peta055
08.11.11,13:39
Čaute poraďáci, ja viem, že táto téma tu bola stotisíckrát omieľaná, ale ja tomu stále nerozumiem, dúfam, že mi poradíte...
Mám zamestnanca, ktorému prišla exekúcia z Krajského súdu na sumu 68,0 Eur. Potom mu prišla exekúcia z Poštovej banky, úver, ktorý nesplácal, teda mu istú sumu treba stŕhať zo mzdy až do uspokojenia pohľadávky. Čistú mzdu za tento mesiac má 668,05 Eur. Prosím, ako mám postupovať pri výpočte exekúcie a koľko mu môžem strhnúť zo mzdy? ďakujem veľmi pekne
Mgr.Shrek
08.11.11,12:53
Ide o neprednostné pohľadávky.
Povinnému sa z jeho čistej mzdy nesmie zraziť tzv. základná suma. Výšku tejto základnej sumy upravuje ustanovenie § 1 nariadenia vlády SR č. 268/2006 Z. z. o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia nasledovne (ďalej len „nariadenie vlády“).


㤠1

1) Základná suma, ktorá sa nesmie zraziť povinnému z jeho mesačnej mzdy, je 60 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky.2) Na každú osobu, ktorej povinný poskytuje výživné, sa započítava 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky; rovnako to platí aj na manžela povinného, ktorý má samostatný príjem.3) Ak sa zrážky zo mzdy vykonávajú z miezd oboch manželov, započíta sa 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky na dieťa, ktoré spoločne vyživujú, každému z nich osobitne.4) 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky, sa nezapočítava na tú osobu, v ktorej prospech trvá výkon rozhodnutia na vymoženie pohľadávky výživného.“

Tieto pravidlá pre určenie výšky základnej sumy však neplatia v prípade, ak predmetom exekúcie je výživné na maloleté dieťa. V tomto prípade sa základná suma určená podľa predchádzajúcich pravidiel znižuje o 30 %.
Z čistej mzdy sa následne odpočíta základná suma a zostatok sa zaokrúhli na celé eurocenty smerom nadol na sumu deliteľnú troma. Tento zostatok sa rozdelí na tretiny.
Vo všeobecnosti platí pravidlo, že zrážky sa vykonávajú len s jednej tretiny (z prvej tretiny). To však neplatí v prípade, ak predmetom exekúcie sú tzv. prednostné pohľadávky, na uspokojenie ktorých sa zrážky vykonávajú z dvoch tretín, a to najprv z druhej tretiny a ak táto zrážka na uspokojenie prednostnej pohľadávky nepostačuje, zrážka sa vykoná aj z prvej tretiny.
Prednostnými pohľadávkami sú:
a) pohľadávky výživného;
b) pohľadávky náhrady škody spôsobenej poškodenému ublížením na zdraví;
c) pohľadávky náhrady škody spôsobenej úmyselnými trestnými činmi;
d) pohľadávky daní, poplatkov, ciel, sociálneho zabezpečenia a zdravotného poistenia.

Z tretej tretiny sa zrážky nevykonávajú, tá vždy zostáva povinnému.
V prípade, ak zostatok čistej mzdy po odpočítaní základnej sumy prevyšuje sumu jeden a pol násobku sumy životného minima na plnoletú fyzickú osobu, tak tretiny sa vypočítajú z tejto sumy a zrážky sa budú vykonávať okrem prvej a druhej tretiny aj zo sumy o ktorú zostatok čistej mzdy prevyšuje tento jeden a pol násobok sumy životného minima na plnoletú fyzickú osobu.

Tieto pravidlá platia aj v prípade, ak je voči povinnému vedených viacero exekučných konaní zrážkami zo mzdy. Pohľadávky sa uspokojujú podľa ich poradia, pričom poradie pohľadávok sa spravuje dňom, kedy sa platiteľovi mzdy doručil príkaz na začatie exekúcie.
Aj z tohto pravidla však platí výnimka, že pohľadávky na výživnom majú prednosť pred všetkými ostatnými pohľadávkami. V prípade, ak je voči povinnému vedených viacero exekúcií na výživné a zrážky zo mzdy nepostačujú na uspokojenie pohľadávok na bežnom výživnom, tak suma zrazená z druhej tretiny sa rozdelí pomerne podľa výšky vyživovacej povinnosti povinného k jednotlivým oprávneným.
Zrážky zo mzdy vo väčšom rozsahu, než je uvedené hore, je možné vykonať len so súhlasom povinného.
peta055
08.11.11,13:19
Teda mu mám zraziť len jednu tretinu? Keď rátam, vychádza mi to takto: 668,05-113,89-47,45= 506,71, t.j. zaok. 560,70. Ďalej 560,70/3=168,9. To je tá tretina, ktorú mu mám zraziť? Neexistuje nejaký výpočet na to, koľko maximálne môžem zraziť povinnému?
Môžem mu k tej jednej tretine prirátať 68,0, alebo mám najskôr zraziť 68,0 Eur, pretože exekúcia na túto sumu prišla skôr a potom až 168,9?
Mgr.Shrek
08.11.11,15:01
Ide o neprednostné pohľadávky, ktoré však majú určité poradie, tzn. tá ktorá došla skôr sa aj skôr uhrádza.
Tzn. jednu tretinu zašleš tomu exekútorovi, ktorý má skoršie poradie a tomu druhému oznámiš, že je v poradí.
Keďže zo pohľadávka zo súdu došla skôr, uhradíš najprv tú a potom zvyšok pošleš druhému exekútorovi.
168,9 - 68 (pre súd) = 108,9
Jana Motyčková
08.11.11,15:19
Nad 284,74 sa zráža všetko. Čiže prvá tretina je 506,71-284,74 plus 1/3 z 284,74 = 316,88 €.
Na prvú zráźku pôjde 68, na druhú 316,88-68.