szivics
07.11.11,22:24
ahojte poraďáci,
pátram po odpovedi na otázku, no zatiaľ márne, tak dúfam, že tu mi niekto poradí.
Účtujem v programe MRP, niekedy ID použijem na zápis napr. z paušálu 20% účtujem ako osobná spotreba, robím to cez ID a mínusovou hodnotou, problém však je, že keď som si vytlačila peňažný denník, riadky s touto mínusovou hodnotou sú prázne, program ich neakceptoval. Ako inak mám teda riešiť tento zápis?

ďakujem za pomoc
Negoti
07.11.11,21:36
ahojte poraďáci,
pátram po odpovedi na otázku, no zatiaľ márne, tak dúfam, že tu mi niekto poradí.
Účtujem v programe MRP, niekedy ID použijem na zápis napr. z paušálu 20% účtujem ako osobná spotreba, robím to cez ID a mínusovou hodnotou, problém však je, že keď som si vytlačila peňažný denník, riadky s touto mínusovou hodnotou sú prázne, program ich neakceptoval. Ako inak mám teda riešiť tento zápis?

ďakujem za pomoc
síce už nepracujem v MRP, ale pri tlači ste nemali začiarknuté, alebo nastavené pohyby v pokladni a na účte, boli tam aj nepeňažné operácie????
szivics
07.11.11,21:42
Áno mala som vytlačiť všetko, mne to v PD v podstate zapísalo, aj text aj číslo operácie aj dokladu, no suma nebola zobrazená, tým pádom aj zostatok hotovosti bol nezmenený :-/
Katarina
07.11.11,21:44
Interné doklady sa účtujú k 31.12.2011 ako uzávierkové operácie. Čo konkrétne myslíš pod tým, že z paušálu 20 %. O takom zápise, že osobná spotreba s mínusovou hodnotou som ešte nepočula.
szivics
07.11.11,21:46
No myslím že ID sa môže použiť aj bežne cez rok nie len ako uzavierkové operácie. 20% no ak mobil je využívaný aj na súkromné hovory, tak v IS je stanovené že 20% je osobná spotreba a ostatné ako VOZD
Katarina
07.11.11,22:03
Ja by som to s tým mobilom riešila tak, že by som každý mesiac účtovala ako VOZD - prevádzková réžia. Urobila by som interný doklad na ktorom by som uviedla podľa mesiacov výšku celkových výdavkov. Z tejto sumy vypočítala 20 % a zaúčtovala k 31.12.2011 ako VOZD- prevádzková réžia s mínusovým znamienkom. To , že ID sa má účtovať k 31.12.2011 sa zdôrazňuje na školeniach. Ja osobne mám otvorený šanon , kde si od 1.1.2011 ukladám všetky ID a budem ich účtovať ako uzávierkové operácie. Čo sa týka toho mobilu je aj ďalšia možnosť účtovania a to v každom mesiaci pri úhrade faktúry rozúčtovať, 80 % ako VOZD - prevádzková réžia a 20 % ako VNZD - ostatné.
szivics
08.11.11,06:52
N áo je to možnosť s tým VNZD , ale čo keď budem potrebovať niečo iné zaúčtovať ako mínusovú hodnotu, v tom prípade sa vraciam k zadaniu môjho problému, že v peňažnom denníku sa mi nezobrazili mínusové hodnoty ..... Katarina myslíš že ak by to bolo ku 31.12.2011 ako záverečná operácia potom by mi to malo zobrať?
Mila123
08.11.11,06:58
vieš prečo si nemala zapísaný ID v pokladni ????
ID sú predsa N E P E Ň A Ž N É operácie, t.j. nemenia stav v pokladni ......
Majkas
08.11.11,07:29
No ID, resp.uzávierkové operácie sa nemožu používat celý rok - kuk do POstupov účtovania JU, §4/ods.1-pism.c)
szivics
08.11.11,07:57
Mila123 AH :-))) áno ďakujem som trdlo...

Majkas a teda keby som chcela znížiť, resp opraviť nejakú sumu cez ID tak až na konci roka? Ale keď to potrebujem upraviť v súvislosti s DPH - štvrťročný platca DPH? Ja viem že sa to dá cez VNZD, čisto teoreticky aj v inom prípade sa to môže vyskytnúť. Prosím Vás.
Majkas
08.11.11,08:07
No, práve pri DPHáčkarovi sa mi to javí ako najšikovnejšie cez VNZD, pretože hned pri účtovaní rozdelíš čo ide do vydavkov a čo nie a k tomu prislúchajúcu DPH.
szivics
08.11.11,08:09
Tak asi nevidím inú možnosť, ďakujem za pomoc! Pekný deň
Zita5
08.11.11,08:21
Podľa priloženého dokumentu z daňového riaditeľstva SR sa paušálne výdavky na PHL v jednoduchom účtovníctve môžu účtovať nasledujúcim spôsobom:
a) v čase nákupu PHL vo výške 100% preukázaného nákupu PHL a v peňažnom denníku cez uzávierkové operácie vo výške 20% nákupu PHL ako zníženie výdavkov v členení ako boli výdavky na nákup PHL zaúčtované,

b) ako výdavky ovplyvňujúce základ dane (80% z preukázaného nákupu PHL) a výdavky neovplyvňujúce základ dane
(20% z preukázaného nákupu PHL).

Otázka č.18
Ak pomôže ako účtovať , tak som priložila aj ostatné otázky a odpovede
Zita5
08.11.11,09:28
Automatický ak vidím 20% a 80% tak mám v hlave paušál PHL . Tak toto som teda prehliadla, že sa jedná o telefón .Ale v podstate , či už telefón , alebo PHL , výber spôsobu je pri účtovaní v JU ten istý.A to som si fakt dala námahu, vyhľadať ten dokument z minulosti . Prepáčte :)
Monika Kováčová
08.11.11,10:20
Dovolím si trošku zjednodušiť postup zadávateľky. Program je tak flexibilný, že účtovanie pomocou ID nie je vôbec potrebné. :)
Stačí použiť dva riadky v zápise (mám prípady, keď ich používam aj desať) Príklad v prílohe:
szivics
08.11.11,14:22
ďakujem ešte raz za rady, netreba si všetko komplikovať, pokračovala som v niečom začatom a nejako som si to neuvedomila že sa dá inak :-)