SSAndrea
06.11.11,20:49
Dobrý deň,

chcem poprosiť o radu. Živnostník platiteľ DPH v čase keď podnikal, kúpil od platiteľa DPH pozemok, a teda si z pozemku odpočítal DPH. Teraz cca po trištvrte roku od pozastavenia živnosti /živnosť pozastavil do 2014) mu prišla výzva z DÚ o preukázaní opodstatnenosti registrácie pre DPH. Chceme podať "žiadosť" o nezrušenie registrácie do konca roka 2012, ale v prípade ak by nám DÚ nevyhovel:

Vie mi niekto povedať, či uvažujem správne?

bude živnostník musieť predmetnú DPH odviesť celú štátu nakoľko sa nejedná o odpisovaný majetok?

V prípade, ak by chcel pozemok previesť do osobného užívania z podnikania? Tiež by musel odviesť DPH - chápem to ako dodanie za protihodnotu?

Ak by ho chcel predať do svojej sro, tak tiež predáva s DPH. Tu mám ale inú otázku, v akej cene predá pozemok? V reálnej trhovej - musí mať nejaký znalecký posudok? Alebo v hodnote za akú ho nakúpil + prípadne nejaký zisk?

Ďakujem za skorú odpoveď.
Negoti
06.11.11,19:55
bol to stavebný pozemok?
KEJKA
06.11.11,19:58
Dobrý deň,

chcem poprosiť o radu. Živnostník platiteľ DPH v čase keď podnikal, kúpil od platiteľa DPH pozemok, a teda si z pozemku odpočítal DPH. Teraz cca po trištvrte roku od pozastavenia živnosti /živnosť pozastavil do 2014) mu prišla výzva z DÚ o preukázaní opodstatnenosti registrácie pre DPH. Chceme podať "žiadosť" o nezrušenie registrácie do konca roka 2012, ale v prípade ak by nám DÚ nevyhovel:

Vie mi niekto povedať, či uvažujem správne?

bude živnostník musieť predmetnú DPH odviesť celú štátu nakoľko sa nejedná o odpisovaný majetok? ak mu zrušia registráciu k DPH, dostane aj posledné zdaňovacie obdobie a bude musieť vráti DPH, ktorú si pri kúpe odpočítal.

V prípade, ak by chcel pozemok previesť do osobného užívania z podnikania? Tiež by musel odviesť DPH - chápem to ako dodanie za protihodnotu? myslíš správne a táto úvaha vychádza z predpokladu, že registráciu DU nezruší?

Ak by ho chcel predať do svojej sro, tak tiež predáva s DPH. Tu mám ale inú otázku, v akej cene predá pozemok? V reálnej trhovej - musí mať nejaký znalecký posudok? Alebo v hodnote za akú ho nakúpil + prípadne nejaký zisk?
ide o významnú hodnotu majetku a bude potrebný znal.posudok, kedže ide o prepojené osoby. - už sme to tu na Porade preberali, dokonca nedávno, nájdeš aj citáciu zákona.
Ďakujem za skorú odpoveď.
v texte
namor111
06.11.11,20:31
Ahoj Kejka veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď. Ja zvažujem všetky možnosti - to mi dal daný živnostník "za úlohu", že čo by bolo pre neho najideálnejšie, aby tú DPH nemusel odviesť (momentálne nemá na to dostatok finančných prostriedkov). Skúsim podať žiadosť o nezrušenie registrácie. Ale ak neuspejeme, tak ako najlepšie riešenie mi vychádza predaj na sro - ale to bude musieť tiež obnoviť živnosť? Alebo to bude môcť vykonať v rámci toho posledného zdaňovacieho obdobia?
KEJKA
06.11.11,20:48
v rámci posledného zdaňovacieho obdobia.............predá a odvedie ako FO, a sro si DPH odpočíta - to môže byť dobré riešenie.
namor111
06.11.11,20:51
joooj ešte raz ďakujem za odpoveď