lucilali
03.11.11,20:31
Je možné "obísť" nejakým sposobom nadstavbu, keď súhlasili 2/3 vlastníkov? Ako vlastník s podmienkami zmluvy nesúhlasím, developer ich odmieta konretizovať, zapracovať, avšak 2/3 vlastníkov mu to podpísalo. Moja otázka znie:

1. Prejde to cez kataster s 2/3 podpismi? Nemusí tam byť každý vlastník?
2. Čo presne podpisu zmluvy o nadstavbe malo predchádzať? Boli povinní ma upozorniť, oznámiť mi napr. schodzu, termín, keď som mimo mesta, kde vlastním tento byt?
3. Je možné sa proti rozhodnutiu / podpisom odvolať, resp. podať súd?

Hľadám proste východisko, ako to narušiť. Nedopadne to dobre..

dík
L
sito
03.11.11,19:44
Je možné "obísť" nejakým sposobom nadstavbu, keď súhlasili 2/3 vlastníkov? Ako vlastník s podmienkami zmluvy nesúhlasím, developer ich odmieta konretizovať, zapracovať, avšak 2/3 vlastníkov mu to podpísalo. Moja otázka znie:

1. Prejde to cez kataster s 2/3 podpismi? Nemusí tam byť každý vlastník?
2. Čo presne podpisu zmluvy o nadstavbe malo predchádzať? Boli povinní ma upozorniť, oznámiť mi napr. schodzu, termín, keď som mimo mesta, kde vlastním tento byt?
3. Je možné sa proti rozhodnutiu / podpisom odvolať, resp. podať súd?

Hľadám proste východisko, ako to narušiť. Nedopadne to dobre..

dík
L

Na 2. a 3. nájdeš odpoveď v zákone 182/1993, § 14

Moc si toho nepovedal. Myslíš, že spadne?


§ 14

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i), § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak sa rozhoduje písomným hlasovaním podľa tohto odseku, podpis vlastníka potvrdia najmenej dvaja overovatelia, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestoroch. Overiť písomné hlasovanie môže aj notár alebo obecný úrad.

(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

(5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže písomne, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho na schôdzi vlastníkov zastupovala. Súčasťou splnomocnenia môže byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov.

(6) Ak nejde o rozhodovanie o zmluve o spoločenstve alebo o zmluve o výkone správy môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda vyhlásiť písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne a mieste hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Na hlasovacom lístku musí byť uvedený deň konania hlasovania, meno a priezvisko vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome, otázka alebo otázky; ak je viac otázok, označia sa poradovými číslami. Pri každej otázke musia byť dva rámčeky, z ktorých jeden je nadpísaný slovom "áno" a druhý slovom "nie". Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru nevyznačí svoj názor, je hlas neplatný. Po vykonaní hlasovania písomnou formou správca, zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak zákon neustanovuje inak. V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci možno opakovať až po prerokovaní predmetu hlasovania na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.
lucilali
03.11.11,20:23
ahoj, dik, nie nemyslim, ze spadne, tie jeho mezonetove byty to vydrzia :D len - developer dostal pripomienky ku zmluve a odmietol ich zapracovat. Neuviedol zaruku a sposob riesenia, casovo.. v pripade reklamacie. Rovnako ma zaujimalo zachovanie a riesenie kurenia v bytoch s vlastnym kotlikom.. dufam, ze ma necaka dalsia revizia.. NEuviedol sposob cerpania energii, aby nas to nezatazilo. atd. Pripomienky nezapracoval, niektori teda uz podpisali, tie 2/3 ma.. nevidim to teda ako ciste, ked na ne nepristupil.. co sa tyka schodze, nebudem to moct pouzit ako argument, nakolko tam mam najomnika a ten sa so splnomocnenim zucastnil. Ustne hlasovanie dal za. Potom uz developer len predlozil zmluvu k podpisu. Co ZNAMENA TO ODVOLANIE? JE TO realne?? dik
lucilali
03.11.11,20:30
a ten bod 1 - PREJDE TO CEZ KATASTER??
Mária27
03.11.11,20:33
Podmienky nadstavby a náležitosti zmluvy sú v §§ 21 a 22 bytového zákona. Ak spĺňa zmluva to, čo je v zákone, cez kataster to prejde.
Ak mal tvoj nájomca od teba splnomocnenie a hlasoval, tak si vlastne hlasoval ty.
lucilali
03.11.11,20:37
Podmienky nadstavby a náležitosti zmluvy sú v §§ 21 a 22 bytového zákona. Ak spĺňa zmluva to, čo je v zákone, cez kataster to prejde.
Ak mal tvoj nájomca od teba splnomocnenie a hlasoval, tak si vlastne hlasoval ty.
d
ik, idem mrknut na zakon. L
lucilali
03.11.11,20:43
v podstate citovany zakon, ked na to kukam.. fakt sa tomu neda nejakymsposobom vyhnut? co to odvolanie? A pisomna pozvańka ku schodzi?
Mária27
03.11.11,20:58
Veď si na schôdzi bol v zastúpení! Nik ti nemusí posielať pozvánku do iného mesta. No, ak to riadne schválili, nepomôže ti odvolanie. Veľa je aj v iných zákonoch, napr. záruky a reklamácie. Apeluj na ostatných vlastníkov, nech výstavbu kontrolujú.
lucilali
04.11.11,08:14
tak obavam sa, ze ked je niekto tak primitivny, ze si neskontroluje zmluvu pred podpisom, nie je relevantne apelovat na nich aby stavbu kontrolovali. V podstate nie je co kontrolovat, podpisali to tak, ze ma slobodnu ruku. NIE JE MI ALE JASNE, ako moze niekto podpisat za mna v zmysle mojho spoluvalstnictva.. vsak to je v OV, mam to v LV zapisane ako podiel na spoluvlastnictve a ako to moze kataster uznat, ked to nepodpisem? To ako staci podpis 2/3 cudzich ludi a ja pridem o spolocny priestor? To je potom medzera v zakone.. a developeri to takto obchadzaju!
sito
04.11.11,18:12
ahoj, dik, nie nemyslim, ze spadne, tie jeho mezonetove byty to vydrzia :D len - developer dostal pripomienky ku zmluve a odmietol ich zapracovat. Neuviedol zaruku a sposob riesenia, casovo.. v pripade reklamacie. Rovnako ma zaujimalo zachovanie a riesenie kurenia v bytoch s vlastnym kotlikom.. dufam, ze ma necaka dalsia revizia.. NEuviedol sposob cerpania energii, aby nas to nezatazilo. atd. Pripomienky nezapracoval, niektori teda uz podpisali, tie 2/3 ma.. nevidim to teda ako ciste, ked na ne nepristupil.. co sa tyka schodze, nebudem to moct pouzit ako argument, nakolko tam mam najomnika a ten sa so splnomocnenim zucastnil. Ustne hlasovanie dal za. Potom uz developer len predlozil zmluvu k podpisu. Co ZNAMENA TO ODVOLANIE? JE TO realne?? dik

:eek: Až to nedopadne dobre! Aj tvojím pričinením. Splnomocnenie.

Ale, o strechu, nadstavbu musí prejaviť niekto záujem. Musí sa niekoho opýtať, komu ten dom patrí. Predložiť návrh, potom projekt, vybaviť stavebné povolenie, atd. , cenu za umožnenie nadstavby a všetky podrobnosti týkajúce sa danej veci. Vlastníci by nemali len počúvať, ale si veci aj preveriť, aby im neostala holá riť. Ono, je dosť pekných domov, ktoré sú nadstavené. Ale sú aj také, ktoré nie sú nadstavené, dobre, a vlastníkom je s toho zle.

Je ťažko sa odvolávať na súd, ak boli dodržané všetky procesné podmienky zvolania schôdze a zo schôdze bol spravený zápis podpísaný overovateľmi zápisu.

Ale jedna dobrá vec, ak to nedopadne dobre. Môžeš povedať spoluvlastníkom: Teraz za našu hlúposť trpíme všetci, aj ja. Ja nie!

Nie je za čo ďakovať. Čas ukáže, možno developerovi, možno?
sito
04.11.11,18:22
tak obavam sa, ze ked je niekto tak primitivny, ze si neskontroluje zmluvu pred podpisom, nie je relevantne apelovat na nich aby stavbu kontrolovali. V podstate nie je co kontrolovat, podpisali to tak, ze ma slobodnu ruku. NIE JE MI ALE JASNE, ako moze niekto podpisat za mna v zmysle mojho spoluvalstnictva.. vsak to je v OV, mam to v LV zapisane ako podiel na spoluvlastnictve a ako to moze kataster uznat, ked to nepodpisem? To ako staci podpis 2/3 cudzich ludi a ja pridem o spolocny priestor? To je potom medzera v zakone.. a developeri to takto obchadzaju!

Ale o čo ty v tom dome prídeš? Byt? Nie! O spoločné priestory? Nie! predsa všetko čo bolo, ostane tak, až na tu nadstavbu. Čo sa zmení? Len číslo vlastníckeho podielu na spoločných priestoroch, ale nie ich užívanie.

A o čo teda prídeš o aký kus spoločných priestorov. O dva schody, kúsok chodby, alebo budete mať nižší výťah?

Možno sa obohacujú, ale len so súhlasom vlastníkov bytov v dome, vlastníkov domu. Ak áno, tak prečo nie ??? :);)
lucilali
04.11.11,21:35
o čo prídem? tak o tých pár kúsov na LV mi ani nejde. Ale mám negatívnu skúsenosť tu s nadstavbou, čo sa týka záručnej doby. Firma skrachovala a museli sme brať požičku na znovuopravenie fasády.. K tomu budú robit nadstavbu a mna čaká zrejme znovu revízia kurenia, mám vlastný kotlík. K tomu pečiatka, ktorá ma minule vyšla 15 tácov. To som chcela od developerov zaručit a to nie ústne, ale písomne do zmluvy. Odmietli. Preto som nepodpísala.
Tolko vysvetlenie. Otazka vsak znela inak. Je teda potrebna skutocne len 2/3 vacsina a prejde to cez kataster? Radte..
dik
L
lucilali
04.11.11,21:39
ku predchadzajúcemu príspevku - schodza prebehla na jednanie či nadstavba ano alebo nie.. k tomu bolo ústne hlasovanie kde nadpolovičná vačšina súhlasila s nadstavbou. Následne sa u notára podpisovala zmluva k 2/3 vačšine. Tj na schodzi sa hlasovalo bez konkretnych podmienok. Projektovu dokumentaciu mi stavitel teda nepreposlal, len navrh zmluvy. tolko. Je irelevantne, ci by som to splnomocnenie a hlas dala, preslo byto.. L
sito
05.11.11,06:38
ku predchadzajúcemu príspevku - schodza prebehla na jednanie či nadstavba ano alebo nie.. k tomu bolo ústne hlasovanie kde nadpolovičná vačšina súhlasila s nadstavbou. Následne sa u notára podpisovala zmluva k 2/3 vačšine. Tj na schodzi sa hlasovalo bez konkretnych podmienok. Projektovu dokumentaciu mi stavitel teda nepreposlal, len navrh zmluvy. tolko. Je irelevantne, ci by som to splnomocnenie a hlas dala, preslo byto.. L

No, to ma podrž! Tak dve tretiny kupovali mačku vo vreci! ..no vedeli a ešte aj podpísali, že bo žerú, čí berú! Ak by si ho nedala a dve tretiny súhlasia, malo by. Vo vašom prípade môže isť aj o to, že vy máte, poviem tri poschodia a oni môžu nadstaviť tiež tri?

Asi nie ste moc spoločný dom, keď máš samostatné kúrenie, ak ostatní tiež nemajú. Ak majú, tak je to dom spoločných špekulantov, alebo niekto postavil dom, nech vlastníci špekulujú a platia špekulantom. Tí svoje od nich, vás dostanú, aj cez exekútora.

Takže, keď firma skrachovala, už to, nedopadlo dobre. Teraz len dôsledky, kto ponesie? Keď vinníka niet?

Na tom katastri, ak bolo stavebné povolenie, prebehla kolaudácia a všetko je v poriadku, nie sú námietky od nikoho, tak prečo nie. Ale to je len môj názor, nie rada.

Keby, to slovko sa zväčša používa až potok, keď človek banuje a nenapraví to ani tým, že pôjde robiť do bane, baňovať.