Luckak
07.11.11,11:15
Ahoj, poprosila by som poradiť s jednou otázkou. Konateľ má firmu, mal predajňu aj s tovarom. Potom sa stal konateľom druhej firmy, predajňa sa zrušila a tovar dal do druhej predajne s tým, že sa prijal na sklad ako nevyfakturovaná dodávka na účte 326. K pôvodnému zámeru prefakturovať tovar do novej firmy sa nikdy nedostal. Môžem hodnotu toho tovaru preúčtovať z nevyfakturovanej dodávky ako vklad konateľa do firmy vo forme tovaru? Ďakujem
KEJKA
07.11.11,10:24
ak bol platiteľom DPH, tak ako sa riešila DPH? ak nebol, tak nič sa nedeje.
Aj k vkladu konateľa musíš mať podklad, rozhodnutie.
Skôr máš na mysli vklad spoločníka, nie? Treba rozlišovať pojmy a to aj v prípade, že ide o jednu a tú istú osobu.
Luckak
07.11.11,12:27
Obidve firmy sú platiteľom DPH a neuplatňovali sme si ho, len sme spravili príjemku s tým, že potom spraví faktúru. Dá sa teda preúčtovať tovar, ktorý má v podstate v účtovníctve prvej firmy, ale je už dávno predaný v druhej firme?
a_je_to
09.11.11,15:47
Povedz konateľovi, že máte problém, lebo stále nemáš tú sľúbenú faktúru. Lebo vtedy, keď dodal z inej svojej firmy tovar, tak sľúbil že dodá aj faktúru. Na základe tej informácie si ty zaúčtovala zrejme najprv 132/131 a následne 131/326, čo nemalo chybu. Teraz že to cez ročnú inventarizáciu nesmie zostať /účet 326 sa tiež inventarizuje, v inventúre musí byť k nemu vyjadrenie/ a niet to ako odúčtovať na iný účet, než 321. Účet 326 možno účtovať iba proti účtom 111,131/326 a 326/321. Iné účtovanie je v zmysle účtovných predpisov nesúvzťažné a v zmysle § 8 ZoÚ nesprávne. Bolo by možné ešte účtovať 131/326 mínusom a nahradiť iným zápisom, ale doklad by musel vyhotoviť /dôvodne/ aj podpísať konateľ.
Katarína Cigánová
09.11.11,15:59
suhlasím s Kejkou ohladne DPH . Hlavne v prvej firme predśa vznikla danová povinnost /DPH / pri predaji. Nehovoriac o tom , že prvá firma mala povinnost zo zákona do 15 dní vyhotovit fakturu .
KEJKA
09.11.11,16:00
dodanie bolo uskutočnené kedy? Chýba faktúra, zrejme sa nevyhnete dodatočnému DP DPH. Píšeš že tovar je už predaný. Čiže dodaný musel byť skôr ako sa začalo predávať cez druhú firmu.
Iné nezostáva, len žiadať faktúru a na základe tej faktúry zúčtuješ 343,326/321
ak netrváte na úhrade, to je iná vec. Záväzok môžeš zúčtpvať do výnosov v jednej firme a pohľadávku do nedaňových nákladov v druhej firme.
Ak trvá na tom, že to je bezodplatné, tak ide o dar a z daru sa DPH tiež odvádza.
Centík
18.10.12,12:12
Dobrý deň, zapájam sa do diskusie ohľadom účtu 326. V roku 2012 som "zdedila" účtovníctvo v lekárni (s.r.o.) aj s účtom 326, s ktorým si neviem poradiť.S.r.o. založila vdova po lekárnikovi, ktorý účtoval v JÚ. Zostal po ňom v JÚ nezachytený tovar, ktorý moja predchodkyňa v s.r.o. v roku 2011 zaúčtovala ako 132/131 a 131/326. Faktúra nebola a ani nebude. Ako to s tým účtovaním moja predhodkyňa myslela neviem, keďže zlyhala komunikácia. Prosím, poraďte čo s tým účtom. Ďakujem.
(na obe ÚJ sa vzťahuje DPH)
KEJKA
18.10.12,12:28
ak tovar bol, resp. je, tak 132 je správne.
zaúčtuj 326/648 na základe inventarizácie záväzkov - neexistujúce záväzky sú výnos.
Centík
19.10.12,07:45
Ďakujem, Kejka, tiež som si to tak predstavovala. Ja by som tak urobila už v roku 2011, keď bol tovar prijatý na sklad a nechápem, prečo moja predchodkyňa účtovala dosť vysokú sumu, skoro 10 tis. EUR, na účet 326 a nie do výnosov.To ma dosť zmiatlo.
A teraz som zase pred dilemou, či za rok 2011 nepodať opravné DP. Nezaúčtovaním tohto tovaru do výnosov s.r.o. vykázala stratu zhruba v tej istej čiastke.
KEJKA
19.10.12,10:07
to je ťažké takto jednoznačne posúdiť. Podľa účtovných zápisov to vyzeralo tak, že mala byť faktúra vystavená, ale nebola.
Prečo nebola................kto vie? Do starého roka by som nešla.
Ako som písala - na základe inventarizácie zlikvidovať nepreukazné zostatky účtov.