ezexyel
07.11.11,11:17
zamestnanec a zamestnavatel sa dohodli na neplatenom volne, avsak zamestnavatel trva na tom, ze pocas tohto neplateneho volna odhlasi zamestnanca zo socialnej a nebude zanho platit odvody. vidi sa mi to ako riadna blbost, vedeli by ste mi poradit, kde by som nasil konkretnu upravu k odvodovej povinnosti pocas neplateneho volna?
Mila123
07.11.11,10:22
zamestnanec a zamestnavatel sa dohodli na neplatenom volne, avsak zamestnavatel trva na tom, ze pocas tohto neplateneho volna odhlasi zamestnanca zo socialnej a nebude zanho platit odvody. vidi sa mi to ako riadna blbost, vedeli by ste mi poradit, kde by som nasil konkretnu upravu k odvodovej povinnosti pocas neplateneho volna?
nie blbosť, normálna, zákonná povinnosť oznámiť SP i ZP neplatené voľno zamestnanca.....mal by sa najneskôr do 8 dní nahlásiť do ZP ako dobrovoľne nezamestnaný a zapatiť si fondy ZP....
skaspa
07.11.11,10:24
zamestnanec a zamestnavatel sa dohodli na neplatenom volne, avsak zamestnavatel trva na tom, ze pocas tohto neplateneho volna odhlasi zamestnanca zo socialnej a nebude zanho platit odvody. vidi sa mi to ako riadna blbost, vedeli by ste mi poradit, kde by som nasil konkretnu upravu k odvodovej povinnosti pocas neplateneho volna?

zo stránky sociálnej poisťovne:
Ak zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno bez náhrady mzdy podľa § 141 Zákonníka práce, ide o prerušenie povinného sociálneho poistenia zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti zamestnanca do ôsmich dní od tohto prerušenia. Zamestnávateľ oznámi pobočke Sociálnej poisťovne prerušenie povinného poistenia predložením formulára „Registračný list fyzickej osoby“, na ktorom v zmysle poučenia na jeho vyplnenie v záhlaví vyplní krížikom rubriku „prerušenie“ a v oddieli 10 vyplní rubriku „dôvod prerušenia“, pričom uvedie číslo 1, rubriky „dátum vzniku prerušenia“ a „dátum zániku prerušenia“.