gaia79
04.11.11,10:27
Dobrý deň, mám otázku, mám doklad z Aska na nákup stoličiek, na doklade je meno spoločníka lebo on to bol kupovať. Ako to dám do účtovníctva? Ako záväzok voči spoločníkovi a následne vyplatenie z pokladne alebo to môžem dať priamo do pokladne? Ďakujem vopred za radu
KEJKA
04.11.11,09:28
nedáš to nikam, nie je to doklad pre sro, tak to nerieš.
zk24
04.11.11,09:36
Ešte by to mohol spoločník predať s.r.o-čke.
KEJKA
04.11.11,09:45
súhlasím, ale na to treba osobitný doklad, nie zúčtovať jeho súkromný nákup.
Stefan2005
04.11.11,09:56
v tejto súvislosti by ma zaujímali vaše názory:

Niektoré obchodné reťazce, napr. NAY, vydávajú klubové karty, na základe ktorých z ceny nákupu poskutujú dodatočnú zľavu.

Podľa obchodných podmienok členom klubu môže byť fyzická osoba.... Takže ak spoločník, konateľ a jediný zamestnanec s.r.o. pri nákupe napr. tonerov, žiariviek, a akéhokoľvek režijného a iného materiálu pre potreby firmy pri platení predloží svoju kartu, tak na bločku je uvedené jeho meno.

To znamená, že všetky takéto nákupy, ktorými v skutočnosti znižuje náklady firmy o poskytnutú zľavu, vyhadzujete z účtovníctva ?

V takomto prípade by som nemusel akcepovať v účtovníctve ani žiadnu platbu napr. súkromnou platobnou kartou, platbu z vlastného osobného účtu, a pod.

Osobne mi meno konateľa-spoločníka uvedené na bloku nedáva dôvod na vyhodenie dokladu z účtovníctva.... Koniec koncom aj na pokladoch k faktúram, napr. na dodacích listoch, výdajkách ako preberajúci nefiguruje firma, ale meno a priezvisko, príp. č.o.p. ....
KEJKA
04.11.11,10:11
neviem, blok z ERP teraz nemusí obsahovať meno kupujúceho, takže doklad z ERP, aj keby tam meno konateľa bolo, tak taký doklad by som akceptovala. Teda aj všetky bloky platené súkromnou kartou, či z osobného účtu.
Ak je to však klasická faktúra, aj ked zaplatená v hotovosti, tak má uvedené obchodné meno odberateľa a podľa mňa nič nebráni konateľovi aby si vyžiadal uviesť na faktúre obchodné meno firmy a pod ním nech uvedú aj jeho meno. Možno práve toto nie je možné, nemám praktickú skúsenosť. Klasické faktúry na iné meno než obchodné meno firmy neakceptujem. výnimkou je faktúra na meno zamestnanca napr. z hotela pri SC.
Ak sa má zľava využiť pre potreby firmy, tak by sa o takýchto poukážkach, benefiitoch malo účtovať pri ich získaní, čo si myslím, že sa nedeje.
zk24
04.11.11,10:33
Ja sa na každý blok a situáciu pozerám samostatne. Napríklad mám lekára, ktorý vykonáva PZS. Na to aby mohol vykonávať PZS ako s.r.o-čka musí mať rôznu atestáciu a členstvo v komorách a podobne, ktoré každoročne obnovuje. A keďže členstvo je vystavené na samotného lekára a nie s.r.o-čku, tak dávam aj tieto výdavky do nákladov s.r.o-čky.
gaia79
04.11.11,10:44
Ďakujem vám všetkým za rady a pomoc. Spoločník vyhlásil že on si to obháji, že to tam dať mám, tak som len na zmluvu dala k jeho menu razítko firmy a uvidíme či sa to niekedy bude riešiť. Ešte raz ďakujem