edit87
04.11.11,21:18
Dobrý deň. Chcela by som sa informovať ako mám postupovať vo veci prenájmu budovy na podnikateľské účely:
Som študentkou VŠ, nemám živnosť, ani nič podobné. Stala som sa vlastníkom budovy, ktorú na mňa prepísal otec. Chcela by som tieto priestory dať do prenájmu jednej firme. Ako by som mala postupovať? Akým spôsobom by som im vystavovala doklad za nájom? Bolo by treba si vybaviť živnosť? Platila by som s výnosu nejaké dane štátu? Ďakujem
martin33AA
05.11.11,06:09
živnosť by som nerobil kvôli jednej budove a jednému nájomcovi. Stačí ti normálne si vybaviť DIČ a je, budeš daňovník fyzická osoba - prenajímateľ. samozrejmá vec že podávaš daňové priznanie takého typu kde je aj kolonka o príjmoch z nájmov.
edit87
05.11.11,07:26
Ďakujem
Mila123
05.11.11,07:30
živnosť by som nerobil kvôli jednej budove a jednému nájomcovi. Stačí ti normálne si vybaviť DIČ a je, budeš daňovník fyzická osoba - prenajímateľ. samozrejmá vec že podávaš daňové priznanie takého typu kde je aj kolonka o príjmoch z nájmov.
ten typ DP je B....
môžeš si uplatniť skutočné výdavky, popr. paušálne vo výške 40 % z príjmov....
postupuješ v súlade s § 6 , ods. 3 daň. zákona....nebudeš mať žiadne odvodové povinnosti, ale od r. 2011 si nemôžeš uplatniť na tento neaktívny príjem NČZD (podľa § 11 daň. zákona)
KEJKA
05.11.11,07:35
ale môže uplatniť 500 EUR odpočítanie oslobodenej sumy.