Talabova
09.11.11,06:56
Dobrý deň,
po včerajšom rozhovore s jedným múdrym pánom, ktorý je jediným konateľom s. r. o. som sa dozvedela, že niekedy vyberie peniaze z účtu ako dotáciu pokladne, ale fyzicky ich do tej pokladne nedá. Preto by ma zaujímalo, keďže nemá povinnosť auditu, kto (napr. aký orgán alebo kontrola) môže skontrolovať hotovosť v pokladni.

Ďakujem.
Tweety
09.11.11,06:04
Dobrý deň,
po včerajšom rozhovore s jedným múdrym pánom, ktorý je jediným konateľom s. r. o. som sa dozvedela, že niekedy vyberie peniaze z účtu ako dotáciu pokladne, ale fyzicky ich do tej pokladne nedá. Preto by ma zaujímalo, keďže nemá povinnosť auditu, kto (napr. aký orgán alebo kontrola) môže skontrolovať hotovosť v pokladni.

Ďakujem. A ako to ten pán zaúčtováva? Ak zaúčtuje príjem do pokladne, má potom manko, ktoré podlieha zosobneniu. Na kontrolu účtovníctva je tu DÚ.
KEJKA
09.11.11,06:21
účtovníčka mu to iste zúčtuje ako dotáciu pokladnice, alebo lepší prípad ako pôžičku, teda pohľadávku voči konateľovi.
V prípade účtovania dotácie zrejme účtuje aj výdavky na základe blokov, ktoré od konateľa dostane a tým sa stav pokladnice zníži.
V prípade účtovania pôžičky sa stav pokladnice nemení /preto je toto správnejšie/, ale ak konateľ hotovosť míňa a bločky predkladá do účtovníctva, napr. kvôli nákladom, tak sa hotvosť dostane časom do mínusu.
Šikovná účtovníčka si s týmto poradí ľahko, plus dá konateľovi podpísať 4x do roka inventarizáciu hotovosti a účtovníctvo je čisté.
Mám zato, že dotyčný múdry pán, ani nevie, čo sa mu vo firme robí - teda ako sa mu robí, či nerobí účtovníctvo.
Talabova
09.11.11,06:22
No predpokladám, že normálne zaúčtuje výber z účtu, peniaze na ceste a následne príjem do pokladne. Daňovú kontrolu sme ešte nemali, tak neviem, ako to presne prebieha, ale to pani príde a povie "ukážte mi pokladňu" a prepočíta si, či sedí účtovný stav so skutočným? Pretože keď tam je sám, nemusí sa vlastne nikomu za nič zodpovedať.
KEJKA
09.11.11,06:24
presne tak. účtovnú pokladnicu - to som ešte nepočula, že by DU kontroloval.
Kontrolovať bude ERP po novom, to kontrolovali aj doteraz, ale to je iná téma.
O čo ti vlastne ide.
Ja som vo viacerých firmách videla pokladnice s hotovosťou v miliónoch!!!!!!!!!!SKK
Talabova
09.11.11,06:25
KEJKA, vie a vie to veľmi dobre - pán to totiž robí vedome a dokonca je to aj účtovník - napr. pri mzdách - dá si malú mzdu (kvôli odvodom a daniam) ale kompenzuje si ju tým, že vyberie z účtu a proste dá do vačku. Napr. si vyberie 2000 €, predloží bloky do účtovníctva v hodnote 500 € a to ostatné je jeho. Kto mu to dokáže, že tie peniaze v pokladnici skutočne fyzicky nemá? Toto je to, čo mňa zaujíma :)
Tweety
09.11.11,06:25
No predpokladám, že normálne zaúčtuje výber z účtu, peniaze na ceste a následne príjem do pokladne. Daňovú kontrolu sme ešte nemali, tak neviem, ako to presne prebieha, ale to pani príde a povie "ukážte mi pokladňu" a prepočíta si, či sedí účtovný stav so skutočným? Pretože keď tam je sám, nemusí sa vlastne nikomu za nič zodpovedať. Nie, nemusí sa zodpovedať. Ale v takom prípade je lepšie ten výber zaúčtovať ako pôžičku,( už v príspevku vyššie od Kejky) potom tie peniažky chýbať nebudú.
KEJKA
09.11.11,06:28
ved ti tu vysvetľujeme dokola, že nikto mu nič nedokáže.
Ak podpíše tú inventarizáciu, tak je to v suchu. Nikto nič nemôže, ved konateľ je ten čo zodpovedá za majetok, a ked bude tvrdiť, že tie peniaze má, tak ich teda má.
Rozumnejšie účtovanie je tá pôžička, s tým som sa stretla, konateľ bez príjmu ale pôžičiek habadej. Z DU pri kontrole tiež nič nechceli, len zmluvu o pôžičke.
striebro1
09.11.11,06:28
kontrolu na penaznu hotovost som este nikdy nezazila....tieto skutocnosti danovakov sotva zaujimaju....ale ak sa mylim, tak ma opravte...:)
Dáša_
09.11.11,06:29
No predpokladám, že normálne zaúčtuje výber z účtu, peniaze na ceste a následne príjem do pokladne. Daňovú kontrolu sme ešte nemali, tak neviem, ako to presne prebieha, ale to pani príde a povie "ukážte mi pokladňu" a prepočíta si, či sedí účtovný stav so skutočným? Pretože keď tam je sám, nemusí sa vlastne nikomu za nič zodpovedať.

tak o takomto tu raz niekto tuším písal, že takto to prebieha v rakúsku. Kedykoľvek môže prísť do firmy kontrola - povie predložte pokladňu (knihu), predložte hotovosť. A ak to nesedí, tak je veľký problém. u nás som o tomto veru ešte nepočula. Niekde to riešia aj dvoma pokladňami v účtovníctve. Tie "drobné" majú vo firme na bežné nákupy, úhrady faktúr. A druhú "pokladňu" má v osobnej starostlivosti majiteľ/konateľ. Ten nosí tie milióny vo voreckách obyčajne....
Zita5
09.11.11,06:29
účtovníčka mu to iste zúčtuje ako dotáciu pokladnice, alebo lepší prípad ako pôžičku, teda pohľadávku voči konateľovi.
V prípade účtovania dotácie zrejme účtuje aj výdavky na základe blokov, ktoré od konateľa dostane a tým sa stav pokladnice zníži.
V prípade účtovania pôžičky sa stav pokladnice nemení /preto je toto správnejšie/, ale ak konateľ hotovosť míňa a bločky predkladá do účtovníctva, napr. kvôli nákladom, tak sa hotvosť dostane časom do mínusu.
Šikovná účtovníčka si s týmto poradí ľahko, plus dá konateľovi podpísať 4x do roka inventarizáciu hotovosti a účtovníctvo je čisté.
Mám zato, že dotyčný múdry pán, ani nevie, čo sa mu vo firme robí - teda ako sa mu robí, či nerobí účtovníctvo.

Presne tak . Ja tiež mám klienta, ktorý si už zopár krát vybral z účtu .Účtovala som dotácia pokladne.Po pohovore s konateľom sme sa dohodli , že treba stav pokladne znižovať , či už nákupmi ale vložením vyššej čiastky na BU , ako vklad z pokladne na bežný účet .Zatiaľ sa to darí , lebo bolo aj obdobie , kedy by nemal z čoho uhrádzať svoje záväzky .Vzhľadom k tomu, že bankový výpis príde raz mesačne a pokladňu účtujem priebežne, som sa dohodla, že emailom mi oznámi deň výberu resp.deň vkladu na BU , aby som sa nemusela v pokladni vracať spätne k dátumom vkladu či výberu ,aby som nemusela opravovať VPD alebo PPD .Ale to všetko záleží od vzájomnej dohody .Tak skúste aj Vy sa dohodnúť , možno to pôjde.
Vždy koncom mesiaca pošlem emailom stav pokladne konateľovi .
Talabova
09.11.11,06:30
Ďakujem, toto som chcela vedieť. A v prípade tej pôžičky - môže byť aj nenávratná, ale potom je to zase príjem, ktorý musí zdaniť, ak sa nemýlim.
KEJKA
09.11.11,06:31
Ja som mala raz na audite pokladnicu so 6 miliónmi, inak veľká firma. nepustila som to ďalej, chcela som tú hotovosť vidieť.
Dlhé rozhovory a výsledok? Hotovosť v tej výške bola. Nie v ten deň, ale bola.
Zita5
09.11.11,06:32
Ďakujem, toto som chcela vedieť. A v prípade tej pôžičky - môže byť aj nenávratná, ale potom je to zase príjem, ktorý musí zdaniť, ak sa nemýlim.

Ja sa zatiaľ pôžičkam vyhýbam pokiaľ sa mi to dá takto riešiť takto dohodou a nie manévrovaním .
KEJKA
09.11.11,06:33
akou dohodou?
Zita5
09.11.11,06:42
Presne tak . Ja tiež mám klienta, ktorý si už zopár krát vybral z účtu .Účtovala som dotácia pokladne.Po pohovore s konateľom sme sa dohodli , že treba stav pokladne znižovať , či už nákupmi ale vložením vyššej čiastky na BU , ako vklad z pokladne na bežný účet .Zatiaľ sa to darí , lebo bolo aj obdobie , kedy by nemal z čoho uhrádzať svoje záväzky .Vzhľadom k tomu, že bankový výpis príde raz mesačne a pokladňu účtujem priebežne, som sa dohodla, že emailom mi oznámi deň výberu resp.deň vkladu na BU , aby som sa nemusela v pokladni vracať spätne k dátumom vkladu či výberu ,aby som nemusela opravovať VPD alebo PPD .Ale to všetko záleží od vzájomnej dohody .Tak skúste aj Vy sa dohodnúť , možno to pôjde.
Vždy koncom mesiaca pošlem emailom stav pokladne konateľovi .

Tu popisujem ako sme sa dohodli .
Talabova
09.11.11,06:46
A ešte by som mala jednu otázočku - súkromný byt vo vlastníctve firmy - napr. môj prípad je ten, že som aj s priateľom štatutárnym zástupcom jednej akciovky. On je jediným akcionárom. Mohli by sme dať do majetku firmy súkromný byt?
KEJKA
09.11.11,06:54
môžete, ale čo potom? Vyvstáva hromada povinností okolo nepeňažného príjmu, ktorý je v podobe užívania predmetného bytu. a.s. ho vlastne bude využívať na podnikanie=prenájom vám ako spriaznenej osobe, t.j. treba použiť obvyklú cenu, energie a daň za byt, ktorý je predmetom podnikania sú vyššie ceny, atd atd..........
ak ho budete chcieť predávať, a a.s. je platiteľom DPH - tak DPH bude za určitých podmienok musieť odviesť...................
ak by a.s. šla do krachu, byt môže riešiť správca konkurznej podstaty.........................
Talabova
09.11.11,06:57
KEJKA, čiže v podstate sa to asi neoplatí riešiť tak, že by bol majetkom firmy, ale ÁNO, dá sa to...
mondes
14.11.11,09:02
KEJKA, vie a vie to veľmi dobre - pán to totiž robí vedome a dokonca je to aj účtovník - napr. pri mzdách - dá si malú mzdu (kvôli odvodom a daniam) ale kompenzuje si ju tým, že vyberie z účtu a proste dá do vačku. Napr. si vyberie 2000 €, predloží bloky do účtovníctva v hodnote 500 € a to ostatné je jeho. Kto mu to dokáže, že tie peniaze v pokladnici skutočne fyzicky nemá? Toto je to, čo mňa zaujíma :)

Tak takýto problém mám aj ja. A výsledok? V v účt. pokladni mám cca. 10 000 a v skut. pár centov. Rozmýšľala som, že mu to budem dávať po častiach, ako odmenu podnikateľa, ale tu ma napadá, že to sa asi zdaňuje. Či? A tiež ma zaujíma, ak by som mu to dala ako pôžičku z banky, tak tam sa to zrejme tiež zdaňuje. Nie? Alebo ako to je? A aké je najlepšie riešenie s tou hotovosťou? Vďaka.
Talabova
14.11.11,09:11
No my sme to nakoniec vyriešili, resp. budeme to riešiť tak, že sa dá jedna veľká mzda a ostatné sa budú v priebehu roka dávať úplné minimum - čiže zaplatí len raz odvody aj dane z tej vysokej sumy a vlastne si to musí ako keby šetriť aj na tie ďalšie mesiace. Odmena sa zdaňuje, aj pôžička. Môžeš to vyriešiť tak, že buď teda nech si dá veľkú mzdu a nech tie peniaze postupne dáva do pokladne z tej svojej mzdy a + ešte robiť cesťáky a postupne sa to vyrovná. To záleží už konkrétne na tej účtovnej jednotke, aké sú možnosti. Ja som napríklad 1700 € cesťákmi vyrovnávala až 9 mesiacov a to som ešte mala v používaní súkromné vozidlo, čo mi mesačne robilo cca 300 €...
IvetaH
14.11.11,10:13
Tak takýto problém mám aj ja. A výsledok? V v účt. pokladni mám cca. 10 000 a v skut. pár centov. Rozmýšľala som, že mu to budem dávať po častiach, ako odmenu podnikateľa, ale tu ma napadá, že to sa asi zdaňuje. Či? A tiež ma zaujíma, ak by som mu to dala ako pôžičku z banky, tak tam sa to zrejme tiež zdaňuje. Nie? Alebo ako to je? A aké je najlepšie riešenie s tou hotovosťou? Vďaka.

No tak mu to daj ako pôžičku, tá sa nezdaňuje. A budeš mať vyrovnanú pokladňu. A keď má toho viac, tak zas dám vrátil pôžičku a o pár dní znovu berie. No čo s nimi. Ale odmeny a také veci sa mi nezdajú. A prečo?
Talabova
14.11.11,10:18
Pôžička sa nezdaňuje???
mondes
14.11.11,10:20
Teraz neviem, či sa tá pôžička zdaňuje, alebo nie. V jednom príspevku je tak, a v druhom inak. Ešte by som Vás poprosila, že tú pôžičku (v prípade, že sa nezdaňuje) môžem dať aj z pokladne? Alebo len vtedy, ak je výber z BU tak to dám ako pôžičku, aby mi to nešlo do pokladne? Pýtam sa preto, že ja už som urobila dotácie pokladne a mám (účtovne) tých cca. 10 000 v pokladni. Ďakujem.
Talabova
14.11.11,10:27
Tak daj pôžičku z pokladne
Talabova
14.11.11,10:29
Ja myslím, že ak mu poskytneš nenávratnú bezúročnú pôžičku, tak by to on mal uviesť vo svojom daňovom priznaní
KEJKA
14.11.11,10:30
a výdavkový pokl.doklad, nech ti podpíše.
IvetaH
14.11.11,10:59
Pôžička sa nezdaňuje, môže sa dať z pokladne a môže sa dať aj z BU.
vilob
15.11.11,09:34
Konatelia sro ktorú účtujem, si z účtu ťahajú každý mesiac po 300 eur. Nakoľko majú pomerne vysoký nerozdelený zisk z minulých rokov, účtujem to ako rozdelenie zisku. Je to správne? Nerozdelený zisk z minulých rokov by sa nemal ani zdaňovať..(?)
vilob
15.11.11,09:36
.. ešte by ma zaujímala jedna otázka ohľadom dotácie pokladne. Pokiaľ konateľ ťahá v priebehu mesiaca napr. 4x po 100 eur z účtu, riadne to fyzicky vkladá do pokladne, môžem dotáciu pokladne zaúčtovať k poslednému dňu v mesiaci a jednou sumou? Napr. k 31.10.2011 - 400 eur.
Dáša_
15.11.11,10:11
Konatelia sro ktorú účtujem, si z účtu ťahajú každý mesiac po 300 eur. Nakoľko majú pomerne vysoký nerozdelený zisk z minulých rokov, účtujem to ako rozdelenie zisku. Je to správne? Nerozdelený zisk z minulých rokov by sa nemal ani zdaňovať..(?)

A ako rozhodla valná hromada? Čo sa urobí so starým nerozdeleným ziskom? Lebo myslím že o tomto vyplácaní nemôže len tak rozhodnúť účtovník. Minimálne to musí byť po dohovore s konateľom.
vilob
15.11.11,10:29
..samozrejme valná hromada to schválila. V podstate to navrhli konatelia. Čo som sa informovala ohľadom zdaňovania, bolo mi povedané, že zdaňovať to nemusia - správne? Môžte sa mi prosím vás vyjadriť aj k môjmu druhému príspevku? Ďakujem.
Mila123
15.11.11,10:35
..samozrejme valná hromada to schválila. V podstate to navrhli konatelia. Čo som sa informovala ohľadom zdaňovania, bolo mi povedané, že zdaňovať to nemusia - správne? Môžte sa mi prosím vás vyjadriť aj k môjmu druhému príspevku? Ďakujem.
žiadne zdaňovanie vyplatených podielov na zisku ,za staré roky a ani za tento...
jedinná povinnosť bude z toho cestou RZZP uhradiť 10 % ZP (ale z podielov na zisku za rok 2011....)
vilob
15.11.11,10:38
.. ešte by ma zaujímala jedna otázka ohľadom dotácie pokladne. Pokiaľ konateľ ťahá v priebehu mesiaca napr. 4x po 100 eur z účtu, riadne to fyzicky vkladá do pokladne, môžem dotáciu pokladne zaúčtovať k poslednému dňu v mesiaci a jednou sumou? Napr. k 31.10.2011 - 400 eur.

viete sa mi prosím vás vyjadriť aj k tomuto?
vilob
15.11.11,12:19
..posúvam..
Tweety
15.11.11,12:27
viete sa mi prosím vás vyjadriť aj k tomuto?
Ak by si to naúčtoval len jedným dokladom, nemal by si súlad BV s pokladňou, takže príjem do pokladne v rovnaký deň, ako dátum výberu podľa výpisu. Musíš účtovať dátumom, kedy účtovný prípad nastal.
vilob
15.11.11,12:33
V poriadku. Ďakujem za vysvetlenie.
KEJKA
15.11.11,18:57
.. ešte by ma zaujímala jedna otázka ohľadom dotácie pokladne. Pokiaľ konateľ ťahá v priebehu mesiaca napr. 4x po 100 eur z účtu, riadne to fyzicky vkladá do pokladne, môžem dotáciu pokladne zaúčtovať k poslednému dňu v mesiaci a jednou sumou? Napr. k 31.10.2011 - 400 eur.
ak to riadne vkladá, tak riadne vystavíš príjmový doklad.
Ak to riadne nevkladá, vloží napr. až na konci mesiaca, tak stačí jeden príjmový doklad na tebou uvedených 400 EUR.
Musí byť však pokladňa v poriadku, ak máš v priebehu toho mesiaca výdavky, aby hotovosť nešla do mínusu.

žiadne zdaňovanie vyplatených podielov na zisku ,za staré roky a ani za tento...
jedinná povinnosť bude z toho cestou RZZP uhradiť 10 % ZP (ale z podielov na zisku za rok 2011....)
ja si myslím, že ak by šlo o staré zisky z r. 2003 a skôr, tak aj tieto sú predmetom dane - ale zdaňuje príjemca.

Ak by si to naúčtoval len jedným dokladom, nemal by si súlad BV s pokladňou, takže príjem do pokladne v rovnaký deň, ako dátum výberu podľa výpisu. Musíš účtovať dátumom, kedy účtovný prípad nastal.
účtovný prípad "výber" je niečo iné ako účtovný prípad "príjem do pokladne" a nemusí sa zhodovať v dátumoch. Môže to byť kludne ako peniaze na ceste. Viem si predstaviť, že konateľ vyberie peniaze z účtu, nakupuje, potom zasa vyberie peniaze a zasa nakupuje....... a niekedy v lepšom prípade na konci mesiaca donesie bločky. Ideálny prípad, že donesie doklad o výbere a prípadne bločky, čo nakúpil ešte pred nasledujúcim výberom z banky - takých je málo. Ja nemám žiadneho :-)
zuzugali
11.01.12,05:56
Ahojte, ja mám podobné problémy o ktorých tu píšete. Konkrétne sú dva. Pokúsim sa Vám ich čo najzrozumiteľnejšie popísať:
1. na konci roka mi vychádza mínusová pokladňa - ide o firmu, do ktorej konateľ vkladá svoje súkr. peniaze pravidelne vkladom na účet - no účtujú tu o tom ako o prevode peňazí z pokladne do banky. Robia síce i opačné prevody, že z účtu peniaze vyberú a vložia do pokladne na úhradu faktúr a pod. v hotovosti. No tých výberov (prevodov) z pokladne je viac a tým pádom sa dostávajú na konci roka s pokladňou do mínusu, cca -180.000 €. Ako riešiť tento mínus? Mám do pokladne urobiť v priebehu roka nejaké dotácie od konateľa 211/365? Tým sa mi bude na účte 365 objaví čiastka cca 180 tis. €. Len pre info: prevode z 211 na 221 sú vo výške cca 415 tis. € a z 221 na 211 vo výške cca 235 tis. €. Z tohto ich postupu mi vychádza to, že sa len dotuje firma súkromnými peniazmi a nie a nie ich dostať z firmy späť, aby sa znížil príp. účet 365. Ako by ste riešili túto situáciu? Ako dostať pokladňu z mínusu na nulu?

2. Druhým mojim problémom je účet 428, na ktorom je už tiež značná čiastka €, cca 300 tis. Firma netvorila rez. fond. Čiže čiastočne by som vedela tento účet znížiť o tvorbu rez. fondu. No čo ďalej. Peniaze vo firme reálne nie sú a na účte 428 stále figurujú. Konateľ ich nechce držať v pasívach, chce tento účet "zrušiť - vynulovať". Ak by som mala peniaze v pokladni v pluse, tak by som mohla ten nerozd. zisk dať ako podiel spoločníkov na 365 a krásne ich z pokladne vybrať cez 365/211. No vôbec netuším, ako sa s týmto účtom vysporiadať, keď reálne peniažky na ňom nie sú.

Neviem, či som Vám to tu napísala dosť podrobne a jasne. Prosím Vás o radu. Ďakujem.
tictac7
11.01.12,06:18
Ahojte, ja mám podobné problémy o ktorých tu píšete. Konkrétne sú dva. Pokúsim sa Vám ich čo najzrozumiteľnejšie popísať:
1. na konci roka mi vychádza mínusová pokladňa - ide o firmu, do ktorej konateľ vkladá svoje súkr. peniaze pravidelne vkladom na účet - no účtujú tu o tom ako o prevode peňazí z pokladne do banky.- tu je pes zakopaný - opraviť účtovanie podľa skutočnosti.... Robia síce i opačné prevody, že z účtu peniaze vyberú a vložia do pokladne na úhradu faktúr a pod. v hotovosti. No tých výberov (prevodov) z pokladne je viac a tým pádom sa dostávajú na konci roka s pokladňou do mínusu, cca -180.000 €. Ako riešiť tento mínus? Mám do pokladne urobiť v priebehu roka nejaké dotácie od konateľa 211/365? - treba urobiť na účte, keď reálne robil vklady 221/365 Tým sa mi bude na účte 365 objaví čiastka cca 180 tis. €. Len pre info: prevode z 211 na 221 sú vo výške cca 415 tis. € a z 221 na 211 vo výške cca 235 tis. € - tu máš ten rozdiel 180 tis. či Ti v kase chýba, keď opravíš účtovanie podľa vyššie uvedeného, bude to O.K.. Z tohto ich postupu mi vychádza to, že sa len dotuje firma súkromnými peniazmi a nie a nie ich dostať z firmy späť, aby sa znížil príp. účet 365. Ako by ste riešili túto situáciu? Ako dostať pokladňu z mínusu na nulu?

2. Druhým mojim problémom je účet 428, na ktorom je už tiež značná čiastka €, cca 300 tis. Firma netvorila rez. fond - a prečo netvorila?! To je prvoradá povinnosť zo 431 najskôr RF až potom iné.... Čiže čiastočne by som vedela tento účet znížiť o tvorbu rez. fondu. No čo ďalej. Peniaze vo firme reálne nie sú a na účte 428 stále figurujú.-a ani byť nemusia... Konateľ ich nechce držať - konateľ nerozhoduje o rozdelení zisku... v pasívach, chce tento účet "zrušiť - vynulovať".- Ak by som mala peniaze v pokladni v pluse, tak by som mohla ten nerozd. zisk dať ako podiel spoločníkov na 365 a krásne ich z pokladne vybrať cez 365/211. No vôbec netuším, ako sa s týmto účtom vysporiadať, keď reálne peniažky na ňom nie sú. počkať keď budú

Neviem, či som Vám to tu napísala dosť podrobne a jasne. Prosím Vás o radu. Ďakujem.

v texte

....inak v celom príspevku operuješ s pojmom konateľ a riešiš veci v kompetencii spoločníka, dúfam teda, že konateľ=spoločník....

dovetok:
v profile máš "účtovník", dúfam, že máš len rekvalifikačný kurz a nie riadnu SŠ...inak vráť, prosím, maturitu - Konateľ ich nechce držať v pasívach, chce tento účet "zrušiť - vynulovať". - túto vetu som akože nevidela - zober si nejakú knižku a pozri si napr. takéto výrazy: aktíva, pasíva, majetok, zdroje krytia....
zuzugali
13.01.12,08:10
Tictac7 ďakujem za rýchlu odpoveď. Išlo v nej o potvrdenie toho, čo som si myslela. Len pre dovysvetlenie konateľ = spoločník v tejto firme. Ide o firmu jedného starého pána, ktorý si vždy myslel, že jeho účtovníci sú veľmi šikovní a všetko nechával na nich a takto to dopadlo. Pomáham im dať účtovníctvo ako tak do poriadku.
A k tej poznámke o vrátení maturity - snáď len jedno - výrazy aktíva, pasíva, majetok, zdroje krytia a pod. poznám, no nemyslím si, že sila účtovníka by sa mala porovnávať len podľa toho, koľko odborných výrazov dokáže použiť v nejakom príspevku. Napísala som príspevok, bolo mi naň odpísané a za to ďakujem.
VladimirBA
17.01.12,12:22
Mam len jednu jednoduchu a kratku otazku:
Ako s.r.o. pravidelne z BU presuvame urcitu hotovost "do pokladne", na hotovostne nakupy, tovar, benzin, gastrolistky a pod.
Je nejakym sposobom ci sumou obmedzena vyska hotovosti v pokladni ? Mozem napr. z BU akoze do pokladne presunut a tam drzat aj 20.000 € ? Netreba to nejako zdovodnovat? DU to nekontroluje ?
Talabova
17.01.12,12:29
Myslím, že žiadny zákon nestanovuje, koľko peňazí môžete mať v pokladni. Môže sa to upraviť napríklad interným predpisom, ale to takisto zákon nedefinuje, takže v pokladni môžete mať akúkoľvek hotovosť. DÚ nekontroluje hotovosť v pokladni.