Johanka
07.11.11,15:06
V Z.z. bol uverejnený pod číslo 362/2011 Zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach. V čl. VI je "zašitá" novela Zákona o dani z príjmov.
Tu je informácia DR SR k tejto novele :
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/novela_362.pdf
Negoti
07.11.11,14:18
týka sa to aj napr. zaplatených kongresov farma firmami najmä v zahraničí....
(dovolenky?ˇˇ)
Zdenka 0705
07.11.11,17:46
Mne sa moji lekári "nechvália" takýmito benefitmi, cez účtovníctvo to neprechádza, takže ja ako účtovník o ničom neviem - a keď neviem, alebo nemám doklad, tak neúčtujem.
Pri DP sa bude treba pýtať a už presne viem, aká bude ich odpoveď... :rolleyes:
Mila123
07.11.11,17:50
Mne sa moji lekári "nechvália" takýmito benefitmi, cez účtovníctvo to neprechádza, takže ja ako účtovník o ničom neviem - a keď neviem, alebo nemám doklad, tak neúčtujem.
Pri DP sa bude treba pýtať a už presne viem, aká bude ich odpoveď... :rolleyes:
od 01122011 budú mať farma firmy povinnosť zasielať podklady na DU o poskytnutých prostriedkoch ........a určite budú zasielať aj klientom, aby neboli zbytočné problémy.....
ja účtujem tiež aj FO i PO lekárov a tiež zatĺkajú......
Johanka
07.11.11,17:56
Zdenka 0705
07.11.11,18:03
neverím, že to bude fungovať, radšej by mali poriešiť hotovostné platby od pacientov ..
Mila123
07.11.11,18:07
neverím, že to bude fungovať, radšej by mali poriešiť hotovostné platby od pacientov ..
tie neporiešia.....kt. pacient ich pôjde na DU bonznúť......?????
avalik
07.11.11,18:10
tiez by ma zaujimalo ako sa bude riesit taketo zdanovanie:

lekar - zamestnanec v zdravotnickom zariadeni, resp. pedagogicky pracovnik s ciastocnym uvazkom v inom zariadeni
lekar ide na kongres, resp. vzdelavaciu aktivitu (doma alebo v zahranici) - farma firma preplaca cestu
lekar na tomto podujati prednasa - bez naroku na odmenu
lekar sa na tomto podujati zaroven sam zucastnuje na vzdelavani
stravne a ubytovanie si plati v ucastnickom poplatku (pripadne tento poplatok neplati z rozhodnutia organizatora)

ako zamestnanec ma narok na nahradu cestovnych vydavkov - t.j. cestovne, stravne, aj ubytovanie - ak mu toto poskytne farma firma, tak to bude musiet zahrnut do prijmov?????
AnnaK
08.11.11,10:56
Predstava ministra je asi takáto http://hnonline.sk/slovensko/c1-53444050-uhliarik-chce-sliapnut-korupcii-na-krk

Ďalšia perlička našich zákonodarcov. Jedným zákonom novelizovať mnohé ďalšie. Nemôžem si pomôcť, ale zdá sa mi to ako príklad na porekadlo "zlodej kričí chyťte zlodeja".

Zákon totiž novelizuje aj zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti:

§ 80
Povinnosti zdravotníckeho pracovníka

(1) Zdravotnícky pracovník je povinný

a) poskytovať bez meškania prvú pomoc každej osobe, ak by bez takejto pomoci bol ohrozený jej život alebo bolo ohrozené jej zdravie, a ak je to nevyhnutné, zabezpečiť podľa potreby ďalšiu odbornú zdravotnú starostlivosť,
b) sústavne sa vzdelávať,
c) oznámiť údaje na zápis do registra, oznamovať zmenu údajov a predkladať doklady o zmene údajov (§ 63 ods. 2),
d) riadne a včas platiť poplatok za priebežnú aktualizáciu registra (§ 63 ods. 5),
e) vykonávať svoje zdravotnícke povolanie odborne, v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi a s etickým kódexom [§ 52 ods. 2 písm. a)].

§ 80 sa odsek 1 dopĺňa písmenami f) a g), ktoré znejú: od 1.12.2011
"f) do 30 dní po skončení štvrťroka ministerstvu zdravotníctva oznámiť
1. výšku peňažných a nepeňažných príjmov prijatých od výrobcu liekov, výrobcu zdravotníckych pomôcok, výrobcu dietetických potravín58d) alebo prijatých prostredníctvom tretej osoby,
2. meno a priezvisko alebo obchodné meno osoby podľa prvého bodu,
3. meno a priezvisko zdravotníckeho pracovníka,
4. adresu zdravotníckeho zariadenia, v ktorom zdravotnícky pracovník poskytuje zdravotnú starostlivosť,
5. účel poskytnutia príjmov podľa prvého bodu,
g) dodržiavať ďalšie povinnosti ustanovené osobitným predpisom.58e)".

Poznámky pod čiarou k odkazom 58d a 58e znejú:
"58d) Zákon č. 577/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov.
58e) Zákon č. 362/2011 Z. z.".

§ 80 sa dopĺňa odsekom 7, ktorý znie:
"(7) Ministerstvo zdravotníctva bezodkladne uverejní údaje podľa odseku 1 písm. f) na svojom webovom sídle.".

A tiež novelizuje zákon o reklame - § 8 reklama liekov. Viď citácia:

§ 8 odsek 15 znie: od 1.12.2011
"(15) Keď sa lieky propagujú osobám oprávneným predpisovať lieky a osobám oprávneným vydávať lieky, zakazuje sa týmto osobám dodávať, ponúkať a sľubovať dary, peňažné a vecné výhody alebo prospech, (ak nie sú nepatrnej hodnoty a nie sú relevantné pre výkon lekárskej alebo lekárnickej praxe) časť textu v zátvorke bola od 1.12.2011 zo zákona odstránená.

To majú lekári aj sestričky od januára 2012 každý štvrťrok oznamovať MZ SR každé pero a poznámkový blok, ktoré dostanú od reklamných agentov? Zdravotnícki pracovníci sú lekári, zdravotné sestry, pôrodné asistentky, fyzioterapeuti, ........ Inak ale súhlasím so zákazom propagovať lieky počas ordinačných hodín.
AnnaK
08.11.11,11:15
V Z.z. bol uverejnený pod číslo 362/2011 Zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach. V čl. VI je "zašitá" novela Zákona o dani z príjmov.
Tu je informácia DR SR k tejto novele :
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/novela_362.pdf

V informácii mi chýba presnejšia definícia poskytnutých príjmov, ako aj to, aké druhy výdavkov sa nevzťahujú k týmto príjmom.

Jednoduchý príklad: Lekár, zamestnanec s.r.o., ide na kongres a neplatí žiadny účastnícky poplatok. Ide ale svojim autom a vyúčtuje si cestovné náhrady, t.j. aj stravné.
Otázky:
1. Účtovníci vedia, že za jedno školenie platíme podľa lokality a rozsahu školenia cca od 40 eur do 150 eur. Je mi jasné, že tieto kongresy sponzorujú výrobcovia liekov. Je príjmom lekára nepeňažný príjem to, že neplatil účastnícky poplatok, a ak áno, tak v akej výške?

2. Čo s cestovnými náhradami? Lekár je povinný sa vzdelávať, získava tým kredity. A podľa zákona o cestovných náhradách je zamestnávateľ povinný zamestnancovi vyplatiť cestovné náhrady. Tieto cestovné náhrady na pracovnú cestu nebudú považované za daňové výdavky s.r.o.?

3. Komu sa zdaní nepeňažný príjem. Právnickej osobe - s.r.o. alebo zamestnancovi - lekárovi? Ak sa zdania zamestnancovi, nebude mu možné za rok 2011 vykonať ročné zúčtovanie dane, lebo bude mať v decembri 2011 príjmy podľa § 8 ods. 3 písm. c) zákona o dani z príjmov, a bude musieť za rok 2011 podať daňové priznanie!
Aljok
03.01.12,06:23
Metodické usmernenie MZ a MF k zdaňovaniu peňažných a nepeňažných plnení poskytnutých prevádzkovateľovi zdrav. starostlivosti...

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/fs_2012_usmern_zdravotne.pdf (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/fs_2012_usmern_zdravotne.pdf)
shaggy
14.01.12,08:59
Lekár vykonáva pre farmaceutickú firmnu klinicú štúdiu- klinické skúšanie farmaceutického výrobku (lieku), spracovanie súborov údajov klinického skúšania. Považuje sa klinická štúdia/klinické skúšanie § 28 362/2011 Z.z. o liekoch, za biomedicínsky výskum §26 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti a teda za zdravotnú starostlivosť a je oslobodený od dane podľa § 29 222/2004 Z.z. o DPH?
Jana_clenka
16.02.12,11:05
Poprosím o radu ...
Lekár je zamestnancom svojej sro-čky. Pred 01.12.2011 mu farmafirma XY uhradila ubytovanie a registračný poplatok na vedeckom podujatí, o čom má lekár sponzorskú zmluvu.

Ako lekár zdaní túto prijatú sumu, keďže plnenie nastalo ešte pred 01.12.2011 ?
Podľa usmernení drsr mi vychádza, že tento príjem bude zdanený podľa §5 a nie §8. Má si teda lekár od farmafirmy žiadať potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo záv.činnosti ???
Ďakujem za vyjadrenia, názory, skúsenosti ...
Jana_clenka
21.02.12,06:29
Poprosím o radu ...
Lekár je zamestnancom svojej sro-čky. Pred 01.12.2011 mu farmafirma XY uhradila ubytovanie a registračný poplatok na vedeckom podujatí, o čom má lekár sponzorskú zmluvu.

Ako lekár zdaní túto prijatú sumu, keďže plnenie nastalo ešte pred 01.12.2011 ?
Podľa usmernení drsr mi vychádza, že tento príjem bude zdanený podľa §5 a nie §8. Má si teda lekár od farmafirmy žiadať potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo záv.činnosti ???
Ďakujem za vyjadrenia, názory, skúsenosti ...

Ešte raz poprosím o Váš názor, iste je viac takýchto prípadov. Ďakujem.
AnnaK
23.02.12,17:00
Poprosím o radu ...
Lekár je zamestnancom svojej sro-čky. Pred 01.12.2011 mu farmafirma XY uhradila ubytovanie a registračný poplatok na vedeckom podujatí, o čom má lekár sponzorskú zmluvu.

Ako lekár zdaní túto prijatú sumu, keďže plnenie nastalo ešte pred 01.12.2011 ?
Podľa usmernení drsr mi vychádza, že tento príjem bude zdanený podľa §5 a nie §8. Má si teda lekár od farmafirmy žiadať potvrdenie o zdaniteľných príjmoch zo záv.činnosti ???
Ďakujem za vyjadrenia, názory, skúsenosti ...

Po prvé: Ustanovenia zákonov o oznamovaní na MZ SR a zdaňovaní peňažných a nepeňažných plnení poskytnutých poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti alebo jeho zamestnancovi platia až od 1. 12. 2011. Na plnenia poskytnuté pred týmto dátumom sa uvedené ustanovenia nevzťahujú.

Po druhé: Ide iba o poskytovanie peňažných a nepeňažných plnení od "taxatívne vymedzeného okruhu osôb". Farmafirma je držiteľom povolenia na výrobu liekov, takže patrí do okruhu taxatívne vymedzeného okruhu osôb. Ak by teda uhradila ubytovanie lekárovi po 1. 12. 2011, musel by to oznámiť MZ a zdaniť za rok 2011.

Po tretie: Podľa usmernenia daňového riaditeľstva, odplata pre školiteľov, výdavky na prenájom priestorov, propagačné stánky, pracovné pomôcky, teda tie výdavky, ktoré priamo súvisia s organizáciou a zabezpečením podujatia, nie sú u prijímateľa zdaňované. Registračný poplatok považujem za takého výdavky. Nepeňažné plnenie vo forme uhradeného ubytovania sa už ale považujú za nepeňažné plnenia podľa § 8 ods. 1 písm. l) a sú u prijímateľa zdaňované bez uplatnenia výdavkov. Keďže ide o plnenie poskytnuté držiteľom povolenia na výrobu liekov, nejde o dar od inej právnickej osoby a nemôže byť zdaňované podľa § 5.

Všetko, čo som uviedla, ale závisí od znenia sponzorskej zmluvy. Bez posúdenia jej znenia je ťažké sa rozhodnúť. Ak pôjde o príjem podľa § 5, farmafirma je povinná vystaviť potvrdenie o zdaniteľných príjmoch a zaslať ho lekárovi. Potom by lekár nemusel nič oznamovať ani zdaňovať.
Toto sú moje názory, tiež budem rada, ak sa vyjadria aj iní ...... Nie je mi úplne jasné, kedy plnenia zdaňuje s.r.o. a kedy jej zamestnanec. Ak by totiž takéto plnenia ako účasť na odborných podujatiach zdaňoval lekár zamestnanec s.r.o. (k čomu sa skôr prikláňam), nie je možné urobiť mu ročné zúčtovanie dane a musí si podať daňové priznanie. Potvrdenie od organizátora podujatia bude potom povinnou prílohou DP.
AnnaK
23.02.12,17:37
Prikladám zákon o platoch sestier uverejnený v Zbierke zákonov. Nejde síce o zákon o dani z príjmov, ale myslím si, že súvisí tak s účtovaním ako aj so zdaňovaním lekárov. Osobne si myslím, že takouto formou prikazovať SZČO (lekárom) a súkromným spoločnostiam, aký minimálny plat musia dať sestre, je protiústavné. Pre takýchto podnikateľov predsa platí zákonník práce a práve práce zdravotníckych pracovníkov sú špeciálne uvedené v jednotlivých kvalifikačných stupňoch.
Jana_clenka
24.02.12,09:19
Ďakujem za rekaciu, moje vyjadernia sú nižšie zelenou farbou, budem rada, ak diskusia bude pokračovať.


Po prvé: Ustanovenia zákonov o oznamovaní na MZ SR a zdaňovaní peňažných a nepeňažných plnení poskytnutých poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti alebo jeho zamestnancovi platia až od 1. 12. 2011. Na plnenia poskytnuté pred týmto dátumom sa uvedené ustanovenia nevzťahujú. S týmto súhlasím, mám však aj prípad pred 1.12.2011 a práve ten by som rada prekonzultovať.

Po druhé: Ide iba o poskytovanie peňažných a nepeňažných plnení od "taxatívne vymedzeného okruhu osôb". Farmafirma je držiteľom povolenia na výrobu liekov, takže patrí do okruhu taxatívne vymedzeného okruhu osôb. Ak by teda uhradila ubytovanie lekárovi po 1. 12. 2011, musel by to oznámiť MZ a zdaniť za rok 2011. Tiež súhlasím.

Po tretie: Podľa usmernenia daňového riaditeľstva, odplata pre školiteľov, výdavky na prenájom priestorov, propagačné stánky, pracovné pomôcky, teda tie výdavky, ktoré priamo súvisia s organizáciou a zabezpečením podujatia, nie sú u prijímateľa zdaňované. Registračný poplatok považujem za takého výdavky. Nepeňažné plnenie vo forme uhradeného ubytovania sa už ale považujú za nepeňažné plnenia podľa § 8 ods. 1 písm. l) a sú u prijímateľa zdaňované bez uplatnenia výdavkov. Keďže ide o plnenie poskytnuté držiteľom povolenia na výrobu liekov, nejde o dar od inej právnickej osoby a nemôže byť zdaňované podľa § 5. Tu si ale dovolím tvrdiť iné, pretože ustanovenie §8 ods.1 písm. l) tiež platí až pre plnenia poskytnuté po 1.12.2012 a dovtedy sa sa tieto plnenia majú zdaňovať rovnako ako pred touto novelou. A preto ma to viedlo na §5 (pri lekároch-zamestnancoch) alebo §6 (pri súkr.lekároch-SZČO). Len by som rada, keby mi to aj niekto z praxe potvrdil. §8 ods.1 písm. l) určite nebude použiteľný pre tento prípad.

Registračný poplatok ... neviem moc mi to nesedí k poplatkom súvisiacim s organizáciou podujatia, ešte možno keby tento lekár na podujatí prednášal, to áno, ale ak bol iba pasívny účastník, skôr sa prikláňam k tomu, že nie.

Všetko, čo som uviedla, ale závisí od znenia sponzorskej zmluvy. Bez posúdenia jej znenia je ťažké sa rozhodnúť. Ak pôjde o príjem podľa § 5, farmafirma je povinná vystaviť potvrdenie o zdaniteľných príjmoch a zaslať ho lekárovi. Potom by lekár nemusel nič oznamovať ani zdaňovať.

Ak to prispeje k ďalším vyjadreniam, pripájam "výcuc" z predmetu zmluvy:
Sponzor sa zaväzuje uhradiť za zdravotníckeho pracovníka nasledujúce nevyhnutné náklady súvisiace s účasťou na vedeckom podujatí s názvom XXXX, ktoré sa uskutoční v dňoch ..05/2011..v mieste konania XXXX:
a)ubytovanie v hodnote XY €
b)registračný poplatok v hodnote XY €

Toto sú moje názory, tiež budem rada, ak sa vyjadria aj iní ...... Nie je mi úplne jasné, kedy plnenia zdaňuje s.r.o. a kedy jej zamestnanec. Ak by totiž takéto plnenia ako účasť na odborných podujatiach zdaňoval lekár zamestnanec s.r.o. (k čomu sa skôr prikláňam), nie je možné urobiť mu ročné zúčtovanie dane a musí si podať daňové priznanie. Potvrdenie od organizátora podujatia bude potom povinnou prílohou DP.
Tu samozrejme tiež súhlasím. Či plnenia zdaňuje sám lekár alebo sro beriem podľa toho, na ktoho je vystavený doklad. Pokiaľ mám doklad na lekára (jeho meno, rodné číslo, trvalé bydlisko), určite to zdaní on. Iba ak by bol doklad znejúci na sro, potom by som to zdaňovala v rámci sro. (pozn. taký prípad žiaden nemám).
AnnaK
24.02.12,09:57
Tu si ale dovolím tvrdiť iné, pretože ustanovenie §8 ods.1 písm. l) tiež platí až pre plnenia poskytnuté po 1.12.2012 a dovtedy sa sa tieto plnenia majú zdaňovať rovnako ako pred touto novelou. A preto ma to viedlo na §5 (pri lekároch-zamestnancoch) alebo §6 (pri súkr.lekároch-SZČO).
Súhlasím Janka s tým, že pred novelou (pred 1.12.2011) išlo tiež o nepeňažný príjem. Prešla som ale § 5 a neviem, ku ktorému bodu takýto príjem zaradiť. Ide vlastne o dar poskytnutý zamestnancovi. Mám však problém s tým, že toto nepeňažné plnenie (príjem) v § 5 vždy poskytne zamestnávateľ zamestnancovi. Ale toto nie je ten prípad, lebo farmaceutická firma nie je lekárov zamestnávateľ. Alebo ide medzi nimi o pracovnoprávny vzťah? Nemyslím tým pracovný pomer, ale napr. dohoda? Ak áno, potom určite pôjde o príjem podľa § 5.

Registračný poplatok ... neviem moc mi to nesedí k poplatkom súvisiacim s organizáciou podujatia, ešte možno keby tento lekár na podujatí prednášal, to áno, ale ak bol iba pasívny účastník, skôr sa prikláňam k tomu, že nie.
Prečítaj si metodické usmernenie koniec tretej a začiatok štvrtej strany. Citujem: Za výdavky, ktoré si "okruh taxatívne vymedzených osôb" môže uplatniť ako daňové výdavky vynaložené na odborné podujatie sa môžu považovať napr. pracovné pomôcky určené na odborné podujatia, odplata pre školiteľov vystupujúcich na odbornom podujatí, výdavky na prenájom priestorov, propagačné stránky, teda len tie, ktoré priamo súvisia s organizáciou alebo zabezpečením odborného podujatia. Tieto uhrádzané výdavky na strane "taxatívne vymedzeného okruhu osôb" nie sú u prijímateľov, zamestnanca poskytovateľa zdravotnej starostlivosti alebo zdravotníckeho pracovníka, považované za nepeňažné plnenie zdaňované v súlade s § 8 ods. 1 písm. l) zákona o DzP.
Všetky vymenované výdavky sú samozrejme výdavkami organizátora odborného podujatia. Nie sú výdavkami lekára, ktorý sa na podujatí zúčastnil. Ale práve zaplatením registračného poplatku sa účastník akéhokoľvek odborného podujatia (seminára, školenia) podieľa na úhrade takýchto nákladov organizátora podujatia.
AnnaK
24.02.12,10:19
Ešte niečo k zákonu o platoch sestier. Podľa akého zákona má vlastne postupovať zamestnávateľ? Podľa zákonníka práce boli novelou zákona pracovné činnosti v zdravotníctve zaradené do 3. až 6. kvalifikačného stupňa. V ZP platia tieto minimálne mzdy:

Sadzby minimálnych mzdových nárokov platné od 1. 1. 2012 do 31. 12. 2012 pri 40 hodinovom týždennom pracovnom čase


Stupeň náročnosti

Koeficient minim.mzdy

Minimálny mzdový nárok



za hodinu

za mesiac



1.

1,00

1,8800

327,20



2.

1,20

2,2560

392,60



3.

1,40

2,6320

458,10



4.

1,60

3,0080

523,50



5.

1,80

3,3840

589,00



6.

2,00

3,7600

654,40



Podľa nového zákona sa platom 640,0 eur stupnica iba začína a má naň nárok sestra bez praxe. Tu vidím veľký rozdiel medzi ZP a novým zákonom. Ako má teda postupovať zamestnávateľ, aby neporušil zákon?
Jana_clenka
24.02.12,11:06
Tu si ale dovolím tvrdiť iné, pretože ustanovenie §8 ods.1 písm. l) tiež platí až pre plnenia poskytnuté po 1.12.2012 a dovtedy sa sa tieto plnenia majú zdaňovať rovnako ako pred touto novelou. A preto ma to viedlo na §5 (pri lekároch-zamestnancoch) alebo §6 (pri súkr.lekároch-SZČO).
Súhlasím Janka s tým, že pred novelou (pred 1.12.2011) išlo tiež o nepeňažný príjem. Prešla som ale § 5 a neviem, ku ktorému bodu takýto príjem zaradiť. Ide vlastne o dar poskytnutý zamestnancovi. Mám však problém s tým, že toto nepeňažné plnenie (príjem) v § 5 vždy poskytne zamestnávateľ zamestnancovi. Ale toto nie je ten prípad, lebo farmaceutická firma nie je lekárov zamestnávateľ. Alebo ide medzi nimi o pracovnoprávny vzťah? Nemyslím tým pracovný pomer, ale napr. dohoda? Ak áno, potom určite pôjde o príjem podľa § 5.

Registračný poplatok ... neviem moc mi to nesedí k poplatkom súvisiacim s organizáciou podujatia, ešte možno keby tento lekár na podujatí prednášal, to áno, ale ak bol iba pasívny účastník, skôr sa prikláňam k tomu, že nie.
Prečítaj si metodické usmernenie koniec tretej a začiatok štvrtej strany. Citujem: Za výdavky, ktoré si "okruh taxatívne vymedzených osôb" môže uplatniť ako daňové výdavky vynaložené na odborné podujatie sa môžu považovať napr. pracovné pomôcky určené na odborné podujatia, odplata pre školiteľov vystupujúcich na odbornom podujatí, výdavky na prenájom priestorov, propagačné stránky, teda len tie, ktoré priamo súvisia s organizáciou alebo zabezpečením odborného podujatia. Tieto uhrádzané výdavky na strane "taxatívne vymedzeného okruhu osôb" nie sú u prijímateľov, zamestnanca poskytovateľa zdravotnej starostlivosti alebo zdravotníckeho pracovníka, považované za nepeňažné plnenie zdaňované v súlade s § 8 ods. 1 písm. l) zákona o DzP.
Všetky vymenované výdavky sú samozrejme výdavkami organizátora odborného podujatia. Nie sú výdavkami lekára, ktorý sa na podujatí zúčastnil. Ale práve zaplatením registračného poplatku sa účastník akéhokoľvek odborného podujatia (seminára, školenia) podieľa na úhrade takýchto nákladov organizátora podujatia.

K registračnému poplatku - Tvoja posledná (podčiarknutá) veta ma tušim presvedčila, usmernenie mám samozrejme prečítané, ale takto som to doteraz nevnímala. Ale logiku to má ... ďakujem.:)

K zaradeniu príjmu pred 1.12.2011:
K §5 som sa priklonila na základe informácie vydanej DRSR (link je v zadaní tejto témy), kde je uvedené:
"V dôsledku vykonanej zmeny teda došlo od 1.12.2011 k zmene v zaradení predmetných príjmov, ktoré do konca novembra 2011 sa zaraďovali buď medzi príjmy podľa §5 alebo §6 ods.1 písm.c ZDP."
Len mi vŕta v hlave presne to, čo si aj Ty napísala, a síce, že poskytovateľ peňažného plnenia nie je zároveň zamestnávateľ a ani nemajú žiadnu zmluvu (okrem tej sponzorskej). Preto mi nesedí, že by farmafirma poslala lekárovi potvrdenie o príjme zo závislej činnosti. Ale ani §8 ods.1 písm l) nie. Tak kam ?
AnnaK
02.03.12,20:16
K problému sa zatiaľ nikto nevyjadril. Škoda, viac hláv viac názorov. Paragraf 5 sme vylúčili, lebo farmafirma nie je lekárov zamestnávateľ.
Dnes sa mi dostala do rúk sponzorská zmluva tiež z obdobia pred 1.12.2011, ktorá je ešte skomplikovaná tým, že obdarovaný je fyzická osoba - lekár ale zmluvu podpísala s.r.o. - lekárov zamestnávateľ. Tiež ide o zaplatenie ubytovania, dopravy, stravného a cestovného poistenia počas odborného podujatia.

V zmluve mi však chýba jedna zásadná vec. Na základe čoho to farmafirma lekárovi zaplatila. Asi preto, že od lekára niečo vyžaduje. Nie pre jeho pekné modré oči. V podmienkach som našla bod, že obdarovaný lekár je povinný a zaväzuje sa ihneď poskytnúť farmafirme akékoľvek informácie o nežiadúcich účinkoch liekov farmafirmy o ktorých sa v súvislosti so Zmluvou dozvie. Keby mal lekár ambulanciu ako fyzická osoba, je to jasný paragraf 6.

V paragrafe 8 mi na takýto prípad nič moc do 1.12.2011 nepasuje. Žeby § 8 ods. 1 a) príjmy z príležitostných činností?
Takýto problém s jedinou pracovnou cestou za rok.:confused:
Jana_clenka
03.03.12,10:33
Tiež som zvažovala tie príležitostné činnosti, ale zas keď sa vrátim k spomínanému linku v zadaní tejto témy, stále ma to viac núti na ten §5. Ešte raz citujem:

"V dôsledku vykonanej zmeny teda došlo od 1.12.2011 k zmene v zaradení predmetných príjmov, ktoré do konca novembra 2011 sa zaraďovali buď medzi príjmy podľa §5 alebo §6 ods.1 písm.c ZDP."

Predsa len obdarovaný lekár aj keď nie je SZČO, dostal tento dar na vzdelávanie súvisiace s výkonom svojej činnosti. A napadlo ma ešte: nestáva sa darca = platiteľ nepeňažného príjmu z tohto titulu akoby "zamestnávateľom" ? Z nepeňažných príjmov, pokiaľ iné príjmy nie sú, sa štandardne platí daň až pri ročnom zúčtovaní daní.
Navyše koľko lekárov je nejakou formou reálne zamestnaných aj vo farmafirmách, od ktorých príjimajú tieto plnenia. Málo, možno žiaden. A keď drsr napísalo, že §5 alebo §6, tak sa hádam snažilo pokryť všetkých.

Chcela som sa skontaktovať s farmafirmou a prebrať to aj nimi, avšak lekár mi povedal, že má s nimi dobré vzťahy a skúsi to on. Tak uvidím aké je ich stanovisko, zatiaľ čakám.
AnnaK
03.03.12,10:54
Budem veľmi rada, keď napíšeš, čo si zistila. A máš pravdu, uvádzajú zmenu iba § 5 alebo § 6.

Ja už uvažujem aj nad tým, že to zdaní s.r.o., teda zamestnávateľ obdarovaného. Jednak je na zmluve podpísaný zamestnávateľ a aj jeho pečiatka. A ešte je v zmluve napísané (neviem, či to máš tiež tak uvedené), že z toho dôvodu, že zamestnávateľ nemá dostatok prostriedkov, tak všetky poplatky za podujatie hradí farmafirma. A preto aj bola uzatvorená sponzorská zmluva. Z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov zamestnávateľa. Takže to môžeme zobrať aj tak, že tým vlastne získal zamestnávateľ. A ešte je v zmluve uvedené, že obdarovaný zamestnanec je povinný uzatvorenie zmluvy ako aj predmet zmluvy oznámiť svojmu zamestnávateľovi. Inak tie podmienky zmluvy sú dosť podrobné a prepracované. Určite nejakým právnikom. Ja ani neviem, o akú sumu išlo, včera som 1.krát videla zmluvu a dnes som napísala mail, aby poslali písomne vyčíslenú sumu uhradených poplatkov. Moc to nebude, boli to iba 2 dni v ČR.
Takže momentálne čakáme.
matka7
05.03.12,06:02
§ 5 uvadzaju aj na dohody o vykonani prace. mam pripad kedy lekar na uskutocnenie prednasky podpisal dohodu o vykonani prace, dostal odmenu za tuto pracu. cestovne naklady, ubytovanie - plati farma firma podla z. o cestovnych nahradach ako zamestnancovi. toto sa ma tiez oznamovat?
AnnaK
05.03.12,20:01
§ 5 uvadzaju aj na dohody o vykonani prace. mam pripad kedy lekar na uskutocnenie prednasky podpisal dohodu o vykonani prace, dostal odmenu za tuto pracu. cestovne naklady, ubytovanie - plati farma firma podla z. o cestovnych nahradach ako zamestnancovi. toto sa ma tiez oznamovat?

Ak lekár uzatvoril dohodu o vykonaní práce, farmafirma je zamestnávateľom lekára. Ide teda o klasickú pracovnú cestu, kde zamestnávateľ prepláca zamestnancovi cestovné náhrady. Aj v dohode je možné dohodnúť so zamestnancom preplatenie cestovných náhrad. Takéto platby netreba oznamovať.
grammatika
12.03.12,12:50
AHojte, vedeli by ste mi prosím poradiť?
Lekár dostal potvrdenie o prevzatí peňazí za KONZULTÁCIE. Táto suma je nezdanená.
Ide o príjem podľa § 8 odst. 1 l?:
l) peňažné a nepeňažné plnenie, ktoré bolo poskytnuté poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, 37aa) jeho zamestnancovi alebo zdravotníckemu pracovníkovi od držiteľa registrácie lieku, držiteľa povolenia na veľkodistribúciu liekov, držiteľa povolenia na výrobu liekov, 37ab) výrobcu zdravotníckej pomôcky, výrobcu dietetickej potraviny37ac) alebo prostredníctvom tretej osoby.

Alebo je to iný príjem? vedeli by Ste mi poradiť §?
ďakujem moc
grammatika
13.03.12,10:01
AHojte, vedeli by ste mi prosím poradiť?
Lekár dostal potvrdenie o prevzatí peňazí za KONZULTÁCIE. Táto suma je nezdanená.
Ide o príjem podľa § 8 odst. 1 l?:
l) peňažné a nepeňažné plnenie, ktoré bolo poskytnuté poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, 37aa) jeho zamestnancovi alebo zdravotníckemu pracovníkovi od držiteľa registrácie lieku, držiteľa povolenia na veľkodistribúciu liekov, držiteľa povolenia na výrobu liekov, 37ab) výrobcu zdravotníckej pomôcky, výrobcu dietetickej potraviny37ac) alebo prostredníctvom tretej osoby.

Alebo je to iný príjem? vedeli by Ste mi poradiť §?
ďakujem moc

Neviete mi poradiť o aký príjem to ide? aký §?
Dakujeem
Jana_clenka
14.03.12,10:54
AHojte, vedeli by ste mi prosím poradiť?
Lekár dostal potvrdenie o prevzatí peňazí za KONZULTÁCIE. Táto suma je nezdanená.
Ide o príjem podľa § 8 odst. 1 l?:
l) peňažné a nepeňažné plnenie, ktoré bolo poskytnuté poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, 37aa) jeho zamestnancovi alebo zdravotníckemu pracovníkovi od držiteľa registrácie lieku, držiteľa povolenia na veľkodistribúciu liekov, držiteľa povolenia na výrobu liekov, 37ab) výrobcu zdravotníckej pomôcky, výrobcu dietetickej potraviny37ac) alebo prostredníctvom tretej osoby.

Alebo je to iný príjem? vedeli by Ste mi poradiť §?
ďakujem moc
Záleží od:
- koho lekár plnenie prevzal - od "farmafirmy" ? , t.j. držiteľa registrácie .... atď. ako je podčiarknuté v tvojom prípevku ?
- kedy plnenie prevzal - po 1.12.2011 ?
- čo sa myslí pod konzultáciami ? Lekár môže konzultovať zdravotný stav pacienta na nejakom konzíliu a je to podľa mňa jeho bežný výkon činnosti. Alebo môže viesť nejakú odbornú konzultáciu v zmysle prednášky, alebo konzultácie k účinkom liekov, alebo ....

Pokiaľ by bola odpoveď na prvé dve otázky ÁNO a konzultácie by sa týkali napr. liečiv, dala by som to pod § 8 odst. 1 písm. l.
grammatika
14.03.12,14:47
Záleží od:
- koho lekár plnenie prevzal - od "farmafirmy" ? , t.j. držiteľa registrácie .... atď. ako je podčiarknuté v tvojom prípevku ?
- kedy plnenie prevzal - po 1.12.2011 ?
- čo sa myslí pod konzultáciami ? Lekár môže konzultovať zdravotný stav pacienta na nejakom konzíliu a je to podľa mňa jeho bežný výkon činnosti. Alebo môže viesť nejakú odbornú konzultáciu v zmysle prednášky, alebo konzultácie k účinkom liekov, alebo ....

Pokiaľ by bola odpoveď na prvé dve otázky ÁNO a konzultácie by sa týkali napr. liečiv, dala by som to pod § 8 odst. 1 písm. l.
Ďakujem za reakciu.
Ide o platbu za konzultácie v klinickej štúdii, ktorého cieľom bolo posúdiť bezpečnosť a farmakokinetiku skúšaného produktu.
Daňovník (príjemca platba) je lekár.
Firma, ktorá tento príjem vyplatila je Pharmaceutical Research Associates..takže asi faramteutická firma.
Príjem bol ale do 01.12.2011, (v januari a maji).
Kam prosím zaradiť takýto príjem?
Ďakujem moc
Mila123
14.03.12,14:50
lekár je szčo? zamestnanec?
grammatika
14.03.12,17:41
lekár je szčo? zamestnanec?
Ved toto :)
Má potvrdenia o príjmoch zo závislej činnosti od 2 zamestnávateľov.
Ale má plus 2 príjmy za konzultácie (vid vyššie moje príspevky) a neviem, či je SZČO..
Jana_clenka
15.03.12,11:13
Ved toto :)
Má potvrdenia o príjmoch zo závislej činnosti od 2 zamestnávateľov.
Ale má plus 2 príjmy za konzultácie (vid vyššie moje príspevky) a neviem, či je SZČO..
Pozri informáciu z DRSR, ktorej link je v zadaní tejto témy - do 1.12.2011 sú takéto príjmy zdaňované podľa §5 (zamestnanci) alebo §6 (SZČO). Lekár musí vedieť či je zamestnancom, alebo pracuje ako súkromný lekár na základe licencie.
grammatika
15.03.12,11:17
Pozri informáciu z DRSR, ktorej link je v zadaní tejto témy - do 1.12.2011 sú takéto príjmy zdaňované podľa §5 (zamestnanci) alebo §6 (SZČO). Lekár musí vedieť či je zamestnancom, alebo pracuje ako súkromný lekár na základe licencie.
Ďakujem
Je zamestnancom, ale dostal príjem za konzultácie od úplne iného subjektu ako od 2 zamestnávateľov, cize od farmafirmy...a nemá klasické potvrdenie o príjme zo závislej činnosti za tento príjem od farmafirmy, tak neviem, do akého § zaradiť takýto príjem.
Lekár nie je SZČO.
Jana_clenka
16.03.12,14:54
Inak ako aj z mojich predošlých príspevkov vyplýva, mám veeeľmi podobnú situáciu ako grammatika, len ide o sponzorskú zmluvu. Ale tiež je pred 1.12.2011, od farmafirmy.
Ako som písala v príspevku 22, lekár mi prisľúbil skontaktovať sa s dotyčnou farmafirmou a zistiť ich postoj k veci. Bola som presvedčená, že od nich nakoniec dostanem potvrdenie o príjme zo závislej činnosti a dám to pod §5, ale výsledok je, že nedostanem ...
Vraj sponzorská zmluva je jediný a posledný doklad k tomu príjmu ... Tak čo - do §5 to bez potvrdenia nemôžem dať (potvrdenie je prílohou DP), pod §6 tiež nie, lebo lekár nie je SZČO ...

Už ma to hnevá, pre pár desiatok eur trávim kopec času ... sa naštvem a dám to ako príležitostný príjem a ešte bude aj oslobodený ...
grammatika
18.03.12,08:19
Inak ako aj z mojich predošlých príspevkov vyplýva, mám veeeľmi podobnú situáciu ako grammatika, len ide o sponzorskú zmluvu. Ale tiež je pred 1.12.2011, od farmafirmy.
Ako som písala v príspevku 22, lekár mi prisľúbil skontaktovať sa s dotyčnou farmafirmou a zistiť ich postoj k veci. Bola som presvedčená, že od nich nakoniec dostanem potvrdenie o príjme zo závislej činnosti a dám to pod §5, ale výsledok je, že nedostanem ...
Vraj sponzorská zmluva je jediný a posledný doklad k tomu príjmu ... Tak čo - do §5 to bez potvrdenia nemôžem dať (potvrdenie je prílohou DP), pod §6 tiež nie, lebo lekár nie je SZČO ...

Už ma to hnevá, pre pár desiatok eur trávim kopec času ... sa naštvem a dám to ako príležitostný príjem a ešte bude aj oslobodený ...
poradí nám niekto prosím k spoločnému problému?
dakujem
AnnaK
22.03.12,19:34
Takže sme dostali vyčíslenie uhradených výdavkov. Ide iba o ubytovanie 2 noci, 2 obedy, cestovné poistenie a registračný poplatok. Pár eur. Čiže ide o klasické výdavky počas pracovnej cesty, ktoré je zamestnancovi povinný zaplatiť zamestnávateľ podľa zákona o cestovných náhradách.
Ako som už písala, zmluvu podpísala s.r.o. a výdavky hradila farmafirma z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov zamestnávateľa. Idem na to logicky.
Kto mal povinnosť uhradiť zamestnancovi cestovné výdavky? Zamestnávateľ.
Kto tým získal prospech? Zamestnávateľ. Zamestnanec by predsa neplatil nič. Buď by mu to uhradil zamestnávateľ alebo farmafirma za zamestnávateľa.
Definitívne to idem zdaniť u s.r.o. ako nepeňažný príjem, akurát rozmýšľam, či zdaniť aj registračný poplatok, lebo príjem bol poskytnutý ešte pred 1.12.2011. Lenže tých odborných seminárov, na ktorých zbierajú kredity lekári je za rok veľa a registračný poplatok platia veľmi zriedkavo. Tak 1 - 2 podujatia za rok.
Jana_clenka
23.03.12,18:54
Takže sme dostali vyčíslenie uhradených výdavkov. Ide iba o ubytovanie 2 noci, 2 obedy, cestovné poistenie a registračný poplatok. Pár eur. Čiže ide o klasické výdavky počas pracovnej cesty, ktoré je zamestnancovi povinný zaplatiť zamestnávateľ podľa zákona o cestovných náhradách.
Ako som už písala, zmluvu podpísala s.r.o. a výdavky hradila farmafirma z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov zamestnávateľa. Idem na to logicky.
Kto mal povinnosť uhradiť zamestnancovi cestovné výdavky? Zamestnávateľ.
Kto tým získal prospech? Zamestnávateľ. Zamestnanec by predsa neplatil nič. Buď by mu to uhradil zamestnávateľ alebo farmafirma za zamestnávateľa.
Definitívne to idem zdaniť u s.r.o. ako nepeňažný príjem, akurát rozmýšľam, či zdaniť aj registračný poplatok, lebo príjem bol poskytnutý ešte pred 1.12.2011. Lenže tých odborných seminárov, na ktorých zbierajú kredity lekári je za rok veľa a registračný poplatok platia veľmi zriedkavo. Tak 1 - 2 podujatia za rok.

Anička, v podstate v Tvojom prípade súhlasím, aj doklady máš znejúce na sro, tak by som to tiež tak brala. Akurát že prijatý dar vo všeobecnosti nie je pre právnickú osobu predmetom dane (§12, ods.7, písm b), a keďže máš situáciu pred 1.12.2011, tak ani zdaňovanie príjmov od farmafiriem tu nemá vplyv.
AnnaK
24.03.12,22:41
Anička, v podstate v Tvojom prípade súhlasím, aj doklady máš znejúce na sro, tak by som to tiež tak brala. Akurát že prijatý dar vo všeobecnosti nie je pre právnickú osobu predmetom dane (§12, ods.7, písm b), a keďže máš situáciu pred 1.12.2011, tak ani zdaňovanie príjmov od farmafiriem tu nemá vplyv.

Janka máš pravdu, príjem získaný darovaním nie je predmetom dane. Ďakujem :), vôbec som si to neuvedomila. Oznámili sme predĺženie termínu na podanie DP, tak som sa tomu ešte podrobne nevenovala. A čo ty, ako si sa rozhodla?
Jana_clenka
28.03.12,20:12
Janka máš pravdu, príjem získaný darovaním nie je predmetom dane. Ďakujem :), vôbec som si to neuvedomila. Oznámili sme predĺženie termínu na podanie DP, tak som sa tomu ešte podrobne nevenovala. A čo ty, ako si sa rozhodla?

Do DP som to nakoniec nedala. U mňa to bola FO, dostal sponzorský dar pred 1.12.2011, darca sa tváril, že nejde o závislú činnosť, lekár nie je SZČO, tak sa mi najviac hodilo použiť §3 ods.2,písm a) - považujem to za príjem získaný darovaním, ktorý nebol poskytnutý v súvislosti s §5 ani §6 ... takže nie je predmetom dane.
No čo s tým iné vymyslím ... pokiaľ by to niekomu príliš nesedelo, tak to kľudne môžem považovať za prííležitostný príjem (§8), ktorý je do 500 € oslobodený, takže tiež by nebol uvedený v DP.

Vďaka za všetky Tvoje názory, verím, že sa minimálne pri tejto téme ešte "stretneme" :)
AnnaK
29.03.12,08:16
Do DP som to nakoniec nedala. U mňa to bola FO, dostal sponzorský dar pred 1.12.2011, darca sa tváril, že nejde o závislú činnosť, lekár nie je SZČO, tak sa mi najviac hodilo použiť §3 ods.2,písm a) - považujem to za príjem získaný darovaním, ktorý nebol poskytnutý v súvislosti s §5 ani §6 ... takže nie je predmetom dane.
No čo s tým iné vymyslím ... pokiaľ by to niekomu príliš nesedelo, tak to kľudne môžem považovať za prííležitostný príjem (§8), ktorý je do 500 € oslobodený, takže tiež by nebol uvedený v DP.
Vďaka za všetky Tvoje názory, verím, že sa minimálne pri tejto téme ešte "stretneme" :)

Podľa mňa máš správny názor a som rada, že sme tieto problémy spoločne nejako doriešili. :)
Momentálne je ale akútny ďalší problém súvisiaci s lekármi. A to platy sestier. Už teraz majú vyššiu mzdu ako lekár a pritom vykonávajú prácu zdravotnej sestry tak cca 5 hodín. Takže čakám, ako to lekári doriešia, či budú mať sestry 2 uväzky. Pre nás ekonómky sú to ďalšie komplikácie a viac práce v najmenej vhodnom čase. Zatiaľ som ale tu nikde nevidela, že by to niekto riešil. Možno sa ešte čaká, čo bude.
Majkas
27.04.12,08:37
Sestry na 2 uvazky - to mna zaujíma, tak neviem, či mám založit novú tému ??, ako to riešite ???,
AnnaK
28.04.12,20:16
tento spôsob riešenia klientom neodporúčam, uvidím ako sa rozhodnú
Majkas
02.05.12,11:41
ved hej, moji uz sa rozhodli-dali si dodatok k PZ-1/2uvazku sestra a 1/2uradnicka
Majkas
02.05.12,11:44
Prepáč Anka, preskočilo Tvoj príspevok a neviem to uz zmenit, správne má byt az za Tvojim minikomentarom,...
Zdenka 0705
02.05.12,12:05
Teraz počúvam, že súkromných ambulancií sa toto navýšenie miezd sestrám netýka.
AnnaK
08.05.12,10:31
Majkas: ved hej, moji uz sa rozhodli-dali si dodatok k PZ-1/2uvazku sestra a 1/2uradnicka
Majka veľmi zlé rozhodnutie klientov. Keď som mojim popísala, aké by to všetko bolo zložité, dali sa bez problémov presvedčiť.
Ale jeden účinok zákon o mzdových nárokoch sestier mal:

Do 31.3.2012:
Mzda sestier bola v súlade so ZP. To znamená, že žiadna minimálna mzda, ale 3. resp. 4. stupeň náročnosti práce.
Žiadne krátenie mzdy napriek tomu, že ani jedna nepracovala 8 hodín denne, väčšinou to bolo 6-7 hodín denne.
Dvakrát do roka odmeny 300 - 400 eur.
Plus žiadne platby za stravné lístky, všetko hradil zamestnávateľ.
A ešte jednu prednosť to malo. Týmito benefitmi oceňovali kvalitnú prácu sestry, ak bola lajdák, benefity neboli žiadne.

Od 1.4.2012:
Platy v súlade so zákonom o minimálnych mzdových nárokoch sestier, ale...
Skrátenie pracovných úväzkov na skutočne odpracovaný čas, tomu zodpovedá aj skrátenie mzdy.
Žiadne odmeny.
Platby za stravné lístky tak ako platia iní zamestnanci.
Rovnostárstvo v odmeňovaní, strata možnosti oceniť kvalitnú prácu.
Veľa otáznikov ohľadne výpočtu mzdy a dĺžky odb. praxe s čím súvisí neistota, či je výpočet mzdy správny.
AnnaK
09.05.12,06:28
Ešte jeden benefit som zabudla spomenúť.
Do 31.3.2012 zamestnávateľ - lekár prispieva zamestnancovi - sestre mesačne na doplnkové dôchodkové sporenie (3.pilier).
Od 01.4.2012 doplnkové dôchodkové sporenie zrušené.

Ps. Pani šéfka komory sestier a pán bývalý minister zdravotníctva, je zákon naozaj takým prínosom pre súkromnú ambulantnú sféru?! Som presvedčená, že nie. Naopak, zhoršuje vzťahy na pracovisku.
Stefan2005
09.05.12,07:01
....Od 01.4.2012 doplnkové dôchodkové sporenie zrušené....

...môžeš prosím doložiť odvolávku na zákonnú úpravu danej zmeny ?
AnnaK
09.05.12,10:21
...môžeš prosím doložiť odvolávku na zákonnú úpravu danej zmeny ?

Lekár sa dohodol so sestrou a vypovedali zmluvu o doplnkovom dôchodkovom sporení. Výpovedná lehota plynie od 1.4.2012 do 30.6.2012. Zatiaľ mám takúto informáciu. Žiadala som aj nejaký doklad o ukončení sporenia, na základe ktorého prestanem pri výpočte mzdy zrážať zdrav.sestre príspevok na DDS a odvádzať spolu s príspevkom zamestnávateľa na účet DDS. Takže zatiaľ čakám. Keď budem vedieť viac, určite sa ozvem.
Toto sporenie trvalo cca 6-7 rokov, teda za ten čas, čo spracúvam mzdy ja.
DDS upravuje zákon č. 650/2004, minimálna doba trvania DDS je 10 rokov, takže som sama zvedavá, ako bola účastnícka zmluva (zamestnávateľská zmluva) ukončená.
Stefan2005
09.05.12,10:32
Lekár sa dohodol so sestrou a vypovedali zmluvu o doplnkovom dôchodkovom sporení...

... a ja som z formulácie "Od 01.4.2012 doplnkové dôchodkové sporenie zrušené" dedukoval, že od 1.4.2012 je vo všeobecnosti zrušené DDS, nie u konkrétneho lekára....
AnnaK
09.05.12,12:41
... a ja som z formulácie "Od 01.4.2012 doplnkové dôchodkové sporenie zrušené" dedukoval, že od 1.4.2012 je vo všeobecnosti zrušené DDS, nie u konkrétneho lekára....

nie, nie, Štefan, ide o zrušenie zamestnaneckého benefitu, zo zárobku 928 evri si v pohode môže sporiť sestra sama
ErikaDP
10.05.12,06:19
Majkas: ved hej, moji uz sa rozhodli-dali si dodatok k PZ-1/2uvazku sestra a 1/2uradnicka
Majka veľmi zlé rozhodnutie klientov. Keď som mojim popísala, aké by to všetko bolo zložité, dali sa bez problémov presvedčiť.
Ale jeden účinok zákon o mzdových nárokoch sestier mal:

Do 31.3.2012:
Mzda sestier bola v súlade so ZP. To znamená, že žiadna minimálna mzda, ale 3. resp. 4. stupeň náročnosti práce.
Žiadne krátenie mzdy napriek tomu, že ani jedna nepracovala 8 hodín denne, väčšinou to bolo 6-7 hodín denne.
Dvakrát do roka odmeny 300 - 400 eur.
Plus žiadne platby za stravné lístky, všetko hradil zamestnávateľ.
A ešte jednu prednosť to malo. Týmito benefitmi oceňovali kvalitnú prácu sestry, ak bola lajdák, benefity neboli žiadne.

Od 1.4.2012:
Platy v súlade so zákonom o minimálnych mzdových nárokoch sestier, ale...
Skrátenie pracovných úväzkov na skutočne odpracovaný čas, tomu zodpovedá aj skrátenie mzdy.
Žiadne odmeny.
Platby za stravné lístky tak ako platia iní zamestnanci.
Rovnostárstvo v odmeňovaní, strata možnosti oceniť kvalitnú prácu.
Veľa otáznikov ohľadne výpočtu mzdy a dĺžky odb. praxe s čím súvisí neistota, či je výpočet mzdy správny.
V pondelok sa začala šíriť informácia že zákon o minimalnych platoch sestier má pozastavenú účinnosť. Ale nikde som nič k tomu nenašla , vie o tom niekto niečo ? V piatok ministerka zdravotníctva rokovala s zastupcami zamestnávateľov a so šéfmi komory sukromných lekárov, komory špecialistov. Závery z rokovania boli v mádiách prednesené len v takej všobecnej rovine prísľubov o tom že ak peniaze budu tak sa použiju na platy sestier. Minulý týždeň komora lekárov požiadala listom podpísaným od 1000 lekárov adresovaným poslancovi Rašimu o pozastavenie účinnosti zákona. Ale nikde v médiách som nepočula o výsledku, či o tom kompetentné orgány rokovali ? Je šuškanda o pozastavení účinnosti zákona len kačica ? Výplaty za paríl treba spracovať, zákon k 1.4.2012 platí, a vyzará že zas si zliznú mzdové účtovníčky... ?
AnnaK
10.05.12,09:02
Tak informujú slovenské média, neodborne, nekompetentne a neúplne. My nevieme o čom sa rokuje a aké sú závery, ale redaktori tomu nerozumejú a ani nevedia, na čo sa majú pýtať. Otázka je, čo tam teda vlastne robia?!

Fakty sú takéto:
Zákon č. 62/2012 Z. z. bol prijatý vo februári 2012. Je účinný od 1. apríla 2012, to znamená, že počnúc mesiacom apríl musia mať zdravotné sestry minimálne mzdy podľa tabuľky, ktorá tvorí prílohu zákona. V závislosti od dĺžky odbornej praxe. V zákone nie je definované, čo sa považuje za odbornú prax, nie je ani odkaz na iný zákon. Podľa toho, čo povedal jeden riaditeľ nemocnice a čo zrejme praktizujú aj v iných zdravotníckych zariadeniach, za odbornú prax sa nepovažuje obdobie zamestnania počas MD, RD, PN, OČR, NV a pod. V zápočtových listoch by mali byť uvedené tieto obdobia, ale iba rok pred ukončením PP. Ako teda sestra preukáže odbornú prax? Že bude behať po predchádzajúcich zamestnávateľoch, aby jej dali potvrdenie aké voľno a kedy mala? Alebo stačí, keď sama uvedie počet dní a zodpovedá za tento údaj?

Zamestnávatelia sú povinní upraviť pracovné zmluvy sestrám podľa tohto zákona najneskôr do konca mája 2012. To znamená, že dátum podpísania dodatku ku pracovnej zmluve musí mať dátum najneskôr 31.5.2012, ale dodatok je v časti mzdové podmienky účinný od 1. apríla 2012. Takáto formulácia v zákone sa mi zdá mierne povedané hlúpa a právnici by k tomu mohli povedať, či je možné 31.5.2012 dohodnúť niečo, čo platí od 1.4.2012? Ja mám na každom dodatku uvedený dátum podpisu 1.4.2012. Veď výplaty som robila teraz a na to som potrebovala dohodu medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Ak je výplatný termín za apríl 15.5.2012, do tohto dňa musím odoslať výkazy do SP a potom aj do ZP. Ak by sme chceli čakať do 31.5.2012, musíme všade oznámiť zmenu výplatného termínu a potom ďalšie oznámenie, že sa výplatný termín vracia naspäť.

Novela zákona č. 62/2012 nie je na programe prebiehajúcej schôdze NR SR. A zákon nemôže byť retroaktívny. Nemôže byť napr. v júni prijatý zákon, ktorý by pozastavil účinnosť zákona, ktorý už platí od 1.4.2012. Alebo môže?

A ešte som narazila na ďalší problém. V apríli čerpali sestry dovolenky. Ale dovolenkový priemer je vypočítaný za 1. štvrťrok 2012, keď boli mzdy nižšie. Podľa zákonníka práce sú zaradené do 3. a 4. stupňa náročnosti práce a ich dovolenkový priemer tomu aj zodpovedá. Je to v poriadku, ak mali náhradu za dovolenku vypočítanú v súlade so Zákonníkom práce?
A otázok bude zrejme viac, ale .............
Zdenka 0705
10.05.12,11:08
Nad tou dovolenkou som sa aj ja pozastavila včera, keď som robila výplaty, ale platy sa zvyšujú aj iným pracovníkom, v iných rezortoch, takže som dodržala priemer, ktorý vyšiel. Myslím, že vždy to tak bolo. Dovolenka je náhrada mzdy, nie mzda, pokiaľ som si dobre zapamätala. Opravte ma, ak to tak nie je, lebo nerada by som krátila mzdu sestre svojou neznalosťou. Mzdy robím popri účtovníctve, a tak dám na rady skúsenejších, vždy som tu vedela nájsť správnu odpoveď.
AnnaK
10.05.12,13:06
Priemerný zárobok zamestnanca nemôže byť nižší ako minimálna mzda zodpovedajúca konkrétnemu stupňu náročnosti práce. Takže priemerný zárobok zamestnanca, ktorého práca je zaradená do 4. stupňa, musí mať minimálny priemerný zárobok vo výške minimálnej mzdy pre 4. stupeň t.j. 3,008 €/hod. a nie 1,880 €/hod. čo je minimálna mzda pre 1. stupeň náročnosti práce. V tomto zmysle by to bolo v poriadku.
Ale okolo zákona je toľko šumu a žiadne vyjadrenie skutočného odborníka. Takže tiež som si nie istá a nechcem poškodiť sestry.
ErikaDP
10.05.12,14:28
Vďaka AnnaK za odpoveď , moji lekári maju nejaké zakulisné info o pozastavení účinnosti, preto som tiež pozerala na stránke Narodnej rady, je tam síce návrh od poslanca Rašiho, rieši platby poistného zap oistencov štátu a podbne ( ide zrejme o opatrenia kotré maju naliat do systému ďaľšie financie), o platoch sestier som tam nenašla nič. Zatiaľ sme dali platy po starom ( viem nie je to v súlade so zákonom platným), ale nie je v moje moci ísť proti "vyššej moci", s tým že výplatný termín máme 31.5., tak ak sa niečo vyjasní doplatíme ešte v termíne. NAše sestra nedoložili zatiaľ potrebné dokalady o dlžke praxe, preto ani nemôžme priznat vyššie platy len z ˇladiska ich veku a predpokladať že vzhľadom na vek asi ma taku a taku prax. Požadovali sme aby doniesla výpis dôb poistenia kotrý by mali mať doručený socialnou poisťovňou za obdobie do konca roku 2003, lebo z neho sa bude dať dokladovať dlžka PN,MD,RD.
AnnaK
10.05.12,14:59
Nie sú to zákulisné informácie, sú to články, ktoré sú uverejnené v našich médiach. Ja si ich pozerám na stránke lekom.sk v časti aktuality.

Moji lekári majú od každej sestry zápočtové listy, kde býva uvedená aj dĺžka odbornej praxe. Niektoré doniesli aj doklad zo Sociálnej poisťovne, ale tam je uvedený iba názov a VS zamestnávateľa a doba zamestnania. Iné údaje sa z toho nedajú vyčítať.
adriana126
17.02.13,10:35
Na akom účte zaúčtujem nepeňažný príjem u lekára PO? ďakuijem
Jana_clenka
22.02.13,19:51
Na akom účte zaúčtujem nepeňažný príjem u lekára PO? ďakuijem
Je to príjem lekára alebo príjem PO ?
Ja chápem veci takto (na základe publikácie Poradca 7-8/2012) - pokiaľ ide napr. o preplatenie ubytovania na kongrese, v konečnom dôsledku je takýto príjem príjmom konkrétneho lekára - zamestnanca PO a zdaňuje ho sám lekár v DP B.
Príjem PO by to bol iba v prípade napr. preplatenia nejakého prístroja, čo už sa samozrejme netýka konkrétnej osoby. Nad zaúčtovaním v prípade PO som sa ale zatiaľ nezamýšľala, žeby napr. 648 so samostatnou analytikou ...
Zdenka 0705
23.02.13,04:25
Lekárovi ako FO by tak či tak patrila náhrada za ubytovanie, skôr sa prikláňam, že sro niečo dostala - nevznikol jej náklad na preplatenie nocľažného vo vyúčtovaní CP zamestnanca.
Tiež neviem, čo s tým.
Mila123
23.02.13,06:55
Lekárovi ako FO by tak či tak patrila náhrada za ubytovanie, skôr sa prikláňam, že sro niečo dostala - nevznikol jej náklad na preplatenie nocľažného vo vyúčtovaní CP zamestnanca.
Tiež neviem, čo s tým.
pozerala som do dokladov o vyúčtovaní.....
je to zvyčajne na 99% príjem FO, kt. sa zdaňuje v §8 ods. 1 pís. l

l) peňažné a nepeňažné plnenie, ktoré bolo poskytnuté poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, 37aa) jeho zamestnancovi alebo zdravotníckemu pracovníkovi od držiteľa registrácie lieku, držiteľa povolenia na veľkodistribúciu liekov, držiteľa povolenia na výrobu liekov, 37ab) výrobcu zdravotníckej pomôcky, výrobcu dietetickej potraviny37ac) alebo prostredníctvom tretej osoby.
Zdenka 0705
23.02.13,13:08
ďakujem za uvedené
AnnaK
13.03.13,14:40
Zdravím v tomto hektickom čase. Stretli ste sa s tým, že s.r.o. poskytovateľ zdravotnej starostlivosti prijala na základe zmluvy o poskytnutí podpory peňažný dar od nadácie za účelom skvalitnenia poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Podľa § 11 ods. 7 písm. b) zákona o dani z príjmov, predmetom dane nie je príjem získaný darovaním alebo dedením.

Zmluva je uzavretá v roku 2012, peniaze došli na účet v roku 2013. Ja už ale premýšľam nad rokom 2013, kedy s.r.o. použije tieto peňažné prostriedky. V zmluve nie je konkretizované, ako treba použiť peňažné prostriedky, tak sa jednoducho minuli na úhrady napr. služieb. Neviem, či správne premýšľam, ale logicky mi z toho vychádza, že za rok 2013 by som mala znížiť výdavky o sumu poskytnutého daru. Podľa § 21 daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom.
Jana_clenka
14.03.13,19:02
Mala som podobný prípad pred asi 2 rokmi.


Zdravím v tomto hektickom čase. Stretli ste sa s tým, že s.r.o. poskytovateľ zdravotnej starostlivosti prijala na základe zmluvy o poskytnutí podpory peňažný dar od nadácie za účelom skvalitnenia poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Podľa § 11 ods. 7 písm. b) zákona o dani z príjmov, predmetom dane nie je príjem získaný darovaním alebo dedením.

Áno, mala som ho v DP ako odpočítateľnú položku.

Zmluva je uzavretá v roku 2012, peniaze došli na účet v roku 2013. Ja už ale premýšľam nad rokom 2013, kedy s.r.o. použije tieto peňažné prostriedky. V zmluve nie je konkretizované, ako treba použiť peňažné prostriedky, tak sa jednoducho minuli na úhrady napr. služieb. Neviem, či správne premýšľam, ale logicky mi z toho vychádza, že za rok 2013 by som mala znížiť výdavky o sumu poskytnutého daru. Podľa § 21 daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom.

Podľa toho o aké výdavky išlo.
Výdavky vynaložené za účelom získania daru (napr. notársky poplatok za spísanie darovacej zmluvy) by som dala ako pripočítateľnú položku, presne z dôvodu ako píšeš.
Ak však boli z daru pokryté bežné výdavky, ktoré by inak mali charkter daňového výdavku, tak skutočnosť, že boli hradené z darovaných zdrojov na tom nič nemení.
AnnaK
15.03.13,15:19
Chápem Janka a ďakujem.
janasl
20.03.13,07:45
Dobrý deň, vrátim sa ešte k nepeňažnému príjmu lekárov podľa §8. Prečítala som si
aj usmernenie DRSR k takýmto príjmov: Lekár ako FO, dostal od usporiadateľa kongresu papier o takýchto nepeň.príjmoch, kde bola udaná suma samostatne za ubytovanie a samostatne za registráciu. Je mi jasné, že sumu za ubytovanie treba zdaniť podľa spomínaného §8, ale čo s tou sumou za registráciu. Môžem ju považovať za výdavky vynaložené na odborné podujatie, ktoré sa nemusí zdaňovať a zdaním teda len sumu ubytovania a sumu za registráciu si nebudem na potvrdení všímať? Viem, že sa to tu už minulý rok rozoberalo, ale celkom mi nebola jasná presná odpoveď ohľadom registačného poplatku. ďakujem
Marikaby
22.03.13,06:01
Nepeňažný príjem u lekára nie je treba účtovať. Lekár si podá daňové priznanie za celý rok (ako fyzická osoba), kde uvedie a zdaní
aj tento nepeňažný príjem (príjem podľa § 8). Ak má lekár svoju s.r.o., kde je zamestnancom,tak jeho ročný príjem bude = prijem zo závislej činnosti (predloží dan. úradu Potvrdenie o zdaniteľ.príjmoch FO zo závislej činnosti) + ostatný príjem (nepeňažný príjem od farmaceutických firiem, odmeny za prednášky, provízie za testovanie liekov, vyplňovanie rôznych štatistík pre farmaceut.firmy,....).
Tieto príjmy zdaní - podá dan. priznanie typu B. Tzv. ostatné príjmy by mal tiež dokladovať - kópie potvrdení od firiem, ktoré mu odmenu vyplatili.
Mila123
22.03.13,06:45
Nepeňažný príjem u lekára nie je treba účtovať. Lekár si podá daňové priznanie za celý rok (ako fyzická osoba), kde uvedie a zdaní
aj tento nepeňažný príjem (príjem podľa § 8). Ak má lekár svoju s.r.o., kde je zamestnancom,tak jeho ročný príjem bude = prijem zo závislej činnosti (predloží dan. úradu Potvrdenie o zdaniteľ.príjmoch FO zo závislej činnosti) + ostatný príjem (nepeňažný príjem od farmaceutických firiem, odmeny za prednášky, provízie za testovanie liekov, vyplňovanie rôznych štatistík pre farmaceut.firmy,....).
Tieto príjmy zdaní - podá dan. priznanie typu B. Tzv. ostatné príjmy by mal tiež dokladovať - kópie potvrdení od firiem, ktoré mu odmenu vyplatili.

ostatné príjmy sa podľa FR SR a ich usmernenia sa ku DP neprikladajú.....

Aké prílohy je potrebné priložiť k daňovému priznaniu
Ak daňovník dosiahol iba príjmy zo živnosti, je povinný priložiť tieto prílohy:

Daňovník, ktorý účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, k daňovému priznaniu typ B prikladá účtovné výkazy:

- Výkaz o príjmoch a výdavkoch (Úč FO 1 - 01)
- Výkaz o majetku a záväzkoch (Úč FO 2 - 01)

Daňovník, ktorý účtoval v sústave podvojného účtovníctva k daňovému priznaniu typ B prikladá účtovné výkazy:

- Súvaha (Súvaha Úč POD 1 - 01)
- Výkaz ziskov a strát (Výkaz ziskov a strát Úč POD 2 - 01)
- Poznámky (Poznámky Úč POD 3 - 04)

Daňovník, ktorý uplatňoval výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods.10 zákona o dani z príjmov alebo viedol daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 14 zákona o dani z príjmov, podáva daňové priznanie typ B - bez účtovných výkazov.

- kópia zmluvy o združení, ak daňovník bol účastníkom združenia (§ 829 - 841 OZ),

- doklady preukazujúce nárok na uplatnenie daňového bonusu za rok 2012, ak si uplatňuje daňový bonus na vyživované deti, a to kópia rodného listu, alebo výpis z rodného listu, potvrdenie školy, že dieťa (deti) žijúce s daňovníkom v domácnosti sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo potvrdenie príslušného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa (deti), alebo potvrdenie príslušného územného úradu o tom, že dieťa (deti) žijúce s daňovníkom v domácnosti sa považuje za vyživované a nemôže sa sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz, alebo potvrdenie príslušného úradu o poberaní prídavku na vyživované dieťa (deti). U daňovníka, ktorého súčasťou zdaniteľných príjmov sú aj príjmy zo závislej činnosti a takéto doklady predložil ako zamestnanec svojmu zamestnávateľovi, pričom podaním daňového priznania si neuplatňuje daňový bonus ani jeho pomernú časť, uvedené doklady nie sú prílohou daňového priznania.
Jana_clenka
22.03.13,22:30
ostatné príjmy sa podľa FR SR a ich usmernenia sa ku DP neprikladajú.....

.

Doplním - doklady o prijatých peňažných a nepeňažných plneniach patriacich pod §8 ods.1 písm. l SÚ prílohou daňového priznania.
(viď príslušná poznámka priamo v tlačive DP FO B)