kapuca
04.11.11,08:24
V roku 2005 sme zdedili byt traja surodenci kazdy v podiele 1/3 brat, ja a sestra, V roku 2008 som svoju cast
daroval bratovi darovacou zmluvou s tim ze som si tam nechal dozivotne pravo byvania.
V roku 2009 sa moj brat ozenil so zenou ma dve deti. Tento rok sme sa s bratom dohodli, ze mi moju
cast vrati naspat s tim, ze mu musim vyplatit nejake peniaze co som mu dlzny.

1.OTAZKA nemoze tam byt nejaky problem ked sa ozenil ze by si na to mohla narokovat nejakym sposobom jeho
zena alebo by bolo treba jej podpis? Moze si s tim on robit co chce ked to bolo darovane jemu ked bol este slobodny?

Zistoval som ako by sa dalo najjednoduchsie zrusit darovaciu mluvu, ale podla toho co som zistil to nejde aj
ked chceme obidvaja obdarovany aj darujuci, vlastne sa to da zrusit iba ak by sa ku mne brat spraval zle a to
jedine sudom, takze neriesitelne lebo tuna nejde o nezhody ale mi obidvaja sa medzi sebou chceme vysporiadat.

Dalsie riesenie co ma potom napada je kupno predajna zmluva, lebo zase aby to on daroval mne to nechcem. s tim ze kupna
cena by bola ciastka, ktoru som bratovi dlzny.

2.OTAZKA nemoze byt problem ked bude kupna cena casti bytu asi 10 percent z realnej trhovej ceny? Nemoze to nejakym sposobom
jeho zena nejak napadnut v buducnosti , ze to tak lacno predal (opakujem, ze sa vlastne jedna iba o vratenie darovanej casti bytu od surodenca
s tim, ze tam je nejake financne vyrovnanie, k darovaniu doslo pred tim nez sa brat ozenil, so zenou ma dve deti)

Vzhladom na to ze nemam v hotovsti sumu penazi, ktoru som bratovi dlzny sme sa dohodli ze to urobime na splatky.
Spise sa kupno predajna zmluva, s tim, ze bude nejaky splatkovy kalendar a na casti bytu bude tarcha v prospech
brata. Tarcha na tu ciastku co mu mam vyplatit a ked sa to vyplati tak sa stornuje.

3.OTAZKA da sa to takymto spobom urobit alebo poznate lepsie riesenie ako by sa to dalo? Brat ma zenu a deti ako som uz hore spominal
ak by sa mu nieco stalo zmluva uz bude podpisana overena u notara, mozu tam nastat nejake komplikacie? Musi s tim aj sestra suhlasit?


Za akukolvek pomoc dakujem, po pripade na co si mam dat pozor na co nesmiem zabudnut atd


kapuca
arizona
04.11.11,08:56
Ked brat nieco zdedi,alebo dostane darom, tak je to vylucne jeho majetok, moze si s nim nakladat ako chce.Nezalezi na tom, ze je zenaty.
Brat ti moze darovat spat tvoj podiel,/to je asi najjednoduchsi sposob/, na to nepotrebuje suhlas nikoho...

Na pozicane peniaze si mozete urobit zmluvu o pozicke. Bud si stiahnite nieco z netu a prisposobte NAPR TU : http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&uroven=2&obsah=2&cid=13323
alebo si dajte vypracovat pravnikovi