lacyke1111
05.11.11,19:19
Dobrý deň,

mám dosť nepeknú skúsenosť s jednou predajňou nábytku v Leviciach.
Bývam 8 km od Levíc.
V tejto predajni som objednal kozmetický stolík pre priateľku, spísali sme zmluvu, kde bola jasne definovaná cena tovaru a čo sa týka prepravy, bola na zmluve uvedená cena za kilometer. Na základe tejto zmluvy (a rozhovoru s predajcom) som mal za to, že suma uvedená na zmluve je jasná a konečná.
Prvé prekvapenie ma čakalo, keď si po dovezení a vyložení dvaja dotyční páni zapýtali okrem sumy vyplývajúcej zo zmluvy, aj peniaze za vyloženie - 8€ na hlavu za 5 minút roboty. Nakoľko som nebol doma, tovar preberala priateľka, všetko im slušne zaplatila, kedže inak sa títo páni vyhrážali, že tovar odnesú preč.
Ďaľej keď som začal tento kozmetický stolík doma skladať, zistil som, že je návod na montáž a aj celý manuál iba v Madarčine, nevadí hovorím si.
Po pár minútach som si na dieloch stolíka začal všímať značné poškodenie (ošúchanie, poškrabanie, odlepovanie líšt, absencia spojovacieho materiálu, predvŕtané diery na nesprávnych miestach).
Rozhodol som sa teda tento tovar reklamovať.
Zašiel som do predajne s kompletnou foto-dokumentáciou a žiadal som nápravu.
Ďalšie prekvapenie prišlo, keď mi oznámili, že tovar musím na vlastné náklady priniesť do predajne, aj keď som ho preberal doma a za prepravu som riadne zaplatil. Navyše mi odmietli hradiť akékoľvek náklady spojené s prepravou. Nevadí hovorím si.
Stolík som teda rozobral, uložil do krabice a priniesol na predajňu.
Ďaľšie prekvapenie prišlo, keď som dostal informáciu, že aj keď je zrejmé, že chyba vznikla na ich strane a reklamáciu mi riadne uznajú, po vyreklamovaní si musím stolík prebrať na predajni a na vlastné náklady odniesť, alebo si musím znovu zaplatiť prepravu.

Moje otázky znejú:
Môže predajca predávať tovar tohto druhu bez akejkoľvek slovenskej dokumentácie?
Keď som už raz za prepravu zaplatil a reklamácia je uznaná, nemá náhodou predajca daľšiu prepravu hradiť na jeho náklady?
Môže si predajca (externá firma najatá na prepravu) nárokovať platenie za vyloženie aj napriek tomu, že toto v zmluve nebolo vôbec spomenuté?

Ďakujem dobrým ľuďom za odpovede, verím, že som hľadal dostatočne a nevytvoril duplicitnú tému.
Ak je to možné, odkážte ma prosím priamo na citácie zo zákonov, ktoré sa zaoberajú touto tématikou.

Ešte raz ďakujem.
arizona
05.11.11,18:43
Predajca by nemal navysit sumu,ktoru uvadza pri predaji . /ani tovar,ani prepravne/

Inak, vacsina prepravnych spolocnosti dovezie tovar iba po vchod cinziaku. Za vynasku priamo k bytu sa plati priplatok.
Tzn. ze ty sam by si sa mal rozhodnut, ci si priplatis donasku az domov,alebo si vynesies tovar sam.
Pozri si znovu zmluvu, ci nejake doklady do dodavky,ak tam nie je vynaska za extra cenu napisana, tak sa mozes ohradit, ze si si objednal iba donasku ku vchodu, za dohodnutu cenu.
Aj ked,mozno by si mal byt rad,ze to priatelke nenechali vonku,aby si to vyniesla sama;)
/mne sa to uz stalo, ze mi priniesli pracku a hoci som nukala peniaze,tak mi ju nechali na parkovisku pred cinziakom :mad:,vraj to nie je ich robota, tak som musela ist prosit stamgastov do nedalekeho bufetu,aby mi ju preniesli vytahom do bytu..../

Preco tovar chceli odniest prec?

- Ak reklamaciu uznali,tak podla mna,by si nemali znovu uctovat prepravne,lebo reklamacia bola opravnena, takze nie tvojou chybou sa tovar musi prevazat 2x

- Ano, firma si moze najat externeho prepravcu
- Vsetky vyrobky predavane na Slovensku, musia mat zo zakona slovensky manual/ preklad
lacyke1111
05.11.11,19:15
Ahoj,

ďakujem za naozaj rýchlu reakciu, zmluvu som prečítal od hora dolu z každej strany, no žiadna zmienka o extra priplatku za vyloženie tam nieje, najviac ma teraz však trápi skutočnosť, že niesú ochotní opravený tovar znovu priniesť na moju adresu a vyložiť už tento krát zadarmo, zdravý rozum hovorí, že ak si raz za prepravu a vyloženie zaplatím, následne reklamujem, potom by to druhý krát malo byť zadarmo.
Takmer som sa tam s nimi pohádal, no oni si stále tvrdia svoje, návod vraj nemusí byť v slovenskom jazyku, lebo sa vyrába a balí v maďarsku, druhú prepravu mi hradiť nemôžu, lebo pre nich to končí u dverí predajne a ďalej si to vraj musím hradiť sám.
Proste niesú ochotní nijako mi vyhovieť.
Preto by som potreboval nejaké priame znenia zo zákonov, aby som sa s nimi už nemusel dohadovať.

P:S.: môžem sa obrátit na obchodnú inšpekciu? existuje nejaká šanca, že by to nejak pomohlo?
V podstate tu ide o princíp, odniesť si to viem aj sám, ale zarazilo ma ich arogantné jednanie so zákazníkom a nerád by som nad tým len mávol rukou.

ďakujem
arizona
05.11.11,19:30
§ 13
Ak sa informácie uvedené v § 11 a 12 poskytujú písomne, musia byť v kodifikovanej podobe štátneho jazyka.17) Možnosť súbežného používania iných označení, najmä grafických symbolov a piktogramov, ako aj iných jazykov, nie je týmto dotknutá. Fyzikálne a technické veličiny musia byť vyjadrené v zákonných meracích jednotkách.18)

§ 14
(1) Predávajúci je povinný informovať spotrebiteľa o cene10) predávaného výrobku alebo poskytovanej služby a zreteľne označiť výrobok alebo službu cenou alebo informáciu o cene inak vhodne sprístupniť. Ak je podmienkou na kúpu výrobku alebo poskytnutie služby kúpa iného výrobku alebo poskytnutie inej služby, predávajúci je povinný informovať spotrebiteľa o cene tohto iného výrobku alebo o cene tejto inej služby spolu s cenou za predávaný výrobok alebo poskytovanú službu.

(2) Informácia o cene, neúplná cena, chýbajúca cena alebo informácia o spôsobe určenia ceny nesmú vzbudzovať dojem, že
a) cena je nižšia, ako je skutočná cena,
b) určenie ceny závisí od okolností, od ktorých v skutočnosti nezávisí,
c) v cene je zahrnutá dodávka výrobku, výkonu, práce alebo služby, za ktoré sa v skutočnosti platí osobitne,
d) cena je alebo môže byť zvýšená, znížená alebo nezmenená, aj keď to tak nie je,
e) vzťah ceny a užitočnosti ponúkaného výrobku alebo služby zodpovedá skutočnosti, aj keď táto informácia nie je pravdivá.

viac si precitaj tu : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-ochrane-spotrebitela/
lacyke1111
05.11.11,19:40
ďakujem, presne toto som potreboval :)