kika67
24.01.06,12:14
Dobrý deň,
Prosím Vás o radu.Podnikateľ si chce prenajať auto od otca – nepodnikateľa. Otec už zaplatil cestnú daň aj poistky. S otcom urobí zmluvu o prenájme auta, dá tam, že si syn /nájomca/ bude platiť výdavky s autom on /PHM/, aj prípadné škody.
Musí aj podnikateľ zaplatiť cestnú daň? Takže bude zaplatená 2x?
A potom si môže si odpočítať DPH na PHM a prípadné opravy?
Náklady s prenájmom idú tiež do nákladov?
Treba to niekde nahlásiť? Ďakujem.
kika67
24.01.06,12:09
Prosím poradíte?
ilona
24.01.06,13:15
Teraz beží o tom aj na porade debata,len si daj hľadať.Cestnú daň by mal zaplatiť ten.kto používa auto,takže nie otec,ale syn po novom,ale ešte nie je k tomu vyjadrenie z MF.Dań sa zaplatí len 1 x a dph z pohonných hmôt si môže syn odrátať ak je platca DPH.Náklady na opravy atd.záleží od zmluvy. Skús vo vyhľadávači,je veľa podobných tém.
kika67
24.01.06,13:21
Ilonka ďakujem, však to vyhladávam už 2-3hod. a som dopletená. Už ale s tým nič nenarobíme keď otec tohto roku zaplatil aj tak musí aj podnikateľ. No aspoň tie phm si uplatní. Idem to ďalej sledovať.
Jana Acsová
24.01.06,13:51
Dobrý deň,
Podnikateľ si chce prenajať auto od otca – nepodnikateľa. S otcom urobí zmluvu o prenájme auta, dá tam, že si syn /nájomca/ bude platiť výdavky s autom on /PHM/, aj prípadné škody.
A potom si môže si odpočítať DPH na PHM a prípadné opravy?
Náklady s prenájmom idú tiež do nákladov?
Ak urobíte dobre nájomnú zmluvu na auto, môže platiteľ DPH uplatniť zo všetkých súvisicich výdavkov odpočítanie dane. Týka sa to aj PHM. Je však potrebné zmluvu spracovať štandardne, nie jednostranne výhodnú, nakoľko otec a syn sú osobami blízkymi.
Výkon akýchkoľvek opráv na prenajatom majetku nie je podľa môjho názoru štandardný postup. Bežná réžia auta (umývanie, prevádzkové kvapaliny a pod.) áno. Zodpovednosť za škodu je potrebné riešiť zmluvne tak, ako uvádzate. Nedoporučujem však neštandardné výdavky na auto. A čo je v tomto prípade štandardné záleží na mnohých faktoroch. Cena nájmu, porovnateľnosť ceny s trhovými podmienkami, porovnateľné podmienky nájmu, ktoré by boli uplatnené medzi nezávislými osobami ... na druhej strane, je potrebne zadefinovať o akú činnosť sa bude jednať u otca, t.j. či nepôjde o podnikanie a nie príležitostný prenájom v zmysle § 8 ZDP. Je tu viac otáznikov ...
ilona
25.01.06,04:47
Zato,že už zaplatil otec,predsa nemusia zaplatiť obaja daň z mot.vozidiel.Ak sa určí,že bude musieť platiť ten,kto používa,tak podľa mńa sa to bude dať u otca odhlásiť a u syna prihlásiť.Požiadať DU o vrátenie dane u otca.
atramka
25.01.06,06:47
a čo keď auto používajú na podnikanie nepravidelne dvaja: manželka držiteľa a syn? Kto bude mať platiť daň z mot. vozidla? Bude to zle, ak bude zaplatená na držiteľa? Alebo lepšie na manželku? A čo syn živnostník?Bude musieť zaplatiť - alebo nie?
kika67
25.01.06,08:58
ešte raz veľmi ďakujem ilonke aj Avo pomohli ste mi, idem to zisťovať a poradiť sa.
Evanka
25.01.06,09:24
a čo keď auto používajú na podnikanie nepravidelne dvaja: manželka držiteľa a syn? Kto bude mať platiť daň z mot. vozidla? Bude to zle, ak bude zaplatená na držiteľa? Alebo lepšie na manželku? A čo syn živnostník?Bude musieť zaplatiť - alebo nie?
Ak to používa manželka držiteľa, zaplatí daň z MV ona. V zmluve o prenájme túto skutočnosť uvedú. Predsa nebudú stále odhlasovať a prihlasovať vozidlo k dani z MV. Výdavky by si potom uplatnili v alikvótnej časti, podľa doby používania tak, že syn aj uvedenú čiastku refunduje matke. Ak si uplatnla matka celú čiastku, táto čiastka bude pre ňu znamenať príjem.
To sa mi zdá logické.
Lydka R
27.02.08,09:04
Ak urobíte dobre nájomnú zmluvu na auto, môže platiteľ DPH uplatniť zo všetkých súvisicich výdavkov odpočítanie dane. Týka sa to aj PHM. Je však potrebné zmluvu spracovať štandardne, nie jednostranne výhodnú, nakoľko otec a syn sú osobami blízkymi.
Výkon akýchkoľvek opráv na prenajatom majetku nie je podľa môjho názoru štandardný postup. Bežná réžia auta (umývanie, prevádzkové kvapaliny a pod.) áno. Zodpovednosť za škodu je potrebné riešiť zmluvne tak, ako uvádzate. Nedoporučujem však neštandardné výdavky na auto. A čo je v tomto prípade štandardné záleží na mnohých faktoroch. Cena nájmu, porovnateľnosť ceny s trhovými podmienkami, porovnateľné podmienky nájmu, ktoré by boli uplatnené medzi nezávislými osobami ... na druhej strane, je potrebne zadefinovať o akú činnosť sa bude jednať u otca, t.j. či nepôjde o podnikanie a nie príležitostný prenájom v zmysle § 8 ZDP. Je tu viac otáznikov ...

Riešim presne ten istý prípad, otec prenajíma synovi auto na podnikanie. Otec je súkromná osoba - nepodnikateľ. Je možné považovať celoročný prenájom auta za príležitostný? V zmluve je dohodnutá cena prenájmu 2 tis. mesačne, čo ročne pre otca predstavuje sumu, ktorú podľa § 8 ods 1 a) ZDP neuvádza v daňovom priznaní. Alebo sa vôbec nemôže riadiť §8?
Evanka
27.02.08,20:58
Riešim presne ten istý prípad, otec prenajíma synovi auto na podnikanie. Otec je súkromná osoba - nepodnikateľ. Je možné považovať celoročný prenájom auta za príležitostný? V zmluve je dohodnutá cena prenájmu 2 tis. mesačne, čo ročne pre otca predstavuje sumu, ktorú podľa § 8 ods 1 a) ZDP neuvádza v daňovom priznaní. Alebo sa vôbec nemôže riadiť §8?
Nikde nie je príležitostný príjem taxativne vymedzený. Iba z logiky veci sa dá usudzovať, že príležitostný príjem by mal mať znaky ako – náhodilý, zriedkavý. Neviem, teda, či sa celoročný prenájom dá považovať za príležitostný.
japis
27.02.08,21:40
Otec by si mal vypytat zaplatenu daň od DÚ, pretože v roku 2008 sa daň neplatí, resp. platí preddavkovo ak vychádza viac ako 20 tisíc a daňové priznanie sa urobí až v 2009. Syn by mal iba povinnosť oznámiť DÚ, že používa prenajaté auto na podnikanie.
Výdavky na PHM a bežnú údržbu si môže uplatniť v nákladoch.
lubenaj
28.02.08,08:10
Dobrý deň,
prepáčte som začiatočník, robím JÚ pre SZČO, ktoré má
1. prenajaté auto od FO - s ktorým nemá nájomnú zmluvu tú by sme spätne spísali za určitú sumu.
2. SZČO zaplatila daň z MV i za prívesný vozík - nakoľko auto aj vozík používa pri svojej činnosti pravidelne
3. SZČO si vykazuje evidenciu jázd - teda jednotlivé dni - odkiaľ kam koľko km
Otázka?
čo si môže dať SZČO do výdavkov - len spotrebu PHL podľa vzorca alebo aj základnú náhradu za každý km ???????? - opravy nemal v danom roku žiadne

Keď som sa informovala na DÚ - pracovníčka mi povedala, že sa môže rozhodnúť - či základná náhrada a spotreba PHL podľa TP - podľa skutočne prejdených km alebo spotreba PHL podľa skutočného nákupu benzínu + opravy - neviem či sme sa nerozumeli???? dakujem strašidelne moc za rýchlu odpoveď
Evanka
28.02.08,08:22
Dobrý deň,
prepáčte som začiatočník, robím JÚ pre SZČO, ktoré má
1. prenajaté auto od FO - s ktorým nemá nájomnú zmluvu tú by sme spätne spísali za určitú sumu.
2. SZČO zaplatila daň z MV i za prívesný vozík - nakoľko auto aj vozík používa pri svojej činnosti pravidelne
3. SZČO si vykazuje evidenciu jázd - teda jednotlivé dni - odkiaľ kam koľko km
Otázka?
čo si môže dať SZČO do výdavkov - len spotrebu PHL podľa vzorca alebo aj základnú náhradu za každý km ???????? - opravy nemal v danom roku žiadne

Keď som sa informovala na DÚ - pracovníčka mi povedala, že sa môže rozhodnúť - či základná náhrada a spotreba PHL podľa TP - podľa skutočne prejdených km alebo spotreba PHL podľa skutočného nákupu benzínu + opravy - neviem či sme sa nerozumeli???? dakujem strašidelne moc za rýchlu odpoveď
SZČO pokiaľ nemá vlastný automobil nezahrnutý do podnikania nemôže uplatňovať paušálne náhrady 6,20/km. Uplatniť ako daňové výdavky môže v prípade prenajatého automobilu, ako uvádzaš v príspevku, PHL, zaplatenú daň z MV, nájomné. Opravy sú trocha diskutabilné, ale v princípe, ak to bude v zmluve uvedené, môže uplatniť aj tie.
Iwett
09.06.08,17:02
dobrý večer, čítala som rôzne príspevky a v jednom staršom bolo, že ked si podnikateľ prenajme MV od inej FO, môže si uplatniť dph z nakúpených PHM. Je to pravda?Ďakujem
Iwett
10.06.08,08:13
dobrý večer, čítala som rôzne príspevky a v jednom staršom bolo, že ked si podnikateľ prenajme MV od inej FO, môže si uplatniť dph z nakúpených PHM. Je to pravda?Ďakujem
prosím, neporadíte?
zk24
25.01.12,07:48
Ahojte,

tieto príspevky sú staršieho dáta a preto by som sa chcela s Vami poradiť podľa aktuálnych zákonov.

Vlastním sukromné vozidlo, ktoré využívam aj na podnikanie v s.r.o. Riešila som to doteraz cesťákmi, ktoré ma však strašne nebavia. Preto som rozmyšlala že by som ako FO prenajala svoje sukromne vozidlo svojej firme, a uplatnovala by som si PHM 80% a teda viedla iba evidenciu o kilometroch, bez knihy jazd.

Je toto podľa vás možné bez toho aby som musela mať živnostenské oprávnenie ako FO na prenájom hnuteľných vecí? Bude to musieť by klasifikované ako príjem podľa §6 odst.3 ZoDzP?

A co v prípade že by som auto prenajal bez úhrady - teda svojim spôosobom iba prenechala SRO-čke bez odplaty nejakou zmluvou. Vtedy by bolo tiež potrebné živnostenské oprávnenie?

Dakujem za Vaše názory.
zk24
25.01.12,11:23
posuvam...
tinkas
25.01.12,11:33
spomínaný paragraf 6 odst. 3 hovorí o príjmoch z prenájmu nehnuteľnosti...automobil je hnutelna vec...
zk24
25.01.12,11:34
Ano... preto by ma zaujímalo, ci bud je na to treba nejake zivnostenske opravnenie alebo tak ako pri nehnutelnosti sa treba registrovat na danovom urade pre DIC alebo ako postupovat.
tinkas
25.01.12,11:44
príjem z príležitostnej činnosti predstavuje par. 8 ods. 1a a tieto príjmu sú podľa par. 9 od 1 písm g. oslobodené od dane do výšky 500 eur ročne....samozrejme treba zvážiť príležitostný prenájom a sústavné prenajímanie hnuteľných vecí - na to je už potrebné živnostenské oprávnenie...
zk24
25.01.12,12:04
O to ide, ze neviem ci sa to da klasifikovat ako prilezitostny prijem - rocny prenajom. Avšak prenajom z nehnuteľnosti je podľa §6 odst.3 a netreba k nemu nijake opravnenie, stači sa registrovať na DU pre DIC.

Príjem z prenájmu auta by mal byť tiež podľa §6 odst.3 a teda tiež registrácia pre DIČ? Ked už budem mať živnostenské orpávnenie už pojde o §6 odst.1...

Na DU mi nezdvihaju telefon, tak sa neviem z tohto vysomarit
tinkas
25.01.12,12:21
podľa mojho názoru príjem z prenájmu auta spadá pod par. 8 odst. 1 a registračná povinnost na DU je len v prípade prenájmu nehnuteľnosti - vid par. 31 odst. 2 zákon o správe daní a poplatkov....už len vyriešiť tú pravidelnú alebo príležitosnú činnost...;) mozmo v zákone o živnostenskom podnikani...
zk24
25.01.12,13:41
Je prípadne možné nejaké "prenechanie" vozidla SRO-čke? Bezodplatne, len vlastne o to že sro bude spravovať vozidlo. V takom prípade sa tiež hovorí o nejakej pravidelnej podnikateľskej činnosti?
Jana Cíbiková
25.01.12,18:34
Dobrý deň, ja mám podobný problém - manžel živnostník, ktorý na obdobie 6mesiacov pozastavil živnosť prenajal manželke živnostníčke úžitkové vozidlo na dobu pozastavenie živnosti. ako je to s uplatnením PHM (80=%) a prípadných drobných opráv a údržby. Cestná daň sa uhradí, samozrejme, za každý začatý mesiac užívanie prenajatého auta. Ďakujem za rady.
AGI DK
03.03.12,20:17
poraďte mi prosím: robím DP bratovi, v minulom roku mal pokazené auto, dva mesiace pracoval mimo domu a auto potreboval, jazdil na požičanom. Dalo by sa do nákladov vsunúť používanie tohoto vozidla, ak bolo požičané od inej FO nepodnikateľa, zmluvu by som postavila tak, že by tam bola spísaná za zapožičanie cca 200 € za mesiac s tým, že PHM a prevádzkovú réžiu si platí nájomca. Jedná sa mi o tie dva mesiace, teda 400 € náhodilý príjem oslobodený od dane na strane prenajímateľa a náklady na PHM na strane nájomcu. Ako je to s daňou z MV v tomto prípade? Ďakujem
zk24
13.03.12,12:30
O to ide, ze neviem ci sa to da klasifikovat ako prilezitostny prijem - rocny prenajom. Avšak prenajom z nehnuteľnosti je podľa §6 odst.3 a netreba k nemu nijake opravnenie, stači sa registrovať na DU pre DIC.

Príjem z prenájmu auta by mal byť tiež podľa §6 odst.3 a teda tiež registrácia pre DIČ? Ked už budem mať živnostenské orpávnenie už pojde o §6 odst.1...

Na DU mi nezdvihaju telefon, tak sa neviem z tohto vysomarit

Ahojte,

čo keby som ten svoj problém vyriešila takto:

Chcem prenajať sro-čke svoje sukromne vozidlo, aby som si mohla davať PHM do nákladov, trebárs vo výške 80% bez evidencie knihy jázd. Po diskusiach sme usudili ze pravdepodobne to nebude možne klasifikovať ako príležitostný príjem podľa §8, takže by bolo treba živnostenské oprávnenie.

A teda:
založila by som si živnosť na prenajom hnuteľných vecí teda, a islo by v mojom prípade o príjem podľa §6 odst.1.
V nájomnej zmluve by som mala stanoveny príjem za prenájom hnuteľnej veci dajme tomu 1€ mesačne (12€ ročne).

Kedze som súčasne zamestnaná, tak by som si stanovila odvod do ZP vo výške 0,00 €. Môj základ dane by bol 0,00 € ročne (12€ mínus nejaké náklady). To znamená:
a) daň nula
b) ZP nedoplatok z §6 odst.1 bude 0,00€. Kedze som zamestnancom a všetky dni ako szčo by boli vynaté, a základ dane z §6 odst.1 bude 0,00 €
c) SP - neprekročím príjem na povinnú registráciu, takže SP 0,00 €.

Je niečo na čo som prosím Vás nemyslela?

Je toto možno najlepšia cesta ako dostať PHM zo sukromneho vozidla do nákladov svojej s.r.o-čky?

Dakujem.
Heleč
13.03.12,12:39
myslím, že si písala, že je to Tvoja sro, tak neviem či sa výška nájmu bude páčiť kontrole....
ale inak výborný návod
Mila123
13.03.12,12:40
Zuzka, tá sro-čka je Tvoja ? ty si konateľom aj spoločníkom?
zk24
13.03.12,12:43
myslím, že si písala, že je to Tvoja sro, tak neviem či sa výška nájmu bude páčiť kontrole....
ale inak výborný návod

Neviem či mi môže DU predpísať výšku prenájmu. Nechám si poradiť. V podstate by islo iba o presun danovej povinnosti. Cím vysssí príjem ako SZCO tým vyššie náklady ako SRO. Takže si myslím že dan ostane rovnaká akurat ju zaplatí iný danovník.

Myslim ze spraviť si základ dane nula ako SZCO neni problém. Ako SZCO si môžem dávať do nákladov stravné na každý den a podobne. Takže aj 22*3,80 = 84 €. Alebo 40% náklady môžu byť.

Základ dane zo SZCO bude lahko vždy 0,00 €. (legálne !!)

Cím vyssia cena prenájmu tým nižšie dane ako SRO.

Môžu si vybrať :D
zk24
13.03.12,12:44
Zuzka, tá sro-čka je Tvoja ? ty si konateľom aj spoločníkom?

Ano.

Bol by v tom problém?
Ivenka
13.03.12,12:48
Zuzi ale 80% PHM do nákladov si dávaš bez evidencie iba ak je OA v majetku spoločnosti. Alebo sa mýlim ?
zk24
13.03.12,12:49
Fuha, si ma zaskočila. Idem skontrolovať ešte raz zákon
Mila123
13.03.12,12:52
absolútne, nie nie je problém.....
tebe sa asi nechce vypisovať CP..........či už ako konateľ, alebo ako ZC máš predsa možnosť používať súkromné auto na služobné účely.......sro-čka by mala vyššie náklady , účtovala by si si základnú sadzbu 0.183 €
zk24
13.03.12,12:53
Zuzi ale 80% PHM do nákladov si dávaš bez evidencie iba ak je OA v majetku spoločnosti. Alebo sa mýlim ?

Pozrela som zákon, ale nejako mi to z toho tak nevychádza:

Daňové výdavky
§ 19

(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu,88a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6138242)alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo

2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo

3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
zk24
13.03.12,12:54
absolútne, nie nie je problém.....
tebe sa asi nechce vypisovať CP..........či už ako konateľ, alebo ako ZC máš predsa možnosť používať súkromné auto na služobné účely.......sro-čka by mala vyššie náklady , účtovala by si si základnú sadzbu 0.183 €

Hej, tie cesťáky. To som robila rok a som si povedala ze už nikdy viac. Nebaví ma to cez cesťáky. Dokonca ani cez cesťáky s používaním priateľovho auta, aby sa neplatila cestná daň :D

Chcem čo najjednoduchšiu evidenciu.

Ked som bývala ešte v inom meste, tak tie cesťáky nejako vyzerali, boli tam desiatky kilometrov na dojazd za klientami. Ale teraz ked som v BA, tak za klientami lietam 3-4x denne a na male vzdialenosti. A to som leniva už robiť.
Zita5
13.03.12,12:57
Zuzi ale 80% PHM do nákladov si dávaš bez evidencie iba ak je OA v majetku spoločnosti. Alebo sa mýlim ?


Nie nemýlite sa , 80% paušálne výdavky z PHM sa vzťahuje len na vozidlo zaradené do obchodného majetku .
zk24
13.03.12,12:58
Nie nemýlite sa , 80% paušálne výdavky z PHM sa vzťahuje len na vozidlo zaradené do obchodného majetku .

Zitka a z ktorého paragrafu to vychádza?
Ivenka
13.03.12,13:05
Zuzi §19 odst.2 písm. l tuším, len neviem ktorá to bola novela. Ale nevzťahuje sa to na prenajaté alebo požičané auto - Tvoj prípad, takže by to malo byť OK.
zk24
13.03.12,13:08
Zuzi §19 odst.2 písm. l tuším, len neviem ktorá to bola novela. Ale nevzťahuje sa to na prenajaté alebo požičané auto - Tvoj prípad, takže by to malo byť OK.

Toto citujem v príspevku 34. Ale nikde tam nevidím podmienku zahrnutia majetku do obchodného majetku.
Jana Acsová
13.03.12,13:11
Podľa môjho názoru Á N O. Možno postupovať podľa § 19/2/l vždy ak sa nejedná o vlastné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku FO alebo o súkromný automobil iný ako automobil zamestnávateľa použitý pri pracovnej ceste.

U FO nezahrnutý automobil do obchodného majetku a zároveň vlastný a zároveň osobný sa do daňových výdavkov premieta cez § 19/2/e ... ak nie je vlastný ak nie je osobný premietajú sa výdavky na spotrebu PHL cez § 19/2/l. Nemali by sa ako inak.

Skutočné výdavky sa môžu uplatňovať u majetku požičaného a prenajatého, za predpokladu dodržania ostatných podmienok uvedených v § 16/2/l bod 3. Platí pre FO aj PO.
Zita5
13.03.12,13:14
Zitka a z ktorého paragrafu to vychádza?


16. Otázka:
Môže si daňovník, živnostník uplatniť paušálne výdavky na spotrebované PHL na súkromné motorové vozidlo, ktoré nemá zahrnuté do obchodného majetku a používa ho na podnikateľské účely ?
Odpoveď:
V prípade, že ide o daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, tento postupuje pri uplatňovaní výdavkov na spotrebované PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov len v takom prípade, ak na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť využíva iné ako vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté v obchodnom majetku.
Daňovník – fyzická osoba s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, ktorý uplatňuje výdavky na spotrebované PHL podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov
musí naďalej viesť z hľadiska preukázateľnosti knihu jázd, a na neho sa nevzťahuje možnosť uplatniť výdavky na PHL vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 %. Uvedené vyplýva zo skutočnosti, že ustanovenie § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov nebolo novelou zákona zmenené a naďalej platí v doterajšom znení. Daňovník pri uplatňovaní výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov postupuje rovnako ako do prijatia novely zákona o dani z príjmov.


5. Otázka:
Vzťahuje sa možnosť uplatniť paušálne výdavky na spotrebované PHL na auto požičané alebo prenajaté ?

Odpoveď:
Novelou zákona o dani z príjmov je daná možnosť uplatniť výdavky na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Podľa citovaného ustanovenia zákona o dani z príjmov môžu postupovať pri uplatňovaní výdavkov na spotrebované PHL daňovníci, ktorí na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov využívajú motorové vozidlo zahrnuté do obchodného majetku, ale aj motorové vozidlo prenajaté alebo vypožičané.


http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/phl_092009.pdf

Z uvedeného mi to vychádza tak , že 80% paušálnych výdavkov sa vzťahuje na vozidlo v OM, na prenajaté vozidlo alebo vypožičané.
zk24
13.03.12,13:15
Ja si chcem uplatnovať PHM ako sro-čka. Nie živnostník.
Jana Acsová
13.03.12,13:15
Na podporu materiál z DRSR, verím, že neodporuje tomu, čo som uviedla:
Jana Acsová
13.03.12,13:16
Juj ale sa nám to tu napríspevkovalo ...
zk24
13.03.12,13:22
Takže to zhrniem.

Situácia:
SZCO prenajme automobil právnickej osobe (s.r.o.). Môže si sro uplatniť paušálne výdavky 80%?

Odpoved:
Áno. S.r.o. môže postupovať podľa §19 odst.2 písm.l) a teda uplatnovať si 80% PHM.
zk24
13.03.12,13:23
Potom by ma teda ešte zaujímalo či bude mať danovy urad výhrady voči tomu že SZCO (ja) prenajmem vozidlo sro-čke (mojej) za 1€ mesačne?
Jana Acsová
13.03.12,13:31
Postup podľa § 19/2/l môže použiť:
- FO, ktorá nepostupuje podľa § 19/2/e t.j. v prípadoch, že sa jedná o súkromný x osobný x vo vlastníctve FO
- FO, v prípade automobilu nezahrnutého do obchodného majetku, ak je napr. N1, čiže malý dodávkový
- FO, ak si automobil požičia, prenajme, vrátane automobilu vo finančnom prenájme.

- PO vždy, okrem prípadu ak vyšle zamestnanca na pracovnú cestu iným vozidlom ako vozidlom zamestnávateľa.

Každý, kto postupuje podľa § 19/2/l si môže vybrať postup podľa bodu 1, 2 alebo 3. Tento postup použije u jedného auta počas celého zdaňovacieho obdobia. Kombinácia spôsobov preukazovania výdavkov je možná medzi autami, nie u jedného auta v rámci jedného zdaňovacieho obdobia.
Jana Acsová
13.03.12,13:36
Potom by ma teda ešte zaujímalo či bude mať danovy urad výhrady voči tomu že SZCO (ja) prenajmem vozidlo sro-čke (mojej) za 1€ mesačne?No ak bude mať výhrady, zrejme i vznesie. Ostatné je na Vás, Vy dokazujete. Inštitút výpožičky existuje. Možno by som pouvažovala nad tým, prečo 1 € a nie nula.

Samozrejme, že podobná téma vždy vyvolá diskusie. A názory pre aj proti.
zk24
13.03.12,18:48
Jasné, ja som kľudne aj za nula.

Ja som to pôvodne chcela bez založenia živnosti. Som momentálne zamestnanec, mám auto a mám sro. A chcela som auto prenajať svojej sro bez založenia živnosti. Alebo nejakým spôsobom prenechať do bezodplatného užívania.

Boli tu však aj protinázory, že na to už musím mať živnosť, kedze pojde o dlhodobu cinnosť.

Uplne najoptimálnejšie by bolo pre mna dokázať prenechať auto sro-čke bez založenia si živnosti, ale to sa mi asi nepodarí.
s-bosorka
14.03.12,06:46
Dobrý deň, mala by som jednu otázočku. Klientka mala od januára do júna 2011 prenajaté auto od otca (zatiaľ bez zmluvy). Auto bolo prihlásené na DÚ a aj zaplatená daň. Z predchádzajúcich príspevkov si bude uplatňovať 80% paušálne výdavky z PHM. Chcela by som sa spýtať na akú sumu by sa mohol dať mesačný nájom za auto, keďže jej otec je dôchodca, aby nemusel podávať daňové priznanie. Vopred ďakujem.
Jana Acsová
16.03.12,17:30
Uplne najoptimálnejšie by bolo pre mna dokázať prenechať auto sro-čke bez založenia si živnosti, ale to sa mi asi nepodarí.Podľa môjho názoru je práve toto výpožička.
Jana Acsová
16.03.12,17:34
Dobrý deň, mala by som jednu otázočku. Klientka mala od januára do júna 2011 prenajaté auto od otca (zatiaľ bez zmluvy). Auto bolo prihlásené na DÚ a aj zaplatená daň. Z predchádzajúcich príspevkov si bude uplatňovať 80% paušálne výdavky z PHM. Chcela by som sa spýtať na akú sumu by sa mohol dať mesačný nájom za auto, keďže jej otec je dôchodca, aby nemusel podávať daňové priznanie. Vopred ďakujem.Hmm. Živnosťou nie je príležitostný príjem z prenájmu auta, ktorý je oslobodený do 500 €. Len či sa u Vás jedná o príležitostný príjem.
marjankaj
16.03.12,17:50
Potom by ma teda ešte zaujímalo či bude mať danovy urad výhrady voči tomu že SZCO (ja) prenajmem vozidlo sro-čke (mojej) za 1€ mesačne?

Nakoľko pôjde o sústavnú činnosť, tak budeš potrebovať živnostenské oprávnenie ako SZČO.
marjankaj
16.03.12,17:55
Hmm. Živnosťou nie je príležitostný príjem z prenájmu auta, ktorý je oslobodený do 500 €. Len či sa u Vás jedná o príležitostný príjem.

No takúto definíciu som nenašiel. Našiel som iba toto.


Živnosť
§ 2
Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.


A nie je to vymenované v činnostiach, čo nie sú živnosťou.

A zisk je aj 12 €.
marjankaj
16.03.12,18:00
Zuzka, keď to tak potrebuješ do nákladov, tak si rob cesťáky. Dostaneš tam aj 0,183 € za každý kilometer. Na bloček od tankovania s ivždy napíš stav tachometra(jedna moja klientka to tak robí) a potom si cesťák ako zamestnanec ľahko urobíš. Sú na to aj programy. A budeš to mať podľa zákona.

Alebo auto tej eseročke predaj. Daň z predaja asi platiť nebudeš, ak si ho nemala v OM. A budeš môcť v tej eseročke uplatňovať odpisy.
Mila123
16.03.12,18:05
Zuzka, keď to tak potrebuješ do nákladov, tak si rob cesťáky. Dostaneš tam aj 0,183 € za každý kilometer. Na bloček od tankovania s ivždy napíš stav tachometra(jedna moja klientka to tak robí) a potom si cesťák ako zamestnanec ľahko urobíš. Sú na to aj programy. A budeš to mať podľa zákona.
ako vidím sám si odpovedáš na vlastné otázky........:D

Zk 24 sa nechce písať cesťáky, preto takto si tu píšeme a uvažujeme......
marjankaj
16.03.12,18:15
ako vidím sám si odpovedáš na vlastné otázky........:D

Zk 24 sa nechce písať cesťáky, preto takto si tu píšeme a uvažujeme......

Ešte je aj tretia možnosť. Nedávať do nákladov vôbec nič.:---
mmmm1
16.03.12,18:57
Prosím o potvrdenie môjho chápania alebo opravu: SZČO má auto prenajaté od rodiča. Môže si z tohto dôvodu uplatniť postup výlučne 80% z celkového nákupu benzínu, bez potreby písania cesťákov. Eviduje počet najazdených kilometrov systémom stav tachometra začiatok roka mínus koniec roka. Ďakujem.
s-bosorka
16.03.12,18:59
Hmm. Živnosťou nie je príležitostný príjem z prenájmu auta, ktorý je oslobodený do 500 €. Len či sa u Vás jedná o príležitostný príjem.

Mala ho požičané, len kým si nekúpila vlastné auto. Chce to mať spravené aj so zmluvou, keďže bolo riadne prihlásené a aj zaplatená daň z MV a potrebuje ešte trochu znížiť základ dane. Len nechce aby otec musel podávať daňové priznanie. Takže ak dám za ten polrok prenájmu do 500 € nebude musieť otec podávať daňové priznanie?
mmmm1
16.03.12,19:03
nebude.
Monika Kováčová
16.03.12,19:12
dala by som 1700 EUR
Jana Cíbiková
16.03.12,19:13
Opravte ma, ak sa mýlim, povinnosť podávať daňové priznanie vzniká, ak daňovník presiahne za rok 50%nezdaniteľnej časti ZD, čiže 1779,65eur za rok 2011. Ak spomínanú sumu nedosiahne, DP podáva dobrovnoľne.
mmmm1
16.03.12,19:19
Prosím o potvrdenie môjho chápania alebo opravu: SZČO má auto prenajaté od rodiča. Môže si z tohto dôvodu uplatniť postup výlučne 80% z celkového nákupu benzínu, bez potreby písania cesťákov. Eviduje počet najazdených kilometrov systémom stav tachometra začiatok roka mínus koniec roka. Ďakujem.
tinaM
16.03.12,19:20
Ano. Ale si úplne mimo témy.
tinaM
16.03.12,19:22
Ano. ale si úplne mimo témy.