scorpions
08.11.11,09:34
Dobrý deň poraďáci, mala by som na Vás Veľkú prosbu. Vedeli by ste mi pomôcť s jednou kúpnou zmluvou?
Môj šéf kúpil v polovici septembra 5-ročný ojazdený ťahač. V nej kupujúci prehlasuje že predmet kúpy je plne funkčný bez právnych alebo faktických vád. Citujem : V prípade nespravodlivosti akéhokoľvek z vyššie uvedených vyhlásení predávajúceho zodpovedá predávajúci v plnom rozsahu za škodu, ktorá v tejto súvislosti vznikla kupujúcemu. Nespravodlivosť sa považuje za podstatné porušenie tejto zmluvy zo strany predávajúceho. Kupujúci nadobudne vlastníctvo prevzatím predmetu kúpy s úplným uhradením kúpnej ceny. Kupujúcemu nebola predávajúcim poskytnutá na predmet kúpy záruka.
No a teraz v veci. Na ťahači nám praskol hlavný rám. Pri bližšom skúmaní bolo vidieť že prasklina na začiatku už bola hrdzavá, čo znamená že malá prasklina už musela byť dávnejšie.
Na ťahači je hlavný rám odkrytý takže je bežné že je miestami zahrdzavený. My sme na to doplatili pretože tá hrdza zakryla tú prasklinu. Máme právo si nárokovať od predávajúceho opravu rámu, prípadne vrátenie ťahača ( je to dosť závažná vada, ktorá nám bola zatajená) ? Predávajúci mal právo neposkytnúť nám záruku na tovar? Na aký paragraf sa treba odvolať ? Ako ďalej postupovať ?
Je to dosť súrne. Vopred Vám ďakujem za radu.
scorpions
08.11.11,09:53
nikto mi nevie poradiť???????????????????????
Mária27
10.11.11,19:54
Právne aspekty zodpovednosti za vady predanej veci (zmluvou) upravuje občiansky zákonník v §§ 596 až 600. Ak vás predávajúci ubezpečil, že vec vady nemá, môžete odstúpiť od zmluvy jednostreanne podľa § 597 ods. 2.

§ 596 (Zjavné vady veci)

Ak vec má vady, o ktorých predávajúci vie, je povinný kupujúceho pri dojednávaní kúpnej zmluvy na ne upozorniť.

§ 597 (Dodatočne zistené vady)

(1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.
(2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.

§ 598 (Náhrada nákladov

Kupujúci má právo na úhradu nevyhnutných nákladov, ktoré mu vznikli v súvislosti s uplatnením práv zo zodpovednosti za vady.

§ 599 (Uplatnenie vád)

(1) Vady musí kupujúci uplatniť u predávajúceho bez zbytočného odkladu. Práva zo zodpovednosti za vady sa môže kupujúci domáhať na súde, len ak vady vytkol najneskôr do 24 mesiacov od prevzatia veci.
(2) Právo na náhradu nevyhnutných nákladov môže kupujúci uplatniť na súde, len ak náklady predávajúcemu oznámi v lehote uvedenej v odseku 1.

§ 600 Náhrada škody

Uplatnením práv zo zodpovednosti za vady nie je dotknuté právo na náhradu škody.