Sarlotka
08.11.11,14:48
Snazila som sa najst na porada, snad sa neopakujem...

kedy moze nova sro fakturovat, az po prideleni DIC ?
spolocnost je zapisana na orsr, registrovana na DU, len nejako stale neprichadza rozhodnutie o prideleni DIC a spolocnost by potrebovala uz fakturovat moze?
a prosim aj nejake odvolavky....

Dakujem.
a_je_to
08.11.11,14:05
Ako vieš, že je registrovaná na DU, keď nemáš kartičku s DIČ? Ja som mal podobnú situáciu pred mesiacom. Zavolal som na DÚ - registráciu práv. osôb a požiadal som, aby mi DIČ nadiktovali, lebo kartička s DIČ bola na pošte v inej obci. Nadiktovali mi a ja som fakturoval. Bez DIČ je problém fakturovať, ale aj to sa dá do faktúry doplniť dodatočne perom. Aby aspoň IČO bolo ... Odberateľ to však môže právom zneužiť na obštrukciu pri včasnej úhrade ... že čakal na DIČ.
Sarlotka
08.11.11,14:09
myslela som to tak ze registracny formular spolocnost na DU podala... len uz caka vyse 47 dni na karticku...
Sarlotka
08.11.11,14:15
a este by ma zaujimla teraz som isla pozriet na moji karticku napr vznikne spolocnost 1.9. na karticke (osvedcenie o regisracii a prideleni dan. ident. cisla) je datum 8.9. to znamena ze v case od 2.9.-7.9. by som mohla tiez fakturovat a nasledne doplnit dic?
Sarlotka
08.11.11,14:15
naozaj by ma zaujimalo ci sa niekde v zakone riesit obdobie do ziskania DIC...
a_je_to
09.11.11,08:07
naozaj by ma zaujimalo ci sa niekde v zakone riesit obdobie do ziskania DIC...
...ale, veď v zákone je to vyriešené. V § 31, zákona o správe daní je to uvedené, treba ho čítať aj medzi riadkami. Osoba, ktorá získa oprávnenie na podnikanie je povinná požiadať správcu dane o registráciu do 30 dní. Za deň získania oprávnenia sa považuje deň, keď osoba je oprávnená začať podnikať. A začať podnikať znamená všetko ... nakupovať, dodávať, fakturovať a inkasovať úhrady za dodávky. Horšie by to bolo s predajom cez ERP, lebo tú bez DIČ nemožno zaregistrovať a uviesť do prevádzky.
Za obdobie do pridelenia DIČ fakturuješ bez neho. Po jeho pridelení oznámiš odberateľovi číslo DIČ a požiadaš ho, aby si ho doplnil do faktúry. Ak daňová kontrola nájde u Tvojho odberateľa faktúru bez DIČ, môže iba skontrolovať podľa obchodného mena, sídla a IČO, či subjekt je registrovaný pre daň.
Sarlotka
09.11.11,10:55
...ale, veď v zákone je to vyriešené. V § 31, zákona o správe daní je to uvedené, treba ho čítať aj medzi riadkami. Osoba, ktorá získa oprávnenie na podnikanie je povinná požiadať správcu dane o registráciu do 30 dní. Za deň získania oprávnenia sa považuje deň, keď osoba je oprávnená začať podnikať. A začať podnikať znamená všetko ... nakupovať, dodávať, fakturovať a inkasovať úhrady za dodávky. Horšie by to bolo s predajom cez ERP, lebo tú bez DIČ nemožno zaregistrovať a uviesť do prevádzky.
Za obdobie do pridelenia DIČ fakturuješ bez neho. Po jeho pridelení oznámiš odberateľovi číslo DIČ a požiadaš ho, aby si ho doplnil do faktúry. Ak daňová kontrola nájde u Tvojho odberateľa faktúru bez DIČ, môže iba skontrolovať podľa obchodného mena, sídla a IČO, či subjekt je registrovaný pre daň.

dakujeeem presne toto som potrebovala ja som to nevedela nikde najst.. velmi ste mi pomohli..
tweedle
05.10.12,14:10
a ako treba postupovať ak, sa prechádzalo zo živnosti na SRO, firma už má IČO ale, čaká sa na DIČ. Registrácia prebehla elektronicky, ale bolo nám povedané, že to môže trvať 4 mesiace, že taký majú sklz, aby sme to opätovne skúsili osobne, čo tiež už trvá viac ako 2 týždne. Ako máme postupovať, ak chceme predávať v hotovosti? živnosť je už bohužiaľ zrušená. Znamená to že nemôžeme predávať?
marjankaj
05.10.12,15:31
a ako treba postupovať ak, sa prechádzalo zo živnosti na SRO, firma už má IČO ale, čaká sa na DIČ. Registrácia prebehla elektronicky, ale bolo nám povedané, že to môže trvať 4 mesiace, že taký majú sklz, aby sme to opätovne skúsili osobne, čo tiež už trvá viac ako 2 týždne. Ako máme postupovať, ak chceme predávať v hotovosti? živnosť je už bohužiaľ zrušená. Znamená to že nemôžeme predávať?
DIČ nie je povinný údaj na faktúrach.
Ak chcete predávať v hotovosti musíte mať ERP zaregistrovanú na DÚ a tam je DIČ povinné..