Aldan
07.11.11,11:47
prosím vás už naozaj nevládzem: prebral som firmu k 30.6. až teraz sa mi dostali do rúk karty majetku, z ktorých som paf. Ide o nákladné autá, ktoré sú na leasing. na karte je poznačené: odpis - daňový - časový/leasing/ odpis napr. 6,82%, na inej14,60% a pod.
účtovný - neopisovať.
Podľa mna musí byť vždy účtovný len daňový sa dá prerušiť..
Všetky autá boli kupené v min roku a pritom som dostal hlavnú knihu a tam je na 082 oprávky a je tam uvedená suma taká aká na danových odpisoch.
Viete mi prosím poradiť.
Veľmi ďakujem
JAJA11
07.11.11,10:53
pravdepodobne predchádzajúci účtovník chcel aby sa daňové odpisy rovnali účtovným. :o
Tým percentám tiež nerozumiem. Dôležité je, kedy sa autá kúpili, v ktorom mesiaci, možno si iba vypočítal správnu výšku odpisov a potom napočítal aké je to percento. Všetko to závisí, aj v akom programe to robil. Najlepšie by však bolo spojiť sa s predchádzajúcim účtovníkom a zistiť, prečo to tak robil... :o
Aldan
07.11.11,11:46
určite sa s tou pani spojím, len nechápem ved cena : 4 roky a je to všetko jasné. ak sa účtovné rovnajú daňovým nie je čo riešiť. Ale ona napísala do karty majetku, že účtovné - neodpisovať, len daňové a to sa mi zdá obrovská blbosť. musia sa predsa robiť účtovné a daňové sa dajú odložiť - ale to je zobrazené iba v daňovom priznaní.A mýli ma aj to že účtovné - neodpisovať, ale na 082 sú uvedené. je to v programe alfa.
Ivenka
07.11.11,11:50
Ak sú OA na lízing tak sa daňové odpisy neprerušujú. Alebo sa mýlim?
JAJA11
07.11.11,11:59
určite sa s tou pani spojím, len nechápem ved cena : 4 roky a je to všetko jasné. ak sa účtovné rovnajú daňovým nie je čo riešiť. Ale ona napísala do karty majetku, že účtovné - neodpisovať, len daňové a to sa mi zdá obrovská blbosť. musia sa predsa robiť účtovné a daňové sa dajú odložiť - ale to je zobrazené iba v daňovom priznaní.A mýli ma aj to že účtovné - neodpisovať, ale na 082 sú uvedené. je to v programe alfa.

Tak mňa mýli tá Alfa a účet 082.Alfa je predsa jednoduché účtovníctvo...
Odpisy pri leasingu sa nesmú prerušovať (ani daňové) a ich dlžka je závislá od dĺžky leasingu, odpisuje sa každý mesiac pomerná časť, nie je to ako vy hovoríte, 1/4....
Aldan
07.11.11,18:32
nevšímajte si kartu majetku v alfe- áno to je jednoduché. Neviem prečo, ale ona niečo účtovala v MRP, karty majetku robila v alfe. /asi preto že majetok v MRP treba nový modul/je pravda ak je na leasing danové sa neprerušujú. ja som spomenul že pri normálnom aute v odpisoch sa môžu danové odložiť, ale účtovné musia byť vždy. ja som myslel tými odpismi: vypočítanie cena auta : 4 roky = daňový odpis za jeden rok. a ak sa daňové rovnajú účtovným tak musia byť rovnaké.
V mojom prípade neviem čo robiť ked na karte majetku sú uvedené len daňové odpisy za min. rok a v účtovných je napísané- NEODPISOVAŤ, ale pritom v hlavnej knihe sú uvedené oprávky na 082. mám prerábať karty majetku alebo ako to urobiť aby mi to sedelo, lebo jej to evidentne nesedí.vôbec neviem ako vypočítala to % daňového odpisu. Dám príklad:
auto na leasing na 4 roky kupiené v 9. mesiaci 2010 cena 37500, vypočítaný daňový odpis za rok 2010 6,67%= 2500. Účtovný-neodpisovaný, teda nie je zobrazený žiaden, ale pritom je to zajúčtované na 551/082.
Som z toho blb.
Viete niekto čo s tým? prosím
Aldan
07.11.11,18:34
nevšímajte si kartu majetku v alfe- áno to je jednoduché. Neviem prečo, ale  ona niečo účtovala v MRP, karty majetku robila v alfe. /asi preto že majetok v MRP treba nový modul/je pravda ak je na leasing danové sa neprerušujú. ja som spomenul že pri normálnom aute  v odpisoch sa môžu danové odložiť, ale účtovné musia byť vždy. ja som myslel tými odpismi: vypočítanie cena auta : 4 roky = daňový odpis za jeden rok. a ak sa daňové rovnajú účtovným tak musia byť rovnaké.
V mojom prípade neviem čo robiť ked na karte majetku sú uvedené len daňové odpisy za min. rok a v účtovných je napísané- NEODPISOVAŤ, ale pritom v hlavnej knihe sú uvedené oprávky na 082. mám prerábať karty majetku alebo ako to urobiť aby mi to sedelo, lebo jej to evidentne nesedí.vôbec neviem ako vypočítala to % daňového odpisu. Dám príklad:
auto na leasing na 4 roky kupiené v 9. mesiaci 2010 cena 37500, vypočítaný daňový odpis za rok 2010  6,67%= 2500. Účtovný-neodpisovaný, teda nie je zobrazený žiaden, ale pritom je to zajúčtované na 551/082.
Som z toho blb.
Viete niekto čo s tým? prosím
JAJA11
07.11.11,19:04
nevšímajte si kartu majetku v alfe- áno to je jednoduché. Neviem prečo, ale  ona niečo účtovala v MRP, karty majetku robila v alfe. /asi preto že majetok v MRP treba nový modul/je pravda ak je na leasing danové sa neprerušujú. ja som spomenul že pri normálnom aute  v odpisoch sa môžu danové odložiť, ale účtovné musia byť vždy. ja som myslel tými odpismi: vypočítanie cena auta : 4 roky = daňový odpis za jeden rok. a ak sa daňové rovnajú účtovným tak musia byť rovnaké.
V mojom prípade neviem čo robiť ked na karte majetku sú uvedené len daňové odpisy za min. rok a v účtovných je napísané- NEODPISOVAŤ, ale pritom v hlavnej knihe sú uvedené oprávky na 082. mám prerábať karty majetku alebo ako to urobiť aby mi to sedelo, lebo jej to evidentne nesedí.vôbec neviem ako vypočítala to % daňového odpisu. Dám príklad:
auto na leasing na 4 roky kupiené v 9. mesiaci 2010 cena 37500, vypočítaný daňový odpis za rok 2010  6,67%= 2500. Účtovný-neodpisovaný, teda nie je zobrazený žiaden, ale pritom je to zajúčtované na 551/082.
Som z toho blb.
Viete niekto čo s tým? prosím

mne to podľa týchto údajov vychádza, že leasing je na 5 rokov :o
Sarlotka
08.11.11,00:05
aj mne vychádza patrocny leasing... t.j. 5*12=60 mesiacov

danovy odpis je 37500/60= 625 4 mesiace v majetku (9,10,11,12) 4*625=2500

učtovny odpis si zrejme stanovila uctovna jednotka mesacne tiez vo vyske 625 a ten je evidovany na ucte 551

skuste teda pozriet splatkovy kalendar leasingu...

pripadne pozrite ake boli uplatnene danove odpisy v danovom priznani...