Jaanka1983
04.11.11,19:30
Dobrý večer
chcela by som sa informovať ohľadom účtovníctva kamarát je živnostník a robí si jednoduché účtovníctvo paušálne.Chcela by som vediet kedže je živnostník či musí mať samotné podnikateľsý účet v banke alebo môže mať účet vkladnu knižku ak môže mat vkladnu knižku tak potom aký je postup ak by tam vložil osobne peniaze alebo ak by tam pričli peniaze manželkine napr.materská.Za odpoveď ďakujem
KEJKA
04.11.11,21:08
neviem ako funguje účet=vkladná knižka.
pri paušálnych výdavkoch je jednoduchá evidencia príjmov, pohľadávok a zásob.
takže tá vkladná knižka môže byť, ak to funguje ako bežný účet.
Pokiaľ to funguje len tak, že treba doniesť hotovosť, tak si treba zvážiť, či nie je potrebná ERP.
Jaanka1983
05.11.11,07:37
ďakujem za odpoved áno prijmi ale ved na tej vkladnej knižke su prijmi ale tam vôbec sa nepíše že od koho su peniaze lebo tam je len ako vklad ja si myslim že by mal mat podnikatelský učet lebo na výpise je pekné vypisané že od koho a kedy boli priojate peniažky a môžem sa spýtat čo to je ERP?
KEJKA
05.11.11,07:56
ved ja som práve vkladnú knižku skôr neakceptovala, a ty to potvrdzuješ, nefunguje ako bežný účet. Ako a kto a na základe čoho tam pripisuje tie vklady? vkladá majiteľ, či zákazník?
ERP - elektronická registračná pokladnica.
V prípade predaja tovaru za hotovosť a v prípade niektorých služieb je povinná.
Aký je predmet živnosti?
zk24
05.11.11,07:59
ďakujem za odpoved áno prijmi ale ved na tej vkladnej knižke su prijmi ale tam vôbec sa nepíše že od koho su peniaze lebo tam je len ako vklad ja si myslim že by mal mat podnikatelský učet lebo na výpise je pekné vypisané že od koho a kedy boli priojate peniažky a môžem sa spýtat čo to je ERP?

ERP je elektronická registračná pokladnica.
*Podnikateľský účet nie je povinný, ale takisto ako KEJKA si neviem predstaviť fungovať na vkladnej knižke. Tam sa dajú robiť výbery, platiť cez ňu faktúry a podobne?
*Živnostník môže mať aj bežný bankový účet, nie podnikateľský, sú rôzne účty aj bez poplatku za vedenie. Možno by stálo za to pouvažovať o nejakom bankovom účte, a vkladnú knižku mať ako "druhý bankový účet". Nech odberatelia platia na osobný účet, a nech má ako živnostník platiť účty sám. A potom si podnikateľ môže previesť peniaze na vkladnú knižku keď bude mať veľa peňazí na tom osobnom účte.
Nemyslím že je VK vhodná, kvoli stazenej evidencii príjmov a výdavkov
Jaanka1983
05.11.11,12:23
presne aj ja som to takto myslela lebo môj manžel takto to má ale ten kamarat si to nedá ppvedat a tvrdí že to takto môže byt ďakujemfvd
marjankaj
05.11.11,13:06
presne aj ja som to takto myslela lebo môj manžel takto to má ale ten kamarat si to nedá ppvedat a tvrdí že to takto môže byt ďakujemfvd
Kto tam vkladá peniaze? Ten kamarát alebo tí odberatelia?
Predpokladám, že ten kamarát, lebo iba on môže predložiť vkladnú knižku, aby mu to tam zapísali. A teda v tom prípade musí mať Elektronickú registračnú pokladňu. Teda neviem čo faktúruje. To by bolo treba uviesť.
Jaanka1983
05.11.11,17:59
nie on ich sám nevkladá, lebo on do faktúry uvádza číslo účtu a tam píše číslo vkladnej knižky, ale ja som chcela vediet to či môže mať tam aj iné príjmi nie len jeho a či aj vôbec môže mať tu vkladnu knižku či ozaj by nemal mať radčej účet v banke.Ďakujem
KEJKA
05.11.11,18:01
ak to príde na účet=vkladnú knižku od odberateľa, tak potom to funguje ako účet. Len to treba nahlásiť na DU.
a ako z toho účtu platí záväzky? Aj to môže ísť nejakým prevodným príkazom?
Jaanka1983
05.11.11,18:47
tak toto teda Vám neviem povedať, ale do SP a ZP chodí platiť osobne a na to že chodil mu tam aj iný príjem čo by ste povedali môže?
Mila123
05.11.11,18:50
tak toto teda Vám neviem povedať, ale do SP a ZP chodí platiť osobne a na to že chodil mu tam aj iný príjem čo by ste povedali môže?
mimotemy koľko ušetrí tým, že si nevedie normálny (podnikateľský) účet?????
tá VK je zbytočne komplikovaná......