ali8
03.11.11,21:05
Dobry vecer, chcela by som sa opytat, mozem uzatvorit dohodu so zenou na materskej dovolenke? Neviem teraz presne ci sa jedna o matersku alebo o rodicovsky prispevok je vtom rozdiel? Je tam nejaka hranica prijmov, ma strach aby jej nebol odobraty prispevok v materstve, a viem ze inym dohodarom sa vypisovalo potvrdenie o cistom prijme za dany mesiac pre ÚPSVaR, podla toho potom urad vyplaca alebo rusi podporu, neplati take nieco aj pre zeny na materskej alebo rodicovskom prispevku? A este jedna otazka ktomu aku dohodu dat o vykonani prace alebo pracovnej cinnosti ak ide o vypomoc na nejake prace na pc cca na mesiac, a ake su potom odvody ako klasicky dohodari ze urazove a garancne len? A moze podpisat vyhlasenie alebo budeme musiet odvadzat aj dan, velmi pekne dakujem za pomoc na tieto vsetky otazky, a este ktomu ma napadla jedna vec staci ak zamestnavatel ju prihlasi na SP vsak?
Xanti
03.11.11,20:11
Aké staré má dieťa? Resp. kedy porodila. Podľa toho sa dá určiť či je na materskej dovolenke, alebo na rodičovskom príspevku.
Na rodičovskom môže zarobiť neobmedzene.
No ak sa jedná o prácu na mesiac tak stačí DoVP, odvody ako u dohodára. A nezabudnúť prihlásiť na SP.
ali8
03.11.11,20:19
Aké staré má dieťa? Resp. kedy porodila. Podľa toho sa dá určiť či je na materskej dovolenke, alebo na rodičovskom príspevku.
Na rodičovskom môže zarobiť neobmedzene.
No ak sa jedná o prácu na mesiac tak stačí DoVP, odvody ako u dohodára. A nezabudnúť prihlásiť na SP.

neviem kolko rokov len mi zamestnavatel zavolal ze bude treba pripravit dohodu takze zatial to neviem presne a zistujem, a co ak je na materskej? a co sa tyka toho vyhlasenia mozem jej dat podpisat alebo sa bude stahovat dan?
Xanti
03.11.11,20:24
Na materskej? To je dávka vyplácaná SP, zastavili by jej vyplácanie materskej. Až ked je na rodičovskej dovolenke tak môže neobmedzene zarobiť.
A čo sa týka vyhlásanie na zdanenie príjmov tak ho zrejme má podpísané u svojho zamestnávateľa, od ktorého šla na materskú dovolenku. Ak šla na materskú tento rok, tak jej nemôžeš dať podpísať. Ak minulý rok tak pochybujem, že tento rok by ju volali z fy podpisovať vyhlásenie, tak by som to asi potom riskla.
ali8
03.11.11,20:28
Na materskej? To je dávka vyplácaná SP, zastavili by jej vyplácanie materskej. Až ked je na rodičovskej dovolenke tak môže neobmedzene zarobiť.
A čo sa týka vyhlásanie na zdanenie príjmov tak ho zrejme má podpísané u svojho zamestnávateľa, od ktorého šla na materskú dovolenku. Ak šla na materskú tento rok, tak jej nemôžeš dať podpísať. Ak minulý rok tak pochybujem, že tento rok by ju volali z fy podpisovať vyhlásenie, tak by som to asi potom riskla.

dakujem pekne za rady takze na materskej nemoze mat dohodu jedine zeby poberala uz rodicovsky prispevok dobre to chapem?zajtra to presne zistim aj ohladom toho vyhlasenia, dakujem.
vnet
04.11.11,05:31
Ale ja som čítala na stránke SP, že ak je na materskej dovolenke, tak môže pracovať na dohodu, nesmie pracovať v TPP, z ktorého sa vypočítavala materská, alebo ktorý zakladá účasť na nemocenskom poistení. A dohoda to nie je.Tak kde je pravda.
ali8
04.11.11,09:37
Takze to zhrniem takto, zena pobera rodicovsky prispevok, takze ak snou spravim dohodu o vykonani prace cca na mesiac na urcitu vypomoc na pc ohladom jednej zakazky, prijem moze mat lubovolny neporusi tym nijaky limit,nieje limitovana ani uradom prace? prihlasim ju na SP a este jej mozem dat podpisat vyhlasenie ak ho nema u nikoho spravne?
ali8
06.11.11,13:27
a nemusi ani dodrzat ten limit tych cca 136€ mesacne co sa tyka uradu prace? lebo viem ze ostatní dohodari nosili papier na UP a nesmeli mesacne ten limit prekrocit inak by ich vyradili.
vieraaaa
06.11.11,13:36
a nemusi ani dodrzat ten limit tych cca 136€ mesacne co sa tyka uradu prace? lebo viem ze ostatní dohodari nosili papier na UP a nesmeli mesacne ten limit prekrocit inak by ich vyradili.
Ale to sa týka nezamestnaných evidovaných na úrade práce, nie rodičovskej dovolenky.
Pepa
06.11.11,13:58
Zdroj SP:
Nárok na materské z povinného nemocenského poistenia zamestnankyne je podmienený absenciou príjmu zo zárobkovej činnosti z toho poistenia, z ktorého si poistenkyňa uplatňuje nárok na materské. Na nárok na materské nemá vplyv skutočnosť, ak poistenkyňa dosiahne príjem z inej zárobkovej činnosti (napr. vedenie účtovníctva na základe živnosti).Na nárok na materské nebude mať vplyv ani skutočnosť, ak poistenkyňa počas obdobia nároku na materské dosiahne príjem na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov), a to ani v tom prípade, ak ide o dohodu s pôvodným zamestnávateľom.
A dodávam: ak by uzatvorila aj napr. pracovný pomer počas MD u toho istého zamestnávateľa, nestráca nárok na materské, pretože z tohto nového poistenia si neuplatnila nárok na materské.
Pebbles
25.02.13,18:43
Dobrý večer, poprosila by som o radu. Môžeme zamestnať ženu na dobrovoľnej materskej dovolenke na kratší prac. čas? Nemám o nej ešte kompletné informácie, ale mám pocit, že poberá rodičovský príspevok - dieťa navštevuje škôlku. Chceli by sme ju zamestnať na 4 hodiny denne. Poradíte mi, ako správne postupovať, aby sme neuškodili sebe a ani jej? Čo nás čaká a neminie? Ďakujem Vám pekne.