petronela 25
07.11.11,19:56
Prosím o radu ohľadom dane zo zisku. V roku 2008 bol prejednaný novoobjavený majetok poručiteľky /mojej starej matky/, ktorá zomrela v roku 1985 a právoplatným dedičským osvedčením som sa stal vlastníkom ornej pôdy, ktorá bola v tom čase ohodnotená po 10.- Sk/m2. V tomto roku /november 2011/som dostal návrh kúpno-predajnej zmluvy od národnej dialničnej spoločnosti BA, ktorá má záujem odkúpiť pozemky do svojho vlastníctva a to tie, na ktorých je už postavená dialnica. Cena za pôdu je vyššia ako bola ohodnotená v r.2008.
Ak teraz predám tieto pozemky budem musieť priznať daň z príjmu. Ďakujem za odpoveď.
Marína
07.11.11,19:55
Tvoj príjem je od dane z príjmu oslobodený, t. z., že ho priznať nemusíš. Viď
ZDP § 9 Príjmy oslobodené od dane (http://www.porada.sk/t178059-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-08-2011-a.html#9)
ods. 1 písm. b)
b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo ............................... atd.
petronela 25
08.11.11,11:28
Dobrý deň Marína, ďakujem Vám za rýchlu odpoveď.
mirobx
05.03.13,16:27
Dobrý deň.
Potreboval by som poradiť.
V roku 2009 moja mama zdedila po rodičoch ornú pôdu ktorú prenajímala miestnemu družstvu a ktoré jej ročne vyplácalo za prenájom necelých 150 eur.
V roku 2012 pôdu predala. Chcel by som vedieť či musí zaplatiť daň z predaja pôdy. Ďakujem.
a_je_to
06.03.13,19:35
Dobrý deň.
Potreboval by som poradiť.
V roku 2009 moja mama zdedila po rodičoch ornú pôdu ktorú prenajímala miestnemu družstvu a ktoré jej ročne vyplácalo za prenájom necelých 150 eur.
V roku 2012 pôdu predala. Chcel by som vedieť či musí zaplatiť daň z predaja pôdy. Ďakujem.

Nie je dôvod. Lebo pôda nebola v obchodnom majetku maminej firmy, ani na nej inak nepodnikala bola zdedená - podľa § 9, ods .1, písm. b je oslobodená od dane. Prenájom nie je podnikaním, aj keď jeho výnosy podliehajú nad sumu 500 Eur dani. Je to občianskoprávna činnosť nie podnikanie.
mirobx
06.03.13,20:05
Ďakujem pekne za radu.