Krtko
24.01.06,15:10
Chcela by som obnoviť túto tému, a poprosiť o odpoveď niekoho, kto má takúto skúsenosť, prípadne je doma v zamotaných daňových problémoch, napr. Richard?? , pretože na daňovom úrade mi povedali, že zákon na takýto prípad nemyslel.
Mám známeho, ktorý podnikal na živnosť, v roku 2002 vykázal v DP stratu, v roku 2003 vytvoril zisk a uplatnil si stratu vo výške 1/5, ktorú mal následne preinvestovať počas 3 nasledujúcich rokov. Nedarilo sa mu a v roku 2004 /2.7./ prerušil /pozastavil/ živnosť a odvtedy je evidovaný na úrade práce (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html) ako nezamestnaný.
Čo teraz treba urobiť s tou 1/5 (činí to 113 000,-Sk), aby to bolo v súlade so zákonom o DP. Keďže sa mu nedarilo, túto sumu nepreinvestoval, v roku 2006 to je tretí rok a nevieme čo s tým urobiť.
Vopred ďakujem !
KEJKA
24.01.06,19:25
postupuje podľa 366/1999, resp. prechodných ustanovení platného zákona o DP. Daňovník, ktorý nesplnil podmoienky pre umorovanie straty v stanovenom termíne, je povinný ju vrátiť. Lenže tvoj známy nepodniká, nie je povinný podať DPFO. takže čo? Asi naozaj nič. Ak raz začne podnikať, tak mu to spočítajú - myslím. Ja by som s tým nerobila nič, ale ak by sa mi na jeho mieste začalo dariť, tak by som založila sro. Živnosť nezruším ani neobnovím, aby mi neprišli na kontrolu.... risk je zisk, nie?
Janinkaaa
30.09.06,13:59
Ja mám takúto otázku :

Čo s majetkom, ktorý sme kúpili na preinvestovanie daň. straty. Môžem ho predať ?
Ako dlho by som taký majetok mala mať evidovaný v účtovníctve ? Môžem aj len 2 mesiace ?
V zákone sa o tom nič nepíše a nezakazuje tento majetok predať.

A ešte mám k tejto téme jednu otázku.
Je splnená podmienka preinvestovania daň. straty, ak majetok zakúpim do 30 tis. a zaúčujem ho rovno na 501 ?
Janinkaaa
02.10.06,05:09
Prosím, nepozriete sa na moju otázku ?
Ďakujem
Yvvetta
02.10.06,07:34
Asi áno, môže sa predať
Jara
02.10.06,07:49
Neviem či by som to takto robila, pretože ak pri kontrole budú žiadať doklad o zakúpení a potom hneď uvidia doklad o predaji /dúfam že nebude predaj 30 tis. majetku za 5 tis. napríklad/ tak už budú mať podozrenie z klamstva. Načo kupuješ keď hneď predavaš? Myslím, že predaj by bol vhodnejší tak o rok, aby to nebolo v nákladoch aj výnosoch v bežnom roku. No to len uvažujem, že z hľadiska kontroly by mohli pochybovať o čistých úmysloch a dať to do dovýrubu. Predsa daňový úrad nemusí zdôvodňovať svoj postup ale daňovník áno. Mne sa nepáči takýto postup a smrdí mi nečistým podnikaním. Ja ale som len ekonóm nie podnikateľ...
Zuzka
02.10.06,08:22
Prosím, nepozriete sa na moju otázku ?
Ďakujem

Prikladám link, kde je jeden materiál ohľadom preinvestovania straty.

http://www.porada.sk/t6587-p2-preinvestovanie-straty.html
Jozef I
02.10.06,10:01
Pozrel som si aj pripojený link, ale stále nie je jasné čo sa stane ak majetok v danom roku aj predám?
Môj názor je, že podmienka preinvestovania bola splnená, čo sa dá pri kontrole preukázať fa. za nákup IM a jej zaúčtovania. Čo sa deje ďalej z majetkom už by nemalo nikoho zaujímať a ani zákon nič také neuvádza, že by som ho nesmel predať.
Janinkaaa
02.10.06,13:05
Vďaka Vám za odpovede.
Aj ja to tak chápem ako Jozef. Nikde nie je napísané ako dlho musím mať takýto majetok.
U nás je ten problém, že nepotrebujeme nič kúpiť, ani finančné prostriedky nemáme na nákup majetku.