dusankarolcik
08.11.11,11:48
Zdravím vás,

potreboval by som overiť, či je správny tento postup pri prevode jednoosobovej sro. Konateľ sa nemení, ostáva pôvodný. Mal by to byť tento postup:

1. Zmluva o prevode obchodného podielu (tu neviem, či uviesť, že nadobúdateľ súhlasí s pôvodnou ZL alebo jej dodatkom resp. ako to uviesť...) - 2x, overené podpisy
2. Rozhodnutie jediného spoločníka o udelení súhlasu na prevod OP na osobu, ktorá nie je spoločníkom - 2x, neoverovať (nemá to prosím niekto správne sformulované?)
3. Úplné znenie zakladateľskej listiny ako jediný spoločník bude uvedený nový spoločník - 1x neoverovať (niekde som sa dočítal, že dodatky netreba, že to nahrádza rozhodnutie jediného spoločníka. Poslať teda pôvodnú ZL s dodatkom, alebo ZL s prepísaným spoločníkom alebo ani jedno a stačí rozhodnutie bod 2?)
4. Vyhlásenie nového jediného spoločníka podľa 105a Obch. zák. - 1x, podpis overiť
5. podpisovy vzor noveho majitela - 1x, overený podpis (niekde som čítal, že toto netreba?)
6. návrh na OR - zmenové tlačivo - 1x, overený podpis.

Na živnostenský sa oznamuje len zmena konateľa, nie spoločníka však?

Ďakujem pekne.

Dušan
CrakeN
08.11.11,16:50
1) Nadobúdateľ súhlasí s pôvodnou ZL - podpisy overujú obaja
2) Stačí v rozhodnutí jednoducho uviesť, že spoločník Janko Hraško súhlasí podľa zmluvy o prevode OP s prevodom podielu na nového nadobúdateľa Fera Mrkvičku ... Rozhodnutie musí byť overené.
3) Dodatok k ZL je zároveň aj novým znením ZL, teda treba vyhotoviť novú ZL s uvedenými zmenami, ktoré sa budú zapisovať + overený podpis nového spoločníka a pôvodného konateľa
5) Podpisový vzor môže byť súčasťou ZL, kde podpis spoločníka a konateľa slúži zároveň ako podpisový vzor. Avšak za spoločnosť koná konateľ, ktorý je pôvodný, čiže toto netreba riešiť.

Na živnostenskom by sa mali nahlasovať všetky zmeny, teda aj spoločníka + rovnako tieto zmeny nechať úrad nahlásiť aj na daňový ...
dusankarolcik
08.11.11,17:38
Ďakujem za odpoveď. Ešte sa chcem opýtať, ZL ostáva úplne bez zmeny len sa k nej pripojí dodatok?
CrakeN
08.11.11,17:49
Dodatok bude vlastne nová ZL so zmenenými údajmi pri spoločníkoch ...
zalobaba
08.11.11,18:09
Trochu ťa poopravím:


1) Nadobúdateľ súhlasí s pôvodnou ZL - podpisy overujú obaja k ZL musí pristúpiť iba v prípade, ak diteraz nebol spoločníkom predmetnej spoločnosti
2) Stačí v rozhodnutí jednoducho uviesť, že spoločník Janko Hraško súhlasí podľa zmluvy o prevode OP s prevodom podielu na nového nadobúdateľa Fera Mrkvičku ... Rozhodnutie musí byť overené. Podpisy na rozhodnutí nie je potrebné overovať
3) Dodatok k ZL je zároveň aj novým znením ZL, teda treba vyhotoviť novú ZL s uvedenými zmenami, ktoré sa budú zapisovať + overený podpis nového spoločníka a pôvodného konateľa dodatok nie je potrebné vyhotoviť, postačuje úplné znenie ZL, podpis nového konateľa/ľov nie je potrebné overiť
5) Podpisový vzor môže byť súčasťou ZL, kde podpis spoločníka a konateľa slúži zároveň ako podpisový vzor. Avšak za spoločnosť koná konateľ, ktorý je pôvodný, čiže toto netreba riešiť. Podpisový vzor iba v prípade vymenovania úplne nového konateľa (teda takého, ktorý doteraz nebol konateľom predmetnej spoločnosti)

Na živnostenskom by sa mali nahlasovať všetky zmeny, teda aj spoločníka + rovnako tieto zmeny nechať úrad nahlásiť aj na daňový ... na ŽÚ sa ohlasujú iba údaje, ktoré ŽÚ eviduje, v prípade takejto zmeny iba údaje o konateľoch (nie spoločníkoch) + požiadať JKM ŽÚ o ohlásenie uvedených zmien aj na DÚ
dusankarolcik
08.11.11,18:22
Lenže zmluva znie asi takto, takže neviem, kde tam čo pomeniť....

Zakladateľská listina o založení spoločnosti s ručením obmedzeným

Zakladateľ XYZ sa rozhodol v zmysle § 105 - § 153 Obchodného zákonníka založiť spoločnosť s ručením obmedzeným za podmienok uvedených v ďalšom texte.

I.
Obchodné meno spoločnosti, sídlo...

II.
Predmet činnosti spoločnosti....

III.
1. Základné imanie spoločnosti tvorí peňažný vklad zakladateľa v sume 5000,- Eur (slovom päť tisíc eur). Bude splatené v plnej výške pred podaním návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra.
2. Správcom vkladu v zmysle § 60 odsek 1 Obchodného zákonníka je XYZ

IV.
Orgánmi spoločnosti sú:
a. Valné zhromaždenie, ktorého pôsobnosť vykonáva ako jediný spoločník zakladateľ.
b. Štatutárny orgán: konateľ spoločnosti. Zakladateľ spoločnosti menuje za konateľa XYZ, ktorý bude v mene spoločnosti konať samostatne.

V.
info o rezervnom fonde...

VI.
1. Spoločnosť sa zakladá na dobu neurčitú.
2. Smrťou zakladateľa spoločnosť nezaniká. Jeho obchodný podiel sa dedí v zmysle § 116 ods. 2 Obchodného zákonníka.
3. Obchodný podiel alebo jeho časť možno previesť na iného so súhlasom valného zhromaždenia.
4. o zvýšení a znížení základného imania rozhoduje valné zhromaždenie. Zvýšiť základné imanie spoločnosti možno:
a. novým peňažným alebo nepeňažným vkladom zakladateľa,
b. z nerozdeleného zisku alebo prostriedkov fondov vytvorených zo zisku,
c. prevzatím záväzku na nový vklad inou osobou.

VII.
1. Právne vzťahy spoločnosti sa riadia príslušnými ustanoveniami Obchodného zákonníka.
2. Zakladateľovi podieľajúcemu sa na založení spoločnosti alebo na činnostiach smerujúcich k nadobudnutiu oprávnenia a jej činnosť nebudú patriť z tohto dôvodu žiadne výhody.
3. Prvý konateľ spoločnosti podľa tejto zakladateľskej listiny, svojim podpisom prijíma funkciu konateľa a zároveň tento podpis bude slúžiť ako podpisový vzor. Predpokladané náklady súvisiace so založením a vznikom spoločnosti sú odhadované na ... Eur (slovom ... eur). Všetky náklady súvisiace so založením spoločnosti, ktoré uhradil spoločník do vzniku spoločnosti, nesie spoločnosť ako náklady v prvom obchodnom roku.

V ... dňa:

Zakladateľ spoločnosti .................................................. ......
Economic
09.11.11,14:39
V úplnom znení máš aktuálne údaje v zakladateľskej listine : teda aktuálny spoločník, konateľ, obchodné meno, sídlo, Euro....... Všetko na skutkový stav. Jedine u konateľa môžeš mať napísané tak, že prvým konateľom bol : xxxx. v čase od - do a nový konateľ XXX Od xxx je :
V závere uvedieš, že úplné znenie ZL vyhotovil konateľ spoločnosti Jožko Mrkvička, dňa....
dusankarolcik
11.11.11,14:50
Stále som si nie istý, ako upraviť začiatok zmluvy, v ktorom sa hovorí o tom, že som sa rozhodol založiť sro. Meniť sa bude len majiteľ, nebude konateľom..., konateľom ostávam naďalej ja.....
Economic
11.11.11,16:15
Stále som si nie istý, ako upraviť začiatok zmluvy, v ktorom sa hovorí o tom, že som sa rozhodol založiť sro. Meniť sa bude len majiteľ, nebude konateľom..., konateľom ostávam naďalej ja.....

V úvode zmluvy sa uvádza spoločník. Majiteľ = spoločník.
dusankarolcik
12.11.11,00:02
áno viem ale nebudem zrejme písať, že nový spoločník xyz sa rozhodol založiť spoločnosť, keď už založená je...
KEJKA
12.11.11,05:48
tiež mi to nesedí, ale je a má to byť úplné znenie. Tým, že jz prevzal, naplnil svoje rozhodnutie založiť. Prevzatie podielu existujúcej sro je len forma realizácie toho rozhodnutia.
Podľa môjho názoru by tam nemusel byť zvrat "rozhodol sa založiť", ale
iba jednoducho v minulom čase "založil"............to by hádam zápisu do OR nevadilo a vyhovovalo by ti to viac?
Economic
12.11.11,08:34
Ja osobne tú vetu, že založil zmením a to tak, že nadpis je : Zakladateľská listina - úplné znenie a dolu v texte pod tým je meno,priezvisko, r.č., bydlisko spoločníka - jediný spoločník spoločnosti s ručením obmedzeným XXXX s.r.o.
a pokračuje všetko ostatné...sídlo......