slavonix
04.11.11,13:34
dobrý deň. Po zbere červeného hrozna som bobule oddelil od strapcov, popucil, odmeral cukornatost a ukazalo mi ze to ma 15°. Tak som to dosladil na 23° a nechal tyzden v otvorenej nadobe nakvasit. Teraz by som to už chcel lisovať a dávať do demižónov, ale neviem či ešte pridať cukor, alebo už nie. Predpokladám, že ak to teraz odmeram tak to zasa bude mať už menšiu cukornatosť ako 23°, nakoľko už sa nejaky cukor stihol premeniť na alkohol. Ďakujem za rady.
Chobot
04.11.11,13:18
dobrý deň. Po zbere červeného hrozna som bobule oddelil od strapcov, popucil, odmeral cukornatost a ukazalo mi ze to ma 15°. Tak som to dosladil na 23° a nechal tyzden v otvorenej nadobe nakvasit. Teraz by som to už chcel lisovať a dávať do demižónov, ale neviem či ešte pridať cukor, alebo už nie. Predpokladám, že ak to teraz odmeram tak to zasa bude mať už menšiu cukornatosť ako 23°, nakoľko už sa nejaky cukor stihol premeniť na alkohol. Ďakujem za rady.

Nie že by som chcel podceňovať ľudí na porade, ale pravdepodobnosť, že sa medzi účtovníkmi na porade nájde aj skúsený vinár nie je veľká. Na tvojom mieste by som si sám vyhľadal odborné články (a budú asi odbornejšie, než rada účtovníka - amatérskeho vinára) ohľadne výroby vína a tam sa všetko potrebné dočítal.
bjuty smis
04.11.11,15:33
počuj chobot,
nedal si si náhodou už ty toho červeného ? :)))
ved je na - domácnosť-, nie účtovníctvo....hoci, podla mňa aj účtovníci sú vinári...
tom_NR
04.11.11,19:23
Cukor už nedávajte, treba to len vylisovať a na jar degustovať! :)
tom_NR
04.11.11,19:25
Nie že by som chcel podceňovať ľudí na porade, ale pravdepodobnosť, že sa medzi účtovníkmi na porade nájde aj skúsený vinár nie je veľká.
Som nevedel, že Porada je len pre účtovníkov... ;)
adi11
04.11.11,19:45
..moj muz vravi, ze cukru stacilo, treba to zomlet a spresovat..
legolas
05.11.11,11:13
dobrý deň. Po zbere červeného hrozna som bobule oddelil od strapcov, popucil, odmeral cukornatost a ukazalo mi ze to ma 15°. Tak som to dosladil na 23° a nechal tyzden v otvorenej nadobe nakvasit. Teraz by som to už chcel lisovať a dávať do demižónov, ale neviem či ešte pridať cukor, alebo už nie. Predpokladám, že ak to teraz odmeram tak to zasa bude mať už menšiu cukornatosť ako 23°, nakoľko už sa nejaky cukor stihol premeniť na alkohol. Ďakujem za rady.

..robil si to dobre, al prezraď mi prečo si nechal tú šťavu celý týždeň , aby to tam nakvasilo.., pri červených vínach, ide len o to, aby aj šupka pustila farbivo a na to stačí max. 48 hodín, potom si to mal premiešať, vylisovať a stiahnuť do demižónov..., veď ta šťava kvasila už celý týždeň, a ak necháš červené vína tak ako si písal, tak tam vzniká oxidácia, nezabudni vysíryť demižóny plátkom síry dať kvasnú zátku a malo by kvasiť cca 6 týždňov, potom by si ho mal stiahnuť do inej nádoby až celkom do plna a uzatvoriť normálnou zátkou a tak nechať ešte stať 3 mesiace:) bude to mladé víno..., ak ho nestiahneš z kalov ako som písal, tak ho bude cítiť myšinou.., na zdravie:)
viktorviktor
05.11.11,16:37
z červeného hrozna je potrebné odstrániť strapinu a tu buď pred mletím alebo tesne po, ponechaním víno získava trpkosť, čo je žiadúce u bieleho vína, nakváša sa pre získanie farby a to po pokiaľ neklesne klobúk dolu, čo býva niekedy týždeň ale aj 12 dní podľa teploty okolia, po dobu nakvášanie je potrebné klobúk vytvorený z mletých šupiek premiešavať s muštom. Cukornatosť je najlepšie zistiť hneď pri oberaní refraktomerom, alebo doma pri mletí muštomerom. Cukor sa pridáva, väčšia časť pri nakvášaní, pretože po stočení by všetok cukor neprekysol. Cukor ktorý ti zostal potom rozpustiš a pridáš do prekvaseného mustu. Iný cukor sa už nepridáva. Víno môžeš dať do fľaše tak po horné lomenie skla, málokedy priebehne sílné kvasenie. Je vhodné dať kvasnú zátku. V minulosti sa pridával do takto nakvaseného muštu pyrosiričitan proti "hnilobe", teraz už dostaneš iné, neviem si spomenúť na názov, nejaký maďarský prípravok. Keď zistíš že už nevychádzajú bublinky čo zistíš pohľadom, drobné čiastočky sú usadené na dne, víno môžeš stočiť, fľaše zaplniť a uzavrieť. Vo februári keď sa začne zvyšovať teplota prostredia vína začínajú druhý raz kysnúť, víno znovu stočíš, tretí raz v septembri až ti vydrží.
viktorviktor
05.11.11,16:41
..robil si to dobre, al prezraď mi prečo si nechal tú šťavu celý týždeň , aby to tam nakvasilo.., pri červených vínach, ide len o to, aby aj šupka pustila farbivo a na to stačí max. 48 hodín, potom si to mal premiešať, vylisovať a stiahnuť do demižónov..., :)

tak sa nechávajú biele vína maximálne 48 hodín, a to podľa toho akú potrebujeeš alebo chceš mať trpkosť vína,