VitoCorleone
08.11.11,08:49
Chcem sa opytat ci pri suhlase vlastnika bytu na zriadenie sidla s.r.o. staci na zivnostenskom urade podpis len jedneho z vlastnikov ( ak su vlastnici manzelia)
VitoCorleone
08.11.11,12:09
nikto nema ziadny napad?? :o
CrakeN
08.11.11,16:52
Záleží od nájomnej zmluvy, no v zásade vždy stačil aj podpis jedného z vlastníkov.
zalobaba
08.11.11,18:16
Záleží od nájomnej zmluvy, no v zásade vždy stačil aj podpis jedného z vlastníkov.

Podpisy všetkých vlastníkov nehnuteľnosti (bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú manželia), predkladáš na OR (nie na ŽÚ).
CrakeN
08.11.11,22:00
Samozrejme sa vyhlásenie predkladá OR. A k tomu podpisu všetkých vlastníkov - povedal by som, že dosť záleží od sudcu/VŠÚ, prechádzali mi aj vyhlásenia podpísané jedným z vlastníkov nehnuteľnosti ... No istota je istota.
Economic
09.11.11,06:45
Pri zápise zmeny sídla, kde sa prikladá Súhlas vlastníka nehnuteľnosti, Súhlas musí mať písomnú formu a podpísať ho musia všetci vlastníci uvedení na LV aj keď ich bude 10. Ich podpis nemusí byť osvedčený.
Economic
09.11.11,06:47
Samozrejme sa vyhlásenie predkladá OR. A k tomu podpisu všetkých vlastníkov - povedal by som, že dosť záleží od sudcu/VSÚ, prechádzali mi aj vyhlásenia podpísané jedným z vlastníkov nehnuteľnosti ... No istota je istota.

To bola náhoda, že Ti to prešlo iba s podpisom jedného z vlastníkov, možno si to VST nevšimol a preto to prešlo. No z praxe viem, že Súhlas musia podpísať všetci vlastníci nehnuteľnosti.
riccado
09.11.11,10:37
To bola náhoda, že Ti to prešlo iba s podpisom jedného z vlastníkov, možno si to VST nevšimol a preto to prešlo. No z praxe viem, že Súhlas musia podpísať všetci vlastníci nehnuteľnosti.

mimotemy, registrove veci na OR OS robia VSÚ (teda vyšší sudni úradníci), VST (zrejme "vyšší súdni tajomníci") neexistuju...

§ 2 ods. 2 zákona č. 549/2003 Z.z. o súdnych úradníkoch v znení neskorších právnych predpisov
Súdnymi úradníkmi sú
a) vyšší súdni úradníci,
b) súdni tajomníci,
c) probační a mediační úradníci.

a teraz k teme, nakolko to z praxe vies, tak to skus aj aplikovat z OZ, ako hospodaria spoluvlastnici so spolocnou vecou...
vsetko podstatne je uvedene v § 139 ods. 2 OZ, a je to v rozpore s tvojim tvrdenim...
riccado
09.11.11,15:04
Prenechanie veci do nájmu možno tiež podradiť pod pojem "hospodárenia" so spoločnou vecou. Na rozhodnutie o tom, že vec (jej časť) má byť prenechaná do nájmu, preto stačí väčšina počítaná podľa veľkosti spoluvlastníckych podielov. Nájomnú zmluvu v takom prípade nemusia ako prenajímatelia uzavrieť všetci spoluvlastníci, ale stačí, keď ju uzavrú tí, ktorých podiely na spoločnej veci predstavujú väčšinu. Rovnako sa posudzuje aj skončenie nájmu. Výpoveď z nájmu môže opäť platne dať ten podielový spoluvlastník (spoluvlastníci), ktorý má väčšinový spoluvlastnícky podiel, a to aj bez súhlasu či súčinnosti ostatných spoluvlastníkov hoci tak samozrejme urobiť môžu.

Takýto je faktický stav, a za rovnako platný súhlas vlastníka nehnuteľnosti s jej zápisom ako sídlom do OR možno považovať taký súhlas, ktorý udelí majoritná väčšina spoluvlastníkov.

Pokiaľ niekto s týmto nesúhlasí, nech to skúsi vecne preukázať a neodvolávať sa na nejaké skúsenosti z praxe bez absencie základných právnych súvislostí...
Economic
09.11.11,15:28
Samozrejme sa vyhlásenie predkladá OR. A k tomu podpisu všetkých vlastníkov - povedal by som, že dosť záleží od sudcu/VŠÚ, prechádzali mi aj vyhlásenia podpísané jedným z vlastníkov nehnuteľnosti ... No istota je istota.

Dovolím si citovať jedno rozhodnutie z odmietnutia, aby sa poraďáci vedeli vyvarovať chybe pri podaní návrhu na zápis do OR pri zápise sídla, tak ako som tu už uviedla :

"Návrh nespĺňa podmienky podľa § 6 ods. 1 písm. c) zákona č. 530/2003 Z.z. o obchodnom registri a o zmene a doplnení niektorých zákonov - spolu s návrhom na zápis nie sú predložené všetky prílohy ustanovené osobitným predpisom (§ 4 ods. 2 vyhlášky č. 25/2004 Z.z., ktorou sa ustanovujú vzory tlačív na podávanie návrhov na zápis do obchodného registra a zoznam listín, ktoré je potrebné k návrhu na zápis priložiť) - listina, ktorou sa preukazuje vlastnícke právo alebo užívacie právo k nehnuteľnosti alebo jej časti,ktoré užívanie nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania nevylučuje, alebo súhlas nehnuteľnosti alebo jej časti so zápisom nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania do obchodného registra podľa osobitného predpisu. Nebol predložený súhlas druhého spoluvlastníka nehnuteľnosti so zriadením sídla spoločnosti v nehnuteľnosti, ktorej je spoluvlastníkom."
Heston21
08.11.13,06:08
vzor