violet10
08.11.11,10:21
V januári 2009 som sa rozviedla, bývalý manžel teraz prišiel s tým, že chce polovicu z ceny bytu. Byt som dostala od mojej mamy, ale už som bola vydatá. V r.2004 sme si byt odkúpili do osobného vlastníctva (tiež za peniaze mojej mamy). Na liste vlastníctva sme teraz obaja. Chcem sa spýtať, či som povinná mu polovicu vyplatiť, keď som byt dostala ja, aj keď už v manželstve. Pôvodne tvrdil že peniaze za byt nechce. Ďakujem za radu
arizona
08.11.11,09:27
Mas nejaky doklad,alebo vies nejako preukazat, ze ti peniaze na kupu poskytla tvoja mama?
Mama byt napisala na oboch,alebo si manzela dopisovala na LV neskor?
Mária27
08.11.11,10:40
Musíš dokázať podľa § 150 obč.z., že si do BSM vložila svoj výhradný majetok = peniaze, ktoré mama darovala len tebe. Táto hodnota sa ti musí z BSM nahradiť, až zvyšok sa bude deliť.
Poznám práve takýto prípad, rodičia boli svedčiť v prospech dcéry, vyplatiť mu musela len nejkých 11 tisíc eur z celého BSM. Myslíš, že bude popierať peniaze od tvojej mamy? Mali ste takú sumu aj našetrené?
Keďže ten byt nemala mama v osobnom vlastníctve, ide len o tvoju zásluhovosť o získanie bytu. Ak ti ale previedla členské práva v bytovom družstve (alebo obom?), to je už veľký dar = cena bytu.
Skutočne si pohľadaj aj iné dôkazy, ako píše arizona, napr. prevod na tvoj účet (z banky).
Majkas
21.11.11,12:04
Dobry den, píšem v mene kamaratky :
Je 3 roky rozvedená, 2 roky má podané o BSM-nakolko sa s ex nedá dohodnúť. Po rozvode v rodinnom dome, ktorý nadobudli už v manželstve, ostal bývat exmanzel a užíva všetok hnutelný majetok. Kamaratka byva v podnajme - može si íst zobrat niektoré hnutelné veci (napr. postel, sedačku, skrinu), ak BSM neni ešte ukončené ?
Majkas
22.11.11,06:49
Dobré ráno-dobrý den, prosíím, nikto mi neodpovie ?
arizona
22.11.11,07:21
Dobry den, píšem v mene kamaratky :
Je 3 roky rozvedená, 2 roky má podané o BSM-nakolko sa s ex nedá dohodnúť. Po rozvode v rodinnom dome, ktorý nadobudli už v manželstve, ostal bývat exmanzel a užíva všetok hnutelný majetok. Kamaratka byva v podnajme - može si íst zobrat niektoré hnutelné veci (napr. postel, sedačku, skrinu), ak BSM neni ešte ukončené ?
Pokial su to veci,ktore nadobudli v manzelstve, tak ma na ich pouzivanie rovnaky narok ako exmanzel.
Pri deleni BSM sa to zohladni,co ktory z exmanzelov vyuziva pre svoju potrebu
Majkas
22.11.11,09:20
hmm-hmm, no lenže už 2 roky má podané o BSM-či to nevadí, že už to majú na súde spísané ??
ale vdaka za názor
Mária27
22.11.11,10:29
Stále sú to spoločné veci a má ich právo užívať, konečné rozdelenie môže byť iné ako návrh. Len či jej ich exmanžel vydá.
Nech napíše predsedovi príslušného súdu a sťažuje sa, že doteraz nebolo vytýčené pojednávanie, že jej tým vzniká ujma.
Majkas
22.11.11,14:43
Pojednávanie uz bolo 2x, 1.x exmanzel slubil ze sa dohodneme a 2. sa hodil PN
Mária27
22.11.11,22:49
Môže od neho aj žiadať odplatu za to, že užíva spoločné veci sám - niečo ako nájomné, len sa to inak volá.
No a k hnuteľným veciam - ak má kľúče a nebojí sa tam pre tie veci ísť, nech si ich vezme a basta. Sú to predsa aj jej veci, aj jej dom. :)
aducha007
04.01.12,08:23
Ahoj,potrebovala by som poradiť!Z akej hodnoty majetku sa vypočíta jeho momentálna cena.Napr.ked sme kúpili pred 6rokmi Citroen Xsara.,ako sa vypočíta jeho hodnota,z nákupnej,alebo momentalnej?Dalej prerabka kúpeľne,okien,bielej techniky..Dom nadobudol bývalý manžel,ešte pred sobašom,čiže ide iba o veci,ktore sme v nom prerobili a kúpili.Dakujem..


Od,
aducha007
Mária27
04.01.12,13:00
Fyzický stav veci sa berie ku dňu zániku BSM (rozvodu), ceny sú v trhových hodnotách ku dňu vyporiadania (zohľadňuje sa napr. inflácia, rast cien nehnuteľností ...).
Ak ste zo spoločného investovali do jeho výhradného majetku (domu), máš nárok na polovicu investície. Pri ohodnotení investície sa tiež stanovuje cena vzhľadom na vývoj cien. Niekedy je to komplikované vypočítať.
riccado
04.01.12,13:20
Fyzický stav veci sa berie ku dňu zániku BSM (rozvodu), ceny sú v trhových hodnotách ku dňu vyporiadania (zohľadňuje sa napr. inflácia, rast cien nehnuteľností ...).
Ak ste zo spoločného investovali do jeho výhradného majetku (domu), máš nárok na polovicu investície. Pri ohodnotení investície sa tiež stanovuje cena vzhľadom na vývoj cien. Niekedy je to komplikované vypočítať.

mas pravdu, mazem svoj prispevok, mohol byt zavadzajuci
surin
10.01.12,16:55
...je mozne napisat cosi take ako cestne vyhlasenie manzela o tom, ze sa vzdava svojho prava na polovicu bytu, teda v pripade ak by doslo k rozvodu?! dakujem
Ice dive
10.01.12,17:25
prečo by sa mal vzdávať svojho práva, keď sa byt nadobudol zo spoločných peňazí... ????
surin
11.01.12,20:33
...no ak by sa byt nadobudol zo spolocnych penazi asi by som sa na taketo nieco nepytala...neviam ako inym, ale mne sa to zda dost logicke !!!
QUOTE=Ice dive;1939405]prečo by sa mal vzdávať svojho práva, keď sa byt nadobudol zo spoločných peňazí... ????[/QUOTE]
Mária27
11.01.12,20:42
...je mozne napisat cosi take ako cestne vyhlasenie manzela o tom, ze sa vzdava svojho prava na polovicu bytu, teda v pripade ak by doslo k rozvodu?! dakujem
Môžete sa tak dohodnúť len ako v zmluve o budúcej zmluve. Dohody o vyporiadaní BSM pred jeho zánikom sú neplatné, tak isto vzdanie sa práv, ktoré majú vzniknúť v budúcnosti.
Mária27
11.01.12,20:44
...no ak by sa byt nadobudol zo spolocnych penazi asi by som sa na taketo nieco nepytala...neviam ako inym, ale mne sa to zda dost logicke !!!
QUOTE=Ice dive;1939405]prečo by sa mal vzdávať svojho práva, keď sa byt nadobudol zo spoločných peňazí... ????[/QUOTE]
Tak napíš priamo, z akých peňazí to bolo, kedy (či počas manželstva) a za akých podmienok.
surin
11.01.12,21:04
...pocas manzelstva sme si vzali hypoteku a kupili sme byt, no a teraz moji rodicia postupne vyplacaju hypoteku...a tak sme sa s manzelom na moju ziadost dohodli,( kedze hypoteku vyplacaju moji rodicia a skoro vsetko, co sa u nas v nasej domascnosti nachadza pochadza tak isto z penazi mojich rodicov ) ze mi manzel takyto "papier" podpise, len nevieme, ci je to vobec mozne
Mária27
11.01.12,21:35
Sú to peniaze, ktoré ty dostávaš darom od svojich rodičov - teda svoj výlučný majetok vkladáš do spoločného. Podľa § 150 občianskeho zákonníka sa to pri vyporiadaní BSM (napr. po rozvode) odpočíta - teda tebe vráti.
Je veľmi dobre mať od manžela potvrdené, že zo svojich peňazí získaných darom od rodičov splácaš spoločnú hypotéku. Človek nikdy nevie ...

§ 150
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.
gabriel.sobota
12.01.12,09:48
Potrebujem poradiť: Pred dvoma rokmi sme sa rozviedli. Bývali sme v rodinnom dome, manželka po rozvode odišla k matke, stará sa o ňu.V dome bývam sám, deti sú už samostatné.Manželke som ponúkol finančné vyrovnanie, jej sa to máli, chce súd. Môže ma súd pripraviť o môj majetkový podiel, keď sa majetku nechcem vzdať a ex manželku chcem vyplatiť?
Mária27
12.01.12,10:34
Súd ťa o tvoj majetok neoberie. Ak sa nebudete vedieť dohodnúť o vyporiadaní, urobí to súd. Súd rozhodne, komu nehuteľnosť pripadne a ako vyplatí druhého. Máš výhodu, ak tam bývaš, súd to zohľadní, mala by ti zostať nehnuteľnosť.
Ak pôjde len o hodnotu nehnuteľnosti, súd si vyžiada ocenenie od súdneho znalca. To môžete urobiť aj sami a nemusíte platiť súdne trovy.
mattto
12.01.12,15:08
Potrebujem poradiť: Pred dvoma rokmi sme sa rozviedli. Bývali sme v rodinnom dome, manželka po rozvode odišla k matke, stará sa o ňu.V dome bývam sám, deti sú už samostatné.Manželke som ponúkol finančné vyrovnanie, jej sa to máli, chce súd. Môže ma súd pripraviť o môj majetkový podiel, keď sa majetku nechcem vzdať a ex manželku chcem vyplatiť?

podať návrh na súd na vyporiadanie BSM môžeš iba 3 roky od právoplatnosti rozsudku o rozvode, potom sa stávate podielovými spoluvlastníkmi - to na margo, že ste sa rozviedli pred 2 rokmi, aby si stihol

vyporiadanie BSM na súde je veľmi zdĺhavý a nákladný proces, lebo súd zisťuje celú masu BSM - teda všetko, čo ste počas manželstva nadobudli a v čase PP rozvodu existovalo, oceňuje sa podľa hodnoty v čase rozhodovania o vyporiadaní...

ak sa nebudete vedieť dohodnúť o zostatkových cenách, súd si prizve znalcov, každý znalecký posudok stojí pár sto eur, z celej zistenej masy BSM sa platí 3% súdny poplatok, takže ak masu BSM bude tvoriť 50 tis. eur, iba na súdnych poplatkoch zaplatíš po skončení konania 1500 eur + súdny poplatok za návrh, ak ho budeš podávať ty + znalečné

preto sa radšej dohodni so ženou
SERVIS
27.01.12,11:08
Dobrý deň, ako by ste riešili sitiáciu... s manželom sme si prerobili otcov dom. Otec je stále majiteľom. Teraz nadišla chvíľa možno rozvodu alebo oddeleného bývania. Ja mienim zostať v dome pri otcovi, ktorý tam býva tiež, doopatrujem ho a budem jeho dedička. V druhej časti domu býva brat, ktorý takisto investoval, ale dom nie je písaný ako dva byty, sú tam nejaké veci spoločné. Manžel by chcel vyplatiť horibilnú čiastku na ktorú má nárok, ale myslím že o niečo menšiu sumu. Čo myslíte, ako by mohol on postupovať aby sa dostal po vyplatenie? Otec má len minidôchodok a žiadne úspory. Ja v podstate zatiaľ tiež nemám dom na papieri aby som bola ochotná manžela vyplácať, zostať aj bez peňazí a len s príľubom že dom zdedím ja...lebo stať sa môže ešte všeličo... Môže teda manžel už teraz niečo požadovať na svokrovi /mojom otcovi?/
Braňo
27.01.12,11:14
môže požadovať polovicu investície, ktorú ste platili počas manželstva.
SERVIS
27.01.12,11:17
a od koho?
arizona
27.01.12,11:26
od vlastnika, resp. od tych, co dom uzivaju
SERVIS
27.01.12,11:36
a keď sa otec pominie a ja zostanem vlastníčkou domu, tak môže to žiadať odomňa?
arizona
27.01.12,11:46
a keď sa otec pominie a ja zostanem vlastníčkou domu, tak môže to žiadať odomňa?
Myslim, ze mu je jedno,kto mu peniaze vyplati. Dozaduje sa len toho,na co ma narok.
Nic v zlom, ale asi je lepsie rozmyslat,ako mu jeho peniaze vyplatit a co najskor vec vysporiadat...
Behanie po sudoch asi nebude nic prijemne ani pre jednu stranu
SERVIS
27.01.12,11:57
Ja iba robím prieskum čo môžem čakať alebo ako sa pripraviť.. peniaze totiž nemám ani ja ani otec...Ja mu právo neodopieram, to je jasné že chce iba svoje. Ale neodpovedal si mi na otázku či po prebehnutí dedičstva bude môcť pýtať vyplatenie odomňa...
Mária27
27.01.12,15:51
Môže. Dedí sa nielen majetok ale aj dlhy - až do výšky zdedeného majetku.
dragoboarder
04.07.12,05:19
Ahojte, poradaci, trosku sa vsuniem do temy, nechcem zakldat novu. Rodicia sa rozviedli, a po ocovi mi ostal privesny vozik, je prihlaseny a napisany na jeho meno. uz je viac ako rok po rozvode, chcems a spytat je daka moznost prehlasit privesny vozik na moje meno? Z ocom niesom absolutne v kontakte a preto nie je mozne aby mi vozik odhlasil on!!!

Dakujem
draik
04.07.12,08:16
Najvyšší čas ten kontakt nadviazať.
dragoboarder
04.07.12,09:03
Najvyšší čas ten kontakt nadviazať.

dakujem, ale zial nepotrebujem radu o nadvezovani kontaktov, niekedy to nie je mozne, ale o tom ako najst cestu vypsporiadat ten vozik :-(
mattto
04.07.12,09:19
dakujem, ale zial nepotrebujem radu o nadvezovani kontaktov, niekedy to nie je mozne, ale o tom ako najst cestu vypsporiadat ten vozik :-(

draik ti dobre radí, bez otca vozík neprepíšeš, bodka