SIMONAEMMA
08.11.11,09:34
Dobrý den, začínam podnikať a čím viac čítam všetky info z netu, tak tým viacej mám v tom všetkom zmätok. Preto Vás chcem požiadať o radu. Zaregistrovala som sa ako živnostník, mám pridelené ICO, DIC. Platcom DPH nie som resp. zatial nie som, kedže platcom sa stáva osoba, ktorej obrat dosiahne po sebe 12 iducich mesiacoch niekoľko tisíc eur. Problém mám v tom, budem dovážať tovar z členských štátov EU. Fakturu mi dodávatelia vystavuju s DPH. Čiže aj ja budem fakturovať ďalej s DPH? Čo si v JU vykážem. Trošku ma mätie § 7 zákona o DPH, ktorý hovorí o nadobudnutí tovaru z iného členského štátu a registrácii pre daň pred jeho nadobudnutím. Ako to teda je? Na jednej strane zatiaľ nie som platcom DPH a na strane druhej ma pletie spomínaný § 7 zákona o DPH, ktorý hovorí o registrácii na daň. Neviem či si nedávam dokopy dve odlišné veci a to: PLATCA DPH a registrácia na DAN. Prosím ak ste porozumeli mojej otázke, veľm sa poteším každej rade. ďakujem
KEJKA
08.11.11,11:58
nie, nepletieš si pojmy, akurát nie vždy registráciou k DPH sa stávaš plnohodnotným platiteľom DPH t.j. aj s nárokom na odpočítanie.
Aký obrat nákupu z EU predpokladáš? Lebo v zákone by si našla hranicu cca 13441 EUR. Ak niektorý z tvojich nákupov TOVARU z EU by mal prekročiť uvedenú hranicu, tak ešte pred týmto nákupom musíš požiadať o registráciu podľa §7, ktorý ťa tak mätie. Dostaneš ičDPH, pod ktorým tovar z EU nakúpiš, ale kúpa už bude bez dane, a ty tento tovar dodaníš v SR a podáš za ten mesiac aj DP DPH a DPH zaplatíš. DPH si nesmieš - nemáš nárok odpočítať.
Tvoj nákup - jeho cena je vždy vrátane DPH bud tej z EU, alebo zo SR /po registrácii §7/ a ďalej predávaš v cene zvýšenej o maržu.
DPH nikde nevyčísľuješ.
SIMONAEMMA
08.11.11,12:13
no práveže nepredpokladám prekročenie hranice 13441 eur, preto som si tiež myslela, že registrácia nebude potrebná resp. registrovať sa zatiaľ nemusím, len som mala chaos v tých fakturach, myslela som ze ked kupujem s DPH tak aj dalej predavam s DPH. čiže tak ako si mi poradila, iba kupujem s DPH ale pri mojej fakture dodávatelovi už DPH nevyčíslim, čiže uvediem iba cenu celkovú k úhrade!!!! dakujem za pomoc.
KEJKA
08.11.11,12:15
áno tak. To neznamená že predávaš bez DPH, ved ty musíš sdi nechať zaplatiť celú nákupnú cenu. Len tú DPH nevyčísľuješ.
Odpovedám, lebo zadávaš otázky kde-kade a v inej téme sa zmieňuješ o plánovanom nákupe služieb-inzercie. Tak POZOR na §7a) - prečítaj si odpoved v tej druhej téme.
SIMONAEMMA
08.11.11,12:22
ano, ano možno som to zle napísala. ale myslela som to tak ako píšeš. že DPH iba nevyčíslujem na fakture.

a dakujem aj k tej službe § 7. už som odpovedala. som tu nová, a našla som nejakú inú tému, preto som sa zapojila do diskusie a spomenula som službu. ale už tomu rozumiem. veľmi pekne dakujem