majkii
06.11.11,14:25
Ahojte poraďáci, Chcel by som sa opytať, či sa niekto stretol s rekonštrukciou bytu, kde si vlasník zaumienil osadiť francúzke okná v rámci klasického panelového bytoveho domu?
sito
06.11.11,14:12
majkii, on je Francúz, že! :D Alebo čo, kto ...

Viem, že vieš, ale ...

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)

Ak mu to odsúhlasia orgány spoločenstva, to ale asi nie je váš prípad. Mohol by správca, ak má súhlas väčšiny vlastníkov? Asi by na to mal byť aj súhlas statika a aj stavebného úradu. Je to predsa obvodová, nosná stena.

Ono je dosť takých, čo si myslia, keď je byt ich vlastníctvo, že môžu všetko. Preto je ten zákon, že nie!

Okno je otvor, nemôže ho meniť ani netvor. Ale okno má aj výplň. A teraz, výplň je súčasť domu, alebo bytu? Môže vlastník, ak je jeho, nie domu, meniť tvar a farbu výplne? Okna.
majkii
06.11.11,14:37
Sito, vystihol sito, že nájdu sa týpkovia, kt. si myslia že si môžu dovoliť všetko aj vyrezať otvor do obvodového plášťa. Súhls vlastníkov nemá, je nový vlastník, navyše dom je zateplený a hrozí strata záruky. Je možné, že počíta s tým, ak práce vykoná dodatočne získa súhlas a stavebné povolenie.
Ide mi skôr o to, či sa niekto s niečim podobným stretol a ako to riešil.
sito
06.11.11,15:13
Nie, u nás som niečo také nevidel, ani takého. Tie výplne, to áno, ale vieš ako to je, pomerajú, vyrobia a za pol dňa vymenia. Potom len zbadáš, že sú iné, len dve krídla namiesto troch, alebo namiesto jedného dve a aj farba kričí.

Podal nejakú písomnú žiadosť, alebo len tak sondoval, že by chcel. Odporučil by som vám zájsť na obvodný stavebný úrad. Tam sa dozviete isto viac, čo môžete spraviť, kým nie je neskoro. Možno ho aj upozornia, že nie.
peton
07.11.11,17:17
Nestretol som sa tiež s ničím podobným, ale ak dovolíš, určite ho čím skôr písomne vyzvite, že jeho zamýšľaný zámer resp. akákoľvek jeho činnosť vykonávaná bez súhlasu vlastníkov a patričných úradov (ktoré mu to určite zamietnu, v opačnom prípade je to korupcia jak vyšitá) bude považovaný za zásah do vlastníckych práv všetkých vlastníkov a vyvodzované právne dôsledky. Určite tohto vlastníka riešte a aj pri najmenších náznakoch jeho aktivity s obvodovým plášťom. Spomeňte tiež záruky zateplenia a podobne a ak sa dá, trochu mu to celé číselne zosumarizujte (hrubý odhad) koľko ho jeho konanie môže v konečnom dôsledku stáť (nie je to však podmienka). Hádam sa chlapec zobudí. Uff, toto mi hlava nebere.