chudaska
24.01.06,14:55
ahojte, vie mi niekto poradit? FO zacala podnikat k 1.9.2005. Unimobunku kupil este pred 1.9. ale nema ziadny doklad o kupe. Moze ju zacat odpisovat, aj ked nema doklad o kupe alebo nie. V septembri a oktobri unimobunku poopravoval (v sume 60000,-) - ma blocky na nakupy.Co si moze dat do uctovnictva a do nakladov a ako to zaradit? Uctujem v JU. Dakujem pekne za odpovede!!!
Marianna01
24.01.06,14:47
Odpisovať v žiadnom prípade nemôže niečo, čo nemá v účtovníctve- resp. v podnikaní. Ja by som unimobunku dala do podnikania ako nepeňažný vklad podnikateľa. Potom by som uplatnila výdavky na opravu unimobunky - to už bude priechodné, lebo to má v účte.
durisovad
24.01.06,18:51
Podla mojho nazoru unimobunku moze zaradit do majetku aj v nulovej hodnote. Odpisovat nebude, ale naklady na opravy mozu byt danovymi nakladmi. Dolezite je, aby opravoval ZARADENY majetok.
chudaska
25.01.06,08:41
cize vsetky tie bloky asi v sume 60.000 mozem uctovat ako rezia pri nakupe v hotovosti alebo ich mam vsetky spocitat a dat ako TZ k unimobunke a odpisovat? Co je spravnejsie. Velmi pekne vam dakujem za rady
liba2
25.01.06,08:59
cize vsetky tie bloky asi v sume 60.000 mozem uctovat ako rezia pri nakupe v hotovosti alebo ich mam vsetky spocitat a dat ako TZ k unimobunke a odpisovat? Co je spravnejsie. Velmi pekne vam dakujem za radyVzhľadom na sumu treba najskôr posúdiť, či ide skutočne len o opravu, alebo či ide o technické zhodnotenie. Výklad tohto pojmu je v zákone o DP. Až potom sa rozhodnúť, ako zaúčtovať.
Alenaa
26.01.06,13:56
Nemôže si kúpiť Chudaska /vlastne jej FO/ tú unimobunku od súkromnej osoby na kúpnopredajnú zmluvu? Potom by ju mohla aj odpisovať?
Alena
Marianna01
26.01.06,15:25
Potom by dotyčná FO musela podať DP, ak by to nebol jednorazový, náhodilý príjem... Ja nie som zástancom takýchto zmlúv, len ak to už ináč vyriešiť nejde. A tu sa to evidentne dá vyriešiť aj ináč. A tiež by som dala pozor, či nejde o technické zhodnotenie.
Muška
26.01.06,16:17
Potom by dotyčná FO musela podať DP, ak by to nebol jednorazový, náhodilý príjem... Ja nie som zástancom takýchto zmlúv, len ak to už ináč vyriešiť nejde. A tu sa to evidentne dá vyriešiť aj ináč. A tiež by som dala pozor, či nejde o technické zhodnotenie.

Marianna,
dotyčnou FO myslíš predávajúceho ?? Ak áno, prečo by musel občan podať DP, ak predáva svoj vlastný majetok /a nie je to byt, nehnuteľnosť/ a nepoužíval to na podnikanie.
Marianna01
26.01.06,16:40
Každý príjem je predsa zdaniteľným príjomom. Od dane z príjomv sú oslobodené niektoré príjmy, ktoré bližšie definuje zákon o dani z príjmov. Tzn., že ak presiahne daňovník /v tomto prípade aj FO/ 5násobok živ. minima. Iba ak by to bol hnuteľný majetok - ako je to v Tvojom prípade? Je pripevnený pevne k zemi, alebo nie?
Muška
26.01.06,16:57
Mariannka, to je unimobunka /nie je to nehnuteľnosť/ . A ak to predáva občan a neúčtoval o unimobunke v podnikaní, tak nemusí príjem z takéhoto predaja priznať.
Veď ak predáš svoj vlastný majetok /a nie je to nehnuteľnosť/ napr. sedačku, pračku, TV , unimobunku, tak to DU neoznamuješ.
Marianna01
27.01.06,15:09
OK, to je v poriadku - predaj hnuteľného majetku FO je oslobodený od dane. Mimochodom aj unimobunka môže nadobudnúť "titul";) nehnutelnosť. Preto som sa pýtala, či má alebo nemá pevné základy. Ak nie, nie je ďalej o čom...:)
sara-ke
27.01.06,18:57
Dobry den,prosim poradte mi: sme autoservis, mame aj predajnu a chcem sa opytat,ked niekomu poskytneme sluzbu (opravu...a pod.) najprv vystavime zakaznicky list a potom FA, ale nie kazdy FA potrebuje-chcela by som vediet ci mi do uctovnictva staci len PPD a nemusi byt FA alebo musim vystavit kazdemu FA? ked budem mat len PPD je to v poriadku?
A este, ked mam na FA aj predaj nahradnych dielov vlastne je to v ramci opravy, ale niekedy je to aj tovar z predajne a + tam je aj sluzba napr. geometria, diagnostika a pod ako to mam uctovat cez 604 alebo 602 ?? dakujem velmi prosim o radu
Manual
27.01.06,19:08
Dobry den,prosim poradte mi: sme autoservis, mame aj predajnu a chcem sa opytat,ked niekomu poskytneme sluzbu (opravu...a pod.) najprv vystavime zakaznicky list a potom FA, ale nie kazdy FA potrebuje-chcela by som vediet ci mi do uctovnictva staci len PPD a nemusi byt FA alebo musim vystavit kazdemu FA? ked budem mat len PPD je to v poriadku?
A este, ked mam na FA aj predaj nahradnych dielov vlastne je to v ramci opravy, ale niekedy je to aj tovar z predajne a + tam je aj sluzba napr. geometria, diagnostika a pod ako to mam uctovat cez 604 alebo 602 ?? dakujem velmi prosim o radu
Vyjadrím sa k prvej časti. Fa nemusí byť, ale ako doklad od teba = servisu by mal zákazník dostať bloček z ERP. Takto to bežne robia v servisoch a ty zaúčtuješ prakticky dennú tržbu do príjmu aj za predaj náhradných dielov aj za servisné práce, pokiaľ pôjdu cez pokladňu.
chudaska
30.01.06,11:13
Ahojte všetci,ktori ste mi radili ohľadom tej unimobunky, vyriešili sme to cez kupno-predajnu zmluvu, dali sme to ze mama jej tu unimobunku preda za 40000,-Sk, je to jednorazovy prijem a kedze mama je dochodkyna, iny prijem nema, tak nemusi podat ani danove priznanie, len teraz sa este neviem rozhodnut ako vyriesit tie ostatne opravy - malovanie,komplet sa v unimobunke robili el. rozvody -26000,-, odpad, kupovalo sa umyvadlo + bojler, nakolko tam prevadzkuje potraviny a tam to hygienici vyzaduju, kupovali sa zaluzie, rozne skrutky, stetce.... a neviem ci to mam dat opravy alebo TZ. Komplet ho to vyslo na 48000,- Sk.Poradte!!! Vopred dakujem.
sara-ke
30.01.06,12:12
A este, ked mam na FA aj predaj nahradnych dielov vlastne je to v ramci opravy, ale niekedy je to aj tovar z predajne a + tam je aj sluzba napr. geometria, diagnostika a pod ako to mam uctovat cez 604 alebo 602 ?? dakujem velmi prosim o radu

prosim odpovedzte mi aj na toto :(
Marianna01
30.01.06,16:03
Teraz to tu máme pekne pomotané s dvomi témami...
Chudaska, tak to je na 100% technické zhodnotenie. Dávali ste tam veci, ktoré tam neboli, tým ste zvýšili hodnotu majetku. Maľovanie by mohli byť v rámci opráv. Skrutky, štetce a podobný drobný materiál hneď do spotreby, Bojler, umývadlo, rozvody ... na technické zhodnotenie.
Marianna01
30.01.06,16:06
Sara-ke
Faktúru si rozdeľ, keď ju účtuješ na časť, kde predávaš služby a časť, kde predávaš tovar. Jednotlivé sumy potom zaúčtuj na 602 a 604 tam, kam patria. Faktúru nemusíš mať (a nemôžeš v tomto prípade) zaúčtovanú jednou sumou - potom by účtovníctvo nepodávalo komplexný obraz o firme. V neposlednom rade by Ti nesedel tovar na sklade...