Tinaho
07.11.11,08:09
Poraďáci ahojte,

prosím Vás o radu:

Sme firma, ktorá sa zaoberá montážou okien a tieniacej techniky. Sme platci DPH.

Získali sme zákazku v ČR (firma je tiež platca DPH) - dodávka a montáž okien a tienacej techniky. Okná dodá naša spoločnosť, ale montáž zabezpečíme cez subdodávateľskú firmu (tiež platca DPH). Subdodávateľ bude fakturovať služby našej firme. Následne naša spoločnosť bude fakturovať českej firme dodávku tovaru s montážou. Nie som si istá v nasledovnom:

1. Naša firma bude fakturovať českému odberateľovi bez DPH (prenos daňovej povinnosti)? Je treba zmluvne upraviť tieto vzťahy - myslím z pohľadu prenosu DPH?
2. Ako je to z pohľadu subdodávateľa - bude nám fakturovať montáž so slovenskou DPH? Nevzniká mu povinnosť odvodu DPH v ČR?

Budem vďačná ak napíšete vhodný postup realizácie takejto dodávky s montážou.
KEJKA
07.11.11,07:18
podľa mňa on si nemôže preniesť DPH na Vás-nemáte ičDPH CZ
ale zároveň miesto dodania ne nehnuteľnosti je v ČR - takže registrácia v ČR a ičDPH CZ, ktorú si budete pýtať z FU Praha?
zamotané.
Mali by ste jemu predať tie okná - a on bude fakturovať s montážou za dohodnutú cenu. svoj zisk si premietnite do marže okien, alebo vyfakturujete osobitne ako províziu - nedá sa takto s ním dohodnúť?
Tinaho
07.11.11,07:41
Informovala som sa na uvedené aj u našej audítorky. Tá mi napísala nasledovné:

Je potrebné, aby sme uzatvorili zmluvu, podľa ktorej bude dohodnuté, že sa jedná o tovar dodaný a inštalovaný na území iného štátu ČR. Následne podľa zmluvy a vystaveného protokolu vykonaných prác, bude dodávka považovaná za dodanie podľa zákona o DPH, § 13 ods. 1 písm. b). Podľa jej vyjadrenia, ustanovenie § 13 platí aj v prípade ak sa na dodaní dohodli dva slovenské subjekty. Zároveň uviedla, že subdodávateľ bude aj nám fatkurovať bez DPH, pričom mu nevzniká povinnosť registrovať sa pre účely DPH v ČR.

Neviem, mám v tom zmätok.
zk24
12.11.11,19:05
Informovala som sa na uvedené aj u našej audítorky. Tá mi napísala nasledovné:



Je potrebné, aby sme uzatvorili zmluvu, podľa ktorej bude dohodnuté, že sa jedná o tovar dodaný a inštalovaný na území iného štátu ČR. Následne podľa zmluvy a vystaveného protokolu vykonaných prác, bude dodávka považovaná za dodanie podľa zákona o DPH, § 13 ods. 1 písm. b). Podľa jej vyjadrenia, ustanovenie § 13 platí aj v prípade ak sa na dodaní dohodli dva slovenské subjekty. Zároveň uviedla, že subdodávateľ bude aj nám fatkurovať bez DPH, pričom mu nevzniká povinnosť registrovať sa pre účely DPH v ČR.

Neviem, mám v tom zmätok.

No neviem. Môj názor sa líši od Vašej audítorky. Začnem ale tým, že nikde nepíšete že Váš subdodávateľ je slovenská alebo česká firma. Súhlasila by som s audítorkou, ak by subdodávateľom bola česká spoločnosť.

Vychádzam ale z toho že je to slovenská firma.
1. Vy fakturujete českému odberateľovi dodanie tovaru s montážou podľa §13 ods. 1 písm. b). Vzhľadom k tomu, že Vašim odberateľom je zdanieteľná osoba so sídlom v ČR (usadená v ČR), tak máte právo aj podľa českého zákona o dph, §108 preniesť daňovú povinnosť na odberateľa, lebo podľa uvedeného českého zákona je osobou povinnou platiť daň príjemca.

Citujem český zákon:

§ 108 Osoby povinné přiznat a zaplatit daň
(1) Přiznat a zaplatit daň správci daně jsou povinni

c) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým je poskytována služba s místem plnění v tuzemsku podle § 10 až 10d a § 10j, dodáváno zboží s montáží nebo instalací s místem plnění v tuzemsku podle § 7 odst. 3 nebo dodáván plyn, elektřina, teplo nebo chlad soustavami nebo sítěmi s místem plnění v tuzemsku podle § 7a odst. 1 nebo 3, osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku,

Toto sa týkalo Vašej fakturácie českému odbereateľovi.

2. Fakturácia Vám od Vašeho subdodávateľa. Vychádzam teda z toho že je to Slovak. Podľa mojich vedomostí je tento subdodávateľ podivnný reigstrovať sa pre daň v českej republike, vzhľadom k tomu, že dodáva služby s miestom dodania v ČR. Rozdiel od Vás je v tom, že on nemá na koho preniesť daňovú povinnosť, lebo tú je možno preniesť iba na osobu usadenú (so sídlom, alebo identifikovanú pre daň) v mieste dodania - v tomto prípade v ČR.

Citujem z českého zákona:

§ 94 Plátci

(13) Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která nemá sídlo, místo podnikání ani provozovnu v tuzemsku, nebo zahraniční osoba povinná k dani, která nemá provozovnu v tuzemsku, s výjimkou provozoven, prostřednictvím kterých tyto osoby uskutečňují pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně, které uskuteční zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku mimo dovozu zboží, se stávají plátcem dnem uskutečnění tohoto plnění, pokud jsou osobou povinnou přiznat a zaplatit daň. Pokud tyto osoby uskuteční plnění osvobozené od daně s nárokem na odpočet daně, s výjimkou plnění podle § 66, 68 a 69, stávají se plátcem dnem prvního uskutečnění tohoto plnění.
Septimus
16.11.11,00:06
No neviem. Môj názor sa líši od Vašej audítorky. Začnem ale tým, že nikde nepíšete že Váš subdodávateľ je slovenská alebo česká firma. Súhlasila by som s audítorkou, ak by subdodávateľom bola česká spoločnosť.

Vychádzam ale z toho že je to slovenská firma.
1. Vy fakturujete českému odberateľovi dodanie tovaru s montážou podľa §13 ods. 1 písm. b). Vzhľadom k tomu, že Vašim odberateľom je zdanieteľná osoba so sídlom v ČR (usadená v ČR), tak máte právo aj podľa českého zákona o dph, §108 preniesť daňovú povinnosť na odberateľa, lebo podľa uvedeného českého zákona je osobou povinnou platiť daň príjemca.

Citujem český zákon:

§ 108 Osoby povinné přiznat a zaplatit daň
(1) Přiznat a zaplatit daň správci daně jsou povinni

c) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým je poskytována služba s místem plnění v tuzemsku podle § 10 až 10d a § 10j, dodáváno zboží s montáží nebo instalací s místem plnění v tuzemsku podle § 7 odst. 3 nebo dodáván plyn, elektřina, teplo nebo chlad soustavami nebo sítěmi s místem plnění v tuzemsku podle § 7a odst. 1 nebo 3, osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku,

Toto sa týkalo Vašej fakturácie českému odbereateľovi.

2. Fakturácia Vám od Vašeho subdodávateľa. Vychádzam teda z toho že je to Slovak. Podľa mojich vedomostí je tento subdodávateľ podivnný reigstrovať sa pre daň v českej republike, vzhľadom k tomu, že dodáva služby s miestom dodania v ČR. Rozdiel od Vás je v tom, že on nemá na koho preniesť daňovú povinnosť, lebo tú je možno preniesť iba na osobu usadenú (so sídlom, alebo identifikovanú pre daň) v mieste dodania - v tomto prípade v ČR.

Citujem z českého zákona:

§ 94 Plátci

(13) Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která nemá sídlo, místo podnikání ani provozovnu v tuzemsku, nebo zahraniční osoba povinná k dani, která nemá provozovnu v tuzemsku, s výjimkou provozoven, prostřednictvím kterých tyto osoby uskutečňují pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně, které uskuteční zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku mimo dovozu zboží, se stávají plátcem dnem uskutečnění tohoto plnění, pokud jsou osobou povinnou přiznat a zaplatit daň. Pokud tyto osoby uskuteční plnění osvobozené od daně s nárokem na odpočet daně, s výjimkou plnění podle § 66, 68 a 69, stávají se plátcem dnem prvního uskutečnění tohoto plnění.


Máte pravdu úplně ve všem, jen bych doplnil, že český subdodavatel by také musel přiznat a zaplatit českou DPH.

Doporučoval bych (nelze-li řešit jinak než je uvedeno v původním zadání), aby se dodavatel oken registroval v České republice k dani z přidané hodnoty. Fakturoval by pak dodávku českému odběrateli s českou DPH. Slovenský subdodavatel by pak fakturoval bez DPH, dodavatel oken by daň z tohoto plnění přiznal v České republice systémem reverse charge.
zk24
16.11.11,08:25
Super. Som rada, že konečne niekto so mnou súhlasí v tom že slovenský subjekt je povinný registrovať sa v ČR. Musela som kvoli tomu vytiahnuť aj český zákon, aby som si to obhájila :)

To, že je subdodávateľ povinný registrovať sa a zaplatiť DPH v ČR uvádzam v bode 2.
Tinaho
16.11.11,10:41
Všetkým Vám ďakujem za vyjadrenia. Ja sa tiež prikláňam k názoru, že náš subdodávateľ (slovenský subjekt, platca PDH), by sa mal registrovať v ČR.

To by znamenalo, že má našej spoločnosti fakturovať montáž s českou DPH?
Dúšava
17.11.11,21:48
Ano, bude Vám fakturovať s českou DPH a vy nemáte nárok na odpočet. Ani v SR.
Juras66
03.01.12,18:34
Ahojte,
čo by sa zmenilo, ak by v uvedenom prípade SR firma okná nedodávala (poskytol by ich napr. ČR odberateľ), robila by len samotnú montáž cez subdodávku prostredníctvom SR SZČO/s.r.o.?
Ďakujem
Juras66
03.01.12,20:49
Super. Som rada, že konečne niekto so mnou súhlasí v tom že slovenský subjekt je povinný registrovať sa v ČR. Musela som kvoli tomu vytiahnuť aj český zákon, aby som si to obhájila :)

To, že je subdodávateľ povinný registrovať sa a zaplatiť DPH v ČR uvádzam v bode 2.

Milá zk24, ty si v tejto problematike doma, prosím o vyjadrenie.
Ďakujem
zk24
03.01.12,21:06
Ahojte,
čo by sa zmenilo, ak by v uvedenom prípade SR firma okná nedodávala (poskytol by ich napr. ČR odberateľ), robila by len samotnú montáž cez subdodávku prostredníctvom SR SZČO/s.r.o.?
Ďakujem

No, neviem či som v tom doma, ale zatiaľ z toho čo som čítala a čo som sa dozvedela, usudzujem takto:

V pôvodnom zadaní sa píše o montáži okien a tieniacej techniky. Myslím si, že tieto služby (ak by nešlo o dodávku tovaru) sú služby viažúce sa na nehnuteľnosť podľa §16/1, a teda miestom dodania je miesto kde sa nehnuteľnosť nachádza - teda ČR.

V tom prípade, by sa na mojej odpovedi nič nezmenilo, kedze sa nezmenilo miesto dodania.

Ak by tie služby neboli služby viažúce sa na nehnuteľnosť, ale dajme tomu nejaké, vymyslím si, osádzanie okien alebo folii do automobilu (čiste služba, bez dodávky okien a folii), boli by to služby viažúce sa k hnuteľnému majetku; tak by išlo o dodanie podľa §15/1 a teda miesto dodania je miesto kde ma odberateľ sídlo.

A to by znamenalo, že prvá fakturácia: (A: odberateľ z ČR; B: slovenský dodávateľ, C: slovenský subdodávateľ. Všetko zdaniteľné osoby)
C fakturuje pre B: Miesto dodania by bolo teda v SR, a uz podla toho ci C je alebo nie je platiteľ by vystavoval FA s alebo bez DPH.
B fakturuje pre A: Miesto dodania je v ČR a preto B vystavuje bez DPH a prenáša daňovú povinnosť na prijímateľa.

To je môj názor.
Juras66
03.01.12,22:17
:confused: Tak a teraz by som potreboval poradiť, keďže som už z toho všetkého úplne vedľa, ako to zariadiť v mojom prípade. Sme SR s.r.o. neplatca DPH, máme zákazku na montáž okien v ČR pre tamojšieho platcu, práce budeme robiť prostredníctvom SR subdodávateľa neplatca DPH. Okrem toho, že budeme ČR firme fakturovať za montáž, oni nám budú faktúrovať prenájom nástrojov potrebných pre túto montáž. Ďalej aj náš SR subdodávateľ bude nakupovať v ČR potrebný materiál. Potrebujem poradiť či bude pre nás aj pre nášho SR subdodávateľa výhodnejšie ostať neplatcami, alebo sa prihlásiť za dobrovoľných platcov DPH, pre koho bude lepšie sa registrovať sa pre daň v ČR?
Zo srdca ďakujem za každú radu.
zk24
03.01.12,22:50
:confused: Tak a teraz by som potreboval poradiť, keďže som už z toho všetkého úplne vedľa, ako to zariadiť v mojom prípade. Sme SR s.r.o. neplatca DPH, máme zákazku na montáž okien v ČR pre tamojšieho platcu, práce budeme robiť prostredníctvom SR subdodávateľa neplatca DPH. Okrem toho, že budeme ČR firme fakturovať za montáž, oni nám budú faktúrovať prenájom nástrojov potrebných pre túto montáž. Ďalej aj náš SR subdodávateľ bude nakupovať v ČR potrebný materiál. Potrebujem poradiť či bude pre nás aj pre nášho SR subdodávateľa výhodnejšie ostať neplatcami, alebo sa prihlásiť za dobrovoľných platcov DPH, pre koho bude lepšie sa registrovať sa pre daň v ČR?
Zo srdca ďakujem za každú radu.

Najprv by som si chcela uistiť čo je montáž okien:
1) je to montáž okna na budovu; a teda služba viažúca sa k nehnuteľnosti s miestom dodania podľa §16/1 v ČR.
2) robíte nejakú montáž okna akože vo výrobe, alebo skladáte okná - dajme tomu spájaš sklo s rámom, prípadne na ne montuješ kľučky...

To len pre istotu a tipujem že to bude asi prípad č.1).

Vy:
Vy ako hlavný dodávateľ ste vo výhode oproti subdodávateľovi. Vy totižto fakturujete priamo českému odberateľovi. A preto bez ohľadu na to, že ste neplatca DPH budete vystavovať FA bez DPH a prenášať daňovú povinnosť na odberateľa.

Následne si však chcete prenajímať stroje potrebné na túto zákazku. Takže český dodávateľ Vám vyfakturuje prenájom strojov. Táto služba bude s miestom dodania podľa §15/1 v tuzemsku a preto Vám ju český dodávateľ vystaví bez DPH. Ešte však predtým ako Vám vyfakturuje tento nájom vy ste povinný sa registrovať podľa §7a a uviesť na faktúre Vaše IČ DPH. Týmto sa nestanete platiteľom, iba osobou registrovanou pre daň.
Vašou povinnosťou bude následne podať DP DPH a z tejto faktúry vypočítať a odviesť daň.

Ak by ste bol platcom DPH Vaša FA do Česka by vyzerala rovako ako u neplatiteľa. Čo sa týka faktúry od ČR za nájom strojov, bola by opäť vystavená bez DPH ako pre neplatiteľa. Avšak už by ste mal IČ DPH pridelené a preto by ste sa nemusel už registrovať podľa §7a; tak by ste podali DP DPH, kde by ste si vypočítali daňovú povinnosť a zároveň mali nárok na odpočet DPH a teda dopad na vás by bol "nula". V tomto je výhoda platiteľa oproti neplatiteľovi.

Váš subdodávateľ:
On bude fakturovať Vám za práce ktoré majú miesto dodania v ČR. To znamená, že nemôže na Vás preniesť daňovú povinnosť, pretože nie ste v ČR registrovaný a nemáte CZ DPH. Takže tento subdodávateľ bude povinný sa v ČR registrovať pre IC DPH a Vám vystaviť faktúru s českou DPH-čkou. Vy celú fakturu uhradíte a on bude povinný podať v ČR daňové priznanie k DPH a túto "českú" daň v ČR odviesť.

Následne túto svoju faktúru ako neplatiteľ dáte celú do nákladov, vrátane českej DPH. Ak by ste bol platiteľ DPH, tak suma DPH by nebola Váš náklad ale na konci roka by ste si mohli vyžiadať túto DPH z ČR naspäť, lebo ste ju zaplatil a nemali ste možnosť urobiť si odpočet DPH z nej.

Co sa týka nákupu potrebného materiálu subdodávateľa, ktorý by aj minul pri prácach v ČR (nedoviezol by ho na slovensko a teda by sa nehovorilo o nadobudnuti tovaru z ČR): Ak by už bol subdodávateľ bol registrovaný v ČR a mal CZ DPH, tak by si súčasne mohol pri podávaní DP DPH v Česku odpočítať českú DPH-čku v daňovom priznaní, ktoré by podával z toho titulu že Vám vyfakturoval s českou DPH... On by mal v ČR vlastne tržby (fakturu pre Vás) a náklady (nákupy materiálu), ktoré by dával do toho DP DPH.


No neviem či je to jasnejšie. A hlavne neviem či je to na 100% správne. Ale ja by som uvažovala takto.

Z tohto všetkého je výsledok pre mňa.... (a počítam s tým že by to boli vaše jediné fakturácie; neviem totiž čo iné robíte)

Vy: Ako neplatiteľ:
1. Musíte sa registrovať podľa §7a lebo budete si prenajímať stroje od českého dodávateľa.
2. Budete podávať daňové priznanie kde z tejto služby (nájmu strojov) vypočítate a zaplatíte DPH
3. Nemáte nárok na odpočet DPH.
4. Táto služba - nájom strojov - bude pre Vás drahšia
5. Faktúra od subdodávateľa bude s českou DPH a celá FA je Vašim nákladom

Vy: Ako platiteľ DPH:
1. Registrujete sa na platcu DPH - podľa §4
2. Už sa nemusíte registrovať podľa §7a
3. Podávate pravidelne DP DPH
4. Máte nárok na odpočet DPH z tej faktúry z ktorej si sám aj vypočítate DPH
5. Táto služba - nájom strojov - bude o pre Vás o 20% lacnejšia oproti neplatiteľovi
6. Faktúra od subdodávateľa bude s českou DPH ale iba suma bez DPH bude Vašim nákladom. Avšak na konci roka môžete požiadať o vrátenie dane z ČR. Ak to urobíte v konečnom dôsledku aj táto služba bude pre Vás lacnejšia.


Subdodávateľ:
1. Registruje sa v ČR ako platiteľ DPH a dostane CZ DPH
2. Bude musiet podávať v ČR daňové priznanie
3. Može si odpočítať DPH z nákupu materiálu ktorý pri prácach v ČR aj minie



Toto všetko sú len moje rozumové pochody a nie som daňový poradca, takže ak si niekto tento moj dlhý príspevok prečíta a má k nemu výhrady prípadne iné nápady, rada sa niečo priučím...
denisie
10.01.12,12:34
Ahojte poraďáci, čítam, čítam vaše príspevky a už sa mi krúti hlava z toľkých informácií. Zisťujem si všetko a všade, a už neviem kam z konopy, tak sa skúsim s vami poradiť.
MY sme SR firma a vykonávame službu (konkrétne stavebné práce na nehnuteľnosti v ČR) pre inú SR firmu.
Registrovali sme sa na FÚ ČR za platcu DPH, ale neviem ako postupovať v prípade vystavenia faktúry pre tohto SR odberateľa. Mám ju vystaviť s DPH, alebo bez? Pracujem v programe OMEGA a tam pri vyplnení položiek váham pri sadzbe DPH, akú mám uviesť aby mi to neťahalo do DP k DPH. Mám povinnosť túto českú DPH uviesť aj v slovenskom DP, a na ktorom riadku? Ak nie, a pri vystavení faktúry začiarknem že DPH je nulová, potom bude faktúra pre SR firmu vystavená bez DPH, a to nie je správne.
Viete mi s týmto poradiť?
Registrovaní sme od 15.12.2011, takže fa by bola ešte do roku 2011, a teda by som rada aj vedela, čo s blokmi a fa od českých subdodávateľov, od ktorých sme kupovali materiál, môžem požiadať o vrátenie tejto DPH? Kde mám zaslať žiadosť a do kedy ju musím poslať?
Kája.
10.01.12,20:01
Keďže ste platiteľom DPH v ČR, faktúru vystavíte pre vášho SR odberateľa s českou 20% DPH. Upozorním, že ak vystavujete faktúru v EUR, musíte na faktúre uviesť prepočet základu DPH a DPH v českých korunách, na prepočet použijete kurz českej národnej banky. Do 25. 1.12 ste povinný podať v ČR priznanie k DPH, kde si odpočítate dph na vstupe od vašich dodávateľov.
ivako
23.02.12,12:10
Chcem si overiť, či chápem dobre, na základe toho, čo som si tu prečítala. Slovenský dodávateľ "A" platiteľ DPH dodáva tovar s montážou pre odberateľa "B" platiteľa DPH v ČR. Niektoré práce pri montáži mu urobí slovenský dodávateľ "C" neplatiteľ DPH. Tento neplatiteľ v Čechách nakupuje materiál, ktorý použije pri práci.

1. Slovenský dodávateľ "A" vystavuje faktúry pre českého odberateľa "B" bez dane?
2. Slovenský dodávateľ "C" sa musí zaregistrovať za platcu DPH v ČR a fakturovať dodávateľovi "A" s českou daňou?
3. Dodávateľ "C"si po zaregistrovaní môže odpočítavať DPH z nákupov v ČR.
4. Ak by bol slovensky dodávateľ "A" zaregistrovaný na DPH v ČR, potom by fakturoval Čechovi s českou DPH a dodávateľ "C" /slovenský neplatiteľ/ by sa nemusel registrovať v ČR a fakturoval by práce dodávateľovi "A" bez dane?
Skúste sa mi na to niekto pozrieť. Ďakujem
ivako
23.02.12,14:55
posúvam....
ivako
24.02.12,07:27
Môžete sa mi na to niekto pozrieť?
Juras66
25.02.12,20:39
Podľa mňa uvažuješ správne, pokiaľ sa montáž a dodávka tovaru týka nehnuteľnosti.
ivako
27.02.12,08:26
Ďakujem za reakciu.
Áno, týka sa nehnuteľnosti.
jeso
13.05.12,13:10
chcem poprosiť o pomoc ....
nemecký platiteľ DPH registrovaný len vo svojej krajine, si u slovenského platiteľa DPH objednal dodávku tovaru s montážou , ktorá sa ale uskutoční v Rakúsku
dodávka tovaru s montážou je § 13 DPH - neuvádza sa ani do DP DPH ani do SV , čo ale v takomto prípade, ked slovenský platiteľ nevie vlastne na odberateľa preniesť danovú povinnosť , nakoľko on si dodávku objednal pod nemeckým IČ DPH a miesto plnenia pri dodávke tovaru s montážou je miesto , kde sa tovar montuje - čiže v Rakúsku

ten istý nemecký platiteľ si okrem toho objednal aj dodávku tovaru s montážou -ale vo Švajčiarsku - zas si dodávku objednal pod nemeckým IČ DPH !
poradí niekto ako fakturovať uvedené dodávky ? vopred dakujem
SilMar Group
13.05.12,13:45
chcem poprosiť o pomoc ....
nemecký platiteľ DPH registrovaný len vo svojej krajine, si u slovenského platiteľa DPH objednal dodávku tovaru s montážou , ktorá sa ale uskutoční v Rakúsku
dodávka tovaru s montážou je § 13 DPH - neuvádza sa ani do DP DPH ani do SV , čo ale v takomto prípade, ked slovenský platiteľ nevie vlastne na odberateľa preniesť danovú povinnosť , nakoľko on si dodávku objednal pod nemeckým IČ DPH a miesto plnenia pri dodávke tovaru s montážou je miesto , kde sa tovar montuje - čiže v Rakúsku

ten istý nemecký platiteľ si okrem toho objednal aj dodávku tovaru s montážou -ale vo Švajčiarsku - zas si dodávku objednal pod nemeckým IČ DPH !
poradí niekto ako fakturovať uvedené dodávky ? vopred dakujem

Podľa môjho názoru, keďže miesto dodania je podľa §13/b tam, kde je tovar inštalovaný alebo montovaný (teda Rakúsko a Švajčiarsko), je potrebné postupovať podľa platnej legislatívy v uvedených štátoch. Takže by som sa informovala v Rakúsku a vo Švajčiarsku ako postupovať, kto je povinný sa tam registrovať (v Rakúsku) a vo Švajčiarsku by som sa normálne po lopatisticky pýtala, čo s tým.
Ja viem, že sa to takto ľahko napíše, ale asi bude naozaj nutné sa spojiť s nejakým daňovákom v uvedených krajinách, prípadne sa popýtať priamo na finančných úradoch...
KEJKA
14.05.12,05:35
Kedže ide o dodanie s montážou a miesto dodania je určené podľa §13b, tak treba postupovať podľa ôegislatívy danej krajiny - obdoba nášho § 17
Miesto nadobudnutia tovaru z iného členského štátu
(1) Miestom nadobudnutia tovaru z iného členského štátu je miesto, kde sa tovar nachádza v čase skončenia jeho odoslania alebo prepravy k nadobúdateľovi.
(2) Ak nadobúdateľ tovaru objedná tovar pod identifikačným číslom pre daň, ktoré mu pridelil členský štát iný, ako je členský štát, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, za miesto nadobudnutia tovaru z iného členského štátu sa považuje členský štát, ktorý nadobúdateľovi pridelil identifikačné číslo pre daň, ak nadobúdateľ nepreukáže, že toto nadobudnutie bolo predmetom dane v členskom štáte, v ktorom sa skončilo odoslanie alebo preprava tovaru. Odsek 1 týmto nie je dotknutý.
========
podľa mňa fakturovať bez DPH - oslobodené plnenie, nakoľko ide o dodávku mimo tuzemsko, za samozdanenie, resp. vysporiadanie DPH zodpovedá podľa mňa odberateľ.

chcem poprosiť o pomoc ....
nemecký platiteľ DPH registrovaný len vo svojej krajine, si u slovenského platiteľa DPH objednal dodávku tovaru s montážou , ktorá sa ale uskutoční v Rakúsku
dodávka tovaru s montážou je § 13 DPH - neuvádza sa ani do DP DPH ani do SV , čo ale v takomto prípade, ked slovenský platiteľ nevie vlastne na odberateľa preniesť danovú povinnosť , nakoľko on si dodávku objednal pod nemeckým IČ DPH a miesto plnenia pri dodávke tovaru s montážou je miesto , kde sa tovar montuje - čiže v Rakúsku

ten istý nemecký platiteľ si okrem toho objednal aj dodávku tovaru s montážou -ale vo Švajčiarsku - zas si dodávku objednal pod nemeckým IČ DPH !
poradí niekto ako fakturovať uvedené dodávky ? vopred dakujem
betka
14.05.12,08:07
Kedže ide o dodanie s montážou a miesto dodania je určené podľa §13b, tak treba postupovať podľa ôegislatívy danej krajiny - obdoba nášho § 17
Miesto nadobudnutia tovaru z iného členského štátu
(1) Miestom nadobudnutia tovaru z iného členského štátu je miesto, kde sa tovar nachádza v čase skončenia jeho odoslania alebo prepravy k nadobúdateľovi.
(2) Ak nadobúdateľ tovaru objedná tovar pod identifikačným číslom pre daň, ktoré mu pridelil členský štát iný, ako je členský štát, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, za miesto nadobudnutia tovaru z iného členského štátu sa považuje členský štát, ktorý nadobúdateľovi pridelil identifikačné číslo pre daň, ak nadobúdateľ nepreukáže, že toto nadobudnutie bolo predmetom dane v členskom štáte, v ktorom sa skončilo odoslanie alebo preprava tovaru. Odsek 1 týmto nie je dotknutý.
========
podľa mňa fakturovať bez DPH - oslobodené plnenie, nakoľko ide o dodávku mimo tuzemsko, za samozdanenie, resp. vysporiadanie DPH zodpovedá podľa mňa odberateľ.


Toto určite nie, pretože nejde o nadobudnutie tovaru. Ak sa prenesieme do nášho zákona, ako sa prenášate vy, potom nájdete, čo sa nepovažuje za nadobudnutie, a teda 11/2/b okrem dodania tovaru s inštaláciou a montážou!!!

Záver: Zlá rada
jeso
14.05.12,11:56
dakujem za odpovede...
jeso
27.05.12,15:19
ešte raz sa skúsim vrátiť k dodávke tovaru s montážou ...
Slovenský platiteľ bude dodávať tovar s montážou nemeckému odberateľovi , ale v Švajčiarsku...
podľa § 13 b ak je dodanie tovaru spojené s montážou alebo inštaláciou dodávateľom miesto dodania je miesto, kde je tovar zmontovaný alebo inštalovaný v tomto prípade Švajčiarsko - štát mimo EU, preto dodávka nepodlieha dani podľa slovenského zákona DPH
kedže ide o Švajčiarsko , ktoré je mimo územia Európskeho spoločenstva je potrebné sa preukázať sa aj colným vyhlásením ako je to v prípade §47 ods.3 ked ide o vývoz tovaru a mať colné vyhlásenie , v ktorom je potvrdený výstup tovaru z územia EU na územie tretieho štátu ?
vopred dakujem
jeso
28.05.12,05:21
posúvam
ešte raz sa skúsim vrátiť k dodávke tovaru s montážou ...
Slovenský platiteľ bude dodávať tovar s montážou nemeckému odberateľovi , ale v Švajčiarsku...
podľa § 13 b ak je dodanie tovaru spojené s montážou alebo inštaláciou dodávateľom miesto dodania je miesto, kde je tovar zmontovaný alebo inštalovaný v tomto prípade Švajčiarsko - štát mimo EU, preto dodávka nepodlieha dani podľa slovenského zákona DPH
kedže ide o Švajčiarsko , ktoré je mimo územia Európskeho spoločenstva je potrebné sa preukázať sa aj colným vyhlásením ako je to v prípade §47 ods.3 ked ide o vývoz tovaru a mať colné vyhlásenie , v ktorom je potvrdený výstup tovaru z územia EU na územie tretieho štátu ?
vopred dakujem
Juras66
31.05.12,08:41
Váš subdodávateľ: On bude fakturovať Vám za práce ktoré majú miesto dodania v ČR. To znamená, že nemôže na Vás preniesť daňovú povinnosť, pretože nie ste v ČR registrovaný a nemáte CZ DPH. Takže tento subdodávateľ bude povinný sa v ČR registrovať pre IC DPH a Vám vystaviť faktúru s českou DPH-čkou. Vy celú fakturu uhradíte a on bude povinný podať v ČR daňové priznanie k DPH a túto "českú" daň v ČR odviesť.

Platí uvedené aj v pripade, že dodávateľ je CZ SZČO? Inak všetko ostáva nezmenené.
Ďakujem.