tangel
08.11.11,14:54
Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť. Aká je záručná doba na štartovaciu kladku, ktorú mi vymenili v servise na kosačke? V Občianskom zákonníku §654 som našla, že záručná doba na opravu je 3 mesiace. Koľko je záručná doba na samotný náhradný diel? Podľa akého predpisu?

Vopred ďakujem
misoft
08.11.11,17:24
Ako na nový výrobok. Kosačke bude plynúť ďalej záruka, novému dielu beží záruka 2 roky odo dňa namontovania (ale len tej kladke!)
tangel
09.11.11,07:31
Ale tá kladka je len vnútorná náplň štartovania, nie je samostante funkčným celkom a tvrdia mi, že sa tam neposkytuje záručná doba 2 roky. Je to náhradný diel a spolu s opravou mi tam poskytli iba 3-mesačnú záručnú dobu. Je to tak správne?
misoft
09.11.11,16:55
http://www.porada.sk/t128041-zarucna-doba-na-nahradne-diely.html
tu je tiež o náhradných dieloch.
Tvrdiť môžu, ale v zákone je stanovené, že na každý výrobok (teda aj na náhradný diel) je predpísaná záručná doba 24 mesiacov). Zákon nerozlišuje, či je to výrobok, alebo náhradný diel - servis sa musí držať Občianskeho zákonníka (Zákon č.40/1964 Zb.) §620 -§621:

§ 620


(1) Záručná doba je 24 mesiacov. Ak je na predávanej veci, jej obale alebo návode k nej pripojenom vyznačená lehota na použitie, neskončí sa záručná doba pred uplynutím tejto lehoty.

(2) Ak ide o použitú vec, kupujúci a predávajúci sa môžu dohodnúť aj na kratšej záručnej dobe, nie však kratšej než 12 mesiacov.

(3) Pri veciach, ktoré sú určené na to, aby sa užívali po dlhšiu dobu, ustanovujú osobitné predpisy záručnú dobu dlhšiu ako 24 mesiacov. Záručná doba presahujúca 24 mesiacov sa môže týkať i len niektorej súčiastky veci.

(4) Na žiadosť kupujúceho je predávajúci povinný poskytnúť záruku písomnou formou (záručný list). Ak to povaha veci umožňuje, postačí namiesto záručného listu vydať doklad o kúpe.

(5) Vyhlásením v záručnom liste vydanom kupujúcemu alebo v reklame môže predávajúci poskytnúť záruku presahujúcu rozsah záruky ustanovenej v tomto zákone. V záručnom liste určí predávajúci podmienky a rozsah tejto záruky.

§ 621


Záručné doby začínajú plynúť od prevzatia veci kupujúcim. Ak má kúpenú vec uviesť do prevádzky iný podnikateľ než predávajúci, začne záručná doba plynúť až odo dňa uvedenia veci do prevádzky, pokiaľ kupujúci objednal uvedenie do prevádzky najneskôr do troch týždňov od prevzatia veci a riadne a včas poskytol na vykonanie služby potrebnú súčinnosť.