MonkaBum17
04.11.11,13:03
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť či by mi vedel niekto poradiť a to v nasledujúcom:
Moji rodičia sa idú rozviesť, mama si chce nechať byt (3 izbový) a otca vyplatiť tak, že mu podpíše jej polku domu, ktorú na ňu a mojho otca napisal strýc (na mamu je 1/2 a na otca 2/2) a stryco tam má samozrejme doživotné pravo. Dá sa i tak vyrovnať majetkovo po rozvode alebo musi to byť v hotovosti?
Mama s ním už nechce žiť, 27 rokov trpela jeho tyranizovanie a chce sa ho co najskor zbavit, no len ako ho pozname urcite bude robit problemy, i ked je majitel i rodicovskeho domu a inych nehnutelnosti, mama sa ho chce konecne zbavit, tak Vás prosím o radu, ako z tohto vyjsť, aby uz konecne mala kľudný život. Ďakujem Vám veľmi pekne.........
JAJA11
04.11.11,12:14
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť či by mi vedel niekto poradiť a to v nasledujúcom:
Moji rodičia sa idú rozviesť, mama si chce nechať byt (3 izbový) a otca vyplatiť tak, že mu podpíše jej polku domu, ktorú na ňu a mojho otca napisal strýc (na mamu je 1/2 a na otca 2/2) a stryco tam má samozrejme doživotné pravo. Dá sa i tak vyrovnať majetkovo po rozvode alebo musi to byť v hotovosti?
Mama s ním už nechce žiť, 27 rokov trpela jeho tyranizovanie a chce sa ho co najskor zbavit, no len ako ho pozname urcite bude robit problemy, i ked je majitel i rodicovskeho domu a inych nehnutelnosti, mama sa ho chce konecne zbavit, tak Vás prosím o radu, ako z tohto vyjsť, aby uz konecne mala kľudný život. Ďakujem Vám veľmi pekne.........

Podľa mňa, ak sa manželia dohodnú na vysporiadaní majetku je to pre nich lepšie. Ale je to o dohode. Ak sa nedohodnú, nastúpi súd a on rozhodne o rozdelení majetku. Mama môže podať návrh a záleží na súde ako rozhodne, či bude súhlasiť s navrhovaným rozdelením majetku. (zváži hodnotu jednotlivých nehnuteľností a pod.)
jurmiro
04.11.11,14:58
Pri vyporiadaní BSM, by každému z manželov mala v zásade pripadnúť polovica majetku, pokiaľ teda nedôjde k modifikácii podľa § 150 Občianskeho zákonníka
§ 150
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho,
že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je
oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil
na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného
majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne
predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z
manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie
a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba
vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie
spoločnej domácnosti.

To znamená bude treba ustáliť hodnotu bytu aj toho (zrejme) darovaného rodinného domu. A ak z toho Vami navrhnutého vyporiadania vyjde po polovici každému z manželov, proti takejto dohode nebude mať zrejme nič ani prípadný súd.
Treba ale povedať, že vyporiadanie BSM by sa malo týkať pokiaľ je to teda možné, všetkého majetku, ktorý patrí do BSM - nielen nehnuteľností. Dohoda o vyporiadaní, pokiaľ sa týka nehnuteľností, musí obsahovať také náležitosti, aby bola "vkladuschopná" do katastra. Musí byť okrem iného písomná a podpisy oboch manželov musia byť overené.
Pokiaľ by k dohode nedošlo, môže na návrh ktoréhokoľvek z manželov, podaný do troch rokov po zániku BSM (právoplatnosť rozsudku o rozvode manželstva) BSM vyporiadať súd. Z návrhu sa platí súdny poplatok vo výške 66 € a z vyporiadania poplatok 3 % z hodnoty vyporiadavaného majetku, ak súd rozhodne rozsudkom a 1% z hodnoty vyporiadavaného majetku, ak rozhodne schválením súdneho zmieru, najmenej 66 € najviac 16 596,50 €.
Plus ďalšími nákladmi môžu byť náklady na znalecké posudky.