LenkaOf
09.11.11,08:49
Dobrý deň, prosím Vás o radu. SZČO, používa na svoju podnikateľskú činnosť súkromný bankový účet. Na ten mu bol poskytnutý bezúčelový úver ako súkromnej osobe. Časť úveru mu bola vyplatená v hotovosti po schválení úveru a časť čerpal o pár dni neskôr výberom z bankomatu. Prostriedky použil na kúpu motorového vozidla /kupil ako sukromna osoba, neskor ho zahrnul do oOb.majetku.
Prosím Vás ako správne zaevidovať takýto poskytnutý úver a tiež jeho čerpanie v peňažnom denníku?
Je správny postup priklad:
1.10.10.poskytnuty úver - príjem na BÚ ako PNZD, v členení poskytnutý úver
2.10.10. čerpanie úveru /hotovosť/ - výdavok na BÚ ako VNZD, v členení čerpanie úveru /môže byť uvedená osobná potreba, alebo je potrebne výdavky podložit kupno predajnou zmluvou/
3.14.10.čerpanie zvyšnej časti úveru výberom z bankomatu - cez priebežné položky-a)prijem do pokladne Priebezna polozka-b)výdavok z pokladne VNZD-c)výdavok na priebeznu polozku na BU

Ďakujem za všetky rady.
KEJKA
09.11.11,08:07
áno, podľa mňa áno, len následné splátky budú tiež VNZD.
výdavky podkladať dokladmi nemusíš, ale príjem áno - minimálne tou úverovou zmluvou, DU sa isto poteší, ked uvidí v PD takú vysokú sumu.
LenkaOf
09.11.11,08:19
... splatky su mi jasne a tiez uroky ze su VNZD
... ako si myslela ze sa DU potesi? ze je tam zauctovana sukromna polozka, najskor ze? :)
KEJKA
09.11.11,09:32
áno, uvidia príjem PNZD, isto začnú vyšetrovať, prečo nie je POZD.
LenkaOf
09.11.11,10:40
Príjem je podložený uverovou zmluvou a vydavok taktiez kupnou zmluvou, obe polozky su preukazatelne v pripade kontroly.
ego.mc
09.11.11,16:53
Podľa mňa to nie je správne. Keďže úver nesúvisí s podnikaním, malo by to podľa mňa byť asi takto:
1.10.10 BÚ, PNZD, osobný vklad
2.10.10 BÚ, VNZD, osobná spotreba
3.10.10 BÚ, VNZD, osobná spotreba (bez priebežných položiek a vkladu do pokladne)
Katarina
09.11.11,21:44
Účtovať ako radí ego.mc - prijatý úver nesúvisý s podnikaním.
LenkaOf
19.11.11,18:11
Ďakujem za radu, prosím Vás ak dám príjem ako osobný vklad ako potom zaučtujem poplatok za postkytnutie úveru, ktorý mám vo výpise hneď nasledujúca položka po pripísaní úveru na učet?
ego.mc
19.11.11,21:24
VNZD, osobná spotreba :)
LenkaOf
07.12.11,19:59
VNZD, osobná spotreba :)
možem dat namiesto osobnej potreby, vyber vkladu podnikatela, asi to je jedno,ci?
ego.mc
07.12.11,20:01
V podstate je to jedno. :)