sand
05.11.11,20:27
Dobrý večer,
potreboval by som poradiť.
Je možné nakúpiť tovar na eshope XY ako fyzická osoba a potom ho predávať vo svojom eshope ako živnostník?
Je to v poriadku? T.j. Dodávateľská faktúra bude na moju FO, nie na moju živnosť?
Ďakujem.
KEJKA
05.11.11,19:46
a prečo by si to robil? Vždy si jeden a ten istý daňovník.
Ak by si mal snahu to takto deliť, potom príjem zdaníš v plnej výške, lebo výdavok na obstaranie tovaru nepriznáš? toto chceš?
sand
05.11.11,19:57
Nie, práveže to chcem mať všetko v poriadku.
Ide o to, že na niektorých eshopoch je možnosť zaregistrovať sa ako firma, ale na väčšine nie.
A neviem ako vyriešiť tú väčšinu.
Zita5
05.11.11,19:57
Aký máte dôvod nakúpiť tovar ako občan?Ak sa teda smiem spýtať .
sand
05.11.11,19:59
Ak sa môžem ešte opýtať..
faktúra od dodávateľa zo zahraničia- je potrebné aby tam bolo aj moje IČo? nestačí len názov, adresa..
Dôležité je aby dodávateľ tam mal komplet údaje, nie?
sand
05.11.11,20:02
Dôvod je taký, že: nie som platca dph, a cena na eshope je s DPH, pokiaľ budem dobrovoľným platcom tak mi dajú ceny bez DPH ale s povinným min.odberom
Ide o tovar, ktorý aj keď kúpim ako FO môžem ho ešte tu predať so ziskom
Ice dive
05.11.11,20:13
však tovar môžeš kupiť aj ako živnostník neplatca DPH...
sand
05.11.11,20:22
Na zahraničných eshopoch zvyčajne nie
KEJKA
05.11.11,20:25
tak definuj, čo chceš, o čo ide, nie je mi jasné nič:
chceš
1. nakupovať ako dobrovoľný platiteľ DPH?
2. nakupovať na e-shopoch, kde nie je možné sa registrovať ako firma?
3. ide o e-shopy v SR alebo v EU alebo v tretích štátoch?
v zásade môžeš kúpiť ako občan, nie na IČO, tovar vložíš do firmy a ďalej predáš. Závisí od objemu nákupov. A môže to takto fungovať v rámci SR, voči EU a zahraničiu to bude trochu zložitejšie.
sand
05.11.11,20:39
Momentálne som začal, mám od piatku ŽL - nie som platca DPH
dodávateľov chcem mať zahraničných - eshopy v EU
u niektorých ale nie je možná registrácia firmy
Chcem vedieť či teda môžem mať faktúru od dodávateľa na moju FO a potom to predať ako živnostník...
Takto to bude na začiatku..ak sa to rozbehne tak už budem nakupovať vo veľkom a potom budem kupovať bez DPH - t.j. stanem sa platiteľom DPH
Ale teraz riešim ten začiatok.Chcem to mať právne, účtovne, daňovo OK.Nejde mi o nejaké podvody.
peterknazeje
05.11.11,20:42
- tovar kupite na seba ako obcana,
- tovar predate zivnostnikovi (predavajucim budete ako obcan, kupujucim ako zivnostnik),
- dotiahnete to papierovo (kupna zmluva, dodaci list, prevod penazi),
- optimalne by bolo, keby to bolo v obstaravacej cene (cim ako obcan nenaplni jeden z atributov podnikania),
- nasledne tovar predate so ziskom cez svoj eshop ako zivnostnik,
sand
05.11.11,20:50
A viem, že to tu nepatrí ale neviem či mám zakladať novú tému..keď už riešime ten začiatok.
Okrem tohoto mám 1 dilemu..ponúka sa mi EU dodávateľ - dropshiping a ja tomu moc nerozumiem.
Z toho, čo mi poslal v obch.podmienkach:
tovar je dodávaný priamo zákazníkovi - t.j. aj so službou - doprava
Zatiaľ , čo som zistil je to, že tá doprava je teda služba a musím byť tým pádom platcom DPH - ak by som teda do toho išiel.
Stačí si iba požiadať o IČ DIČ alebo sa automaticky stanem aj platiteľom.
Tento rozdiel by som potreboval vysvetliť.V akých prápadoch, kedy ten ktorý má pridelené IČ DIČ nie je automaticky platiteľom.
KEJKA
05.11.11,20:52
ako som napísala predtým, FO=občan=SZČO=jeden a ten istý daňovník.
takže predávať sám sebe je logický nezmysel.
Zaregistruješ sa ako občan, neuvedieš svoje IČO.
Platbu uskutočníš cez svoj podnikateľský účet
Na základe dokladu o kúpe zaeviduješ tovar na skladovej karte SZČO t.j. vložíš tovar do svojho majetku=zásob=podnikania. je to len evidenčná záležitosť.
Následne predávaš.
==================
Budeš si sledovať, aby tieto "súkromné" spolu s podnikateľskými nákupmi z EU
nepresiahli cca 13000 EUR za ro, lebo ak by to hrozilo, povinne musíš požiadať o registráciu k DPH - ale to vlastne chceš. Tak len aby si neprešvihol termín.
KEJKA
05.11.11,20:56
Stačí si iba požiadať o IČ DIČ alebo sa automaticky stanem aj platiteľom.
Tento rozdiel by som potreboval vysvetliť.V akých prípadoch, kedy ten ktorý má pridelené IČ DIČ nie je automaticky platiteľom.

ak požiadaš o pridelenie ičDPH podľa §7a), nie si platiteľom s nárokom na odpočítanie DPH, ak však nakúpiš službu z EU, musíš DPH zaplatiť v SR a teda cenu služby ti musí dodávateľ z EU faktirovať bez dane.
Skús si dať do "hľadaj" slovo DROPSHIPPING a prečítať si príspevky.
prípadne to isté na googli.
sand
05.11.11,20:56
Ďakujem za postup a radu.
A ešte sa chcem opýtať.
Tie eshopy v EU kde je možné sa zaregistrovať ako firma - áno, je možné -ale sú tam len údaje ako názov, adresa a pod..Nevyžadujú žiadne identifik.číslo - takže bude problém keď na tej faktúre nemudem mať IČO a DIČ.Ano?
sand
05.11.11,21:07
Neviem, či tomu správne rozumiem.
Urobím XXX obchodov ako neplatca DPH s prideleným IČ DPH a potom vykonám 1 obchod typu droppshiping a zaplatím DPH za službu na vstupe?
Takže môžem mať dodávateľov ktorí faktúrujú s DPH a následne 1 dodávateľ - droppshiping? Takže by som bol neplatca DPH s prideleným IČ DPH a DPH by som platil len za službu v tom droppshipingu?Dá sa to súčastne?
KEJKA
05.11.11,21:20
ked nebude na faktúre tvoje ičDPH - kúpiš ako občan, tak nebude dôvod platiť DPH.
Za prijatú službu z EU však DPH zaplatiť musíš.
A takisto budeš musieť platiť DPH aj z tovaru kúpeného v EU, ak prekročíš spomínaný obrat 13400 EUR /cca/ v kalendárnom roku.
====================
celé je to divné, predpokladám, že ide len o začiatok, rozbeh a prejdeš na "normálny" režim.
sand
05.11.11,21:31
Áno, je to len rozbeh.
Ja len na začiatku riešim, či sa dám aj do toho droppshipingu.
Ďakujem, veľmi ste mi pomohli.