Katrina13
03.11.11,16:26
Dobrý deň milí poraďáci, mohli by ste mi prosím napísať či nemáte skúsenosť s obchodovaním s tretími krajinami. Konkrétne sme reklamovali tovar, ale bohužiaľ dodávatelia sa už neozvali ( zmenil sa konateľ firmy a ten si asi povedal, že sme ďaleko a pre neho je to slušný zisk ), takže sme prišli aj o peniaze aj o tovar v celkom značnej sume, riešili sme to cez rôzne ministerstvá a kompetentné inštitúcie asi 4 mesiace, ale samozrejme nik nám nepomohol a súdiť sa s niekým takto na diaľku je nereálne, tak by ma zaujímalo keďže doklady k tomu máme,že tovar bol zaplatený aj odoslaný a celú mailovú komunikáciu so zúčastnenými stranami, či sa dá táto škoda nejako odpísať, prípadne ak áno ako na to? Ďakujem.
KEJKA
03.11.11,15:56
podľa prvej časti príspevku vy ste zaplatili, ale nedostali tovar.
V druhej časti píšeš o zaplatení a odoslaní, tak nerozumiem, ste dodávateľ, alebo odberateľ?
Aké doklady k tomu máte?
Aká škoda a z akého titulu vznikla?
Katrina13
04.11.11,08:30
Tovar sme zaplatili, prišiel ale keďže bol v kvalite, ktorú by sme mi zákazníkom nepustili, tak sme ho poslali v rámci reklamácie naspäť s tým, že sme mali v maily potvrdené, že ho vymenia za tovar zodpovedajúci požadovanej kvalite, ale výmena tovaru už nenastala. Doklad máme o zaplatení tovaru z účtu, celú mailovú komunikáciu, kde sa dodávateľ vyjadril, že tovar vymení alebo v prípadne ak nebude mať lepšiu kvalitu, vráti peniaze a následne celú mailovú komunikáciu s kompetentnými inštitúciami kde problém riešime oficiálnou cestou.Len sa bohužiaľ nič nevyriešilo a škodu máme vyše 1.500 USD.
KEJKA
04.11.11,08:37
tak to už je jasnejšie vysvetlené. Vaša škoda je vo výške zaplateného tovaru.
PU účtovanie 549/132 pri spôssobe A účtovania o zásobách. Mohli by ste zaúčtovať očakávanú náhradu škody 378/648, ale píšeš, že sa nič nevymôže.
Ak ste tovar nemali poistený, prípadne nejakú inú poistku podnikateľov, z ktorej by ste si nejaké plnenie mohli nárokovať, tak tento zápis odpadá.
zelenou farbou - netýka sa, je to mimo témy.
JU - škodu preúčtuješ na VNZD
Katrina13
04.11.11,08:40
To je zápis pre podvojné účtovníctvo? My pracujeme v JÚ a bohužiaľ tovar sme poistený nemali a nevymôže sa pretože by sme museli ísť súdnou cestou a to nie sme schopný v inom štáte a s rečovou bariérou riešiť.
KEJKA
04.11.11,08:46
pardon, už som sa nepozrela na zadanie a tému...........príspevok som upravila.