Bambi23
09.11.11,09:57
Ahojte,
spolocnik a zaroven aj konatel, bol zamestnancom vo vlastnej s.r.o. na TPP. Teraz chce zrusit PP, pretoze odchadza na rok do zahranicia. Chce si za ten rok co tu nebude platit poistne - dobrovolne. Co vsetko je k tomu potrebne a aku sumu ma platit na jednotlive poistovne? Musi sa napriklad ist prihlasi na Soc.poistovnu alebo Urad prace alebo staci, ze je odhlaseny na poistovniach ako zamestnanec a dalej ho automaticky vedu ako samoplatitela a on uz len bude posielat mesacne nejake odvody?

Dakujem za radu
jacekova
09.11.11,09:04
1.treba ho odhlásiť z poisťovní ako zamestnanca a v prípade,že bol jediným zamestnancom v sro, tak treba odhlásiť aj firmu zo ZP,SP a DÚ ako zamestnávateľa

2.on sa pôjde prihlásiť do zdravotnej poisťovne ako samoplatiteľ
3.do sociálky sa musí prihlásiť len ak ako konateľ poberá odmenu. ak nepoberá, nemusí (ale môže) si dobrovoľne platiť odvody
4.na úrad práce sa nemusí prihlásiť a keďže ide do zahraničia, tak tam nech sa neeviduje
KEJKA
09.11.11,09:05
ak ide pracovne, tak napr. ZP nemôže platiť tu, ale v krajine EU, kde bude.
Alebo bude mimo EU?
aurtomaticky ho nebudú evidovať, len na základe prihlášky.
ak je to jediný zam-ec, tak musí odhlásiť aj registráciu sro ako platiteľa poistn=ho. Detto na DU.
Bambi23
09.11.11,09:08
Dakujem ... ide sukromne, nie sluzobne.
Takze mu mam povedat, nech sa ide prihlasit na zdratovnu poistovnu aj na socialnu poistovnu a tam mu povedia kolko ma mesacne platit?
KEJKA
09.11.11,09:11
nemyslela som pracovne za sro, ale súkromne napr. pracovať, alebo bude mať takú dlhú dovolenku?
alebo ide študovať?
Áno, musí ísť osobne, dohodne sa v SP aj ZP.
Bambi23
09.11.11,09:22
Dakujem Kejka ... nejak tak, bude to nieco ako dlhsia dovolenka, nebude tam zarabat, len "oddychovat" :)
Je aj nejaky termin do kolkych dni sa musi prihlasit?
7lienka
09.11.11,09:24
... a nechce spoločníka?:)

SP -od dátumu prihlásania na DP
ZP do 8 dní od zmeny
KEJKA
09.11.11,09:28
čiže pôjde s odhláškami zam-ca aj sro-zam-ľa a zároveň od nasl.dňa si dohodne dobrovoľné platby
v SP nie je povinnosť si platiť dobrovoľné, ale v ZP sa musí nahlásiť ako samoplatiteľ.
Bambi23
09.11.11,09:32
Tiez by som bola radsej spolocnik ako uctovnicka pri ich prijmoch :) ... dovolenku som nemala tusim poslednych 10 rokov ziadnu, nestiham, ved to poznate vsetky, terminy, terminy a zase terminy :) ... dakujem za rady.
Kořalníková Katka
28.11.11,11:05
Prosím Vás má niekto skúsenosti.Sme firma autodopravca do 3,5t.Keď sa jazdí do Nemecka vždy treba mať kontrolbuch a dovolenkový listok.Teraz prišiel šofer s tým že mu jeden poliak povedal že už netreba mať tieto papiere.Ako to vlastne jedal aj zákon NR/WE/561/2006.poraďte mi prosím.
sybila3
03.01.12,10:56
prosím Vás vedeli by ste mi poradiť čo je lepšie alebo výhodnejšie ak konateľ poberá odmeny alebo sa zamestná v svojej s.r.o? dík
jacekova
03.01.12,21:45
prosím Vás vedeli by ste mi poradiť čo je lepšie alebo výhodnejšie ak konateľ poberá odmeny alebo sa zamestná v svojej s.r.o? dík

podľa mňa určite keď poberá odmeny. povinnosti sú také isté (pásky,výkazy...), akurát neplatí urazove a garančne poistenie
a čo je najdôležitejšie, nemusí dodržiavať minimálnu mzdu, takže si môže vyplácať kľudne aj 30 € a z toho platiť SP a ZP
sybila3
04.01.12,13:23
lenže práveže konteľ si chce platiť odvody aspon z minima keby niečo. lebo keby poberal odmenu napr. tých 30 eur tak potom ak by náhodou musel byť na PN tak nedostane asi nič? nietak neviem či ho mám prihlásiť ako zamestnanca alebo nie. a ak by ako konateľ poberal odmeny tak ich musí mať mesačne?
sybila3
04.01.12,14:26
ešte raz, szčo od včera prerušil živnosť na rok, čiže ho odhlásim zo sociálky a je aj konateľom s.r.o, kde nepoberá ani odmenu, len má rozdelenie zisku na konci roka z čoho sa nič neodvádza. Takže preto či by nebolo lepšie ho prihlásiť ako zamestnanca s.r.o s min. mzdou aby si platil odvody a potom by ako konateľ len si delil zisk na konci roka? Môže mi niekto poradiť? dík
Mila123
04.01.12,14:31
aj tak môžte, že mu dáte nejakú min. sumu s úväzkom......(práca konateľa to ale nemôže byť, tá sa vykonáva napr. na mandátnu zmluvu)
ak bude mať za rok 2011 podiely na zisku, budú sa vyplácať v roku 2012 (asi najskôr)musí z tej sumy vyplatených podielov zaplatiť 10% do príslušnej ZP...od vyplateného podielu sa ale odpočítava min. VZ, na rok 2012 je 339.89 € (nad túto sumu chce ZP 10% )
jacekova
04.01.12,22:13
ešte raz, szčo od včera prerušil živnosť na rok, čiže ho odhlásim zo sociálky a je aj konateľom s.r.o, kde nepoberá ani odmenu, len má rozdelenie zisku na konci roka z čoho sa nič neodvádza. Takže preto či by nebolo lepšie ho prihlásiť ako zamestnanca s.r.o s min. mzdou aby si platil odvody a potom by ako konateľ len si delil zisk na konci roka? Môže mi niekto poradiť? dík

pri pozastavení živnosti sa szčo teda odhlási zo sociálky a mimochodom na DÚ treba vrátiť kartičku DIČ.
kľudne ho teda prihlás do trvalého pracovného pomeru (tiež mam taku konateľku, ktorá nechcela poberať malu odmenu ale radšej chcela mať min.mzdu ako zamestnanec sro)
sybila3
05.01.12,08:18
ok, tak ho prihlásim ako zamestnanca, dám mu min. mzdu, bude mať nárok aj na stravné lístky, a môže potom ako konateľ si rozdeľovať zisk na konci roka a čo mu to ovplyvní? dík
jacekova
05.01.12,08:20
ok, tak ho prihlásim ako zamestnanca, dám mu min. mzdu, bude mať nárok aj na stravné lístky, a môže potom ako konateľ si rozdeľovať zisk na konci roka a čo mu to ovplyvní? dík

bude mať nárok aj na dovolenku :-) paragrafy, PN....

na konci roka ak bude sro v zisku, môže si vyplatiť podiely zo zisku (ak chce) a zaplatí z toho odvody do ZP
sybila3
09.01.12,10:22
a nárok na stravné lístky? takže ak mu urobím prac. zmluvu s min. mzdou na trvalý pp bude ako zamestnanec a ako konateľ môže poberať podiely so zisku. dobre takže odhlásiť zo sp ako szčo, prihlásiť s.r.o ako zamestnávateľa do sp, do zp, prihlásiť ako zamestnanca na pp do sp do zp a treba asi vybaviť ezo aj v sociálke a v zdravotke, čo som ešte zabudla, dáva sa odhláka aj do ZP pri pozastavení živnosti? ešte sro oznámi na DU že zamestnáva zamestnancov. dík
jacekova
12.01.12,07:08
a nárok na stravné lístky? takže ak mu urobím prac. zmluvu s min. mzdou na trvalý pp bude ako zamestnanec a ako konateľ môže poberať podiely so zisku. dobre takže odhlásiť zo sp ako szčo, prihlásiť s.r.o ako zamestnávateľa do sp, do zp, prihlásiť ako zamestnanca na pp do sp do zp a treba asi vybaviť ezo aj v sociálke a v zdravotke, čo som ešte zabudla, dáva sa odhláka aj do ZP pri pozastavení živnosti? ešte sro oznámi na DU že zamestnáva zamestnancov. dík

ak bude mať prac.pomer ako zamestnanec a odrobí min.4 hodiny, má nárok na stravné lístky.
ako SZČO sa odhlási zo SP aj ZP
ako zam-ec prihlásiť do SP a ZP
firmu prihlásiť ako zamestnávateľa do SP, ZP aj na DÚ
KEJKA
12.01.12,14:57
ak bude mať prac.pomer ako zamestnanec a odrobí min.4 hodiny, ..............nepresné
má byť
ak bude mať prac.pomer ako zamestnanec a odrobí viac ako 4 hodiny,...................správne