cagica
08.11.11,16:52
Chcem sa poradiť, ako mám zaúčtovať následovný prípad. Podala som DPH v staovenej lehote, kde vznikol nadmerný odpočet DPH
Pri zaraďovaní dokladov som zistila, že tento nadmerný odpočet je vyšší ako mal byť pôvodne, tak som podala dodatočné daňové priznanie. ako to mám prosím Vás zaúčtovať?
343 020/321 000 - prvý krok - nadmerný odpočet
- druhý krok ? - zaúčtováva sa aj dodatočné daňové priznanie s rozdielom, ktorý mám vrátiť DÚ ak áno tak ako?
- tretí krok - DÚ ma už požiadal o vrátenie predmetného NO - ako to zaúčtovať?
- štvrtý krok - úhrada predmetného No ....../211 002?
nestretla som sa ešte s takým niečim, prosím poraďte mi. Ďakujem :mee:
calawen
08.11.11,16:00
takže...

pozri si v účtovníctve pohyby na účte 343 za daný mesiac/štvrťrok (nerátaj tam však úhradu vlastnej povinnosti alebo vrátený nadmerný odpočet za predchádzajúce obdobie). Táto suma by ti mala korešpondovať so sumou uvedenou v priznaní.

DPH na
prijatej faktúre účtuješ 343/321
vystavenej faktúre 311/343

Predpokladám, že si do DPH zabudla zahrnúť nejakú vystavenú faktúru - nabudúce si vytlač zoznam dokladov vstupujúcich do DPH a tento si poodškrtávaj, či je všetko v priznaní...

Ako som pochopila, ten nadmerák ti už vrátili, tak tú sumu by som účtovala nasledovne:
skutočný NO 221/343
rozdiel 221/379

a úhradu redmetného NO - tej vyššej sumy 379/221
KEJKA
08.11.11,16:07
ja mám pri mesačnom zúčtovaní DPH výsledný vzťah na jednom účte 343.MM, ak je to NO, tak na strane MD-pohľadávku.
Ak mi DU vrátil NO v plej výške tak sa tento účet vyrovnal.
Pri spracovaní dod.DP DPH mám na rovnakej 343.MM nižšiu sumu na strane MD, takže výsledok - KZ účtu 343.MM je záväzok voči DU vo výške, ktorú mám vrátiť.
ja účtujem len platby
vratka NO 221/343.MM
neskor platba preplatku NO .......343.MM/221