namor111
06.11.11,22:25
Dobrý večer, chcem poprosiť o radu. čítam príspevky o "nepovinnosti" zamestnania manželky v prípade živnostníkov. Ja mám ale otázku, či musím zamestnať vo svojej novovzniknutej sro manželku, ktorá má svoju živnosť a bude mi vypomáhať v oblasti administratívy. Pozeral som aj zákon o nelegálnej práci a tam sa píše, že za nelegálnu prácu sa považuje ak pre fyzickú osobu vykonáva prácu manželka. Ale sro nie je FO, takže predpokladám správne, že ju musím zamestnať minimálne na dohodu? Ďakujem:confused:
avalik
06.11.11,21:27
ked ma manzelka zivnost na administrativu, tak ti moze fakturovat

"ti" myslim sro :)
Negoti
06.11.11,21:31
ked ma manzelka zivnost na administrativu, tak ti moze fakturovat

"ti" myslim sro :)
súhlasím, ale ak by práca u teba mala znaky závislej činnosti,neviem či fakturácia je tá pravá....
manželka si platí SP? resp. je dôchodkovo poistená?
namor111
06.11.11,21:33
áno platí si riadne všetky odvody do SP. Tiež som zvažoval, že mi bude fakturovať. Ja len keby prišla nejaká kontrola, že spíšeme zmluvu o spolupráci, ale tiež sa mi to moc nepozdáva. Tak radšej zvažujem tú dohodu, ak ju teda musím zamestnať.
Negoti
06.11.11,21:36
áno platí si riadne všetky odvody do SP
administratívne práce môže vykonávať aj bez zmluvy či dohody......
namor111
06.11.11,21:38
a podľa akého zákona tak uvažuješ? Aby som si to vedel naštudovať?
avalik
06.11.11,21:41
áno platí si riadne všetky odvody do SP. Tiež som zvažoval, že mi bude fakturovať. Ja len keby prišla nejaká kontrola, že spíšeme zmluvu o spolupráci, ale tiež sa mi to moc nepozdáva. Tak radšej zvažujem tú dohodu, ak ju teda musím zamestnať.

preco by si musel zamestnat???? ved sro si zabezpeci administrativne sluzby u zivnostnika. predpokladam, ze tvoja manzelka v ramci zivnosti ma aj inych odberatelov. tak nevidim dovod na uzatvaranie dohody. Spiste zmluvu o poskytovani administrativnych sluzieb - alebo prac (podla toho ako ma zivnost).
namor111
06.11.11,21:59
Takže len pre uistenie - bez zmluvy medzi sro a živnosťou alebo bez dohody ako so zamestnancom to legálne nepôjde.
Xanti
06.11.11,22:01
No ak by si zamestnal tak zmluvu medzi sro a zamestnancom potrebuješ.
Ak zadáš administratívne práce SZCO, nie je povinná písomná zmluva. Aj na základe ústnej dohody Ti môže práce vykonávať a faktúrovať.
zk24
06.11.11,22:11
Takže len pre uistenie - bez zmluvy medzi sro a živnosťou alebo bez dohody ako so zamestnancom to legálne nepôjde.

Ty jej chceš platiť? Alebo ide iba naozaj o výpomoc? Prečo by ti nemohla manželka vypomôcť iba tak?*
Priateľ keď mal firmu, chodila som mu pomáhať na konci smeny umývať stoly a podobne... a neplatil ma... *Takisto som mu pomahála s účtovníctom. Bez odplatne. Nezamestnával ma.*

O nelegálnej práci by sa hovorilo ak by si jej dával nejakú mzdu alebo odmenu. ale ja chápem, že proste ti bude iba pomaháať. Nezištne. Ved je to predsa tvoja manželka
Xanti
06.11.11,22:15
Zuzka pozor,
ona nemôže mu pomáhať bezodplatne. Jedná sa o s.r.o. - teda právnickú osobu a nie o SZCO - fyzickú osobu ,

preto je na mieste pracovný pomer... alebo fakturácia za služby.

Ked si pomáhala priateľovi, tak si porušovala zákon.
zk24
06.11.11,22:16
Zuzka pozor,
ona nemôže mu pomáhať bezodplatne. Jedná sa o s.r.o. nie o SZCO, preto je na mieste pracovný pomer... alebo fakturácia za služby.

to akože ked som priatelovi umyla pár stolov, prípadne ked som mu prala oblečenie čo používal pri práci (tiež sro) tak som porušovala zákon? A kto mi dokáže že som umyla za neho stol. Vozila som ho z prace domov... Aj za to by som mala fakturovat?*
Nechapem tomu
Xanti
06.11.11,22:19
mimotemy Zuzka,
teraz Ti to nikto nedokáže, v čase keby mu bola prišla kontrola alebo dobrá duša by pustila bonz na IP, tak ver tomu, že by ste obaja zacvakali pekne mastnú pokutu. A inšpektori si pekne fotia. :)
zk24
06.11.11,22:19
Zuzka pozor,
ona nemôže mu pomáhať bezodplatne. Jedná sa o s.r.o. - teda právnickú osobu a nie o SZCO - fyzickú osobu ,

preto je na mieste pracovný pomer... alebo fakturácia za služby.

Ked si pomáhala priateľovi, tak si porušovala zákon.

:eek: :eek:*

Fajn, odteraz fakturujem priatelovi za pranie "uniformy"? :D Robim to pravidelne, a robim to nezištne a dobrovolne a bezodplatne.*
zk24
06.11.11,22:20
mimotemy Zuzka,
teraz Ti to nikto nedokáže, v čase keby mu bola prišla kontrola alebo dobrá duša by pustila bonz na IP, tak ver tomu, že by ste obaja zacvakali pekne mastnú pokutu. A inšpektori si pekne fotia. :)

Takže ked chcem uskodiť konkurencii, tak zavolat IP a nabehnut s handrou do kaviarne ked idu zatvarat a tvarit sa ze umyvam stol? :D*
Xanti
06.11.11,22:21
mimotemy Zuzka,
to čo robíš doma nikoho nezaujíma, to by si aj iné veci musela faktúrovať :--- a na tie živnosť nemáš ... 100% :D:D:D
avalik
06.11.11,22:21
to akože ked som priatelovi umyla pár stolov, prípadne ked som mu prala oblečenie čo používal pri práci (tiež sro) tak som porušovala zákon? A kto mi dokáže že som umyla za neho stol. Vozila som ho z prace domov... Aj za to by som mala fakturovat?*
Nechapem tomu

no ak by ta inspektori nasli umyvat stoly v jeho prevadzke, tak by to bol problem

zakon c. 82/2005 Z.z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niekotrých zákonov
§ 5
(4) Fyzická osoba je povinná kontrolnému orgánu vykonávajúcemu kontrolu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania
a) preukázať totožnosť,
b) predložiť doklad, ktorý obsahuje identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia fyzickej osoby11),
c) odôvodniť prítomnosť na pracovisku.
avalik
06.11.11,22:23
Takže ked chcem uskodiť konkurencii, tak zavolat IP a nabehnut s handrou do kaviarne ked idu zatvarat a tvarit sa ze umyvam stol? :D*

mozes, ale hned si priprav eurase :)

§ 7(1) Priestupku sa dopustí ten, kto vykonáva nelegálnu prácu.

(2) Za priestupok podľa odseku 1 možno uložiť pokutu do 331 eur.

(3) Priestupky prejednávajú Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a inšpektorát práce.

(4) Na konanie o priestupkoch sa vzťahuje osobitný predpis.14)
zk24
06.11.11,22:24
mimotemy Zuzka,
to čo robíš doma nikoho nezaujíma, to by si aj iné veci musela faktúrovať :--- a na tie živnosť nemáš ... 100% :D:D:D

A kde je ten rozdiel teda? Doma mu môžem pomáhať, ale na verejnosti nie? Administrativne práce sa stavím robia doma...*
Normálne som v šoku z tohto.*

Napadá ma tisíc príkladov, obr-3,14čovín pri ktorých porušujem zákon teda? Ja som vlastne jeden nelegálne sa pohybujuci clovek....vyvrhel zákona.... :eek:
zk24
06.11.11,22:27
Fakt som v šoku. ani neviem či mám viac otvorené oči alebo ústa momentálne.*
Xanti
06.11.11,22:27
Vieš ak mu mng. bude viesť účtovníctvo a on povie, že si to robil sám a príde mu danová kontrola a opýtajú sa ho prečo to je tak a nie tak, a prečo to má také nedostatky... vysvetlite a on bude hladieť ako tela na nové vráta lebo nebude vedieť o čom je reč.

Tak ak mu mng. bude faktúrovať služby, tak príde danová kontrola. Jeho mng. sa pekne daniarom povenuje a povysvetluje im veci a je to košer a v pohode ...

A až taký vyvrhel iste nie si ... :D Vieš doma ťa nikto neskontroluje, či medzi osobnými vecami teda civilom opereš priateľovi ( manželovi ) aj mondúr do práce. Ale papiere alebo umývanie stolov je niečo iné ... :)
avalik
06.11.11,22:28
A kde je ten rozdiel teda? Doma mu môžem pomáhať, ale na verejnosti nie? Administrativne práce sa stavím robia doma...*
Normálne som v šoku z tohto.*

Napadá ma tisíc príkladov, obr-3,14čovín pri ktorých porušujem zákon teda? Ja som vlastne jeden nelegálne sa pohybujuci clovek....vyvrhel zákona.... :eek:

vsetko sa da, len to nesmies robit na pracovisku ... jasne, ze fakturu, cestak, zmluvu .... moze vypracovat manzelka/priatelka ... ide o to, ze nemoze sediet v kancelarii a tam to robit ... a samozrejme sa na danych papieroch neobjavi jej meno

... no a manzel/priatel, zatial mozu navarit, povysavat, vyniest smeti ...:D
zk24
06.11.11,22:32
Zdá sa mi choré, že napríklad.... celá partia sme bývali do záverečnej v kaviarni priateľovej, a keď sa zatváralo a priateľ upratoval, tak proste ľudia z partie chytili stoly, doniesli ich dnu, alebo vyložili stoličky... proste pomohli kamošovi, ktorý uzatváral svoj podnik.... to keby nás niekto našiel ako proste skladáme stoličky.... No... mňa tie naše slovenské zákony neprestanú udivovať ...*
zk24
06.11.11,22:34
A teda ako živnostníkovi môže manželka pomáhať, ale spoločníkovi v s.r.o už nie... hm... rozmýšľam, že kde sa u nás vzali dve definície manželok.... Dobrý deň, som Zuzana manželka spoločníka... A vy ste? Ja som katka, manželka živnostníka... Vy máte šťastie....*
avalik
06.11.11,22:36
u nas este nemame institut manzelky pravnickej osoby :)
zk24
06.11.11,22:38
A manželka zamestnanca je ako chápaná? Keď je spoločník zároveň zamestnancom u seba, tak mu môže manželka pomáhať? Alebo to je už dupľovaná nelegálna výpomoc?
zk24
06.11.11,22:40
Tak teda nech zadávateľ zamestná manželku na dohodu na 1h mesačne, za 1€. Nech si evidujú SP a DU takehoto človeka.. *
avalik
06.11.11,22:46
no ja by som to riesila radsej fakturaciou, lebo ked dana sro nema ziadnych inych zamestnancov, tak by to boli zbytocne papierovacky a hlasenia na urady
zk24
06.11.11,22:49
No alebo. nech fakturuje 1€. Alebo nech fakturuje tolko kolko si moze dovolit... nech robia danovu optimalizaciu. To urcite vyjde štát lepšie ako to že mu utrie stôl... ach jaj. škoda reči, takýto zákon
marjankaj
06.11.11,23:03
Zuzka rád by som videl ako si zamestanec berie napríklad do Volksvagenu manželku na výpomoc, lebo vraj nestíha.
marjankaj
06.11.11,23:11
Zdá sa mi choré, že napríklad.... celá partia sme bývali do záverečnej v kaviarni priateľovej, a keď sa zatváralo a priateľ upratoval, tak proste ľudia z partie chytili stoly, doniesli ich dnu, alebo vyložili stoličky... proste pomohli kamošovi, ktorý uzatváral svoj podnik.... to keby nás niekto našiel ako proste skladáme stoličky.... No... mňa tie naše slovenské zákony neprestanú udivovať ...*

A keby si tam spadla zo schodov a zlomila si nohu, alebo nebodaj chrbticu? To by bol pracovný úraz? Alebo čo?
zk24
06.11.11,23:12
Jasné, extrém je extrém... Mňa len zarazilo, že to že som pomohla priateľovi utrieť stoly na jeho prevádzke kým som na neho čakala, tak som tým porušovala zákon. Vozila som ho aj z práce domov. A občas keď zavolal, že mu chýba mlieko tak som mu ho bola kúpiť. Kde je tá hranica? Čo môžem a čo nemôžem?*

Takisto mi teda nesedí... robím účtovníctvo ako s.r.o. Som tu na porade, kde mi veľa ľudí radí a pomáha. to nie je porušovanie zákona? To nie je výpomoc? Keď pomáham niekomu s účtovníctvom...trebárs priateľovi, tak je to nelegálne, ale keď mu budem diktovať čo má robiť, a on to bude ťukať sám, tak už je to OK? Alebo keď si pýta radu, nemôžem mu poradiť...*

Ja som rada, že som sa zas niečo nové naučila... Ale musím povedať že ma to normálne iba vytočilo :D*
zk24
06.11.11,23:15
A keby si tam spadla zo schodov a zlomila si nohu, alebo nebodaj chrbticu? To by bol pracovný úraz? Alebo čo?

Nie, veď a zákazník nemôže padnúť zo schodov?*