radorohal
24.01.06,10:16
Ospravedlnujem sa, som Lama v uctovnictve. Ak som mal notebook kt., bol slaby a netahal mi aplikacie, tak som musel kupit iny. Co so starym? Mozem ho darovat? predat za 20 korun? Alebo co s nim? Musim ho mat 6 rokov? Vlastne kolko je cas odpisu a je vobec nieco take v jednoduchom uctovnictve? Nie je tam nejaka lehota ze napr. po 1 roku sa to berie ako .......- ze im jednoducho jedno co s nim urobim?

Som z toho jelen.
radorohal
25.01.06,07:36
To fakt nie je ziadna doba, po ktorej mozem notebook zahodit a nikto sa nebude informovat kde ho mam?
Zita5
25.01.06,07:46
Ospravedlnujem sa, som Lama v uctovnictve. Ak som mal notebook kt., bol slaby a netahal mi aplikacie, tak som musel kupit iny. Co so starym? Mozem ho darovat? predat za 20 korun? Alebo co s nim? Musim ho mat 6 rokov? Vlastne kolko je cas odpisu a je vobec nieco take v jednoduchom uctovnictve? Nie je tam nejaka lehota ze napr. po 1 roku sa to berie ako .......- ze im jednoducho jedno co s nim urobim?

Som z toho jelen.


Notebook nad 30 000 Sk odpisuješ 4 roky . Pokiaľ je nadobúdacia hodnota do 30 000 Sk tak ho eviduješ v evidencii drobného majetku . V prípade poruchy toho zariadenia , musíš mať doklad zo servisu o neopraviteľnosti tohto zariadenia . Na základe toho dokladu zvážiš , čo ďaľej , buď ho lacno predáš na súčiastky , alebo ho vyradíš . Veľmi záleží na dobe použitia , kedy bol zakúpený a kedy sa stal neopraviteľným . Daniari budú požadovať vydokladovanie a zdôvodnenie , ktoré budeš musieť podať Ty . Takže zváž svoje konanie . Dôvod ten , že už neťahá alebo slabo ťahá nie je určite k vyradeniu .
radorohal
25.01.06,07:52
Zita ale moja ja pracujem s PC a pre mna je vykon notebooku urcujuci pracujem s narocnym softwarom. Kazdopadne moj book stal do 30 000, tam nie je ziadna lehota? A mozem aj bez poruchy velmi lacno predat?
Jozef I
25.01.06,07:53
Ak je do 30000,- tak je v nákladoch celá suma. Ked sa po roku rozhodnes ho vyradiť z dôvodu zastarania alebo jednoducho nevyhovujucich parametrov, nik ti nemôže nič povedať. A samozrejme môžeš kúpiť nový. Starý môžeš aj predať, alebo darovať - je to len a len na tebe. Nemyslím si že potrebuješ doklad zo servisu o neopravitelnosti.
Ak je nad 30000,- tak sa odpisuje 4 roky, ale tak isto ho môžeš kedykoľvek predať alebo darovať. :rolleyes:
Zita5
25.01.06,09:09
Zita ale moja ja pracujem s PC a pre mna je vykon notebooku urcujuci pracujem s narocnym softwarom. Kazdopadne moj book stal do 30 000, tam nie je ziadna lehota? A mozem aj bez poruchy velmi lacno predat?

Nehnevaj sa , ale teraz budem možno osobná . Minule si sa pýtal , že či podnikateľ môže kupovať napr. každý štvrtok notebook ...... atď. Však vieš o čom píšem .
Neviem čo s otázkou sleduješ , pretože ja mám pohľad na to , že možno , a to prepáč za výraz , je to špekulatívnosť . Ešte raz sa ospravedlňujem, nechcem Ťa tým uraziť . Nemusí to tak byť , ale na mňa to budí taký dojem.

Vo veci môže byť aj to , že si napr. predal notebooky/ ak si predajca/ a chceš sa vyhnúť príjmu z dani a ideš na to cez Tvoju spotrebu a následné vyraďovanie .

Inak nevidím dôvod , aby sa SZČO zahŕňal notebookmi , vlastne na aký účel . Ja mám tiež firmu , v ktorej mám niekoľko počítačov ,aj notebook , takže viem posúdiť ako sa dajú opotrebovať , sú využívané denne a tiež sa dá povedať na plné obrátky a dovolím si povedať , že s kvalitným programom a náročným .

Takže ak sa rozhodneš notebook vyradiť , môžeš, ale zváž okolnosti .Môj názor nemením a nie je mi to všetko jasné zo zadania otázky . Nič v zlom , len aby si nespravil nejakú chybu . Inak Ti držím palce .:rolleyes: ;)

Prikladám Tvoju predchádzajúcu tému :
http://www.porada.sk/t17945-poprosim-radu.html

http://www.porada.sk/t17837-uetovanie-kupno-predajna-zmluva.html
Manual
25.01.06,09:57
To fakt nie je ziadna doba, po ktorej mozem notebook zahodit a nikto sa nebude informovat kde ho mam?
Lehota žiadna nie je, ak je funkčný tak ho používaj, ak je málo výkonný, vylepši ho, ak je to nerentabilné kúp nový ale ten starý čo ti nevyhovuje musíš kultúrne spovodiť zo sveta, buď ho predáš, daruješ, vyradíš do osobného užívania. Ale ak budeš kupovať book každý mesiac a vyraďovať, tak to niekomu udrie do očí že prečo. Tak by si si mal nachystať odpovede, že prečo kupuješ napr. každý mesiac nový book. Lebo PC za mesiac morálne nezostarne, ak ak sa pokazí, máš na to záručnú dobu dokonca 2 roky. No všetko sa dá ale s mierou....ale...:):):)