ule
07.09.04,14:11
Dobry den prajem

poprosil by som o pomoc vsetkych, ktorí s tým maju skusenost. Uz 3 roky nam nezaplatil dlznik 3 faktury. Dlznik uz neexistuje a je nezastihnutelny, nema asi zmysel vymahat pohladavky. Chcel by som sa zbavit tych troch faktur v uctovnictve. Vysia mi tam uz treti rok a neviem co s tym... Ci je mozne ich uznat ako danovy vydavok a jednorazovo ich odpisat, alebo nejaky iny navrh.
Uctujem v JU.

Dakujem ;)
Mila
09.09.04,07:55
Ako daňový výdavok ju môžeš odpísať iba keď to súd uzná ako nevymáhateľnú pohľadávku. Ako vlastne skončil dlžník? Likvidáciou alebo inak? Ak likvidáciou, tak prečo ste sa neprihlásili u likvidátora? Ak nemáš žiadne ďalšie info, tak to do daňovo uznaných nákladov nedostaneš.Myslím že sa nemýlim hoci som toto dlho nerobila.Aký máte ostatní názor?
rosemary
09.09.04,08:42
Mne trčia v saldokonte faktúry aj z roku 1994, treba na ne tvoriť opravné položky, ale pokiaľ na staré pohľadávky súdne vymáhané nieje konečné rozhodnutie zo súdu alebo exekútora že majetok dlžníka nepostačuje na vykrytie pohľadávky nemôže to byť daňový náklad. Daňový náklad sú iba pohľadávky prihlásené do konkurzu v tom zdaňovacom období, kedy sa prihlásili do konkurzu.Ale môže sa dať do nákladov pohľadávka, ak nepresiahne 1000 korún.
ule
10.09.04,07:21
Likvidacia majetku ani neprebehla... Mojou chybou bolo to ze som na dod. listy dostal pečiatku spoločnosti, ktora už bola v konkurze, ked mi podpisovali DL.
Chlapik, ktory bol spoločníkom zobral majetok pre seba ako zivnostnika...
ani adresa, proste nic neostalo...
A zovrela sa zem... Firma zrušena, on nevypatratelny, tušim mi niekto spominal že ešte aj deťom na vyživnom dlhoval... A pritom mal predajnu na lukrativnom mieste...
Hold chyby sa robia...
Takze tak ostanu mi vysiet tie faktury asi aj nadalej.
Ako ich mam zuctovat v opravnych polozkach?

Dakujem;)
MirkaV
10.09.04,07:51
a čo tá možnosť 25% daňovo uznaná?
rosemary
10.09.04,10:28
Pri odpisovaní pohľadávok /25%/ môžeš iba vtedy keď sa o upustení pohľadávok spíše dohoda s dlžníkom.Takto som to chcela aj ja urobiť s takými, ktoré viem že ani tretia generácia nevymôže, auditor ma upozornil, že to musí byť dohodou. Ale teraz ma napodlo, že ide o pohľadávku v JU, tady opravnú položku netvoríš. Mohlo by sa to zlikvidovať ako nedaňový náklad.
Heni
10.09.04,13:55
rosemary,

ako sa to dá zlikvidovať, prosím, napíš presný postup pre JU.
Vďaka.