Arkan81
08.11.11,12:22
Zdravím vospolok,
potreboval by som radu ohľadne nesplácania pôžičky dlžníkom - fyzickou osobou v takejto situácii:

- známemu som požičal 60 000 Sk (koncom roka 2008, ešte pred prechodom na €)
- dlh mal zaplatiť v 15.-tich mesačných splátkach po 150 €, čiže celkovo 2250 € (do marca 2010)
- podpísali sme zmluvu podľa Obč. zák. (s overenými podpismi)

- problémy nastali asi po pol roku (keď som sa ja odsťahoval do iného mesta), kedy prestal platiť (bez vysvetlenia) a niekoľko mesiacov som ho nemohol zohnať (neotváral dvere, nedvíhal telefóny, atď.)

- po mnohých urgenciách a márnych pokusoch o stretnutie "zoči-voči" časť zostávajúceho dlhu splatil
- od februára 2011 (kedy naposledy poslal nejaké peniaze a takmer rok po termíne splatnosti) stále zostala nezaplatená čiastka vo výške 1250 €
- odvtedy mi znova neberie telefón a mňa to už prestalo baviť, takže chcem pristúpiť k vymáhaniu pohľadávky.

Moje otázky:

1) Môžem si nárokovať iba zostávajúcu čiastku (tých 1250 €) alebo môžem požadovať navýšenie sumy, keďže nebola dodržaná lehota splatnosti?

2) V prípade že áno, je na to nejaký 'koeficient'?

3) Stiahne si exekútor prípadnú odmenu z mojich 1250 €, alebo bude pripočítaná k celkovej vymáhanej sume?
Mgr.Shrek
08.11.11,11:32
1) Závisí podľa toho, ako ste mali podpísanú zmluvu a aké boli sankcie v prípade omeškania s plnením zmluvných strán.
2) znova podľa zmluvy
3) základom na výpočet odmeny je výška pohľadávky. Súdny exekútor si bude vymáhať okrem tvojej pohľadávky aj svoje trovy, teda tvoja pohľadávka ostane nedotknutá.
Inak, na to,a by si sa mohol obrátiť na exekútora potrebuješ právoplatný a vykonateľný exekučný titul a tým zmluva sama o sebe nie je, aj keď sú podpisy overené. Pozri si § 41 zákona č. 233/1995 Z. z. Exekučný poriadok
tictac7
08.11.11,11:40
Základná otázka - mal si písomnú zmluvu? Máš v zmluve dohodnuté úroky a prípadný úrok z omeškania v prípade nedodržania splatnosti? Exekútor je až tá posledná inštancia, najskôr je podanie návrhu na vydanie platobného rozkazu na Okresný súd podľa miesta trvalého pobytu dlžníka - samozrejme, že musíš mať dôkaz na základe, ktorého návrh podávaš, teda zmluvu, prehľad doterajších úhrad, doklad, že si mu tie peniaze naozaj požičal. V tomto návrhu si aj uplatníš príslušenstvo k istine, teda všetky úroky. Ak je všetko O.K. zaplatíš súdny poplatok (6% z vymáhanej sumy), súd vydá platobný rozkaz. Ak sa dlžník neodvolá a napriek tomu po nadobudnutí právoplatnosti nezaplatí, až potom sa môžeš obrátiť na exekútora. No a tento si to ešte navýši o svoje trovy (ale aj Teba to bude opäť niečo stáť). Potom čakáš mesiac, rok, dva, desať - závisí od toho na akého exekútora naďabíš a buď niečo vymôže, alebo Ti oznámi, že dotyčný nemá žiadny majetok a Teba to stálo len peniaze, lebo on exekúciu zastaví a Ty mu musíš zaplatiť a už si zaplatil aj súdny poplatok. No a keď sa náhodou dotyčný odvolá ešte proti platobnému rozkazu, tak si k tomu pripočítaj ďalšie mesiace alebo roky, + náklady na právne zastupovanie (ale o to si zas budeš môcť povýšiť sumu, čo od neho žiadaš). Záver, k peniazom sa môžeš dostať do pol roka, o desať rokov alebo vôbec....
tictac7
08.11.11,11:41
a opäť ma niekto dnes predbehol :)
Arkan81
08.11.11,11:56
K bodom 1 a 2: sankcie ani úrok z omeškania v zmluve neboli definované, vlastne ani úroková miera. Je tam len potvrdenie že dlžník prevzal pôžičku 60 000 Sk a že sa zaväzuje vrátiť celkovo 2250 € do 15 mesiacov a splátky bude uhrádzať vždy do 20. dňa mesiaca (čo sa ale nedialo).
Arkan81
08.11.11,12:00
Ešte k majetku dotyčného: má stále zamestnanie, byt aj auto. Hoci byt môže mať v bezpodielovom spoluvlastníctve a auto zrejme na lízing.
tictac7
08.11.11,12:02
K bodom 1 a 2: sankcie ani úrok z omeškania v zmluve neboli definované, vlastne ani úroková miera. Je tam len potvrdenie že dlžník prevzal pôžičku 60 000 Sk a že sa zaväzuje vrátiť celkovo 2250 € do 15 mesiacov a splátky bude uhrádzať vždy do 20. dňa mesiaca (čo sa ale nedialo).

v tom prípade si môžeš počítať úrok z omeškania vo výške 9,25% p.a. za každý deň omeškania jednotlivých splátok. Nakoľko ani v minulosti neplatil na čas, môžeš si uplatniť tento úrok aj na týchto splátkach.
Janyja73
08.11.11,12:49
Ak nechceš čakať mesiace, roky..., prípadne urýchliť exekučný titul - obráť sa na mediátora.
Je rýchly, lacnejší ako advokát a súd. Nemá síce právo predvolať dlžníka, ale môže ho v rámci mediačného konania osloviť. V 80 % to funguje:)
Arkan81
10.11.11,07:51
Ďakujem všetkým za rady. Zarazili ma však vaše upozornenia ohľadne dĺžky celého procesu. Však keď predložím doklady na súd a ten do nejakej lehoty vydá platobný rozkaz ten nadobudne právoplatnosť, po uplynutí zákonom stanovenej lehoty nastúpi exekútor, zablokuje jeho účet, nechá mu tam živ. minimum strhne si odmenu zvyšok pošle mne a takto sa to bude diať každý ďalší mesiac až kým nedôjde k vyrovnaniu dlhu, či?
Kája.
10.11.11,08:12
Ďakujem všetkým za rady. Zarazili ma však vaše upozornenia ohľadne dĺžky celého procesu. Však keď predložím doklady na súd a ten do nejakej lehoty vydá platobný rozkaz ten nadobudne právoplatnosť, po uplynutí zákonom stanovenej lehoty nastúpi exekútor, zablokuje jeho účet, nechá mu tam živ. minimum strhne si odmenu zvyšok pošle mne a takto sa to bude diať každý ďalší mesiac až kým nedôjde k vyrovnaniu dlhu, či?

No tak by to malo fungovať. Moja skúsenosť návrh na vydanie platobného rozkazu podaný v marci 2011, vydaný bol v auguste 2011, nakoľko si druhá strana nepreberá poštu právoplatným sa nestal nikdy. Súd v septembri zrušil platobný rozkaz a nariadil pojednávanie na koniec decembra 2011, to predpokladám, že druhá strana sa nedostaví a budem čakať na ďalšie pojednávanie. Chcem veriť, že do konca roka 2012 budem mať právoplatné rozhodnutie s ktorým by som mohla ísť k exekútorovi.