farmerlama
04.11.11,23:12
kedze sa akosi nevieme dopatrat odpovede na nasu problematiku szco a dph obraciam sa na vas

povodne zamestanec, teraz druhym mesiacom pracujuci pre tu istu slovensku firmu ako szco - dodava iba svoju pracu vo forme it konzultanskych sluzieb, ziadny tovar
na co sa povodne nemyslelo je, ze vychadza obrat vacsi ako hranica pre povinne registrovanie na dph - teda podla toho co sme nasli tak tieto sluby spadaju pod dph zdanitelne

zmeni sa nejak vztah medzi szco a odberatelom? treba potom fakturu navysit o dph alebo iba rozdelit na dph + zvysok teraz fakturovanej sumy? treba pripadne menit zmluvy? je to lepsie urobit hned alebo az potom ako nastane pripad povinneho zaregistrovania na dph?
vdaka
ewita888
04.11.11,22:19
oni-odberatel je platca DPH?
zk24
04.11.11,22:19
kedze sa akosi nevieme dopatrat odpovede na nasu problematiku szco a dph obraciam sa na vas

povodne zamestanec, teraz druhym mesiacom pracujuci pre tu istu slovensku firmu ako szco - dodava iba svoju pracu vo forme it konzultanskych sluzieb, ziadny tovar
na co sa povodne nemyslelo je, ze vychadza obrat vacsi ako hranica pre povinne registrovanie na dph - teda podla toho co sme nasli tak tieto sluby spadaju pod dph zdanitelne

zmeni sa nejak vztah medzi szco a odberatelom? treba potom fakturu navysit o dph alebo iba rozdelit na dph + zvysok teraz fakturovanej sumy?


V prípade, že prekročí hranicu pre povinnú registráciu podľa §4 ZoDPH je povinný sa registrovať.

Tipujem že vy ste odberateľ.
V prospech SZCO odporucam sumu na faktúre navýšiť o DPH. Ak teraz fakturoval 1200 € tak teraz by mal 1200 + 240 = 1440 €. vy mu uhradite 1440 ale on vrati štátu 240, takže jeho tržby ostanú 1200 €. Ak by ste mu to rozdelili, tak bude fakturovat 1000 + 200, z coho je jasné ze trby by boli len 1000, takže by na tom "prerabal".

Tipujem ze vy ako odberatelia ste platiteľmi DPH, a teda pre Vás je jedno ci si szco navýši FA o dph, lebo vy si tú jeho DPH môžete odpočítať. Ak nie ste platiteľmi DPH stane sa pre vás drahším ak začne vystavovať FA s DPH.

treba pripadne menit zmluvy? je to lepsie urobit hned alebo az potom ako nastane pripad povinneho zaregistrovania na dph?

či je treba meniť zmluvu? Nevieme čo tam máte.... nevieme či treba niečo meniť.
vdaka


v texte...
Economic
05.11.11,09:26
kedze sa akosi nevieme dopatrat odpovede na nasu problematiku szco a dph obraciam sa na vas

povodne zamestanec, teraz druhym mesiacom pracujuci pre tu istu slovensku firmu ako szco - dodava iba svoju pracu vo forme it konzultanskych sluzieb, ziadny tovar
na co sa povodne nemyslelo je, ze vychadza obrat vacsi ako hranica pre povinne registrovanie na dph - teda podla toho co sme nasli tak tieto sluby spadaju pod dph zdanitelne

zmeni sa nejak vztah medzi szco a odberatelom? treba potom fakturu navysit o dph alebo iba rozdelit na dph + zvysok teraz fakturovanej sumy? treba pripadne menit zmluvy? je to lepsie urobit hned alebo az potom ako nastane pripad povinneho zaregistrovania na dph?
vdaka

Ak tomu správne rozumiem, tak zamestnanec /Jožko Mrkvička/ pôvodne bol vo firme zamestnaný, neskôr pre firmu robí ako SZČO. Svoju službu fakturuje firme. Keďže Jožko Mrkvička je úspešný, prekročil obrat za posledných 12 po sebe idúcich mesiacov 49 790.- Eur. Registračnú povinnosť k DPH je povinný splniť do 20-teho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahol tento obrat. Ak doteraz fakturoval 10 000.- Eur, od momentu pridelenia IČ pre DPH bude fakturovať 10 000.- + 20% DPH, teda 12 000.- a to bez ohľadu či firma je platiteľ DPH alebo neplatiteľ DPH. Myslím, že takto bola položená otázka. Aspoň som jej v tomto zmysle porozumela. Opravte ma, ak sa mýlim.
KEJKA
05.11.11,09:31
myslíš správne, ale je tu ešte otázka, ako je formulovaná cena služby v zmluve.
Ak je tam cena 10000 EUR uvedená ako konečná a chýba ustanovenie, akosa rieši prípadná DPH,tak bez ohľadu na to, či je odberateľ platiteľ alebo neplatiteľ, SZČO by musel dodržať cenu konečnú.
Odporúčam urobiť dodatok k zmluve a dohodnúť sa na nových podmienkach.
Economic
05.11.11,09:35
Tak samozrejme, neovládame podmienky zmluvy.... Naozaj musia podpísať dodatok k uzatvorenej zmluve v článku cena služby.
farmerlama
05.11.11,12:02
nie som odberatel, len dalsi ekonomicky/pravne nepodkuty clen rodiny :D
v zmluve je iba cena, ziadna zmienka o dph, kedze odberatel je platca dph snad nebude robit problemy pri vybavovani dodatku

vdaka vsetkym za odpovede
KEJKA
05.11.11,12:22
argumentuj tým, že ako SZČO vo vzťahu k jedinému odberateľovi nemáš žiadnu DPH na vstupe, a tak by si škodoval.
mimochodom a mimo témy - nejde o závislú činnosť?
Zita5
05.11.11,13:16
kedze sa akosi nevieme dopatrat odpovede na nasu problematiku szco a dph obraciam sa na vas

povodne zamestanec, teraz druhym mesiacom pracujuci pre tu istu slovensku firmu ako szco - dodava iba svoju pracu vo forme it konzultanskych sluzieb, ziadny tovar
na co sa povodne nemyslelo je, ze vychadza obrat vacsi ako hranica pre povinne registrovanie na dph - teda podla toho co sme nasli tak tieto sluby spadaju pod dph zdanitelne

zmeni sa nejak vztah medzi szco a odberatelom? treba potom fakturu navysit o dph alebo iba rozdelit na dph + zvysok teraz fakturovanej sumy? treba pripadne menit zmluvy? je to lepsie urobit hned alebo az potom ako nastane pripad povinneho zaregistrovania na dph?
vdaka

Keďže zmluva bola uzatvorená v čase kedy dodávateľ -SZČO -neplatiteľ DPH dodával služby pre objednávateľa platiteľa DPH, tak DPH v zmluve riešená nemusela byť a ani by nemohla byť riešená , nakoľko ak by bola čo i len omylom v zmluve vyčíslená k cene dodania služby, tak ste povinný túto odviesť štátu .Takže počas bežania platnosti zmluvy a následneho fakturovania služieb a účtovania ,dodávateľ sleduje obrat .Ak naplní jeho zákonom stanovenú čiastku , ako je vyššie uvedená , vtedy nastane čas registrácie platiteľa DPH a odo dňa registrácie , je platiteľ povinný fakturovať svoje dodanie služby s DPH . T.j. 10 000 + 20% DPH. V tomto okamihu , by sa mal vypracovať dodatok k zmluve a upraviť cenu predmetu dodania a platobné podmienky .Samozrejme že dodatkom označiť a jednu zo zmluvných strán t.j. dodávateľa prideleným IČ DPH.
Čiže vzťah dňom prekročenia obratu a registrácie platiteľa DPH(dodávateľ SZČO) sa mení len tým, že sa upraví zmluva o tieto skutočnosti a cena sa navyšuje o DPH, ktorú dodávateľ odberateľ platiteľ DPH si môže uplatniť do odpočtu a u Vás nastane povinnosť odvodu DPH.To je všetko čo sa vo vzťahu medzi SZČO a odberateľom zmení .
Zita5
05.11.11,13:18
nie som odberatel, len dalsi ekonomicky/pravne nepodkuty clen rodiny :D
v zmluve je iba cena, ziadna zmienka o dph, kedze odberatel je platca dph snad nebude robit problemy pri vybavovani dodatku

vdaka vsetkym za odpovede

DPH by bolo riešené v zmluve vtedy , ak by obe zmluvné strany boli platiteľmi DPH.Inak nie .
KEJKA
05.11.11,13:27
nesúhlasím s predchádzajúcimi dvoma príspevkami. DPH nemusí byť riešená v zmluve takým spôsobom.
Obchodní partneri však na DPH myslieť mohli a v zmluve mohlo byť ustanovenie, ktoré by riešilo DPH v prípade registrácie. T.j. napr., že Dodávateľ, ak sa stane platiteľom DPH, je oprávnený o DPH v platnej sadzbe navýšiť cenu služby uvedene v článku XX.
Nebýva to zvykom, preto je nutný dodatok
=====================================
zmenšila som nesúhlas, lebo sme si to vydiskutovali, a príspevok bol aj opravený, tým sa môj nesúhlas zmierňuje.
Musí to tu zostať len z dôvodu, že by následná komunkácia stratila logiku.
Voči prispievateľke nemám absolútne nič, len som veľmi rýchlo reagovala.
Zita5
05.11.11,13:35
nesúhlasím s predchádzajúcimi dvoma príspevkami. DPH nemusí byť riešení v zmluve takým spôsobom.
Obchodní partneri však na DPH myslieť mohli a v zmluve mohlo byť ustanovenie, ktoré by riešilo DPH v prípade registrácie. T.j. napr., že Dodávateľ, ak sa stane platiteľom DPH, je oprávnený o DPH v platnej sadzbe navýšiť cenu služby uvedene v článku XX.
Nebýva to zvykom, preto je nutný dodatok.

Ja neviem s čím nesúhlasíte , z mojich príspevkov tiež vychádza , že sa bude robiť dodatok.
Ja som nepísala , že nesúhlasím s niektorým príspevkom v tejto téme .Každý má v sebe niečo .A preto zadávateľ má možnosti a nech si vyberie .Ja som vyjadrila svoj názor :) či už súhlasíte, alebo nie .Lebo tiež nikde nie je striktne dané to čo je uvedené v citovanom príspevku .Je to len jedna z možností .
Economic
05.11.11,14:09
KEJKA vystihla dobre podstatu veci. Na začiatku pri uzatváraní zmluvy sa mohlo pamätať aj na takúto možnosť a naozaj zmluvu tak napísať, aby z nej bolo úplne jasné, že v prípade že pokiaľ sa dodávateľ služby stane v priebehu zmluvného platiteľom DPH, dohodnutá cena sa zvýši o výšku DPH a od momentu, kedy sa reálne stane platiteľom DPH /po obdržaní Osvedčenia o pridelení IČ pre DPH/ vystaví FA už s DPH a túto aj odvedie.
Zita5
05.11.11,14:57
KEJKA vystihla dobre podstatu veci. Na začiatku pri uzatváraní zmluvy sa mohlo pamätať aj na takúto možnosť a naozaj zmluvu tak napísať, aby z nej bolo úplne jasné, že v prípade že pokiaľ sa dodávateľ služby stane v priebehu zmluvného platiteľom DPH, dohodnutá cena sa zvýši o výšku DPH a od momentu, kedy sa reálne stane platiteľom DPH /po obdržaní Osvedčenia o pridelení IČ pre DPH/ vystaví FA už s DPH a túto aj odvedie.

Ja som presne pochopila čo píše Kejka, len nechápem a zarazilo ma , prečo by som nemohla použiť aj postup o ktorom píšem ,keby som bola na mieste dodávateľa . Veľmi rada sa poučím a pevne verím, že mi to niekto objasní .Možno nechápem a preto by som bola veľmi rada , keby mi to Kejka vysvetlila resp.objasnila .
Economic
05.11.11,15:13
Možno Ti to objasní, ako to myslela. No možno nesúhlasila s tým, že ak by sa v zmluve spomenulo o DPH to, o čom som hovorila aj ja, tak ešte tu podľa môjho názoru nevzniká daňová povinnosť. Daňová povinnosť vznikne vtedy, keď dodávateľ služby by vystavil odberateľovi FA, v ktorej je uvedený základ dane a výška DPH. Takúto DPH je povinný uhradiť. No pokiaľ nemá pridelené IČ pre DPH, bolo by hlúpe vo FA vôbec DPH vyčíslovať a následne ju platiť, pokiaľ nemá povinnosť registrácie podľa povinného obratu. Ale to je iba môj osobný názor tento príspevok.
Zita5
05.11.11,15:32
Možno Ti to objasní, ako to myslela. No možno nesúhlasila s tým, že ak by sa v zmluve spomenulo o DPH to, o čom som hovorila aj ja, tak ešte tu podľa môjho názoru nevzniká daňová povinnosť. Daňová povinnosť vznikne vtedy, keď dodávateľ služby by vystavil odberateľovi FA, v ktorej je uvedený základ dane a výška DPH. Takúto DPH je povinný uhradiť. No pokiaľ nemá pridelené IČ pre DPH, bolo by hlúpe vo FA vôbec DPH vyčíslovať a následne ju platiť, pokiaľ nemá povinnosť registrácie podľa povinného obratu. Ale to je iba môj osobný názor tento príspevok.

Môj príspevok nerieši daňovú povinnosť , ja som smerovala k riešeniu zmluvného dojednania obchodného vzťahu a jeho možného dodatku . Čo sa týka hrubo vyznačeného , tak ja som sa len dotkla možnej chyby ak by sa stala a z nej vyplývajúcu povinnosť z pohľadu zákona o DPH.
Ale aj tak ďakujem za príspevok :).
Economic
05.11.11,15:36
Prenechávam Kejke priestor na vysvetlenie.... Nemusíme sa tu chytať za slovíčka.... Aj tak to samotnú podstatu problematiky nemení podľa mňa.
KEJKA
05.11.11,15:58
Keďže zmluva bola uzatvorená v čase kedy dodávateľ -SZČO -neplatiteľ DPH dodával služby pre objednávateľa platiteľa DPH, tak DPH v zmluve riešená nemusela byť a ani by nemohla byť riešená , prečo nemohla? súhlasím, že nemusela byť, ale nemohla? určite mohla, a ako-vid príspevok č.11...................Čiže vzťah dňom prekročenia obratu a registrácie platiteľa DPH(dodávateľ SZČO) sa mení len tým, že sa upraví zmluva o tieto skutočnosti a cena sa navyšuje o DPH, ktorú dodávateľ platiteľ DPH si môže uplatniť do odpočtu a u Vás nastane povinnosť odvodu DPH.To je všetko čo sa vo vzťahu medzi SZČO a odberateľom zmení .
nesúhlasím ani s podčiarknutou časťou, O koľko sa navýši a či sa vôbec cena navýši, je vecou zmluvných strán. Ak sa navýši, tak skôr o sumu, ktorú dodávateľ bude musieť odviesť štátu a nie si uplatniť do odpočtu.................podľa mňa si to myslela dobre, len je to dosť nešťastne napísané, mne osobne to vyznieva naopak. A posledná pdočiarknutá veta - netvrdila by som, že je to všetko, čo sa zmení..........zmeniť sa môže mnohé, dokonca môže aj zaniknúť obchodný vzťah, alebo na druhej strane - nezmení sa nič, lebo SZČO väčšinou ťahá za kratší koniec a ak nebude chcieť prísť o zákazníka, tak si ťarchu DPH vezme na seba - bude pôvodne dohodnutú cenu deliť na ZD a DPH pekne odvedie štátu.


DPH by bolo riešené v zmluve vtedy , ak by obe zmluvné strany boli platiteľmi DPH.Inak nie .
prečo inak nie? vysvetlila som to v príspevku 11. DPH mohla byť riešená, nie vyčíslením /ale aj to by som v určitej vhodnej formulácii pripustila/
[/QUOTE]
nuž v našich odpovediach sme radili aj s prihliadnutím na to, že otázka cenotvorby v prípade registrácie mohla byť v zmluve riešená, aj ked osobne som pripúšťala skôr možnosť, že riešená nebola - zadanie tak bolo dané.
No a ja som vyslovila nesúhlas s tvojim príspevkami - v označených častiach. Myslela si to celkovo dobre, asi jednoznačný nesúhlas nebol namieste, prepáč. Ale ako som dovysvetľovala v tomto príspevku, tak si predsa len myslím, že ten môj nesúhlas bol namieste.
Súhlasiť by som mohla s tou časťou, ktorú som zámerne vynechala, lenže tá zas bola podľa mňa mimo témy /zadanie sa týkalo práve toho, že v zmluve nemysleli na DPH a chcú vedieť čo s tým/.
Záver: V kontexte s tým, či mohla-nemohla byť zmluva úplná aj z hľadiska DPH bol z mojej strany prioritný nesúhlas, tak som ho napísala.
[QUOTE=Zita5;1887065]Ja som presne pochopila čo píše Kejka, len nechápem a zarazilo ma , prečo by som nemohla použiť aj postup o ktorom píšem ,keby som bola na mieste dodávateľa . Veľmi rada sa poučím a pevne verím, že mi to niekto objasní .Možno nechápem a preto by som bola veľmi rada , keby mi to Kejka vysvetlila resp.objasnila .
áno, ten postup môže byť taký ako popisuješ, teda vyčkať na registráciu k DPH a "v tom okamihu" meniť zmluvu. Lenže súčasne si akoby znegovala možosť pripraviť sa na túto eventualitu vopred - tak ako sa pýta zadávateľka. Je možné už dnes sa dohodnúť, ešte pred registráciou, dokonca je možné podpísať či už novú zmluvu alebo dodatok tak, aby SZČO mal istotu, že v určitom okamihu nezostane bez zákazky, resp. v nejakom právnom vákuu, lebo bude musieť riešiť registráciu, možno elektronické prístupy a ešte si dojednávať nové ceny ................
asi tak.
Ja som nesúhlas negeneralizovala, je to môj osobný nesúhlas, neprehlásila som tvoje príspevky za nesprávne. A za svoj názor sa nehanbím.
Reagujem viac-menej na výzvu, nechcem tu robiť nejaké prieky, ale nie je zakázané, ani proti Etikete porady vysloviť slušne, čo si myslím.
Zita5
05.11.11,16:32
Kejka ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Uzavriem to tým , že môj príspevok bol nesprávne pochopený.

Dodávateľ - versus odberateľ, v mojom príspevku som opravila prečiarknutím a napísaním správne , na čo ste ma upozornila. To bol z mojej strany fakt omyl ........za túto chybu sa ospravedlňujem .
KEJKA
05.11.11,16:45
a ja sľubujem, že nebudem riešiť súhlas-nesúhlas a tak zbytočne dráždiť okolie. Mohla som hned bližšie objasniť a vyhnúť sa dohadom.
takže kamarátky naďalej?
Zita5
05.11.11,16:47
Ale jasné, že kamarátky naďalej .Len som potrebovala vysvetlenie :)
farmerlama
05.11.11,18:07
vdaka za vsetky informacie, ako vidim aj takyto problem moze mat viacero moznych sposobov riesenia ci neriesenia ak sa nahodou naplni scenar s rozdelenim momentalne zazmluvnenej ceny bez navysenia o dph

este k teme zavisla cinnost - nemala by byt, z tej je vynate, aspon podla toho co mame nastudovane, ak sa dana praca vykonava samostatne a bez pokynov od zamestnavatela (v tomto pripade pokyny/poziadavky davaju klienti firmy s ktoru ma szco zmluvu - teda firma zozenie kontrakt, szco ho podla dohodnutych podmienok realizuje), vo vlastnych priestoroch (praca z domu alebo v priestoroch klienta firmy) ci ak sa pouzivaju vlastne prostriedky - ale nechame sa radsej poucit ak je to nespravny nazor
Zita5
05.11.11,18:17
vdaka za vsetky informacie, ako vidim aj takyto problem moze mat viacero moznych sposobov riesenia ci neriesenia ak sa nahodou naplni scenar s rozdelenim momentalne zazmluvnenej ceny bez navysenia o dph

este k teme zavisla cinnost - nemala by byt, z tej je vynate, aspon podla toho co mame nastudovane, ak sa dana praca vykonava samostatne a bez pokynov od zamestnavatela (v tomto pripade pokyny/poziadavky davaju klienti firmy s ktoru ma szco zmluvu - teda firma zozenie kontrakt, szco ho podla dohodnutych podmienok realizuje), vo vlastnych priestoroch (praca z domu alebo v priestoroch klienta firmy) ci ak sa pouzivaju vlastne prostriedky - ale nechame sa radsej poucit ak je to nespravny nazor

Definícia závislej práce je



§ 1
Pôsobnosť Zákonníka práce
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy.

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.