Daniela 7
05.11.11,18:25
Ahojte poraďaci
Súrne potrebujem poradiť.Musí byť var.symbol taký istý ako číslo faktúry,alebo je to len na mne ako si to dám?A ešte,ak vystavím faktúru s číslom 20110012,druhú 20110013 .... Prídu mi na účet peniaze ale len od toho čo má číslo faktúry 20110013 ako preukážem kontrole,že číslo 12 nezaplatilo?
KEJKA
05.11.11,17:34
nerozumiem otázke. Máš PU, musíš mať všetky faktúry zaúčtované, musíš mať všetky pohyby v banke zaúčtované
takisto pokladnicu.
Pri úplnom účtovníctve ti zostane otvorená=nezaplatená faktúra, tak už iný dôkaz neexistuje. Aj tak platíš dane zo všetkých zaúčtovaných /vystavených/ faktúr.
Daniela 7
05.11.11,17:41
Robím jednoduché a nie som platcom DPH.Registračná pokladnica sa ma netýka.Mám eshop.Vysvetlím to asi takto.V jeden den dostanem cez eshop 5 objednávok.Ja vystavím faktúry s číslom v chronologickom poradí ale peniaze na účet dostanem len od 4 a jedného nie.Takže čísla faktúr už nebudú v poradí.
Daniela 7
05.11.11,17:45
A aby som to ešte upresnila,ked posielam niekomu podklady k platbe tak by ľudia mali uviesť aj variabilný symbol.Ten býva najčastejšie taký istý ako číslo faktúry.Je to povinné,alebo môže byť VS iný ako číslo faktúry?
Jarka 1
05.11.11,17:46
Nechápem čo riešiš :confused:. Ide o to, že tá neuhradená fa znamená, že klient si to rozmyslel a tovar teda nebol ani dodaný?
Xanti
05.11.11,17:47
VS môže byť iný ako číslo faktúry.
Dav
05.11.11,17:47
Číslovanie faktúr si stanovuje účtovná jednotka. Môže sa rozhodnúť pre jeden číselný rad, alebo niekoľko číselných radov. Tento postup si stanoví v internej smernici a v rámci dokladovej inventúry uvedie, aké číselné rady, a v rámci nich aké čísla boli použité. Poznatok z praxe - čím jednoduchšie číslovanie, tým jednoduchší prehľad o odoslaných faktúrach. Najjednoduchšie je jeden číselný rad a číslo faktúry = variabilný symbol.
Platby sa párujú obvykle podľa variabilného symbolu. Správnosť účtovania sa preukazuje inventúrou pohľadávok a záväzkov, kedy sa posielajú partnerom účtovné stavy na odsúhlasenie.

Príklady:
2 číselné rady:
-číselný rad T (tuzemsko) číslo faktúry T20110012, variabilný symbol 20110012 (lebo VS sú len čísla).

-číselný rad C (cudzina), číslo faktúry C20110012, VS 20110012 ......pri platbe v banke: ak sú fakturované sumy rovnaké,nejde o stálych odberateľov, nie je nám známe ich číslo účtu - treba pátrať, kto z nich uhradil

A k tej úhrade : nie je dôležité len preukázanie kontrole, ale aj to, kto nám ostal dlžný. Pri inventúre zašleme odberateľovi fa 20110012 Žiadosť o odsúhlasenie zostatku - doporučene, poštou. Ak neodpovie, má sa za to, že súhlasí so zostatkom - a máme doklad pre kontrolu. Aj podklad k prípadnému vymáhaniu pohľadávky.
KEJKA
05.11.11,17:48
1. zadanie je v téme PU - uviedla si nás do omylu.
2. E-shop, objednávka ešte nie je dodanie. Na základe objednávky vystavuješ len zálohové faktúry.
prípadne to funguje tak, že posielaš na dobierku a do balíka dáš ostrú faktúru.
3. popíš celkové fungovanie, lebo faktúry a zálohové faktúry sú dva číselné rady.
faktúry /tzv.ostré/ sú vystavené preto, lebo si dodala tovar a majú byť v číselnom rade
zálohové faktúry súä "len výtvy" na úhradu, tie môžu, nemusia byť zaplatené a teda budeš mať zaplatené a nezaplatené.
KEJKA
05.11.11,17:51
A aby som to ešte upresnila,ked posielam niekomu podklady k platbe tak by ľudia mali uviesť aj variabilný symbol.Ten býva najčastejšie taký istý ako číslo faktúry.Je to povinné,alebo môže byť VS iný ako číslo faktúry?
môže byť iné.
príklad

vystavíš zálohovú
dostaneš úhradu
pošleš tovar a do balíka dáš ostrú faktúru v číselnom poradí, na ktorej uvedieš "uhradené zalohou, č. 12345 NEPLATTE!!"
čísla ZF a ostrých sa ti budú časom rozchádzať podľa počtu "zmarených" objednávok.
Daniela 7
05.11.11,17:52
Ospravedlnujem sa,asi som nechtiac stlačila tému PU.Mám strašne spomalený internet.Inak dakujem veľmi pekne.
JankaO
05.11.11,17:54
. Ak neodpovie, má sa za to, že súhlasí so zostatkom - a máme doklad pre kontrolu. Aj podklad k prípadnému vymáhaniu pohľadávky.
Ja len upozorním, že ak nemáme písomne odsúhlasenú pohľadávku odberateľom, nemáme právny podklad k jej vymáhaniu súdnou cestou. V tomto prípade je písomné potvrdenie dlžníka podmienkou!
Z účtovného hľadiska je tak, ako Dav napísala.
avalik
05.11.11,18:00
popisem ako robim ja:

1. pride objednavka
2. vystavim zalohovu fakturu - cislo zalohovej FA aj variabilny symbol davam rovnake ako cislo objednavky
3. pride platba na BU - variabilny symbol suhlasi s cislom objednavky
4. vystavim ostru fakturu s cislom podla poradia v ktorej uvediem aj prijatu platbu = celkom k uhrade 0,- EUR
5. odoslem balik spolu s ostrou fakturou
Stefan2005
05.11.11,18:21
popisem ako robim ja:

1. pride objednavka
2. vystavim zalohovu fakturu - cislo zalohovej FA aj variabilny symbol davam rovnake ako cislo objednavky
3. pride platba na BU - variabilny symbol suhlasi s cislom objednavky
4. vystavim ostru fakturu s cislom podla poradia v ktorej uvediem aj prijatu platbu = celkom k uhrade 0,- EUR
5. odoslem balik spolu s ostrou fakturou

... tento postup je o.k. v prípade úhrady vopred, ak sa však posiela na dobierku, tak sa vkladá ostrá fa do balíka. v prípade, že niektorá dobierka sa neprevezme (t.j. nebude ani uhradená vyšlá faktúra), tak k danej faktúre vystavíme (na základe poštovej vratky) storno faktúru - tým nezostane visieť neuhradená faktúra...