svito1982
03.11.11,23:38
Dobrý deň,

neviem či toto sem patrí ale potreboval by som objasniť niekoľko vecí :).

Jedná sa o neziskovú organizáciu konkrétne Dobrovoľný hasičský zbor. A mňa by zaujímalo aké povinnosti pripadajú pre takúto "organizáciu" pri usporiadaní akcii napr. Letna zábava, majáles atď..

A tu sú moje otázky.
1. je potrebné mať registračnú pokladňu na výber vstupného a predaj občerstvenia ? (viac menej viem, že nie ale pre istotu si to chcem overiť)

2. ako je to s predajom občerstvenia a jedla (guľáš, párky, klobása atď.) je potrebné aby osoby, ktoré toto predávajú/podávajú mali zdravotný preukaz ?

3. celkovo by ma zaujímalo aké veci je potrebné dodržiavať z hľadiska hygieny aby pri prípadnej kontrole nedošlo, že bolo niečo porušené (samozrejme nenarážam na základnú hygienu a iné veci, ktoré sú samozrejmosťou :) )

Vopred ďakujem za odpovede :)
a_je_to
25.11.11,22:20
Ak požaduješ absolútne bezpečnú radu, tak potrebuješ prakticky všetko, na čo sa pýtaš. Teda registračnú pokladňu, obsluhu stravovania so zdravotníckym preukazom, atď .... všetko podľa predpisov o podnikaní v reštauračných službách. Na druhej strane si myslím, že dobrovoľný hasičský zbor niekde na odľahlej dedine môže urobiť ojedinelú tanečnú zábavu aj v rámci svojej hlavnej činnosti a bez všetkého, na čo sa pýtaš. Ale musí byť zjavné, že ide o kultúrnu akciu a zábavu, nie prvoradú snahu zarobiť. Je tam síce nejaké teoretické riziko, ale pomerne malé.
Aj na odľahlú dedinu môže zablúdiť pracovník daňového úradu, alebo hygieny. Ale ak nemá poverenie na kontrolu vášho zboru, tak nemôže vyvíjať iniciatívnu kontrolnú činnosť iba tak, so služobným preukazom. Jediné, čo je naozaj riskantné je predaj destilátov. Ale zábavu pri pive a víne podľa mňa možno risknúť. Sú tam aj nejaké povinnosti nahlásiť akciu na obvodné oddelenie polície – ak by sa strhla nejaká bitka.
Ak policajti uvidia plagát, určite si tam naplánujú kontrolu. Ak máš obavy, urob prvú zábavu tak, že sa dohodneš s nejakým živnostníkom v reštauračných službách. Vstupné vyberú hasiči a guľáš s nápojmi donesie a bude predávať na zábave on. S tým, že nejaký poplatok odovzdá aj hasičom.
U nás na dedine sa robia súťaže pod holým nebom vo varení guľášu. Súťažia amatérski kuchári so svojimi surovinami a guľáš sa rozpredá. Nie sú tam žiadne pokladne, ani zdravotné preukazy, organizuje to obecný úrad. Keby sa tam pridala nejaká kapela, tak určite by bol aj tanec. V pohode ... Chcel by som tam vidieť nejakého daňováka, alebo hygienika, ako tam máva služobným preukazom. Dostal by láskavé vysvetlenie od starostu, aby nekazil vydarenú akciu, guľáš a pivo zadara a spokojný by odišiel. Tak nejak .....
svito1982
25.11.11,22:31
Dík za odpoveď tak nejak to vidím aj ja. Čo som zisťoval tak tie preukazy by mali byť a čo viem tak aj ľudia čo predávajú a robia guľáš ich majú takže to je ok. A tie pokladne asi nie, lebo ani žiadne povinosti voči daňovému nemáme. Nepodáva sa ani daňové priznanie a DHZ je oslobodené tak ako OÚ v niektorých veciach a iné organizácie.

A k tej pravdepodobnosti , tak u nás by aj bola dosť veľké lebo máme v dedine aj hygienika a aj pracovníka DÚ :D

Ja sa teraz musím zamerať na postup ako keď dostaneme IČO postupovať pri zakladaní účtu v banke a registrácii na 2%. Lebo v tom nejak nemám jasno ešte ...

Banka chce nejaký dokument o založení ale to je ťažko pri cez 120 ročnej existencii ale neviem či tým papierom nie je práve to pridelenie IČA.