jadina
09.11.11,12:55
Ahojte, chcel by som si od Vas potvrdit, ci je spravne vyplatit stravne zamestnancovi pri zahranicnej pracovnej ceste, ktora trvala od 20.00 hod do 00.05 hod nasledujuceho dna(prechod hranic) ako za 2 dni trvajucu zahr. cestu v 25 % sume zakladnej dennej sadzby. Viem, ze pri tuzemskej ceste sa to da suctovat, ale pri zahranicnych som tuto moznost nenasiel. A tak asi treba vyplatit zamestnacovi aj tych 5 minut samostatne. Je to spravny postup?
dakujem za odpovede
jadina
09.11.11,13:18
Nikto mi to nepotvrdi???
Sarlotka
09.11.11,13:36
zo zákona 283/2002

(1) Pri zahraničnej pracovnej ceste zamestnancovi patrí za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom stravné v eurách alebo v cudzej mene. Stravné v cudzej mene je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na časové pásma
a) do 6 hodín vrátane,
b) nad 6 hodín až 12 hodín,
c) nad 12 hodín.
Viera R.
10.11.11,06:29
Myslíš, či vyplatiť stravné za deň v ktorý strávil v zahraničí 5 minút? Ja mám podobný prípad: Zamestnanec chodí vlakom do Českej republiky. Hranicu prekročí vo vlaku o 23:42 (podľa vlakového cestovného poriadku odchod vlaku z vlakovej stanice Kúty). Za ten deň (18 min. v ČR) mu prináleží stravné od 0-6 hod. 150,-- Kčs.
jadina
10.11.11,07:01
ano tak som to myslel. dakujem za odpovede
Viera R.
24.04.12,10:37
Dobrý deň,
zamestnanec môže dostať preddavok na stravné aj v inej mene ako je mena ustanovená pre jednotlivú krajinu. Bude potom správne vyúčtovanie ak:
zamestnanec šiel do ČR na SC na služ. aute. Dostal preddavok 10,-- €. Pri vyúčtovaní dal časy: HR Kúty 9:15 a naspäť HP ČR Břeclav 12:15. To je nárok na stravné 150,-- Kč. Tie prerátam kurzom z 01.04.2012 (platný kurz zo dňa 30.03. 24,730) t. j. 6,07 € + 3,8 stravné na Slovensku (Zdržal sa v Ba na ministerstve). Vráti mi 0,13 €.
SSAndrea
22.08.12,06:53
Dobrý deň, mám podobné otázky ako pani Viera v príspevku 6. Ak zamestnanec /šofér/ chodí na PC do zahraničia každý týždeň.

1. V internej smernici si môžem upraviť, že mu dám vyúčtovanie náhrad stravného a ostatných výdavkov do 10 dňa nasledujúceho mesiaca - do 10 dní po vykonaní PC to určite nestihnem.

Obvykle chodí do DE a prechádza cez ČR. Tu mi vzniká nárok na stravné v CZK. Preddavok nikdy nebudem dávať v CZK ale v EUR. Urobila som si (prvý krát) za júl cesťáky za celý mesiac a vyšiel mi nárok na stravné v CZK napr. 1800,- CZK.
2. Tento nárok prepočítam kurzom k prvému dňu v mesiaci t.j. k 1.7.2012 (t.j. 25,64 v tomto prípade kurz z 29.6. lebo 1.7. bola nedeľa????) a ešte posledná otázka:
2. Nárok na stravné v CZK musím zaúčtovať do zahraničných interných dokladov 2400,- CZK po prepočte 70,20€ 512/335??? Alebo môžem rovno zaúčtovať cez tuzemský interný doklad len 70,20€ plus samozrejme nárok v EUR z času stráveného v DE /účtujem v Omege - tak preto tá otázka, že či z jedného cesťáku budem mať dva ID alebo stačí len jeden/. Ďakujem



ďakujem
Xanti
22.08.12,07:05
To je oveľa dlhšie v CZ ako v DE, že vypočítavaš stravné z CZ?
SSAndrea
22.08.12,07:34
Nie Xanti mne samozrejme vznikol aj nárok v EUR za pobyt v DE ale ten som tam nepísala. Proste len potrebujem odsúhlasiť ten prepočet CZ a či to môžem zaúčtovať celé cez jeden interný doklad aj so stravným v EUR za pobyt v DE? ďakujem
moska
22.08.12,08:24
neviem prečo prepočítavaš CZK na EUR. Mne sa to zdá nejako komplikované. Ja by som vypočítala koľko v CZK a koľko v EUR a potom by som to aj tak vybrala z banky a vyplatila. Načo si to komplikovať. Ak zamestnanec chce, nech si CZK vymení sám na EUR.
SSAndrea
22.08.12,09:05
neviem prečo prepočítavaš CZK na EUR. Mne sa to zdá nejako komplikované. Ja by som vypočítala koľko v CZK a koľko v EUR a potom by som to aj tak vybrala z banky a vyplatila. Načo si to komplikovať. Ak zamestnanec chce, nech si CZK vymení sám na EUR.

to moska: Jedná sa o 1osobovú sro v ktorej konateľ je zároveň zamestnancom - prepravcom v medzinárodnej doprave. Všetko platí v EUR a tak je zbytočné behať meniť CZK. Ak zamestnanec požiada/súhlasí tak v zmysle zákona o CN mu môžeš vyplatiť zahraničné stravné aj v mene eur (viď § 36 zákona o cestovných náhradách). A myslím, si že je to jednoduchšie ako zbytočne ešte účtovať o CZK pokladni.
SSAndrea
22.08.12,10:11
Ahoj Xanti - dala si mi súhlas na príspevok 11. Ďakujem. A vieš mi teda poradiť (alebo niekto iný), či môžem to zahraničné stravné v CZK zaúčtovať na jeden ID rovno v mene EUR spolu aj so stravným /proste len na cesťák uvediem, že na prepočet bol použitý kurz z 1.7./, na ktoré mi vznikol nárok v DE?? Alebo mám radšej zaúčtovať dva ID jeden v CZ a jeden v EUR a už len výplatu jednou sumou v EUR. Ďakujem
jadina
22.08.12,13:45
Pri prepocitavani naroku vypocitaneho v CZK, ked nebol poskytnuty preddavok v CZK, sa pouziva kurz uctovneho pripadu v zmysle zakona o uctovnictve a nie kurz platny v prvy den mesiaca, v ktorom sa zacala zahranicna cesta.Väcsinou sa berie kurz platny v den, kedy sa vykonava vyuctovanie nahrad.
PS: Tato tema je riesena v mnohych prispevkoch tu na Porade a velakrat je aj zle vyriesena.
SSAndrea
23.08.12,06:52
Ahoj Jadina,

už túto tému študujem na porade dva dni a čím viac čítam, tým mám pocit, že sa viac zamotávam. Chcem vysloviť svoj názor a prosím iných o usmernenie, či to chápem správne ja alebo Jadina v príspevku 13.
1.Pri zahr.PC som povinná poskytnúť preddavok - ak ho poskytnem v inej mene ako je ustanovená pre danú krajinu, kde ho vysielam, tak preddavok na náhrady prepočítavam kurzom platným v deň poskytnutia preddavku.
2. Ak mi vznikne nárok na stravné v CZK, PLN v inej mene ako € a vyúčtovanie stravného budem robiť v €, tak celkový nárok na stravné musím vždy prepočítať podľa § 36 ods 6 kurzom platným v 1.deň vyslania na PC a nie kurzom platným v daný deň.

3. Následne mi môže vzniknúť preplatok/nedoplatok. Ak ho idem vyplácať v inej mene ako je mena ustanovená pre danú krajinu, tak na prepočet preplatku/nedoplatku použijem kurz platný v čase vyplatenia.

Prikladám ilustračný príklad: Pracovná cesta do DE od 2.7. do 3.7. – vznikol nárok na stravné v ČR 150,- CZK a v DE 90,- €. Vyúčtovanie zamestnanec donesie 10.7. aj v daný deň vysporiada preplatok/nedoplatok.

Preddavok sa poskytol 29.6. v sume 100,- € - zaúčtovanie VPD 335/211 10.7. vyúčtovanie CP – zamestanec chce prípadný preplatok/nedoplatok vyúčtovať v € a takstravné 150,- czk prepočítam kurzom platným k 1.7. t.j. 25,64 suma 5,85€



10.7. Zaúčtovanie CP cez ID 512/335 spolu 95,85 €.
10.7. Vrátenie preplatku zamestnancom PPD 4,15€ 211/335




Ten istý prípad /vzniknutý nárok na stravné/ – 29.6. sa ale poskytol preddavok 200,- CZK a 80,-€

Zaúčtovanie poskytnutého preddavku 29.6.:



VPD 80,- € 335/211,
zVPD 200,- CZK kurz podľa zákona o účtovníctve 25,81 = 7,75 €
10.7. vyúčtovnaie CP - zamestanenec chce prípadný preplatok/nedoplatok vyúčtovať v €. Stravné 150,- czk prepočítam kurzom platným k 1.7. t.j. 25,64 suma 5,85€
10.7. celkový nárok na stravné 95,85 € – zaúčtovanie cez ID 512/335
10.7. Úhrada nedoplatku zamestnancovi 8,10 € VPD 335/211




Ten istý prípad – 29.6. sa ale poskytol preddavok 200,- CZK a 90,-€

Zaúčtovanie poskytnutého preddavku 29.6.:



VPD 90,- € 335/211,
zVPD 200,- CZK kurz podľa zákona o účtovníctve 25,81 = 7,75 €
10.7. vyúčtovnaie CP - zamestanenec chce prípadný preplatok/nedoplatok vyúčtovať v mene CZK



Stravné v CZK neprepočítavam a neúčtujem rovno so stravným v €.
10.7. Celkový nárok na stravné zaúčtovanie:



ID 90,-€ 512/335,
zID 150,- CZK ( kurz platbý 10.7. 25,536 = 5,87 €) 512/335
10.7. Vrátenie preplatku zamestnancom zVPD 50,- CZK (kurz 10.7.25,536 = 1,96 €) 211/335. Doúčtovanie kurzového zisku 0,08 € 335/663

Pekne prosím odobrí mi to niekto skúsený????? :confused:
jadina
23.08.12,19:39
moj prispevok sa tykal vyuctovania zahranicnej cesty, ked nebol vyplateny preddavok (aj ked zakon samozrejme prikazuje vyplatit zamestnancovi preddavok, ale prax je uplne ina), Takze ak nebol poskytnuty preddavok tak sa postupuje pri prepocte urcite podla mojho prispevku a pri poskytnutom preddavku napisem nazor zajtra.
Pri dlhodobejsom studovani a rieseni nejakeho problemu tu na Porade sa aj mne stane, ze sa do toho este viac zamotam a nakoniec uz ani neviem zanalyzovat jednoduchy text zakonov - je to aj velakrat sposobene nizkou odbornou sposobilostou prispievatelov prispevkov na porade. ja som tuto temu riesil v 2 prispevkoch a nikde som sa nedopatral pravdy, ktoru mi odprezentovali a vysvetlili az na oficialnom skoleni...
jadina
24.08.12,11:10
Kurz platny v prvy den mesiaca, v ktorom sa zacala pracovna cesta sa pouziva len v pripade poskytnutia preddavku v inej mene ako je mena ustanovena pre danu krajinu a vztahuje sa len na stravne(+vreckove) tento kurz vlastne sluzi na prepocet naroku na stravne ustanovene pre jednotlive krajiny a my potrebujeme prepocitat na inu menu ako je ustanovene. Napr. ide do Madarska a chce ako preddavok forinty aj ked denna davka stravneho pre Madarsko je v eurach. Pri tomto prepocte sa pouzije ten kurz platny v prvy den mesiaca, v ktorom cesta zacala. Tento kurz sa pouzije aj pri vyuctovani stravno po ukonceni pracovnej cesty, ale pri prepocitavani nedoplatkov a preplatkov pri vyuctovani sa pouziva kurz ECB platny v den vyuctovania.