1.2006 poberateľom starobného (predčasného starobného) dôchodku. Teda napr. aj neplnoleté dieťa s príjmami z kapitálového majetku alebo prenájmu.
veronika1
26.02.07,08:59
Je lepšie nezdaniteľ. časť na daňovníka konkrétne u ČID a ID uplatniť v priebehu roka alebo lepšie až pri ročnom zúčtovaní dane?
Môžem ČID a ID viesť na plný úväzok?
Zita4
26.02.07,09:09
Je lepšie nezdaniteľ. časť na daňovníka konkrétne u ČID a ID uplatniť v priebehu roka alebo lepšie až pri ročnom zúčtovaní dane?
Môžem ČID a ID viesť na plný úväzok?
Môže si uplatniť počas roka, ako hociktorý iný zamestnanec a môže robiť aj zarábať hocikoľko. Nárok na NČ má v plnej výške.
veronika1
26.02.07,09:13
ďakujem pekne za radu
Calinka
26.02.07,16:44
Nezdaniteľná čiastka nie je viazaná na dosiahnutú mzdu, resp. príjem. Každý žijúci občan - daňovník má nárok na odpočet tejto čiastky za rok 2006 v prípade, že nie je od 1.1.2006 poberateľom starobného (predčasného starobného) dôchodku. Teda napr. aj neplnoleté dieťa s príjmami z kapitálového majetku alebo prenájmu.

pýtala som sa preto, že keď som robievala mzdy v Olympe, viem, že do určitej výšky mzdy mi ju nedávalo.. Už presne neviem, ako to bolo...
ajobs
26.02.07,16:48
pýtala som sa preto, že keď som robievala mzdy v Olympe, viem, že do určitej výšky mzdy mi ju nedávalo.. Už presne neviem, ako to bolo...


Ale to mohlo byť iba v prípade starobného alebo predčasného starobného dôchodku.
Vladimír Ozimý
02.04.07,07:39
zmenilo sa niečo v odvodoch na čiastočného invalidu oproti roku 2006? mam ztiahnuté následovné

zdravotné poistenie Zamestnávateľ 5% zamestnanec 2%
SP

NP 1,4 % a 1,4%
DP 5% a 4%
UP 0,8%
PvN 1% a 1%
GP 0,25%
RF 4,75%
Jana Motyčková
02.04.07,11:06
zmenilo sa niečo v odvodoch na čiastočného invalidu oproti roku 2006? mam ztiahnuté následovné

zdravotné poistenie Zamestnávateľ 5% zamestnanec 2%
SP

NP 1,4 % a 1,4%
DP 5% a 4%
StP 4% a 14&
IP 3% a 3%
UP 0,8%
PvN 1% a 1%
GP 0,25%
RF 4,75%
Nezmenilo sa, ale bolo to chybne - opravila som to.
stevo293
25.09.09,17:03
Dobry den chcem sa opytať či môžem sa zamestnať ked beriem ciastocny invalidny dôchodok na riadne ako ostatny zamestnanci,alebo len na styri hodiny.pekny den prajem.
Xanti
25.09.09,17:04
Dobry den chcem sa opytať či môžem sa zamestnať ked beriem ciastocny invalidny dôchodok na riadne ako ostatny zamestnanci,alebo len na styri hodiny.pekny den prajem.Môžeš sa zamestnať aj ked poberáš ID.
Len dbaj na odporúčania posudkového lekára v posudku. Ak Ti neobmedzil úväzok tak kludne môžeš pracovať aj 8 hodín.
zabka83
09.11.09,07:54
Dobry den,
chcela by som sa opytat ci ked su uznany ciastocne invalidnými jeden je na 50% a druhy na 70% ci sa musia zamestnat. Ked nie co vsetko im z toho vyplyva...dakujem velmi pekne
Jana Motyčková
09.11.09,08:29
Zamestnať sa nemusí nikto. Už nie je povinnosť pracovať. Aby neplatili zdravotné poistenie, musia sa prihlásiť na ZP ako poistenci štátu z dôvodu poberana ID.
zabka83
09.11.09,08:42
Dakujem velmi pekne...A ma to aj nejake nevyhody? Co je lepsie ked pracuje alebo je to jedno
Xanti
09.11.09,08:45
Dakujem velmi pekne...A ma to aj nejake nevyhody? Co je lepsie ked pracuje alebo je to jedno
A bude dotyčným stačiť výška invalidného dôchodku. Lebo tie nebývajú moc vysoké. Vyžijú bez práce? Lebo ja so svojím som nevyžila.
zabka83
09.11.09,09:16
No myslim ze oni nemaju problem s peniazmi, v podstate im ide o to ci musia byt vedeni vo firme (su to majitelia)..... Ja osobne by som tiez nevyzila...:)
zuzula221
07.02.10,21:23
dobry vecer, potrebujem len spresnit udaje:
od 1.1.2010 zamestnancovi - úplný invalid (znížená schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %) zrazi zamestnávateľ 2 % z minimálneho vymeriavacieho základu 319,57 € do ZP, t.j. 6,39 €

zamestnávateľ odvedie 5 % z minimálneho vymeriavacieho základu, t.j. 15,97 €?

velmi pekne dakujem za odpoved
veronikasad
07.02.10,21:30
dobry vecer, potrebujem len spresnit udaje:
od 1.1.2010 zamestnancovi - úplný invalid (znížená schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %) zrazi zamestnávateľ 2 % z minimálneho vymeriavacieho základu 319,57 € do ZP, t.j. 6,39 €

zamestnávateľ odvedie 5 % z minimálneho vymeriavacieho základu, t.j. 15,97 €?

velmi pekne dakujem za odpoved
VZ ktorý uvádzaš platí pre SZČO a samoplatitelov. VZ zamestnanca je min. mzda
zuzula221
07.02.10,21:34
dakujem velmi pekne si zlata, ale tie %- sedia vsak? :)
zuzula221
07.02.10,21:39
a minimálna mzda od 1.1.2010 je 307,70 €/mes.?:o
zuzula221
07.02.10,21:44
dakujem ste zlatunki, milujem poradu... viem ze to boli blbe otazky - ospravedlnujem sa, ale pre istotu sa pytam ako by som mala urobit niekde chybu este raz VELKA VDAKA :D
Jana Motyčková
08.02.10,09:54
Zráža sa 2+5% z jeho mzdy - má minimálnu mzdu?
spor
08.02.10,13:11
Zdravím vás, mám len otázočku, od 1.3.2010 vraj dochodcovia nemožu už pracovať?? čo je na tom pravdy? dakujem
Xanti
08.02.10,13:14
Zdravím vás, mám len otázočku, od 1.3.2010 vraj dochodcovia nemožu už pracovať?? čo je na tom pravdy? dakujem
Definuj aký dôchodcovia, a kde si to počul.:D
Jana Motyčková
08.02.10,13:37
Zdravím vás, mám len otázočku, od 1.3.2010 vraj dochodcovia nemožu už pracovať?? čo je na tom pravdy? dakujem
Nič. (Aj keď do 1.3. je ešte ďaleko).
spor
08.02.10,13:39
je na predčasnom a on mi vravel, že to počul.. ale viem ako to býva ked niekto niečo počul a preto si to len a len overujem či náhodou mi niečo neutieklo... tak je to blud že???
VERONIKA6
08.02.10,13:55
je na predčasnom a on mi vravel, že to počul.. ale viem ako to býva ked niekto niečo počul a preto si to len a len overujem či náhodou mi niečo neutieklo... tak je to blud že???
Zatiaľ áno.
spor
11.04.10,14:13
ahojte poradáci,
len jednu otázočku na vás. Mojej známej uznali čiastočný invalidný a chcela by vedieť či jej možu doplatiť do životného miinima ak poberá 100eur čiastočný invalidný. Ak nie tak prečo??
Ďakujem
veronikasad
11.04.10,14:16
ahojte poradáci,
len jednu otázočku na vás. Mojej známej uznali čiastočný invalidný a chcela by vedieť či jej možu doplatiť do životného miinima ak poberá 100eur čiastočný invalidný. Ak nie tak prečo??
Ďakujem
doplň prosím či ID je jej jediným zdrojom príjmu, počet členov domácnosti, bytová otázka.

Určite jej nikto nebude doplácať do životného minima - v prípade splnenia podmienok má nárok na dávku v hmotnej núdzi, ktorá je podstatne nižšia ako životné minimum.
spor
11.04.10,16:31
je to jej jediný príjím, býva s matkou a matka poberá minimálnu mzdu a teraz je na PN a asi bude bez práce..Predtám pobera iba dávku v hmotnéj núdzy ked bola na pN tak jej platili na lieky a podobne.. ale akonáhle jej schváli čiastočný invalidný.. tak musela všetko vrátit
Xanti
11.04.10,16:57
je to jej jediný príjím, býva s matkou a matka poberá minimálnu mzdu a teraz je na PN a asi bude bez práce..Predtám pobera iba dávku v hmotnéj núdzy ked bola na pN tak jej platili na lieky a podobne.. ale akonáhle jej schváli čiastočný invalidný.. tak musela všetko vrátitNajviac jej môžu doplatiť do výšky dávky v hmotnej núdzi čo poberala predtým.
A tie lieky ak je dôchodok nižší tak môže požiadať zase o preplácanie.
alaya1
27.11.11,18:56
Je ciastocny invalidny dochodca, miera poklesu 60%, povinny toto oznamit novemu zamestnavatelovi? je na to zakon, ze to musi urobit?
Negoti
27.11.11,19:02
Je ciastocny invalidny dochodca, miera poklesu 60%, povinny toto oznamit novemu zamestnavatelovi? je na to zakon, ze to musi urobit?
mal by mu oznámiť, že je poberateľom tzv. ČID, predsa má zľavu na ZP aj on ako ZC aj ZĽ...
alaya1
27.11.11,19:06
Mal, co mohol? Musi to urobit podla urciteho nariadenia, zakona. ? To ma zaujima.U nas je problem, ak je niekto ID. nechcu ho zamestnat. No vyskytla sa moznost zamestnania, ale novy zamestnavatel nevie o CID, tak mame obavy, ak to povieme, cuvne.
Negoti
27.11.11,19:13
nepredpokladám, že taký údaj, že je poberateľom ČID patrí pod ochranu zákona o ochrane osobných údajov.....
mňa by ako mzdárku naštvalo, že by mi telefonovali zo ZP, že mi nesedí mesačný výkaz, pretože jeden zamestnanec má ČID....(mne sa to osobne stalo, chcela som zamestnanca zaškritť).......
Xanti
27.11.11,19:42
A ešte ked zamestnávateľ fasne pokutu, za zle odvedenú daň tak určite si Alaya tvojho manžela nechá aj po skúšobnej dobe.
Jana Motyčková
28.11.11,08:12
Musí oznámiť napr. na základe §23 ods. 6 zákona o zdravotnom poistení.
alaya1
28.11.11,12:19
Dievky, preco tak ostro? Ja sa len pytam, ci je to povinne nahlasit, lebo o tom nemam informaciu.na pohovore sa ho na to nikto nepytal.
Moj manzel je doma 2 roky, rok na PN, rok na UP. bez podpory, akehokolvek prijmu.
Vsade pisal ziadosti do zamestnania, kde uvadzal aj CID. Nikto sa ani neozval. Ked napisal CV bez CID, hned ho volali na konkurzy a od 1.1.2012 by mal nastupit zatial na dobu urcitu 1 rok do prace, tam vsak nepovedal, ze ma CID, este zmluvu nepodpisal. Boji sa, ak to povie, zase nebude mat nic nebudu ho chciet zamestnat a no zijeme, ako zijeme, to vieme my dvaja.
Takze som to nepisala, ze chcem ublizit mzdarkam, len ako moznost ziskat pracu bez toho, aby bola ohrozena preto, ze je manzel CID.
Jana Motyčková
28.11.11,12:23
Stačí keď to oznámi po nástupe - po správnostio do 8 dní. Bude síce v skúšobnej lehote, ale už tam bude ...
macikraj
28.11.11,12:36
V novembri mi bol posudkovým lekárom priznaný invalidný dôchodok s mierou poklesu 45%. Keďže ešte nemám rozhodnutie prosila by som o radu, či sa môžem zaevidovať na úrade práce a či mi bude a v akej sume vyplácaná podpora a aký čas.
alaya1
28.11.11,12:38
Stačí keď to oznámi po nástupe - po správnostio do 8 dní. Bude síce v skúšobnej lehote, ale už tam bude ...

Dakujem pekne, tak som to myslela aj ja. jemu vsak nikto nepovedal, ze to ma nahlasit, ked bol na posudkovej v SP. Ani sa ho na to v tej praci na pohovore nikto nepytal. Moze to byt dovod ukoncenia PP v skusobnej dobe?
Musim si to zistit...ci je to zakone.
Mila123
28.11.11,12:38
bol si zamestaný? popr.. platil si si poistenie v nezamestnanosti????
Xanti
28.11.11,12:48
Dakujem pekne, tak som to myslela aj ja. jemu vsak nikto nepovedal, ze to ma nahlasit, ked bol na posudkovej v SP. Ani sa ho na to v tej praci na pohovore nikto nepytal. Moze to byt dovod ukoncenia PP v skusobnej dobe?
Musim si to zistit...ci je to zakone.Na ukončenie PP v skúšobnej dobe nemusí mať zamestnávateľ žiadny dôvod. Proste skončí, bez udania dôvodu. A ty sa nedozvieš či to bolo preto, že je ČID alebo im nevyhovuje ako človek, alebo im prekáža jeho hlas alebo im nevyhovuje jeho systém práce. Nemáš ako sa to dozvedieť.

Musí dokázať, za pár dní, že bude platným členom kolektívu. Inej cesty niet. A už vôbec nie zatajovaním ČID.
alaya1
28.11.11,13:53
Xanti,. je to tvoj nazor, dakujem aj za neho ale ak si nebola v podobnej situacii, tak to nepochopis. Pekny den
Jana Motyčková
28.11.11,14:26
Inú možnosť veľmi nemáš. V súčasnosti Zp kontrolujú sadzby na výkazoch a ak by to aj nenahlásil, po prvom výkaze by sa to zamestnávateľ dozvedel zo ZP a akurát by bol (resp. mzdárka by bola) ešte nasrdená, že musí všetko opravovať.
Xanti
28.11.11,21:08
Xanti,. je to tvoj nazor, dakujem aj za neho ale ak si nebola v podobnej situacii, tak to nepochopis. Pekny den
Alaya ani netušíš ako sa mýliš, som presne v tej pozícii. Viem čo je to naháňať prácu, a vždy ak sa pretriaslo ČID a ŤZP tak nastalo ochladenie a nezáujem a to mám VŠ.
Takže ma nesúď ťa poprosím, lebo ja som si tým prešla, takže ja to chápem. Skôr ty nechápeš isté veci, ako povinnosti voči zamestnávateľovi. Krásny večer prajem.
alaya1
28.11.11,21:32
xanti, ja som sa len informovala, ci je to povinne, nic ine.....respektujem to...