blondy
24.01.06,12:50
milí poraďáci, mám takýto problém:
SZČO A zdedil k 1.1.05 po otcovi(tiež podnikateľovi SZČO B) súbor inv.majetku-cca 30položiek+pozemky. Pri ukončení podnikania B bola zostatková cena majetku 1.000.000, + pozemky 400000(samozrejme bez odpisov). V dedičskom osvedčení je tento majetok rozpísaný, a citujem:"podľa dohody dedičov v celkovej cene 800.000" a pozemky v celkovej cene 200000.

Neviem akým spôsobom to má vložiť A do podnikania, a ako to odpisovať. Myslím že by sa malo pokračovať v odpisovaní, ale čo ten rozdiel 1000000-800000? Odpisovať len do výšky 800000? - čo dosiahneme možno o 2-3 roky? A pozemky vložiť v obst. cene 200000?

Ide o JÚ.
KEJKA
24.01.06,19:32
posuniem, ale asi neporadím.
SZČO-dedič, dedil ako občan. Hodnota dedičstva je taká ako je stanovené.
Daň z dedičstva je zrušená. Je to čistý osobný majetok dediča.
Prečo to chce vložiť do podnikania?
Môže, asi to využíva pre svoj príjem. Odpisovaný majetok vloží a odpisuje odznova.
Lepšie by sa radilo, keby bolo zrejmé z otázky, ako sa vysporiadalo všetko (pohľadávky, záväzky, atp. Či sú iní dedičia? Aj iné okolnosti a skutočnosti môžu ovplyvniť odpoved. Takže zatiaľ toľko
blondy
25.01.06,08:35
AK to pomôže :
Zdedil to sám ako podnik, aj s pohľadávkami, záväzkami, účtami. A pokračuje v podnikaní ďalej, len pod svojím IČOm( takže preto chce ten majetok-autá, vozíky, budovu, pozemky vložiť do podnikania). Ostatný dediči sa podniku zriekli, tam je to vysporiadané.
blondy
25.01.06,08:38
Ak má odpisovať zdedený majetok odznova, použije tam zostatkovú cenu pri SZČO B ako vstupnú aj keď celkovo dosiahne sumár vstupných cien vyšší ako 800000?
blondy
26.01.06,13:23
posúvam ...
blondy
01.02.06,13:30
aj si sama odpovedám :
čo myslíte takto?:
1. V prípade bezodplatného nadobudnutia(teda zdedenia) sa majetok ocení reprodukčnou obstarávacou cenou. Reprodukčnou obstarávacou cenou sa rozumie cena za ktorú by sa majetok obstaral v čase nadobudnutia. Takouto cenou by mohla byť aj cena stanovená pre účely dedičského konania.

2. Majetok sa teda ocení položkovite v úhrnnej cene 800 tis. Sk. Z takto zostavených cien si zostavím plán daňových odpisov a bude uplatňovať daňové odpisy do daňových výdavkov.

Už len "drobná" úvaha na záver ::confused:
Je to 30 položiek, ktoré úhrnne predstavujú zostatkovú cenu 1.000.000(po podnikateľovi SZČO B), do majetku ich potrebujem vložiť v úhrnnej cene 800.000 -ale položkovite. Môžem to oceniť položkovite 80% (80% z 1.000.000 je 800.000)zo zostatkovej ceny SZČO B?
napr.
a.Nákl.auto 1 - zostatková cena po SZČO B - 250.000
b.Nákl.auto 2 - zostatková cena po SZČO B - 290.000
c.budova - zostatková cena po SZČO B - 425.000
d.PC - zostatková cena po SZČO B - 35.000
SPOLU ZS : 1.000.000,-

Zdedené a Vložené do podnikania SZČO A :
a. - obst.cena : 200.000,- + zaradenie do odpisov
b. - obst.cena : 232.000,- + zaradenie do odpisov
c. - obst.cena : 340.000,- + zaradenie do odpisov
d. - obst.cena : 28.000,- + priamo do nákladov?

SPOLU obstr.cena : 800.000,-

Tak takto som si to navrhla, len potrebujem vaše múdre hlavičky a váš názor, či by to takto mohlo byť?

:D :D :D :D :D

... som sa dáko rozpísala ...
KEJKA
01.02.06,19:13
múdra hlavička, pekne si sa rozpsala. Takže moja úvaha bola správna, len bolo treba tvoje podrobnejšie informácie. Áno, hodnota dedičstva je vstupná hodnota pre dediča a ako pomôcka sú zostatkové ceny v pôvodnom účtovníctve.
Ked mi píšeš ss, pripni hned aj link, takto som to trochu viac hľadala. Ale andrej je hlavička, ked súhlasí on, môže ti to stačiť.
pa
blondy
02.02.06,12:34
ďakujem. ste zlatí že ste sa na to kukli :p
blondy
26.10.06,12:31
Vraciam sa k tejto téme, a to z jedného dôvodu. Práve nám skončila kontrola za rok 2005, kde som tak ako som opísala v predchádzajúcich príspevkoch- stanovila vstupné ceny pre dediča prepočítané podľa dedičského konania a počítala za rok 2005 odpisy. A výsledok? Nebolo to správne. Kontrola mi to vyhodnotila ako nesprávne určené vstupné ceny.
t.j. : citujem z protokolu: podľa ustanovenia § 460 až 486 Obč. zákona dedič dedí majetok poručiteľa, ktorého sa stáva vlastníkom. V prípade ak bude tento dedič pokračovať v živnosti po poručiteľovi môže tento zdedený majetok vložiť do svojho obchodného majetku spôsobom ustanoveným v prislušných ustanoveniach zákona o dani z príjmov a zákona o účtovníctve a pokračuje v odpisovaní zo vstupnej ceny u pôvodného vlastníka.

Nakoniec to však nebolo po kontrole až také zlé, lebo niekde sme si neoprávnene dali do nákladov odpisy za rok 2005, ktoré v skutočnosti budú patriť až do ďaľších účtovných období, ale na druhej strane v niektorých prípadoch sme sa aj ukrátili, takže nám vlastne dodanili len 15.000,-Sk. Celkovo boli spokojní s účtovníctvom, žiadnu inú chybu nenašli.

Takže len môj poznatok pre tých poraďákov ktorí budú niekedy v podobnom probléme ako ja, je rozdiel keď podnikateľ zdedí majetok - ktorý bol v osobnom vlastníctve a ten chce vložiť do podnikania, vtedy vstupnou cenou je cena stanovená v dedičskom konaní, ale keď zdedí majetok, ktorý bol v podnikaní už predtým, treba len pokračovať v odpisoch ďalej.
Marína
26.10.06,12:54
Ivka, ďakujem, že si na nás myslela.:)