Ivex
24.01.06,11:56
Ahojte.Prosím o radu ako mám zaúčtovať úhradu predfaktúry a k tomu o dva dni došlú faktúru. Som platcom DPH. Díky
liba2
24.01.06,11:12
Ahojte.Prosím o radu ako mám zaúčtovať úhradu predfaktúry a k tomu o dva dni došlú faktúru. Som platcom DPH. DíkyV JU zaeviduješ do Knihy záväzkov :) - alebo niečo iné si chcela vedieť ?
Ivex
24.01.06,11:31
Chcem vedieť ako zaúčtujem úhradu predfaktúry a potom došlú Fa ak je na nej už zálohová platba odrátaná
Predfak. suma 449,8 aj vykonaná úhrada 18.1.
FA vystavená 20.1. s rozpisom DPH a odrátaná záloha. Konečná suma 0,-Sk
Dik za radu
renča1
24.01.06,11:42
úhradu predfaktúry zaúčtuješ dňom úhrady ako príjem neovpl.základ dane , ked príde faktúra tak cez ID odúčtuješ túto úhradu mínusom príjem neovpl.základ dane a pripáruješ úhradu ku koneč.faktúre ako príjem ovpl.základ dane. Dph si uplatníš s faktúry.
Ivex
24.01.06,12:14
Som z toho jeleň a pritom je to určite jednoduché.
Nemá byť platba ako výdavok neovpl. základ dane? Ty píšeš ako príjem.
A ďalej nerozumiem ako to dám do výdavkov ovplyv.základ dane. Dík
liba2
24.01.06,12:22
Som z toho jeleň a pritom je to určite jednoduché.
Nemá byť platba ako výdavok neovpl. základ dane? Ty píšeš ako príjem.
A ďalej nerozumiem ako to dám do výdavkov ovplyv.základ dane. Díkano, ide o výdaj.... asi používaš nejaký softvér, upresni aký, všade sa to robí ináč. Ja nemám skúsenosti so softvérom pre JU, bohužiaľ.
Ivex
24.01.06,12:28
používam ALFU
renča1
24.01.06,12:43
prepáč neviem prečo som písala príjem, ale určite som myslela na výdaj. Používam ALFU, napíš presný postup čo ti robí problém, aby sme sa môhli odraziť.
Ivex
24.01.06,13:46
prepáč neviem prečo som písala príjem, ale určite som myslela na výdaj. Používam ALFU, napíš presný postup čo ti robí problém, aby sme sa môhli odraziť.

Problém mi robí od začiatku.
Mám predfaktúru, ktorá bola cez banku zaplatená. Ako zaúčtujem tento výdaj na sumu 449,8 Sk.
2, O dva dni prišla FA s rozpisom DPH a s odrátanou sumou úhrady.
Že podľa FA zapíšem do DPH mi je jasné, ale ako to dám do výdavkov ovpl.ZD.Dík
renča1
24.01.06,14:04
v peňaž.denníku máš príjem a výdaj z účtu, klikni na výdaj a objaví sa ti okienko v ktorom ti ponúkne dátum, dátum dáš kedy si to uhradil, poradové číslo si zvolíš, aké chceš, a vyberieš si výdavok za tovar, materiál, prevádz.réžia to už ty musíš vedieť . Ďalšie okienko tam je suma a hned vedľa je F7 na F7 klikni a ponúkne ti evidenciu FA, PF. Nastavíš sa na danú PF klikneš , že ju treba uhradiť- na ňu a sama ti skočí do okienka suma 449,80 , dalej ti ponúkne členenie atd. zapíšeš ok. Ked sa pozrieš do evidenciu , PF budeš mať uhradenú. Ďalší krok je , aby sa ti úhrada preniesla na fa a účtovanie bude nasledovné:
V peňaž.denníku máš na pravo ID príjem-výdaj. Pôjdeš cez výdaj a teraz pozor! vyberieš si výdavok za mater.,tovar atd... klikneš cez F7 a vyberieš si danú faktúru ku ktorej chceš priradiť úhradu, nastavíš sa na danú fa , klikneš a v okienku suma na úhradu ti naskočí suma ale hned vedľa na ľavo je rozpis dph a v tomto rozpise si v riadku 0% odmínusuješ sumy , ktoré ti ponúklo v prvom riadku. Ked to spravíš tak v sume uvidíš mínus sumu dph ked zapíšeš ok sa ťa spýta či zapísať sumu s nulov.hodnotami dáš áno, potom sa ťa spýta či zapísať ako uzavier.operáciu tak dáš nie. V knihe závazkov alebo v evidencií si nájdeš danú faktúru nastavíš sa na políčko oprav potom klikneš na pridaj a vpíšeš úhradu 449,80. Ked toto urobíš všetko tak v peňaž.denníku budeš mať takýto zápis. V stlpci napr. prevádz.réžia bude mínusová suma dph a v kolonke dph budeš mať plusovú dph. V evidenci závaz.uvidíš uhradenú PF a aj FA. Nezlakni sa že v peňaž.denníku uvidíš mínusovú dph a potom plusovú, ved výdavok už máš pri úhrade PF uplatnený ako daň.výdavok a tá dph , to je preto tak pretože do výdavkov účtuješ sumu bez dph a nie celkovú sumu. Skús to.
Ivex
24.01.06,14:44
Ahoj. Takže mám to spraviť ako je to opísané v príručke Alfa str.200 kap.18.1.5.?
Mám ešte otázku. toto je iná predfaktúra.Predchádzajúci účtovník zapísal predfaktúru len ako výdaj z banky a výdavok neovplyv.základ dane.Predfaktúru neevidoval.
Na ďalší mesiec prišla riadna faktúra, ako mám tento výdavok dať do nákladov? On pracoval v inom účtovníctve a potom som si to začal robiť sám
renča1
24.01.06,14:52
Ahoj. Takže mám to spraviť ako je to opísané v príručke Alfa str.200 kap.18.1.5.?
Mám ešte otázku. toto je iná predfaktúra.Predchádzajúci účtovník zapísal predfaktúru len ako výdaj z banky a výdavok neovplyv.základ dane.Predfaktúru neevidoval.
Na ďalší mesiec prišla riadna faktúra, ako mám tento výdavok dať do nákladov? On pracoval v inom účtovníctve a potom som si to začal robiť sám


áno presne tak isto ako je to v príručke rozpísané, no myslela som ,že túto príručku nemáš. Táto predfaktúra bola kedy uhradená? Nedal ju tam účtovník do výdavkov neovpl.základ dane z toho dôvodu, že uhr.Pf bola koncom r.2004,2005 a koneč.faktúra bola až v dalšom roku?
Ivex
24.01.06,15:09
áno presne tak isto ako je to v príručke rozpísané, no myslela som ,že túto príručku nemáš. Táto predfaktúra bola kedy uhradená? Nedal ju tam účtovník do výdavkov neovpl.základ dane z toho dôvodu, že uhr.Pf bola koncom r.2004,2005 a koneč.faktúra bola až v dalšom roku?
Prepáč, že som Ťa nechal všetko napísať, ale som si myslel, že sa to robí inak. Tá druhá predfaktúra bola vystavená koncom júna 2005 aj úhrada a faktúra v júli 2005. Ja som to zapísal len do DPH a teraz ma napadlo, te to nemám ako výdaj ovplyv.základ dane.
renča1
24.01.06,15:22
budeš postupovať presne tak isto, ale v peňaž.denníku nebudeš rozpisovať dph, ale odmínusuješ úhradu z PF- mínus výdaj neovplk.základ dane nespáruješ túto mínusovú úhradu k PF, lebo ked ju spáruješ tak v evidencii ti bude svietiť. Potom znova cez ID dáš výdaj a cez F7 si vyberieš fa a úhradu plusom s rozpísaním bez dph, dph pripáruješ k danej faktúre výdaj ovpl.základ dane.
Ak máš uhradenú PF a Fa nejakým spôsobom, tak cez ID preúčtuješ tak ako som ti teraz napísala ale akurát to nebudeš párovať k PF a k FA. Dúfam, že som ti to zrozumiteľne napísala.